Πολλές αποτυχημένες προσπάθιες εγγραφής στο IMG burn

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Εδώ και λίγες μέρες πάω να γράψω στο img burn κανένα δισκάκι και όλο μου λέει πχ 342 retries και μένει εκεί και δεν γίνεται τίποτα καταστρέφοντας μου τα δισκάκια.Σήμερα κόλλησε στις 42 retries και πάτησα να διακοπεί η διαδικασία.

Εχει συμβεί σε κανέναν;

Σημαντικό:

Εδώ και πολλούς μήνες το drive του BR εγγραφέα,μία φαίνεται και μία εξαφανίζεται.Σήμερα που το άνοιξα δεν το έδειχνε στο παράθυρο "ο υπολογιστής μου".Εκλεισα το PC το άνοιξα και φαινόταν.Εχει τύχει να το ανοίξω 5 φορές για να εμφανιστεί.Αν δεν εμφανιστεί το Img Burn έχει σκιασμένα το τι θες να κάνεις και δεν μπορείς να τα επιλέξεις...Επίσης πολλές φορές συνδέω σκληρούς και κάνει 10 λεπτά να φορτώσει η μπάρα οτι διάβασε τα περιεχόμενα του και μπορώ να τον ανοίξω...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
άλλαξε το καλώδιο SATA, άλλαξε θύρα SATA στη μητρική, εγκατέστησε τους τελευταίους οδηγούς του storage controller της μητρικής

οι δίσκοι που αργεί να τους αναγνωρίσει είναι εσωτερικοί ή εξωτερικοί??
 


Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Η μητρική μου γράφει πάνω..."Gigabyte GA-P35-DS3L" οπότε σαν πρώτο αποτέλεσμα Google μου βγάζει τους Gigabyte GA-P35-DS3L controllers,αυτούς λες να εγκαταστήσω;
Έχει 4 SATA καλώδια που είναι 3/4 σε χρήση.Να τα αλλάξω μεταξύ τους θέση πχ;Εννοείς μπας και φταίει κάποιο καλώδιο ή έξοδος SATA;

Αυτή τη βδομάδα από τα πολλά κολλήματα έχω κάνει απο το κουμπί POWER περίπου 10 αναγκαστικά shutdown.
Δεν νομίζω να παίζει ρόλο;
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
έτσι όπως τα περιγράφεις βγαίνει το συμπέρασμα ότι ο Η/Υ έχει σοβαρό πρόβλημα, μην τον χρησιμοποιείς για κάψιμο BD μέχρι να το λύσεις, τζάμπα χαλάς τα δισκάκια...

κατά πάσα περίπτωση φταίει η μητρική, για να είσαι όμως σίγουρος κατέβασε το stresslinux(iso image) κάψε το σε CD και δοκίμασε...

με 300€ μπορείς να φτιάξεις έναν συγχρονο Η/Υ για να καις τα BD
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Αν υπάρχει διαθέσιμο τροφοδοτικό κάνε μια τράμπα μήπως φταίει αυτό.
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Το τροφοδοτικό είναι καινούριο Corsair CX600.Δεν πιστεύω οτι είναι αυτό.
Γενικά πιστευω οτι τα προγράμματα δεν είναι "καλά εγκατεστημένα" ή απο τα ΑΠΕΙΡΑ downloads που κάνω γέμισε σκουπίδια και κάτι παίζει.Δεν θέλω να δώσω φράγκο γιατί θέλω να τον αλλάξω με την πρώτη ευκαιρία οπότε για αρχή θα πάω να μου κάνουν φορματ,εγκατάσταση και βλέπουμε μετά...
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Ακριβώς επειδή είναι καινούργιο. Υπάρχει άλλο διαθέσιμο;

Γιατί αν παλιώσει χάνουμε και την εγγύηση. :rolleyes:
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Ενός έτους είναι για την ακρίβεια.
Δεν είναι αυτό το πρόβλημα γιατί και πριν το αλλάξω είχα άλλα θέματα.
Είχα αναφέρει σε άλλο ποστ κάτι διάφορα προβλήματα που είχα με τον υπολογιστή που με οδηγούν σε κακογραμμένα προγράμματα ή απαρχαιωμένα εξαρτήματα.
Ας το πάρουμε απο την αρχή:

Τα χαρακτηριστικά μου είναι:

Μητρική => Gigabyte S-series GA-P35-DS3L/S3L Intel core2 multi-core processors
Τροφοδοτικό => Corsair CX600
Επεξεργαστής => Intel Core2duo E6550 2.33GHz
Μνήμη => Kingston 4GB (4x1GB) DDR2
Κάρτα γραφικών => nVIDIA GEFORCE GT630 (4GB,GDDR3)
Κάρτα ήχου => ενσωματωμένη Realtek 7.1
Windows => Windows 7 Home Premium service pack 1
BR recorder => LG BH10 (SATA)
DVD Recorder => Samsung (SATA)
HDD => WD (SATA) 250GB x3
Οθόνη => Samsung Syncmaster 2343NW

Το μόνο που θέλω τον υπολογιστή και τίποτα άλλο είναι για κατέβασμα και ακρόαση BR ταινιών (και σερφάρισμα).

Μετά από 2-3 μήνες πήγα να γράψω BR και δεν το γράφει.Χαράμησα 3 δισκάκια.
Πριν από αυτό,πήγαινα να συνδέσω 2 στικάκια και 2 σκληρούς και όλα τα εικονίδια γίνονταν άσπρα ή συνδέω ενα σκληρό,πήγαινα να τον ανοίξω και έκανε 5-10 λεπτά να δω τα περιεχόμενα του.Πολλές φορές με το που τον ανοίγω δεν "βλέπω" το drive Blu ray.Τον κλείνω 2-3 φορές και ξαφνικά εμφανίζεται.Αραιά και που κολλάει κάποιο παράθυρο "δεν ανταποκρίνεται" και μέσω διαχείρισης εργασιών ή αναγκαστικού shutdown κλείνω το PC.Στον υπολογιστή κατεβάζω τα πάντα απο παντού,δεν έχω προστασίες ιών,εκεί που μπαίνω καμιά φορά μου λέει "εντοπίστηκε κακόβουλο λογισμικό",και 5 χρόνια τώρα κατεβάζωτα πάντα,εγκαθιστώ,τα σβήνω,τα ξαναεγκαθιστώ (ούτε που ξέρω τι βάζω που) και τέλος σκληρούς δίσκους φίλων που συνδέω,ενώ παλιά μου έλεγε "τώρα μπορείτε να αποσυνδέσετε το HDD" τα τελευταία χρόνια ενώ αποσυνδέθηκαν δεν σβήνουν,τους ακούω να δουλεύουν.

Κατί που με καίει ιδιαίτερα...γιατί πολλές φορές ενώ βλέπω ταινία πχ με VLC,BS player αν ανοίξω εξ.διαλόγους χάνεται ο ήχος ή δεν συμβαδίζει ο ήχος με την εικόνα;
Θέλω ένα πρόγραμμα που να ανοίγει playlist γιατί τεστάρω τους υπότιτλους και όλα μου τα software έχουν κάποιο θέμα.Στο ένα δεν έχω ήχο,στο άλλο δεν ανοίγει εξ υπότιτλους,στο άλλο σπάει πολύ η εικόνα...
Πρέπει να αλλάξω κάτι στον υπολογιστή για να παίζω ταινίες Full HD;
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Σήμερα το πρωί πήρα το τροφοδοτικό και το drive Blu ray τα σύνδεσα στο PC του αδερφού μου,και έγραψα ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

Άρα ή κάποιο θέμα έχουν τα windows μου ή ο σκληρός.
Οπότε δεν χρειάζεται να αναβαθμίσω κάτι απλά μία νέα καθαρή εγκατάσταση των προγραμμάτων...
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Σκέφτομαι επειδή οι 3 σκληροί δίσκοι που έχω είναι παλιοί να πάρω δύο νέους εσωτερικούς HDD.
Εναν WD green (1TB) και ο 2ος να είναι πάλι τέτοιος ή να πάρω έναν caviar black (0.5TB) και να έχω εκεί εγκατεστημένα τα windows-προγράμματα;Τα 5 χρόνια εγγύηση που δίνει είναι πολύ μεγάλο πλεονέκτημα...
Τι λέτε παληκάρια;
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top