asus gt 610 sl-1gd3-προβλημα

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
http://www.e-shop.gr/asus-gt610-sl-1gd3-l-1gb-pci-e-retail-p-PER.513582

σε windows7, xbmc, καθε φορα που αλλαζω απο vga(οθνη pc) σε hdmi(projector) η και σε παραλληλα λειτουργεια οθονων,η εικονα εχει σοβαρα θεματα κινησης και συγχρονισμου με ηχο , οταν ομως ενω εχει ξεκινησει η ταινια βγαλω και ξαναβαλω την hdmi , ολα ειναι ο.κ.

επισης απο το software των win7 οταν αλλαζω οθονες βλεπει την οθονη του υπογιστη ως projector!!


και ενω εχω αλλαξει πρωτευουσες οθονες και ολους του συνδιασμους το προβλημα ιφισταται , γνωριζει κανεις επαυτου να δωσει καποια λυση?

στην οθονη του υπολογιστη παιζει κανονικα...(οταν ειναι γυρισμενη μονο σε αυτη)
 
Last edited:


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
και σε μονιμη παραλλη λειτουργεια παλι υφισταται το προβλημα, καιενω εχω ξανακανει εξαρχης την εγκατασταση του driver το προβλημα παλι υπαρχει και το θεμα οπως το βλεπω ειναι μαλλον software το οποιο ειναι της nvidia και οχι της asus(της asus ειναι μονο για monitoring και πουσαρισματα της καρτας).
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Κάνεις overclocking; Αν όχι, ξήλωσε το Asus.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
οχι , και στο monitor της καρτας ποτε δεν ξεπερασε τους 51 C και ουτε ζωριστηκε ο επεξεργαστης ουτε η μνημη της αποτι ειδα ...

το ξηλωσα κιολας αλλα αυτο δεν εχει φερει καποια αλλαγη. επισης οταν ανοιξω τον υπολογιστη πρωτα ξεκινα να δεινει στην hdmi σημα (οπου και βλεπω ολα τα περι περι μπουτ)και οταν ανοιξει η εικονα στον προτζεκτορα τοτε δεινει εικονα και στην vga εξοδο οπου ειναι η οθονη του υπολογιστη..
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
τι αναλύσεις και ρυθμούς ανανέωσης έχεις σε monitor και projector;
στο έκανε από την αρχή το πρόβλημα ή έπειτα από κάποια αλλαγή;
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
ναι και στα δυο τις ιδιες αναλυσεις και ρυθμους.

1080p ,1600x900 (συνισταται) , ρυθμος ανανεωσης 60hz

ναι εξαρχης. μονο οταν το μπαινοβγαλω τη hdmi στρωνουν ολα και αυτο πως το βρηκα , στην τυχη, για να φτασω να γραψω εχω παιδευτει αρκετα ...
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
λες να φταιει ο ρυθμος ανανεωσης? με προβληματισες αν και ετσι ηταν εξαρχης, θα τον βαλω στα 50hz και θα το τσεκαρω αυριο
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
αυτό το 1600x900(συνίσταται) με προβληματίζει...
το monitor είναι 1080 ή έχει μικρότερη ανάλυση?
γενικά τέτοιου είδους προβλήματα συναντούνται όταν χρησιμοποιούνται μέσα προβολής που υποστηρίζουν διαφορετικές αναλύσεις και ρυθμούς ανανέωσης και αναλογική ή αναλογικές συνδέσεις.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Λοιπον εχουμε και λεμε , μονιτορ >>> http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?ctn=201E1SB/00&slg=en&scy=CZ

μην μπεις στη διαδικασια των pdf , απλα εχει συνδεσιμοτητα μονο vga αυτο νομιζω τα λεει ολα ..

ετσι HDCP (Αυτη η οθονη δεν υποστηριζει HDCP) οταν εχω κλειστο τον προτζεκτορα

αλλα υποστηριζει οταν τον ανοιξω και φυσικα εχω ορισει ως μεσο προβολης ταινιων αυτον και εχει ενα λουκετο στο εικονιδιο (Εννοει οτι κλειδωσε σωστα?) κατι που δεν υφισταται στην περιπτωση του μονιτορ οπου πανω σε αυτο εχει ενα (Χ).

τωρα η λυση τελικα ηρθε με την αλλαγη του ρυθμου ανανεωσης οπου τον εβαλα στα 50 hz και εστρωσε !!!!

ευχαριστω για την βοηθεια σας.
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top