Η χλαμύδα του αυτοκράτορα

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.054
Reaction score
20.466
Χμ, αυτό το "χλαμύδα του αυτοκράτορα" μου έρχεται κάπως, μου θυμίζει τα κορακοδημοτικίστικα του στυλ "ο Ξενοφώντας του Ξενοφώντα", αλλά τέλος πάντων, άλλο θέλω να σας πω.

Βρήκα εδωνάς παραδίπλα ένα λινκ και διάβασα τί λέει εκειπέρα ο άνθρωπος, και μου ήρθε κάπως - και πρώτα-πρώτα ο τίτλος, "Τα ψηφιακά με τον πιο αναλογικό ήχο". Τί έκανε δηλαδή; Έβαλε το Tubular Bells (μια ηχογράφηση του 1972), και μάλιστα σε DSD (το δεύτερο δεν αναιρεί το πρώτο), κι αμέσως μετά κάτι άλλο με ένα μικρό προκλασσικό ανσάμπλ, που του θύμισε, λέει, τις πλούσιες αρμονικές του βινυλίου. Κι αυτό, λέει, είναι το μεγαλύτερο κομπλιμέντο που μπορεί να κάνει σε ένα σύστημα με ψηφιακή πηγή.

Αμέσως σκέφτηκα, ρε συ, τί λέει ετούτος; Μας δουλεύει ψιλό γαζί; Δηλαδή, φτύσαμε το γάλα της μάνας μας να φτάσουμε τα ψηφιακά εδώ που είναι σήμερα, απλώς και μόνο για να ακούγονται σαν πικάπ; Αυθωρεί συνεπέρανα ότι λέει ανοησίες, καθ' όσον τα ψηφιακά έχουν προ πολλού υπερκεράσει τα αναλογικά, και επομένως, είναι τα ψηφιακά το σημείο αναφοράς, έναντι των οποίων συγκρίνουμε πλέον τα αναλογικά, για να δούμε πόσο καλά παίζουν.

Βέβαια, υπάρχει και το αντίπαλο στρατόπεδο, δηλαδή αυτοί που λένε ότι η πραγματική μουσική είναι στο βινύλιο, και ότι το βινύλιο δε σε στρεσσάρει, και ότι αυτό και ότι εκείνο... Κανονικά θα έπρεπε να εκραγώ, να σας πω ότι είστε άσχιετοι και ηλίθιοι και το μόνο που σας αξίζει είναι να σας παραδώσω στα γαμψά νύχια του Ζαπ δια τα περαιτέρω, αλλά, επειδή είναι καλοκαίρι και είμαι στις καλές μου, καθ' όσον να πούμε παρκάρω την κορμάρα μου υπό τον Ήλιον για να πάρει εκείνο το άπαιχτο σταρένιο χρώμα, για το οποίο, μεταξύ άλλων, με λατρεύουν οι γυναίκες, δεν θα σας κάνω τη χάρη. Αντ' αυτού, σκέφτηκα να κάνω μιαν υπόθεση εργασίας...

Αν έχω δίκιο, λοιπόν, τί συνέβη, τί είναι αυτό που πήρε τη χλαμύδα του αυτοκράτορα από τα αναλογικά και την παρέδωσε στα ψηφιακά; Και τί πάει να πει "προ πολλού"! Δηλαδή, από πότε;

Αν, πάλι, έχω άδικο, δηλαδή, αν τα αναλογικά εξακολουθούν να έχουν ανώτερο ήχο από τα ψηφιακά, τί είναι αυτό που δεν συνέβη ακόμη στα τελευταία, κι έτσι εξακολουθούν να υπολείπονται των πρώτων; Μη μου πείτε τις γνωστές γαστριμαργικές ασάφειες, του στυλ, δεν έχουν ροή, έχουν κόκκο, δεν έχουν σωστές γριές - μπαρδόν!, χροιές ήθελα να πω, και άλλα τέτοια. Γενικώς, αποφύγετε την χαϊεντικήν, προσπαθήστε να προσδιορίσετε κάτι συγκεκριμένο, κάτι απτό ρε παιδί μου!

Άντε, πείτε...
 
Last edited:

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.013
:drinks:
Τα ψηφιακά , έχουν κόκκο, έχουν γρέζι, έχουν σκληράδα, έχουν κατακερματισμένο ήχο, δεν έχουν ροή, δεν έχουν συναίσθημα, ,δεν έχουν χροιές η γριές ότι σε βολεύει βάλε, δεν έχουν αρμονικό πλούτο. Δεν δεν δεν.
Ασχιετε.
Τώρα όσον αφορά στη χλαμύδα του π@π@ρ@ δεν γ@μείς ψηλά καπέλα.:D
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Ημίθεε, εσύ λιάζεσαι στην παραλία και επειδή εσύ δεν έχει με τι να γελάσεις, μας βάζεις να τρωγόμαστε....
Αμ δε που θα τσιμπήσουμε!!! Άσε την χλαμύδα του αυτοκράτορα στην θέση της!!
 


nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Ο ήχος δεν είναι απτός,
μετριέται εν μέρη όχι στο 100%,
μήπως να εξετάζαμε τα τυχόν παγκόσμια συμφέροντα πίσω από την προώθηση των αναλογικών και ψηφιακών μέσων;
μήπως ο διαδυκτιακός αέρας προσφέρεται και για άμεση προώθηση άλλων πραγμάτων παράλληλα με το κατέβασμα μουσικών κομματιών;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.054
Reaction score
20.466
Όχι - όχι! Δεν είπα να μετρήσετε κάτι. Αυτό που ρωτάω είναι ποιο είναι εκείνο το γεγονός - σταθμός που συνέβη ή δεν συνέβη στην εξέλιξη της ψηφιακής τεχνολογίας, και το οποίον την προώθησε ή δεν την προώθησε πέραν των αναλογικών. Το Ιντερνέτ μάλλον δεν έχει παίξει ρόλο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.054
Reaction score
20.466
Ημίθεε, εσύ λιάζεσαι στην παραλία και επειδή εσύ δεν έχει με τι να γελάσεις, μας βάζεις να τρωγόμαστε....
Αμ δε που θα τσιμπήσουμε!!! Άσε την χλαμύδα του αυτοκράτορα στην θέση της!!
Μα, στη θέση της την αφήνω. Ρωτάω απλώς ποιος την έχει και γιατί. Μήπως ο συντάκτης του part time audiophile έχει τελικά δίκιο; Αν ναι, γιατί;
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Βρήκα εδωνάς παραδίπλα ένα λινκ και διάβασα τί λέει εκειπέρα ο άνθρωπος, και μου ήρθε κάπως - και πρώτα-πρώτα ο τίτλος, "Τα ψηφιακά με τον πιο αναλογικό ήχο". Τί έκανε δηλαδή; Έβαλε το Tubular Bells (μια ηχογράφηση του 1972), και μάλιστα σε DSD (το δεύτερο δεν αναιρεί το πρώτο), κι αμέσως μετά κάτι άλλο με ένα μικρό προκλασσικό ανσάμπλ, που του θύμισε, λέει, τις πλούσιες αρμονικές του βινυλίου. Κι αυτό, λέει, είναι το μεγαλύτερο κομπλιμέντο που μπορεί να κάνει σε ένα σύστημα με ψηφιακή πηγή.

Αμέσως σκέφτηκα, ρε συ, τί λέει ετούτος; Μας δουλεύει ψιλό γαζί; Δηλαδή, φτύσαμε το γάλα της μάνας μας να φτάσουμε τα ψηφιακά εδώ που είναι σήμερα, απλώς και μόνο για να ακούγονται σαν πικάπ; Αυθωρεί συνεπέρανα ότι λέει ανοησίες, καθ' όσον τα ψηφιακά έχουν προ πολλού υπερκεράσει τα αναλογικά, και επομένως, είναι τα ψηφιακά το σημείο αναφοράς, έναντι των οποίων συγκρίνουμε πλέον τα αναλογικά, για να δούμε πόσο καλά παίζουν.

Βέβαια, υπάρχει και το αντίπαλο στρατόπεδο, δηλαδή αυτοί που λένε ότι η πραγματική μουσική είναι στο βινύλιο, και ότι το βινύλιο δε σε στρεσσάρει, και ότι αυτό και ότι εκείνο... Κανονικά θα έπρεπε να εκραγώ, να σας πω ότι είστε άσχιετοι και ηλίθιοι και το μόνο που σας αξίζει είναι να σας παραδώσω στα γαμψά νύχια του Ζαπ δια τα περαιτέρω, αλλά, επειδή είναι καλοκαίρι και είμαι στις καλές μου, καθ' όσον να πούμε παρκάρω την κορμάρα μου υπό τον Ήλιον για να πάρει εκείνο το άπαιχτο σταρένιο χρώμα, για το οποίο, μεταξύ άλλων, με λατρεύουν οι γυναίκες, δεν θα σας κάνω τη χάρη. Αντ' αυτού, σκέφτηκα να κάνω μιαν υπόθεση εργασίας...

Αν έχω δίκιο, λοιπόν, τί συνέβη, τί είναι αυτό που πήρε τη χλαμύδα του αυτοκράτορα από τα αναλογικά και την παρέδωσε στα ψηφιακά; Και τί πάει να πει "προ πολλού"! Δηλαδή, από πότε;

Αν, πάλι, έχω άδικο, δηλαδή, αν τα αναλογικά εξακολουθούν να έχουν ανώτερο ήχο από τα ψηφιακά, τί είναι αυτό που δεν συνέβη ακόμη στα τελευταία, κι έτσι εξακολουθούν να υπολείπονται των πρώτων; Μη μου πείτε τις γνωστές γαστριμαργικές ασάφειες, του στυλ, δεν έχουν ροή, έχουν κόκκο, δεν έχουν σωστές γριές - μπαρδόν!, χροιές ήθελα να πω, και άλλα τέτοια. Γενικώς, αποφύγετε την χαϊεντικήν, προσπαθήστε να προσδιορίσετε κάτι συγκεκριμένο, κάτι απτό ρε παιδί μου!

Άντε, πείτε...

αν τα αναλογικα εχουν ανωτερο ηχο απο τα ψηφιακα τοτε κατι δεν παει καλα με την φυσικη εξελιξη των πραγματων - τεχνολογικη προοδος.
εκτος αν ο αναπαρωγη ηχου αποτελει την εξαιρεση στον κανονα.
:D


αμα συνεχισετε να γραφετε τετοια ολο το καλοκαιρι........θα παω να παρω το φθινοπωρο κανα dac:D
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Εγώ ποτές μου δεν κατάλαβα τί πα να πεί αναλογικός και τί ψηφιακός ήχος.
Αν υπάρχει ορισμός, παρακαλώ, παραθέστε μου... να καταλάβω.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ο αναλογικός ήχος είναι χυτός και στρωτός με πλούσιες αρμονικές, είναι οργανικός.
Ο ψηφιακός ήχος δεν είναι χυτός και στρωτός με πλούσιες αρμονικές, δεν είναι οργανικός.
 


AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
932
Reaction score
1.629
Το θέμα είναι να γνωρίζει ο καθείς γιατί ακούει αυτό που ακούει και γιατί του αρέσει αυτό που ακούει.
Το ψηφιακό μου αρέσει για το χαμηλό noise floor, τη δυναμική περιοχή (όταν το software το επιτρέπει), και την απίστευτη ευκολία. Ααα και επειδή είναι σχετικά φτηνό (όχι φτηνιάρικο) να επιτυχείς υψηλά επίπεδα απόδοσης.
Το αναλογικό μου αρέσει γιατί πρέπει να ασχοληθείς μαζί του με στοργή και με προδερμ για να σε ανταμήψει. Μπορεί να μην φτάνει στα ηχητικά επίπεδα του ψηφιακού ή όταν φτάνει να είναι πολύ ακριβό. Ότι και να'ναι ευχαριστιέμαι και τα δυο, για άλλους λόγους το ένα και για άλλους το δεύτερο.
 


nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Όχι - όχι! Δεν είπα να μετρήσετε κάτι. Αυτό που ρωτάω είναι ποιο είναι εκείνο το γεγονός - σταθμός που συνέβη ή δεν συνέβη στην εξέλιξη της ψηφιακής τεχνολογίας, και το οποίον την προώθησε ή δεν την προώθησε πέραν των αναλογικών. Το Ιντερνέτ μάλλον δεν έχει παίξει ρόλο.
easy to use & προσπάθεια συσχετισμού με τους υπολογιστές που τη δεκαετία 80-90 έπαιρναν τα πάνω τους και σιγά σιγά έμπαιναν στα σπίτια.

Εγώ ποτές μου δεν κατάλαβα τί πα να πεί αναλογικός και τί ψηφιακός ήχος.
Αν υπάρχει ορισμός, παρακαλώ, παραθέστε μου... να καταλάβω.
Ένας είναι ο ήχος και είναι αναλογικός όπως η ζωή.

αν τα αναλογικα εχουν ανωτερο ηχο απο τα ψηφιακα τοτε κατι δεν παει καλα με την φυσικη εξελιξη των πραγματων - τεχνολογικη προοδος.
εκτος αν ο αναπαρωγη ηχου αποτελει την εξαιρεση στον κανονα.
:D
αμα συνεχισετε να γραφετε τετοια ολο το καλοκαιρι........θα παω να παρω το φθινοπωρο κανα dac:D
Τράβα πάρε, η μία τεχνολογία δεν ακυρώνει την άλλη!
 


Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Εγώ, δεν ΚΣέρω να απαντήΞω.
Με περιορίζει το (δεν)ακουόγραμμα...
...άσε που έχω φθηνο-μηχανήματα, σε μη φροντιΖμένο χώρο...
...όπου ακούω τζιτζί-τερ από τον Πικάπη...
...ενώ ο Σιντής "ουάου, φλαττερίζει"
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
...όπου ακούω τζιτζί-τερ από τον Πικάπη...
...ενώ ο Σιντής "ουάου, φλαττερίζει"

..πάρτα αλλιώς, βρήκες! :boast:
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
.....και επομένως, είναι τα ψηφιακά το σημείο αναφοράς, έναντι των οποίων συγκρίνουμε πλέον τα αναλογικά, για να δούμε πόσο καλά παίζουν.
Κάτι μου θυμίζει αυτό....:D

Εγώ δεν έχω άποψη πλέον.... το έχασα το "αναλογικό" μότο μου, γιατί έχω "ψηφιακούς" ενισχυτές & ηχεία που φτιάχτηκαν για "ψηφιακά" SACD....:p άσε που το "ψηφιακό" μου, φέρνει σύγχυση στους "αναλογικούς".... :laugh:
 
Last edited:

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Ποια είναι η συνθήκη βάσει της οποίας μια ιδεολογική λειτουργία είναι οργανικά συναρτημένη με έναν συγκεκριμένο ‘επιστημονικό’ λόγο, ο οποίος συγκροτείται μέσω της άρνησης της αξίας να μην υποπίπτει ένας επιστήμονας σε λαθροχειρίες; Γιατί εγώ αυτό κατάλαβα ότι ερωτώμεθα....
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Έλα σπίτι , άσε όξω τη χλαμύδα και θα βάλουμε το πικάπι -to παλαιόν- με ψηφιακή ρια, θα στείλουμε το σήμα στα ενκορ, απο κεί θα το αναλάβουν τα διάφορα ντι ές πι και θα καταλήξει στα αυτάκια μας αγνό αναλογικό άκουσμα απο φρέσκο βινύλιο ψηφιακής μήτρας.

Θα διαπιστώσεις μόνος σου τα πάντα.
Όλα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.606
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top