Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

Τενολογια που αντεχει στον χρονο ειναι η

  • DLP

    Votes: 35 48,6%
  • LCD

    Votes: 10 13,9%
  • LCOS/SXRD

    Votes: 8 11,1%
  • Ολες το ιδιο ειναι

    Votes: 4 5,6%
  • Καμια

    Votes: 15 20,8%

  • Total voters
    72

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

Αυτοί είναι οι αναποφάσιστοι και οι CRTάκηδες... :143::138::143:
Καλά που έβαλες και τους αναποφάσιστους, γιατί άμα ήταν μόνο

οι CRTάκηδες το ποσοστό θα ήταν 0,0000000000000000001%:143:
 

Μηνύματα
111
Reaction score
31
Έναρξη λειτουργίας του προβολέα: Μάιος 2003. Συνολική χρήση μέχρι τώρα: 15.500 ώρες. Πείτε μου τώρα ποιά τεχνολογία έχει την μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο? (Hint: ο προβολέας μου είναι CRT...)
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
Αφού δεν έχει φως, πώς βλέπεις εδώ και 15.500 ώρες; :tongue:
 


Μηνύματα
111
Reaction score
31
Έχει το ίδιο φως εδώ και πάρα πολλές ώρες. Η φωτεινότητα σίγουρα θα έχει πέσει, αλλά έχει γίνει με τόσο αργό ρυθμό που δεν είναι αντιληπτό. Σημασία έχει ότι τα πλάνα ημέρας είναι αληθοφανή και δεν λείπει κάτι στο μάτι. Το ότι οι CRT δεν έχουν φως είναι ένας μύθος που έχει κυκλοφορήσει από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν την τεχνολογία αυτή. Σε συνθήκες συσκότισης οι απαιτήσεις για προβολή βίντεο είναι σύμφωνα με το ψηφιακό πρότυπο 12fl. (foot/lamberts). Σε οθόνη πλάτους 2μ ένας CRT 8" υπερκαλύπτει αυτή την προϋπόθεση. Επίσης οι CRT μπορούν να δώσουν στο 10% της επιφάνειας της εικόνας μία μέγιστη φωτεινότητα πολύ μεγαλύτερη από την φωτεινότητα σε 100% λευκό. Σε 8" CRT αυτό είναι 1.200 lumens. Έτσι σε σκηνές με έντονη αντίθεση και τα μαύρα είναι 0 lumens και τα λευκά είναι στα 1.200 lumens. Γι' αυτό και η εικόνα έχει τόσο μεγάλη αντίθεση.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.213
Έτσι σε σκηνές με έντονη αντίθεση και τα μαύρα είναι 0 lumens και τα λευκά είναι στα 1.200 lumens. Γι' αυτό και η εικόνα έχει τόσο μεγάλη αντίθεση.
Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω πάρα πολύ γι' αυτό.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Αυτό που όλοι μας παθαίνουμε λόγω συνήθειας είναι να έχει πέσει πάρα πολύ το φως και να μην το αντιλαμβανόμαστε.
Το έχω πάθει. Όχι ότι τα 5fL δεν μπορεί να είναι ευχάριστα, αλλά δεν είναι 12.
Φίλος και μέλος έλεγε για 10fL στον DLP του και όταν μετρήθηκε ήταν 3.5...

Μια μέτρηση είναι εύκολη.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
καλα.ας εχει αμφιβολιες οποιος θελει για αποδοση,αλλα υπαρχει αμφιβολια για αντοχη στο χρονο των CRT?που το ξεθαψες το θεμα βρε Νικολα?
οι τηλεορασεις που ειχαμε και εχουμε μερικοι ακομα και paιζουν μετα απο δεκαετιες ειnai αρκετη αποδειξη και γι αυτους που δεν εχουν προβολεα CRT.Τωρα παιρνεις τηλεοραση και λες ας μου βγαλει μερικα χρονακια χωρις προβλημα και θαμαι ευχαριστημενος.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.213
Για ποιό από τα 2? Για το ότι το μαύρο είναι 0 lumens ή για το ότι το λευκό είναι 1.200? Θα μπορούσες να μου τεκμηριώσεις λίγο την αμφιβολία σου?
Για το συνολικό νόημα της φράσης σου: οι CRT έχουν πολύ χειρότερο "ANSI" contrast από οποιαδήποτε τεχνολογία ψηφιακής προβολής και γι' αυτό αποδίδουν πολύ χειρότερα σε μικτές σκηνές με μεγάλη αντίθεση.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.213
καλα.ας εχει αμφιβολιες οποιος θελει για αποδοση,αλλα υπαρχει αμφιβολια για αντοχη στο χρονο των CRT?που το ξεθαψες το θεμα βρε Νικολα?
οι τηλεορασεις που ειχαμε και εχουμε μερικοι ακομα και paιζουν μετα απο δεκαετιες ειnai αρκετη αποδειξη και γι αυτους που δεν εχουν προβολεα CRT.Τωρα παιρνεις τηλεοραση και λες ας μου βγαλει μερικα χρονακια χωρις προβλημα και θαμαι ευχαριστημενος.
Για την αντοχή στο χρόνο δεν υπάρχει αντίρρηση. Τίθεται βέβαια και το ερώτημα κατά πόσον αξίζει να βλέπεις σταθερά... χειρότερα, όσον αφορά ορισμένες κρίσιμες παραμέτρους της εικόνας.
 

Μηνύματα
111
Reaction score
31
Για το συνολικό νόημα της φράσης σου: οι CRT έχουν πολύ χειρότερο "ANSI" contrast από οποιαδήποτε τεχνολογία ψηφιακής προβολής και γι' αυτό αποδίδουν πολύ χειρότερα σε μικτές σκηνές με μεγάλη αντίθεση.
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Το χαμηλό ANSI contrast επηρεάζει τις σκηνές με μεσαία και υψηλή φωτεινότητα. Οι σκηνές με μεγάλη αντίθεση είναι Low APL, όπως π.χ. διαστημικά, νυχτερινά πλάνα, όπου υπάρχει κάποιο φωτεινό αντικείμενο σε σκοτεινό πλάνο. Σε αυτές τις σκηνές, λόγω του εξαιρετικά υψηλού On/Off contrast το αποτέλεσμα είναι πολύ εντυπωσιακό και πολύ πειστικό. Για αντίστοιχο παράδειγμα στους ψηφιακούς προβολείς, οι JVC έχουν πιο χαμηλό ANSΙ contrast από τους DLP. Όμως, λόγω του πολύ υψηλού On/Off contrast αποδίδουν πολύ καλύτερα σε Low APL σκηνές. Από θέμα λειτουργίας της τεχνολογίας, όταν το βιντεοσήμα έχει στάθμη 0 IRE δεν δίνεται καθόλου voltage στους CRT και δεν ερεθίζεται ο φώσφορος. Οι περιορισμοί στην απόδοση είναι πλέον θέμα του χώρου (αντανακλάσεις, εξωτερικές πηγές φωτισμού).
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Έναρξη λειτουργίας του προβολέα: Μάιος 2003. Συνολική χρήση μέχρι τώρα: 15.500 ώρες. Πείτε μου τώρα ποιά τεχνολογία έχει την μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο? (Hint: ο προβολέας μου είναι CRT...)
σε ποσες ιντσες ?
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top