Ποιο SVS κι από πού;(Sub βρήκα τελικά.Σπίτι που θα βρω;)


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δεν είμαι σιβυλλικός, θα βρεθεί άλλος Rotel ή κάποιος ενισχυτής με λογική τιμή.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Α, οκ!

Στο δια ταυτα, δικιο εχεις, αλλα ειμαι σε mode "αντρα θελω, τωρα τον εθέλω!" οπότε ο ορθολογισμος και η σύνεση εχουν χτυπησει επιπεδα απροσμετρητου βάθους!

Κατα συνεπεια, αυτο που συμβαινει ειναι να βγαζω amber alert για επικείμενες αγορες και εσεις οσο μπορειτε να με φρεναρετε! :D
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.158
Reaction score
93.278
Α, οκ!

Στο δια ταυτα, δικιο εχεις, αλλα ειμαι σε mode "αντρα θελω, τωρα τον εθέλω!" οπότε ο ορθολογισμος και η σύνεση εχουν χτυπησει επιπεδα απροσμετρητου βάθους!

Κατα συνεπεια, αυτο που συμβαινει ειναι να βγαζω amber alert για επικείμενες αγορες και εσεις οσο μπορειτε να με φρεναρετε! :D
Πάει κι η σύζυγος...:whistling:

:laugh:
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
E, νομίζω πώς πλέον μπορώ να πω ότι τελειωσα με τα ψώνια. Πήρα τον emotiva xpa-5 που τον έχει 150$ έκπτωση μέχρι τέλος του μήνα, μου γκρινιαξε λιγο η συζυγος, αλλα της είπα ότι δεν ψωνιζω κατι άλλο για καιρο και νομίζω ότι μαλάκωσε. Αντε το πολυ-πολυ να χαλασω λεφτα για την επεκταση του συνθετου, αλλα παπαλα μετα.

Μετα μονο θεασεις!
 


Μηνύματα
236
Reaction score
246
Μεγειά το "έπιπλο" :)

Θέλω πολύ να τον ακούσω για να σχηματίσω άποψη πάντως!

Με πρόλαβες ενώ ετοιμαζόμουν να σου προτείνω αυτόν:

http://www.ebay.co.uk/itm/ROTEL-RB-..._HomeAudioHiFi_Amplifiers&hash=item2c87c1c2d5

Τον έχω ακούσει με τα CM-10, προσωπικά δεν μου άρεσε όσο ο Class A/B, αλλά νομίζω ότι θα σε ευχαριστούσε πολύ!

Η τιμή του είναι σκάνδαλο, και με free shipping, ας τον πάρει κάποιος, κρίμα είναι :)
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Μεγειά το "έπιπλο" :)

Θέλω πολύ να τον ακούσω για να σχηματίσω άποψη πάντως!

Με πρόλαβες ενώ ετοιμαζόμουν να σου προτείνω αυτόν:

http://www.ebay.co.uk/itm/ROTEL-RB-..._HomeAudioHiFi_Amplifiers&hash=item2c87c1c2d5

Τον έχω ακούσει με τα CM-10, προσωπικά δεν μου άρεσε όσο ο Class A/B, αλλά νομίζω ότι θα σε ευχαριστούσε πολύ!

Η τιμή του είναι σκάνδαλο, και με free shipping, ας τον πάρει κάποιος, κρίμα είναι :)
Δεν διαφωνώ, γιατι κι εγω κοιτουσα τους class D, αλλα σίγουρα ηθελα από 3 καναλια και πάνω. Να μην αφησω το καημένο το κεντρικό μοναχούλη του!

Μπορουμε να κάνουμε πάντως και blind test! Οποτε θες, αφου ερθει ο ενισχυτής, περνα για ακρόαση(και καμια μπριζολίτσα στο φτερό)!

Α, τσιμπάω και 5 τέτοια και ειμαι κομπλε. http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=74&prID=3612
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
Δεν διαφωνώ, γιατι κι εγω κοιτουσα τους class D, αλλα σίγουρα ηθελα από 3 καναλια και πάνω. Να μην αφησω το καημένο το κεντρικό μοναχούλη του!

Μπορουμε να κάνουμε πάντως και blind test! Οποτε θες, αφου ερθει ο ενισχυτής, περνα για ακρόαση(και καμια μπριζολίτσα στο φτερό)!

Α, τσιμπάω και 5 τέτοια και ειμαι κομπλε. http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=74&prID=3612
Ναι, είμαι βέβαιος πως η αξία ενός ΜΤΧ Golf GTi σε 5 καλώδια, είναι μια πολύ σοφή επένδυση :)

Για ατελείωτη γκάμα σε καλώδια http://www.futureshop.co.uk

Ρώτα πριν αγοράσεις :)
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
Α ξέχασα!

Επειδή αγόρασα τα ΑΜ-1 για το μπαλκόνι, πριν τα τοποθετήσω, όποτε θέλεις στα φέρνω μια βόλτα να τα δείς για να σκεφτείς την τοποθέτηση + πρόσθετο pantofly!
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Α ξέχασα!

Επειδή αγόρασα τα ΑΜ-1 για το μπαλκόνι, πριν τα τοποθετήσω, όποτε θέλεις στα φέρνω μια βόλτα να τα δείς για να σκεφτείς την τοποθέτηση + πρόσθετο pantofly!
Οχι, λυπήσου με!
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
E, νομίζω πώς πλέον μπορώ να πω ότι τελειωσα με τα ψώνια. Πήρα τον emotiva xpa-5 που τον έχει 150$ έκπτωση μέχρι τέλος του μήνα, μου γκρινιαξε λιγο η συζυγος, αλλα της είπα ότι δεν ψωνιζω κατι άλλο για καιρο και νομίζω ότι μαλάκωσε. Αντε το πολυ-πολυ να χαλασω λεφτα για την επεκταση του συνθετου, αλλα παπαλα μετα.

Μετα μονο θεασεις!
Με γειά και καλοάκουστος.
Έχεις υπολογίσει πόσο θα σου βγει συνολικά με ΦΠΑ, τελωνεία, μεταφορικά κτλ?
Την έκπτωση την έχει αν γραφτείς μέλος και πληρώσεις συνδρομή 49$, έτσι δεν είναι?
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Με γειά και καλοάκουστος.
Έχεις υπολογίσει πόσο θα σου βγει συνολικά με ΦΠΑ, τελωνεία, μεταφορικά κτλ?
Την έκπτωση την έχει αν γραφτείς μέλος και πληρώσεις συνδρομή 49$, έτσι δεν είναι?
Subtotal:
602.56 EUR
Shipping:
214.42 EUR
Duty / Tax:
pay courier on delivery
Insurance:
16.24 EUR
Order Total:
833.22 EUR

Τα τελωνεία ειναι 4,5% δασμός+ 23%ΦΠΑ επι του ΣΥΝΟΛΟΥ της τιμης, δηλαδη αθροισμα κόστους κτήσης και μεταφορικών. Βάσει των υπολόγισμών μου θα είναι: 870,72€+ΦΠΑ=1070,97€+38€(συνδρομη e-club)=1100,97€

Η εκπτωση είναι 20%, δηλαδη 200$, αλλα επειδη όντως γράφτηκα στο e-club με 50$, την υπολόγισα 150$, το σημαντικό είναι όμως πως ο δασμος/ΦΠΑ θα υπολογιστει στην εκπτωση των 200$ οποτε και απο εκει υπάρχει ωφέλεια. Αν δεν υπηρχε η εκπτωση, το τελικό πληρωτέο ποσο θα ήταν1264,35€. Αρα συνολικη ωφέλεια με την εκτπωση του Ιουλίου είναι 164€ περιπου.

[end of logistiriou]
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Bongo International. Από ότι ειδα,ειναι ακριβώς όπως η Borderlinx και η Aramex που ουσιαστικά σου φτιάχνουν μια "Αμερικάνικη" και μια "ευρωπαΙκη" διευθυνση και π.χ. μπορεις να ψωνίσεις απο ΟΠΟΙΟΝ θες στην Αμερικη/Ευρώπη και να βαλεις διευθυνση αυτη που θα αντιστοιχει στον λογαριασμό σου. Θα το παραλαβουν αυτοι και στο στελνουν σε εσενα μετα, μεσω του δικτύου τους.

Υποθέτω ότι Ελλάδα θα μου το παραδόσει η DHL λογικα.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.347
Reaction score
30.724
Γιατι δεν τους ειπες να σου βαλουν τιποτα replacement unit ή used με αρκετα χαμηλοτερη τιμη μπας και γλυτωσεις τιποτα??
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Subtotal:
602.56 EUR
Shipping:
214.42 EUR
Duty / Tax:
pay courier on delivery
Insurance:
16.24 EUR
Order Total:
833.22 EUR

Τα τελωνεία ειναι 4,5% δασμός+ 23%ΦΠΑ επι του ΣΥΝΟΛΟΥ της τιμης, δηλαδη αθροισμα κόστους κτήσης και μεταφορικών. Βάσει των υπολόγισμών μου θα είναι: 870,72€+ΦΠΑ=1070,97€+38€(συνδρομη e-club)=1100,97€

Η εκπτωση είναι 20%, δηλαδη 200$, αλλα επειδη όντως γράφτηκα στο e-club με 50$, την υπολόγισα 150$, το σημαντικό είναι όμως πως ο δασμος/ΦΠΑ θα υπολογιστει στην εκπτωση των 200$ οποτε και απο εκει υπάρχει ωφέλεια. Αν δεν υπηρχε η εκπτωση, το τελικό πληρωτέο ποσο θα ήταν1264,35€. Αρα συνολικη ωφέλεια με την εκτπωση του Ιουλίου είναι 164€ περιπου.

[end of logistiriou]
Δεν θέλω να γίνω μάντης κακών αλλά είσαι σίγουρος ότι οι δασμοί είναι μόνο 833,22 Χ 4.5%= 37,49€;
Αν πας στο thread για το popcorn a410 με τιμή 240€ περίπου το τελωνείο ήταν 112 ευρώ συνολικά (με όλα τα έξοδα)
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Γιατι δεν τους ειπες να σου βαλουν τιποτα replacement unit ή used με αρκετα χαμηλοτερη τιμη μπας και γλυτωσεις τιποτα??
Να σου πω ότι δεν το σκέφτηκα; Αφου το ίδιο εκανα με το subwoofer... Δεν πειραζει. Μικρό το κακό.

Δεν θέλω να γίνω μάντης κακών αλλά είσαι σίγουρος ότι οι δασμοί είναι μόνο 833,22 Χ 4.5%= 37,49€;
Αν πας στο thread για το popcorn a410 με τιμή 240€ περίπου το τελωνείο ήταν 112 ευρώ συνολικά (με όλα τα έξοδα)
Μάλλον δεν διαβασες καλα τι εγραψα. Δασμοι 4,5% ΚΑΙ ΦΠΑ 23%. Συνεπώς στα 240€ περιπου τόσο βγαίνει, αν συνυπολογίσεις και τον εκτελωνιστή. Τώρα μπορει όντως να μου βγει κανενα 50ρικο παραπάνω για τον εκτελωνισμό ίσως, αλλα πάντως επισημα αυτο ειναι το κόστος 4,5% δασμοι και 23% ΦΠΑ επι του ΣΥΝΟΛΟΥ της αποστολης.

Κοντός ψαλμός αλληλουια. Στις 30 θα ξέρω!
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Αν στο στειλουν με dhl ,ups η fedex βαλε και ενα κατοσταρικο το κοστος εκτελωνιστη! Αλλα καλυτερα να περιμενουμε παρα να μαντευουμε !!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Να σου πω ότι δεν το σκέφτηκα; Αφου το ίδιο εκανα με το subwoofer... Δεν πειραζει. Μικρό το κακό.



Μάλλον δεν διαβασες καλα τι εγραψα. Δασμοι 4,5% ΚΑΙ ΦΠΑ 23%. Συνεπώς στα 240€ περιπου τόσο βγαίνει, αν συνυπολογίσεις και τον εκτελωνιστή. Τώρα μπορει όντως να μου βγει κανενα 50ρικο παραπάνω για τον εκτελωνισμό ίσως, αλλα πάντως επισημα αυτο ειναι το κόστος 4,5% δασμοι και 23% ΦΠΑ επι του ΣΥΝΟΛΟΥ της αποστολης.

Κοντός ψαλμός αλληλουια. Στις 30 θα ξέρω!
Έχεις δίκιο για το ΦΠΑ το ξέχασα. Πάντως για το Popcorn οι δασμοί ήταν 14% και όχι 4%.
Εγώ για ένα DAC από Κίνα με αναγραφόμενη αξία 43$ πλήρωσα συνολικά 75 ευρώ τελωνείο!
Όπως και να έχει εύχομαι να είναι όπως τα υπολογίζεις και να μην υπάρχουν τίποτα κρυφές χρεώσεις.

Υ.Γ Συγνώμη κιόλας, δεν θέλω να σε αγχώσω, Απλά πιστεύω είναι καλύτερα να είσαι προετοιμασμένος για το χειρότερο
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.606
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top