ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΑ ΡΕΥΜΑΤΟΣ.



Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
ευχαριστω για τη κινηση...αν ολα πανε οκ και μπορεις και εσυ, απο Σεπτεμβρη που θα μπουμε ξανα στο τρυπακι να στηνουμε, μπορει και να στο παρω...:)

ελεγα να του εβαζα κανα ενισχυμενο τσοκ ξανα, αλλα θα δουμε...
 

Μηνύματα
2.153
Reaction score
677
Δηλαδη τα shuffner δεν κάνουν τίποτα στους τελικούς?
Δεν το έκανα για αυτό απλά δεν θέλω να κόψω σε δυναμικές και εικόνα. ´Αλλωστε θεωρώ ότι σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές προβλέπουν κάποιο είδος φιλτραρίσματος στους μετασχηματιστές. Το μεγαλύτερο θόρυβο τον δημιουργεί συνήθως ο προενισχυτής.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Πάντως έχετε υπ'όψην σας ότι οι τελικοί "την ακούν " εύκολα από υπερτάσεις. Ιδίως αν αυτές προέρχονται από τον μετ/στη χαμηλής της ΔΕΗ. Εδώ που μένω εγώ βλέπω συχνά , ιδίως Κυριακές πρωί κάτι τάσεις μέχρι και 268v ac. Για λίγο είναι η αλήθεια, δλδ κανά πεντάλεπτο , αλλά όπως καταλαβαίνετε είναι αρκετό για τσουρουφλίσει οποιονδήποτε τελικό. Ως εκ τούτου , δεν λειτουργεί τίποτα χωρίς voltage regulator εδώ.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Προβλήματα υπάρχουν παντού, κάποια είναι κοινά κάποια άλλα όχι, σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι όλοι μας είμαστε συνδεδεμένοι σε ένα τεράστιο πολύμπριζο που λέγεται ΔΕΗ.

Το σκεπτικό είναι απλό "όσο καλύτερο - ποιοτικότερο ρεύμα δίνεις στις συσκευές σου τόσο καλύτερα θα παίξουν" αν τους δώσεις σκ@τ@, τότε θα παίξουν σκ@τ@.

Φαντάζομαι πως όλοι έχετε παρατηρήσει πόσο καλύτερα παίζει το σύστημά σας, τις ώρες χαμηλής κατανάλωσης (π.χ. αργά το βράδυ).


Κατά την γνώμη μου, ο Χώρος, το Ρεύμα και η Στήριξη των συσκευών αποτελούν τα θεμέλια ενός ηχο-συστήματος.
Αν αυτά τα τρία είναι καλά φροντισμένα, τότε το ηχητικό αποτέλεσμα θα είναι από καλό και επάνω.
Αν όχι, τότε όσο καλές - ποιοτικές - ακριβές κι αν είναι οι λοιπές συσκευές (ηχεία, ενισχυτές κτλ), ποτέ δεν θα αποδώσουν τα αναμενόμενα.
Σαν να χτίζεις παλάτια πάνω στην άμμο.
 

Μηνύματα
197
Reaction score
29
χμμμ...μαλιστα

και γω θα προτιμουσα απευθειας ο τελικος στη πριζα χωρις παρεμβολες φιλτρων, αλλα αν υπαρχει θεμα, σε τι κατηγοριες πρεπει να "παιξουμε" για να πουμε οτι κανουμε δουλεια?

edit: 2.2 ή 2.4 KV πρεπει να ειναι ο μετασ/στης
Αγαπητοί φίλοι
Το μοντέλο του τελικού ενισχυτή μου είναι ATC SPA2-150 POWER AMPLIFIER (600 va) και το έχω επάνω στην ΑΘΗΝΑ του Τσακιρίδη. Κατά διαστήματα ας πούμε μια δύο φορές τον μήνα σταματάει να λειτουργεί απότομα και βγάζει την ενδειξη 5 με βάσει το manual αυτό σημαίνει:
DC Offset: Indicates a DC voltage of greater than IV preset on the outpout of the right amplifier.
This condition will shut down the amplifier.Pressing the standby button will restore the amplifier to normal only if the fault haς been cleard. Παρακαλώ πολύ θα μπορούσατε να μου πείτε κατα ποσόν ο τελικός μου κινδυνεύει να καεί και με ποιόν τρόπο αυτό το πρόβλημα επιλύεται. Παρεπιπτόντως παρότι πήγα την Αθηνά στον Οδυσσέα και μου έδωσε καινούργια,το προβλημα εξακολουθεί και με την νεα Αθηνα.
Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τον τρόπο που συμβάλετε στην λύση του προβλήματος.Οφείλω να παραδεχτώ πάντως οτι ηχητικές διαφορές βελτίωσης του ήχου υπάρχουν με την χρήση του προαναφερθέντος φίλτρου.
 
Last edited:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Αυτό που αναφέρεις δεν έχει να κάνει με το φίλτρο ρεύματος, αλλά με το στάδιο εξόδου του τελικού σου. Οπότε πρέπει να απευθυνθείς στο service της ATC.
 

Μηνύματα
197
Reaction score
29
Αυτό που αναφέρεις δεν έχει να κάνει με το φίλτρο ρεύματος, αλλά με το στάδιο εξόδου του τελικού σου. Οπότε πρέπει να απευθυνθείς στο service της ATC.
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντησή σου.Ωστόσο το πρόβλημα που περιέγραψα δεν εμφανίζεται όταν ο τελικός παίρνει ρεύμα απευθείας απο την πρίζα.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το μήνυμα αφορά πάντα το δεξί κανάλι?
Αν ναι μπορείς να δοκιμάσεις τα παρακάτω:
  1. Σύνδεσε ανάποδα το βύσμα σούκο του ενισχυτή.
  2. Σύνδεσε ανάποδα το βύσμα σούκο της Αθηνάς.
  3. Βάλε ανάποδα τα rca που έρχονται από τον προ-ενισχυτή (το δεξί κανάλι στο αριστερό). Αν το πρόβλημα μεταφερθεί στο αριστερό κανάλι του ενισχυτή σου, τότε κάτι γίνεται με τον προ-ενισχυτή.
  4. Κάνε το ίδιο και στα ηχεία (το δεξί κανάλι του ενισχυτή να οδηγεί το αριστερό ηχείο).
Τις δοκιμές που σου προτείνω θα τις κάνεις μία κάθε φορά, όχι όλες μαζί.
 

Μηνύματα
197
Reaction score
29
Το μήνυμα αφορά πάντα το δεξί κανάλι?
Αν ναι μπορείς να δοκιμάσεις τα παρακάτω:
  1. Σύνδεσε ανάποδα το βύσμα σούκο του ενισχυτή.
  2. Σύνδεσε ανάποδα το βύσμα σούκο της Αθηνάς.
  3. Βάλε ανάποδα τα rca που έρχονται από τον προ-ενισχυτή (το δεξί κανάλι στο αριστερό). Αν το πρόβλημα μεταφερθεί στο αριστερό κανάλι του ενισχυτή σου, τότε κάτι γίνεται με τον προ-ενισχυτή.
  4. Κάνε το ίδιο και στα ηχεία (το δεξί κανάλι του ενισχυτή να οδηγεί το αριστερό ηχείο).
Τις δοκιμές που σου προτείνω θα τις κάνεις μία κάθε φορά, όχι όλες μαζί.
Αφορά πάντα το δεξί κανάλι.
Αν συνδέσω ανάποδα με την φάση του ρεύματος ?
Ευχαριστω πολύ και πάλι. καλή συνέχεια.!!!
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Κάτι τέτοιο θα ήταν καλό να μπει ή θα ήταν εμπόδιο;

http://www.tele.gr/gr/product/sdc-5000va

Προς το παρόν έχω βάλει τις πηγές σε ένα φίλτρο της Shaffner και τον τελικό στην πρίζα κατευθείαν και έχει διαφορά.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
εγω να πω οτι αρχικα καηκε μια tv που ειχα...οταν εφερα ηλεκτρολογο και μετρησε μεσημεριανη ωρα τη ταση, τη βρηκαμε γυρω στα 235v, αλλα δεν μετρησαμε βραδυνες ωρες να δουμε τι αυξομειωσεις ειχε...

απεναντι και πολυ κοντα σε μενα υπηρχε μεγαλο super market, που λογο αλλαγων στους ηλ πινακες που εκανε, ισως να επαιζε κι αυτο το ρολο του στη πχιοτητα του ρευματος (το ηλ/κο τμημα του s/m λες και ηταν μικρος υποσταθμος της ΔΕΗ-γεννητριες, π@παριες κλπ κλπ)

ο τελικος, δεν ξερω αν λογο κατασκευης ειχε μεγαλες ανοχες σε διακυμανσεις και γι αυτο δεν τον πηρα στη μασχαλη καποια στιγμη, αλλα οταν θα ξαναμπει να παιζει, κατι πρεπει να κανουμε για να χουμε το κεφαλι μας ησυχο με τα κωλορευματα...
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Οι μεγάλες επιχειρήσεις πάντα έχουν δικούς τους υποσταθμούς. Τα φορτία τους είναι πολύ μεγάλα , για να μπούν έτσι απλά στο δίκτυο.
Το ρεύμα του δικτύου δεν είναι ούτε καθαρό ούτε σωστό από πλευρά τάσης .
Αρα οφείλει ο καθένας να προστατέψει όπως μπορεί τις συσκευές του.
Προτιμώ να μου λείπουν δυναμικά , παρά να πάρω στο χέρι τον B 2301, C2301, και ότι άλλο παίζει εκείνη την στιγμή.
Το λιγότερο που οφείλει κανείς στις συσκευές του είναι ένα voltage regulator. Μετά μιλάμε για φίλτρα κλπ. Αν χρειάζονται.
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
εχετε να προτεινετε όλοι εσείς που χρησιμοποείτε voltage regulator καποιον?
 



Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
η ps audio εβγαζε ή βγαζει filters/voltage regulators...και η furutech

πανακριβα βεβαια...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.945
Reaction score
20.447
εχετε να προτεινετε όλοι εσείς που χρησιμοποείτε voltage regulator καποιον?
Εμείς που δεν χρησιμοποιούμε voltage regulator αλλά on-line UPS, να προτείνουμε κάτι ή θα μας πάρετε με τις πέτρες;:)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.497
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top