This is how heaven looks like






abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.611
120MΒ το δευτερόλεπτο περίπου είναι Στέργιο.

Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα στην εισροή.
 

D

Deleted member 35

Guest
120MΒ το δευτερόλεπτο περίπου είναι Στέργιο.

Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα στην εισροή.
Θες ssd για να μην έχεις bottleneck. Αν ξεκινήσεις να κατεβάζεις Αρχείο από torrent με καμιά 100 συνδέσεις seed leech σε μηχανικό δίσκο θα έχεις πρόβλημα. Εκτός και αν κατεβάζεις με λίγες συνδέσεις άρα λίγες εγγραφές.

Το πλεονέκτημα σε αυτές τις συνδέσεις δεν είναι τόσο το κατέβασμα αλλά το ανέβασμα και η έλλειψη μεγάλου ping απόρροια της οπτικής ινας. Πλέον το internet γίνεται κυριολεκτικά κομμάτι στο pc σου.

Φαντάζομαι plex media server στο pc μου και streaming σε φίλο που έχει home cinema. Με τέτοιο upload θα βλέπεις 1080 νεράκι.
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Θες ssd για να μην έχεις bottleneck. Αν ξεκινήσεις να κατεβάζεις Αρχείο από torrent με καμιά 100 συνδέσεις seed leech σε μηχανικό δίσκο θα έχεις πρόβλημα. Εκτός και αν κατεβάζεις με λίγες συνδέσεις άρα λίγες εγγραφές.
Οι απλοί SSD θα τα παίξουν γρήγορα, δεν αντέχουν, θες enterprise SSD ή 2 Velociraptors σε RAID 0 για σιγουριά
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Αν είναι έτσι, τι την θέλουμε τέτοια γραμμή; Μια χαρά είναι η 50άρα VDSL. :D
 

D

Deleted member 35

Guest
Οι απλοί SSD θα τα παίξουν γρήγορα, δεν αντέχουν, θες enterprise SSD ή 2 Velociraptors σε RAID 0 για σιγουριά
Το πήγες μακριά με την αξιοπιστία. Έχεις δίκιο όμως. Με τους οικονομικούς ssd αν κατεβάζεις συνεχώς μετά από ένα δύο χρόνια ίσως έχεις πρόβλημα.

Αλλά όπως την έχω δει τη δουλειά πλέον δεν αξίζει. Εδώ με την 24άρα που έχουμε και κατεβάζεις τα πάντα σε λογικό χρόνο. Πόσο μάλλον με μια τέτοια σύνδεση και ένα λογαριασμό Usenet. Εκεί πλέον θες μόνο δίσκο συστήματος διότι όλα τα άλλα θα τα έχεις κατεβασμένα σε λεπτά. Θες 10 δευτερόλεπτα το gigabyte. Άρα ένα bluray θα το κατεβάσεις σε 5 περίπου λεπτά.

Όπως έγραψα και πιο πάνω πλέον θα περάσουμε σε επίπεδα home server. Θα έχεις τον υπολογιστή σου ΆΜΕΣΑ διαθέσιμο σε όλη τη γη. Δεν θα σε εμποδίζει το upload. Με ένα αξιοπρεπές nas server θα μπορείς να κάνεις παπάδες.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
παιδιά έτσι όπως πάει δε θα χρειάζεται να έχουμε αποθηκευτικό χώρο.

Θα παίρνουμε το μηχάνημα, θα κουμπώνουμε το καλώδιο και θα μπουτάρει το λειτουργικό της εταιρίας του...καλωδίου μας.

Θα δίνουμε 10 δολλάρια το μήνα και θα έχουμε όλο το ιντρενέ στο πιάτο.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
... Εδώ με την 24άρα που έχουμε και κατεβάζεις τα πάντα σε λογικό χρόνο ...
Αν μάλιστα στα 24 κατέβασμα είχες άλλα τόσα στο ανέβασμα, θα ήσουν περίπου τα διπλά ταχύτερος. Εννοώ να το έχουν σχεδόν όλοι, όχι μόνο ένας-δυό. :)
 

D

Deleted member 35

Guest
παιδιά έτσι όπως πάει δε θα χρειάζεται να έχουμε αποθηκευτικό χώρο.

Θα παίρνουμε το μηχάνημα, θα κουμπώνουμε το καλώδιο και θα μπουτάρει το λειτουργικό της εταιρίας του...καλωδίου μας.

Θα δίνουμε 10 δολλάρια το μήνα και θα έχουμε όλο το ιντρενέ στο πιάτο.
Και τώρα λίγο πολύ κάνω το ίδιο. Μόνο μουσική και ελληνικά βιβλία έχω στο σκληρό μου. Και κάποιες ταινίες σε SD μορφή ώστε να βλέπει η αδερφή μου στον πάνω όροφο μέχρι να της πάρω ένα δικό της media player και να τις έχει τοπικά. Έχω μια συνδρομή usenet και με 7€ το μήνα τερματίζω τη γραμμή μου στα 1,4ΜΒ/s. Software δεν κατεβάζω διότι τρέχω Opensource ή το έχω αγοράσει και από ταινίες μαζευόμαστε σε ένα φιλαράκι με προβολέα και βλέπουμε εκεί.

Μόνο ξένες σειρές κατεβάζω και άντε άντε καμία παλιά ταινία που με έχει πιάσει η κάψα. Πχ Casablanca, Ferris Bueller κτλ. Σε 5-10 λεπτά έχει κατέβει το επεισόδιο ή η ταινία, τη βλέπω και τη σβήνω.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.090
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top