Βελτιωσεις χωρου -μετρησεις

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
αστο να παει αστο... το βαθος κανει τη διαφορα και δεν λεει, διασταυρωνοντας πηγες ,με ελαχιστο 25 εκατοστα και αμφισβιτουμενη η τοσο μεγαλη επιφανεια(θελουμε μ2 αλλα οχι μονοκοματα) , υπο συζητηση και για τα εσω μονωτικα για να αποφυγουμε αλλα ευτραπελα οποτε θα παω για την ευκολη και δοκιμασμενη λυση των broadband bass traps στους τειχους και βλεπουμε ,θα μετρησω τα πριν και μετα να εχω μια εικονα και προπαντων τα κυμματα μιας και η φασματικη αναλυση ειναι η μιση αληθεια τελικα..
αντιστρεφωντας τη γνωστη ρηση λοιπον δεν πρεπει να φανεται τιμια η γυναικα του καισαρα μονο αλλα και να ειναι...
 



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
τελευταιες μετρησεις με 5 clouds 60χ 1.20 10 εκ παχους και 8 εκ αερα(θα προστεθει αλλο ενα συνολο 6 αλλα δεν κρατηθηκα και μετρησα) οι μετρησεις πριν
στα 80 hz
View attachment 36372
στα 150 hz View attachment 36373

spectrogram στα 80 hz

View attachment 36374 [/QUOTE]


και μετα ..
waterfall 50hz.jpg


cross 50hz


waterfall 80 hz.jpg

cross στα 80 hz


spectrogramm 50hz.jpg


spectrogramm στα 50 hz

ειναι εμφανης νομιζω η βελτιωση στις αποσβεσεις γενικως αλλα και το ψαλιδισμα στα 50hz περιπου με την παραλληλη χρηση του ενσωματωμενου ηλεκ κροσσ του σαμπ, οπου πριν δεν επεφτε με τιποτε με την αποκειστικη χρηση του.


εχω στα σκαρια την κατασκευη ενος super chunk ,αλλα θα χρησιμοποιησω χαμηλης πυκνοτητας υλικο εκει σε συνδοιασμο με καποιο τυπο μεμβρανης ισως(ειναι κοντα διπολο και ισως καταφερω να το κανω να δουλεψει και εκει που θελω)
και την επιφανεια κατω απο την οθονη .
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
σημερα ξεκινησα δειλα δειλα τις πρωτες μετρησεις με το REW και το usb 1dsp mic(δικαναλη μετρηση)

View attachment 36227


δεν εβγαλα δεξια το παραθυρο τελοσπαντων, κατοπιν πολλων ταυτοσιμων επαναληπτικων μετρησεων κρατησα αυτες τις 2 η πρασινη ειναι με καθετο μικ και η κοκκινη με οριζοντιο..

οι πριν και παρακατω οι νεες (δικαναλο χωρις σαμπ) με ελαφρως υψηλοτερη σταθμη..

last all spl nva only.jpg
 



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
μετρησεις μεχρι 15db παραπανω τα ιδια ακριβως εδειξαν, ακομη δεν εχω κατι τις προκοπης στις πρωτες αντανακλασεις και αυτο μονο στο ταβανι μπορει να γινει και πισω απο τον καναπε ,δυστυχως οι πλαινες (διφυλλη πορτα ,που ανοιγει ουσιαστικα το ενα φυλλο αλλα ειναι και εισρροη φωτος , εκει ισως κατι σε διαχυση qrd αλλα πλεξιγκλας να εκανε δουλεια αλλα δεν τολμω να ρωτησω κοστος)ειναι θεμα και δε θα γινει κατι...
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Aπο τα 200ΗΖ και πανω....μια χαρα μετρας.
Και από κει και κατω, μια χαρα μπασο θα εχεις με τα +15ντι μπι.
Λιγο να το φερεις ακομα, και θα εισαι ταμαμ.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
κατασκευαζοντας τυπο μεμβρανης στην γωνια και σφραγιζωντας τον οσο καλα μπορουσα, χρησιμοποιωντας τα τοιχωματα του σπιτιου με μπροστινες διαστασεις 60χ1,20 εκ οπου χρησιμοποιησα 3 χιλιοστα mdf , αυτο που χρησιμοποιειται στα περισσοτερα ντουλαπια κουζινας για πλατη ειχα το παρακατω αποτελεσμα(παραθετω πριν και μετα).

waterfall 20-300khz.jpg

waterfall 80hz 117.jpg


αν και ο στοχος ηταν τα 60-70 ειδα και βελτιωση ψηλοτερα ειδικα και στις βυθισεις!!! εντυπωσιακο ειναι το πως δονειται το φυλλο αν ακουμπησεις το χερι πανω !!!
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
1114.jpg

1113.jpg

1111.jpg


1 πανελ κατω απο τον προτζεκτορα,πισω αριστερα η μεμβρανη, δεξια πισω 2 πανελ αλλα και κατω απο την οθονη ,ενω
εχω στο ταβανι ενα χωρο διαθεσιμο μεταξυ των clouds (6 τεμ εχουν πιασει τα ακρα του ταβανιου) και ειναι η περιοχη πρωτων αντανακλασεων γνωριζει καποιος τι θα ηταν ποιο ιδανικο για αυτο το χωρο? σκεφτομουν για qrd 2d το οποιο θα εκτελει και χρεη φωτιστικου (ενσωματωμενα σποτ σε καποια απο τα νταμακια) αλλα σε ποιες συχνοτητες θα επρεπε να συντονιστει?

DSCN1851.JPG
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
soco μπορεις να δωσης καποια στοιχεια για τις μασοπαγιδες μεμβρανης;
ειναι συντονισμενες η broadband;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αυτη η γωνιακη υφισταται ηταν με 3mm mdf και βαθος ~35cm πληρως σφραγισμενο και εχω προσθεσει ακομη αλλες 4, 2 τεμ κατω απο την οθονης60χ100χ 25 cm, 1τεμ γωνια αυτης60χ60χ~30 cmκαι αλλη μια πλαι της, 60χ120χ12 cm ομως ομως με epdm 2,5mm http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=392(5kg/m2) επισης πληρως σφραγισμενα-τεντωμενα και μονωσης τερμα πισω στον τοιχο με aritherm 5cm των 18kg/cm3 http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=519.
O χωρος ενεργιακα φορτιστηκε σε ολες τις μετρησεις με σαμπ, στοχος ηταν στα 25cm βαθους τα 55hz , και τα 80 hz η 12cm βαθους οπως δεινει το cal.
Στην αποκριση συχνοτητα ς ελαχιστα εκανε , βελτιωσε τις αποσβεσεις οχι μονο στη στοχευμενη αλλα και λιγο παραπανω μεχρι τα 80hz.
Oταν το αφησα τεντωμενο μονο απο τις δυο πλευρες (τις μακριες) εχασα το οφελοςτων 55hz και ανεβηκε στο 70-90 φτιαχνοντας αρκετα εκει την περιοχη οσο αναφορα τις αποσβεσεις. Γενικα γινεται ποιο bradband και οσο την εχει χαλαρη μειωνεται to Q που ειναι στενοτερο και μεγαλυτερο κοντα στο ευρος του στοχου οταν την τεντωνεις. Ακομη δεν εχω αξιωθει να κανω ισοσταθμιση χαμηλα, ειμαι σιγουρος οτι ισως να προβω στην broadband ρυθμιση αυτων .
Πλατη χρησιμοποησα τον τοιχο και σκελετο απο mdf και κοντρα πλακε, οτι ειχα απο ρεταλια 18mm διπλου τοιχωματος κατα το ημιση του βαθους στiς 25cm.Θα σου πω οτι ειχα στα ιδια κουτια χρησιμοποιησει και κοντραπλακε 5mm επαιξε ποιο ψηλα στα 100hz+ ομως ακουστικα ηταν πολυ χειροτερο, και μεσοχαμηλα που ακουγοταν συγγεχημενα επηρεαζοντας και την εικονα...
Τελος να πω την πολυ καλη εντυπωση για που μου εδωσε τα τυπου frk που ειναι οτι κοντα σε μεμβρανη παιζουν 100hz+ (αναλογως αποστασης παχους ) και ειναι ευκολο να κατασκευαστουν συγκριτικα με τις συντονισμενες μεμβρανες ....(εχω πλεον αντικαταστησει ολα τα clouds traps με αυτα) χωρις να πεφτουν στην παγιδα των broadband τραπς που στεγνωνουν των χωρο κανωντας το μουντο...
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Αυτη η γωνιακη υφισταται ηταν με 3mm mdf και βαθος ~35cm πληρως σφραγισμενο και εχω προσθεσει ακομη αλλες 4, 2 τεμ κατω απο την οθονης60χ100χ 25 cm, 1τεμ γωνια αυτης60χ60χ~30 cmκαι αλλη μια πλαι της, 60χ120χ12 cm ομως ομως με epdm 2,5mm http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=392(5kg/m2) επισης πληρως σφραγισμενα-τεντωμενα και μονωσης τερμα πισω στον τοιχο με aritherm 5cm των 18kg/cm3 http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=519.
O χωρος ενεργιακα φορτιστηκε σε ολες τις μετρησεις με σαμπ, στοχος ηταν στα 25cm βαθους τα 55hz , και τα 80 hz η 12cm βαθους οπως δεινει το cal.
Στην αποκριση συχνοτητα ς ελαχιστα εκανε , βελτιωσε τις αποσβεσεις οχι μονο στη στοχευμενη αλλα και λιγο παραπανω μεχρι τα 80hz.
Oταν το αφησα τεντωμενο μονο απο τις δυο πλευρες (τις μακριες) εχασα το οφελοςτων 55hz και ανεβηκε στο 70-90 φτιαχνοντας αρκετα εκει την περιοχη οσο αναφορα τις αποσβεσεις. Γενικα γινεται ποιο bradband και οσο την εχει χαλαρη μειωνεται to Q που ειναι στενοτερο και μεγαλυτερο κοντα στο ευρος του στοχου οταν την τεντωνεις. Ακομη δεν εχω αξιωθει να κανω ισοσταθμιση χαμηλα, ειμαι σιγουρος οτι ισως να προβω στην broadband ρυθμιση αυτων .
Πλατη χρησιμοποησα τον τοιχο και σκελετο απο mdf και κοντρα πλακε, οτι ειχα απο ρεταλια 18mm διπλου τοιχωματος κατα το ημιση του βαθους στiς 25cm.Θα σου πω οτι ειχα στα ιδια κουτια χρησιμοποιησει και κοντραπλακε 5mm επαιξε ποιο ψηλα στα 100hz+ ομως ακουστικα ηταν πολυ χειροτερο, και μεσοχαμηλα που ακουγοταν συγγεχημενα επηρεαζοντας και την εικονα...
Τελος να πω την πολυ καλη εντυπωση για που μου εδωσε τα τυπου frk που ειναι οτι κοντα σε μεμβρανη παιζουν 100hz+ (αναλογως αποστασης παχους ) και ειναι ευκολο να κατασκευαστουν συγκριτικα με τις συντονισμενες μεμβρανες ....(εχω πλεον αντικαταστησει ολα τα clouds traps με αυτα) χωρις να πεφτουν στην παγιδα των broadband τραπς που στεγνωνουν των χωρο κανωντας το μουντο...
η συχνοτητα που θελουμε να συντονισουμε εξαρταται απο το βαθος;
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
η οροφη μου εχει ενα κουφωμα 0.90χ2μ κλεισμενο με γυψοσανιδα βαθος 40cm και χωρις μονωση μεσα.
παιζοντας με τονους συντονιζη στα 40hz αλλα αυτο δε λεει και πολλα αφου εχει τελαρο και δεν ειναι ελευθερη η γυψοσανιδα να ταλαντωνεται.
αν αντικαθιστουσα τη γυψοσανιδα με mdf η κοντραπλακε που θα βρω το βαρος των υλικων
kg/m για να δω τι χρειαζεται να συντονιση περιπου στους 65hz.
μηπως ειναι μεγαλο το βαθος;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
http://www.rfcafe.com/references/general/density-building-materials.htm τσεκ plywood, plasterboard.
Το mdf ειναι 700kg/m3 οποτε υπολογιζεις 0,7kg/m2 στο χιλιοστο.
Στην περιπτωση σου θα κοιταγα σε κοντραπλακε των 1/4' δηλ στα 6mm. που επισης δε κανει κοιλια περαν του συντονισμου.
Oπωσδηποτε θα πρεπει εκει μεσα να μπει τουλαχιστον μια στρωση απορροφητικο υλικο, χαμηλης πυκνοτητας ομως δε πρεπει να ακουμπα στη μεμβρανη.
Παντως γενικα θελει δοκιμες και υπομονη για να το φερεις εκει που θες, το παχος δε της απορροφησης και το γεμισμα επισης μπορει να σου δωσει αλλα αποτελεσματα, οσο αναφορα το βαθος, μονο καλο ειναι ¨που λενε και τα μαστορια "το μακρυ κονταινει το κοντο δε μακραινει":D.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
παρα πολυ με βοηθησες, ευχαριστω.
υπολογιζω 2.3kg/m2 οποτε μαλλον το plywood 4mm θα ειναι ταμαμ.
αν βιδωσω 3 σποτακια πανω μαλλον θα κατεβασουν τη συχνοτητα
λιγο και πρεπη να τα λαβω υποψη μου.
το μονωτικο πρεπη να μετακινη επισης τη συχνοτητα συντονισμου
ψηλοτερα εκτος οτι την κανη πιο broadband;
επισης πρεπη να ειναι στερεωμενο και σφραγισμενο γυρω και η μεση
να παλεται ελευθερα;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εγω στο φυλλο των 3mm mdf, επειδη οι βιδες δε θα το κρατουσαν και θα το διαπερνουσαν τοποθετησα περιμετρικα ενα τελαρο, απο πηχακι 3χ1,5 cm οπου εκει βιδωσα-στοκαρισα και αυτο με τη σειρα του πατησε το φυλλο...
Επισης το εχω σφραγισμενο , και χρησιμοποιησα http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=324 την acoustic band ταινια 2cm και μετα πατησα τπ φυλλο για ακομη καλυτερη στεγανοποιηση.
Μπορεις ομως να βιδωσεις μονο τις δυο μακριες πλευρες(τα 2μ δηλ) και να αφησεις ελευθερες τις αλλες (0.9μ) θελει δοκιμη.
ναι σωστα το καταλαβες για το μονωτικο , για να μην ξοδευεσε δοκιμασε οπως εχεις το σκελετο που παταει η γυψοσανιδα και ακουμπησε εκει πανω μονωτικο 5cm οχι πανω απο 35kg/m3 για αρχη , θα σου προτεινα aritherm http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=391 και αν θες επιπλεον πανω απο αυτο παπλωμα 5cm των 18kg/m3 ως δευτερη στρωση.
Το πυκνοτερο αρα και ακαμπτποτερο απορροφητικο θα διατηρει ετσι την αποσταση απο τη μεμβρανη που σου δεινει τα 3cm του σκελετου της γυψοσανιδας.
Αν το αποφασισεις να παρεις μονωτικα απο το λαζαρακη(αρε διαφημιση:D)στειλε μνμ ειναι διπλα μου εχω κατι φυλλα περισευμα να σου δωσω πριν αγορασεις...
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
αρα μαλλον θελω 6mm γιατι θα ανεβη λιγο η συχνοτητα με το μονωτικο.
οκ οταν αποφασιτη το ξυλωμα θα σου πω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top