Το Dac δεν παίζει ρόλο?

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Παιδιά μην ξεφεύγουμε... ο στόχος μας είναι το τεστ.... Ανέμελε οργάνωσέ το....:prankster:
Αν οργανώσετε θα έρθω, όχι σαν ακροατής-κριτής, σαν bar-tender! :p
Υπολογίστε κι εμένα ως tender to ...bar-tender:drinks:!
 

Μηνύματα
82
Reaction score
29
Δεν θα μπω στην διαδικασία να πω αν έχω ακούσει διαφορές από dac σε dac γιατί για μένα είναι αλλού το θέμα.Έχουν αναφερθεί πάρα πολλές περιπτώσεις όπου κάποιοι άκουσαν διαφορές αλλάζοντας μόνο ένα καλώδιο.Αν λοιπόν η αλλαγή ενός απλού καλωδίου κάνει την διαφορά τότε εύκολα καταλαβαίνει κανείς πως για όσους δεν έχουν αναλογική πηγή το dac είναι είναι πολύ σημαντικό κομμάτι του συστήματος αφού στην ουσία αυτό είναι που αναλαμβάνει την μετατροπή του σήματος σε αναλογικό και επομένως παίζει μεγάλο ρόλο το πόσο καλά το κάνει. Όπως για παράδειγμα όλοι οι ενισχυτές έχουν τον ίδιο ρόλο σε όλα τα συστήματα προφανώς όμως ο καθένας κάνει διαφορετικά αυτό που είναι να κάνει και σ αυτό παίζουν πολλά πράγματα ρόλο. Το ίδιο νομίζω ισχύει και για τα dac. Χωρίς καν να γίνει κάποιο τεστ είναι λογικό να διαφέρουν και τα dac μεταξύ τους από την στιγμή που δεν χρησιμοποιουν όλα τα ίδια υλικά και γενικά διαφέρουν κατασκευαστικά. Τώρα το αν η μεγάλη διαφορά τιμής μεταξύ τους δικαιολογεί πάντα τις οποίες ακουστικές διάφορες η όχι και αν το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο με την προσθήκη ενός καλού κονβερτορα στο σύστημά μας είναι άλλο θέμα. Ένα dac ας πούμε υψηλής κατηγορίας και πολύ αναλυτικό μπορεί να αναδείξει αδυναμίες του συστήματος που στην ουσία δεν μας αρέσουν. Πάντως πιστεύω όπως είπα ότι διαφορές (μικρές οι μεγάλες) υπάρχουν και σ αυτό παίζουν σημαντικό ρόλο και άλλοι παράμετροι.
 
Last edited:

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μερικες αποριες (ερασιτεχνη) πανω στις αποψεις του κ. Χατζησταμου, που ανεβασε ο vet (α/α μην. 112):
-"Στην πραγματικότητα στο ψηφιακό μέσο έχεις ΚΑΙ στέρεο χαμηλό όσο επιτρέπει η διασπορά των χαμηλών που όπως ξέρετε ελλατώνεται όσο χαμηλώνει η συχνότητα"
Μα ολα τα χρονια δεν "μαθαινουμε" οτι (σ)τα χαμηλα δεν παιζει ρολο η ορισμενη θεση προς ακροαση δεδομενου οτι η διασπορα τους διαχεεται στον χωρο, και δεν περιοριζεται οπως των πριμων; Τωρα ανακαλυπτουμε οτι για να ακουσουμε κι αυτα "σωστα" πρεπει να ειμαστε καθηλωμενοι σε ενα σημειο/θεση;
-"Αυτά είναι γνωστά πράγματα τα τελευταία 5-6 χρόνια όπου οι μετατροπείς τελευταίας γενιάς έχουν ξεπεράσει πλέον σε ανάλυση την ανάλυση της ταινίας για να το πώ λαικά."
Ποια ειναι η "αναλυση" μιας αριστης αναλογικης ταινιας; Ειναι δυνατον τα απειρα "bits" του αναλογικου μεσου να ειναι χειροτερα/λιγοτερα απο τα τεχνητα/ψηφιακα; Μηπως τα επιπλεον "bits" που προσθετει ο μετατροπεας σε ενα αναλογικο αρχειο προκειμενου να το...υψηλοαναλυσει, δεν ειναι παρα "ψευτικα", κατι σαν τα hz των τηλεορασεων (που τα 50/60 του δικτυου τα ανεβαζουν στα 600+);
Σε μια μετατροπη αναλογικου σε ψηφιακου, ασφαλως τον μεγαλυτερο ρολο επηρεασμου παιζουν τα "μεσα". Θεωρειστε πως και στις δυο περιπτωσεις εχουμε τα...αριστοτατα "μεσα": Γιατι το παραχθεν ψηφιακο να ειναι καλυτερο απο το "μητρικο" αναλογικο - ως "υποπροϊόν" αυτου; Παντως μια μετατροπη που εκανα, για τεστ με το EAC, αλλα και απο κατεβασμενο αρχειο hi-res (ενταξει, γι΄αυτο...αμφιβαλλω), στο "Ποργκι και Μπες" (Αρμστρονγκ - Φιτζ.), η διαφορα υπερ βινυλιου ηταν χαωδης.
Εκεινο που κανει το ντακ (κατα την ερασιτεχνικη γνωμη μου) ειναι να "γυαλιζει" και να "λουστραρει" τον ψηφιακο ηχο, κανοντάς τον πιο ευληπτο, αρα πιο ευχαριστο, στα αυτια μας που "γουσταρουν υψηλη αναλυση (εστω και...ονομαστικη!), ειναι δε ακρως απαραιτητο για τα ψηφιακα μας αρχεια...
 
Last edited:

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Όλες αυτές οι εύλογες ερωτήσεις αξίζουν ένα νέο θέμα να απαντηθούν. Εδώ είναι εκτός όσο δεν πάει άλλο.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Όλες αυτές οι εύλογες ερωτήσεις αξίζουν ένα νέο θέμα να απαντηθούν. Εδώ είναι εκτός όσο δεν πάει άλλο.
Ακριβως. Αν και πολυ αμφιβαλλω οτι θα απαντηθουν και σε πιθανο νεο νημα.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Λίγη δραστηριοποίηση από τη ΣΟ χρειάζεται. Ο Χατζηστάμου είναι μέλος εδώ και αν ενημερωθεί ότι κάποιος ζητά τα φώτα του θεωρώ ότι θα κινητοποιηθεί.

Μετά βέβαια μπορώ άνετα να προσθέσω τη μλκ μου. :rolleyes:

:p
 


Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Μη ψάχνεις για θύμα. Να οργανώσω σημαίνει χρηματοδοτήσω, όσο μικρό και να είναι το χυδαίο χρηματικό ποσό που απαιτείται. Γιατί να μη συμμετάσχω σαν μπαρτέντερ που θα πέσουν τα τιπς σύννεφο. :p
 

Y

Yiannis_B

Guest
Ποια ειναι η "αναλυση" μιας αριστης αναλογικης ταινιας; Ειναι δυνατον τα απειρα "bits" του αναλογικου μεσου να ειναι χειροτερα/λιγοτερα απο τα τεχνητα/ψηφιακα;
Χωρίς παρεξήγηση, αγνοείς βασικές αρχές δειγματοληψίας και ψηφιακής επεξεργασίας σήματος. Κατά καιρούς, αρκετοί εδώ μέσα προσπάθησαν να τα παρουσιάσουν με απλό και κατανοητό τρόπο, αλλά πάντα βλέπω γυρίζουμε στο σημείο μηδέν.

Αρχικά θα έπρεπε να κατανοήσουμε το θεώρημα της δειγματοληψίας (Nyquist-Shannon), και να συνεχίσουμε με τα σφάλματα κβάντισης και τις μεθόδους αντιμετώπισης των τελευταίων (dithering).

Α! και η "ισοδύναμη ανάλυση" ενός καλού LP είναι περίπου 44kHz / 12 bits..., για μια master tape, είναι παραπάνω, αλλά δεν ξέρω και πολλούς που ακούν από master tapes...:)

"To determine the effective bit rate necessary to fully capture the information on a vinyl LP, you need to know the bandwidth and the dynamic range. A typical vinyl LP has a bandwidth of about 18kHz (when it's brand new, it might get up to about 22kHz). There is certainly some audio stuff above that, but it generally bears no relation to meaningful programme material (ie. it's noise and distortion). So let's be generous and assume a bandwidth of 22kHz: you'll need to sample this at 44kHz. The dynamic range of a beautifully pressed LP on virgin vinyl can get to about 65-70dB on a good day with a following wind, which equates to slightly less than 12 bits. So the bit rate required is 44,000 x 12 x 2 (for stereo), giving about 1030kbs. A more typical LP (18kHz bandwidth, dynamic range of 55dB) needs a bit rate of about 650kbs. For comparison purposes, the CD bit rate is 1378kbs.

As to what format to record vinyl in, there is little point in using anything higher than 44.1/16: exceeding this does nothing other than consume more disk space. If you are intending to do huge amounts of post-processing, you *might* consider recording at 24bit rather than 16bit to avoid any possibility of rounding errors during processing. But to be frank, even 16bit gives you vast amounts of space to do plenty of processing and still keep the rounding errors way below the vinyl noise floor."

http://www.hydrogenaudio.org/forums/index.php?showtopic=93998

http://www.hydrogenaudio.org/forums/index.php?showtopic=35530

http://en.wikipedia.org/wiki/Nyquist–Shannon_sampling_theorem
http://en.wikipedia.org/wiki/Signal_quantization
http://en.wikipedia.org/wiki/Dither
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Γιαννη, ισως να εχεις δικιο (περι αγνοιας - "ισως" λεω!) αλλα στους δισκους οταν λεμε "A typical vinyl LP has a bandwidth of about 18kHz (when it's brand new, it might get up to about 22kHz)" εννοουμε ασφαλως "αποκριση συχνοτητας", ναι; Τα "σημεια" (αυτα που στα ψηφιακα λεμε bits="κομματακια" υλης ...απλοϊστί!) ειναι απειρα! Κατα τα λοιπα...θα διαβασω:)


Καποιος μοντ να τα παει ολα τα προηγουμενα σε αλλο θεμα; εκτος κι αν το σταματησουμε εδω, γιατι ειναι ασχετο (σχεδον) με τα ντακ)
 

Μηνύματα
125
Reaction score
129
Οργάνωσε και το τέστ παράλληλα....:D
Ίσως, θα ήταν χρήσιμο, να στηθούν 2 συστήματα στον ίδιο χώρο.
Ένα "μεγάλο" που θα δείξει και την παραμικρή λεπτομέρεια και ένα
"μικρό" που θα "φέρει" στα ίσια κάποια άλλα πράγματα.

Γιατί το κάθε τεστ, μπορεί να δείξει μόνο όσα το σύστημα που διεξάγεται
έχει ως δυνατότητες
. Μπορεί λοιπόν κάποιες απο αυτές τις δοκιμές να έχουν γίνει και
με "μέτρια" συστήματα και πολλά αυτιά να επιβεβαιώνουν το αυτονόητο-
χωρίς να το θέλουν βέβαια-,

ότι σε κάθε σύστημα, τα χρήματα πρέπει να μοιράζονται σωστά, με ειδική προσοχή στα ηχεία.

Γιατι αν βάλεις μία συσκευή των 5000 ευρώ (π.χ. ντακ) σε ηχεία των 1500 ευρώ, εεε το πιο πιθανό ότι κάτι θα αδικήθει. Η εάν τα καλώδια είναι 2,5μμ απο ebay, πάλι "κατι" μπορεί να
μην πηγαίνει καλά.

Ένα "γενικό" τέστ για όλα ίσως να μην είναι η βέλτιστη λύση.
 





nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Και που είσαι ακόμα.. :lolsign:

πάντως οφείλεις να παραδεχθείς τη σοβαρότητα που υπάρχει σε κάποια σχόλια άρα κάποιοι το θεωρούν αξιόπιστο το test, λες να φταίνε και οι τροφές που μας δίνουν;
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Εγω παντως εχω στο προγραμα να κανω ακομα μια δοκιμη...
Οταν θα εχω αρκετα λεφτα για δωσιμο θα ψαξω να βρω μια ΥπερSuper ψηφιακη πηγη..
Κανα Accuphase SACD Με ψηφιακη εισοδο σκεφτομουνα μεταχειρισμενο βαιβαια..
Και θα το παιθανω στης δοκιμες με ολων των ειδων τα αρχεια και Μετα θα μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη..
 


Y

Yiannis_B

Guest
Εγω παντως εχω στο προγραμα να κανω ακομα μια δοκιμη...
Οταν θα εχω αρκετα λεφτα για δωσιμο θα ψαξω να βρω μια ΥπερSuper ψηφιακη πηγη..
Κανα Accuphase SACD Με ψηφιακη εισοδο σκεφτομουνα μεταχειρισμενο βαιβαια..
Και θα το παιθανω στης δοκιμες με ολων των ειδων τα αρχεια και Μετα θα μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη..
Γιατί να ξηλωθείς? Υπάρχουν αρκετοί αντιπρόσωποι να σου δανείσουν για δοκιμές. -(και φίλοι υποθέτω).
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Γιατί να ξηλωθείς? Υπάρχουν αρκετοί αντιπρόσωποι να σου δανείσουν για δοκιμές. -(και φίλοι υποθέτω).
Με την λογικη οτι βρισκω μια ευκαιρια,το παιρνω πολυ φτηνα και το πουλαω πολυ φτηνα.
Αρα δεν χανω λεφτα..
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.673
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top