Η χλαμύδα του αυτοκράτορα

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Ποια είναι η συνθήκη βάσει της οποίας μια ιδεολογική λειτουργία είναι οργανικά συναρτημένη με έναν συγκεκριμένο ‘επιστημονικό’ λόγο, ο οποίος συγκροτείται μέσω της άρνησης της αξίας να μην υποπίπτει ένας επιστήμονας σε λαθροχειρίες; Γιατί εγώ αυτό κατάλαβα ότι ερωτώμεθα....
Δεν υπάρχει τέτοια συνθήκη, απλά κάποιοι προσπαθούν με επιστημονικό λόγο να αποδείξουν τα αναπόδεικτα, και τα βοηθήματα (specs & οτιδήποτε άλλο που μπαίνει σε μετρήσιμο πλαίσιο) να τα βάλουν πάνω από την ουσία του πράγματος.

Κάτι μου θυμίζει αυτό....:D
Εγώ δεν έχω άποψη πλέον.... το έχασα το "αναλογικό" μότο μου, γιατί έχω "ψηφιακούς" ενισχυτές & ηχεία που φτιάχτηκαν για "ψηφιακά" SACD....:p άσε που το "ψηφιακό" μου, φέρνει σύγχυση στους "αναλογικούς".... :laugh:

Αυτό να πας το κοιτάξεις, μην το αφήσεις έτσι... :roflmao:
 



Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Τα βιολοντσέλα ήταν εκπληκτικά και πολύ κοντά σε αρμονικό πλούτο όπως στο αγαπημένο μου βινύλιο. Αυτό είναι το μεγαλύτερο κομπλιμέντο που έχω κάνει για ένα ψηφιακό σύστημα.

Ένα ερώτημα έχω, με ένα τέτοιο σύστημα στημένο και χωρίς πικάπ επάνω του, πως έβγαλε αυτό το συμπέρασμα....
λέω εγώ τώρα, μήπως ο "αρμονικός πλούτος" προέρχονταν από τις άλλες "μονάδες" κλπ....
.

 
Last edited:


Μηνύματα
85
Reaction score
61
Ψηφιακός και αναλογικός ήχος: Δύο διαφορετικές προσεγγίσεις στο ίδιο θέμα.
Δεν μπορείς να πεις ποιό είναι καλύτερο από το άλλο. Μπορείς όμως να ξεχωρίσεις σε καλά και κακά τα ηχητικά αποτελέσματα που σου δίνουν οι δύο αυτές προσεγγίσεις.
Εγώ π.χ. ακούω και αναλογικό ήχο και ψηφιακό, αναλόγως της περίστασης και της χρονικής στιγμής. Και μαντέψτε, κάθε φορά ξετρελλαίνομαι με το ηχητικό αποτέλεσμα, ανεξαρτήτως της διαδρομής που ακολουθάει το σήμα για να βγεί στα ηχεία.
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Το θέμα είναι ο δίσκος που αναπαράγεται πως έχει ηχογραφηθεί, αν είναι παλιός ή είναι direct cut και από την κεφαλή ως τα ηχεία δεν μεσολαβήσει οποιασδήποτε μορφής ψηφιακή επεξεργασία τότε το βινύλιο κρατά τα σκήπτρα του αυτοκράτορα, αν ο δίσκος έχει γραφτεί μέσω ψηφιακής ηχογράφησης ή έχει υποστεί ψηφιακό remaster ή στο σύστημα υπάρχει ψηφιακή ισοστάθμιση τα πράγματα αλλάζουν και χρειάζεται Α/Β δοκιμή για να βγουν συμπεράσματα.
Αν μιλάμε για από την αρχή ψηφιακή ηχογράφηση και απλά ή εταιρεία τον κυκλοφόρησε και σε βινύλιο το cd έχει το προβάδισμα και απλά τότε το βινύλιο μπορεί να δώσει μία άλλη αίσθηση που είναι αρεστή σε πολλούς.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Αν μιλάμε για από την αρχή ψηφιακή ηχογράφηση και απλά ή εταιρεία τον κυκλοφόρησε και σε βινύλιο το cd έχει το προβάδισμα και απλά τότε το βινύλιο μπορεί να δώσει μία άλλη αίσθηση που είναι αρεστή σε πολλούς.
Έχει ειπωθεί ότι γίνεται διαφορετικό mastering για το release σε βινύλιο. Τώρα κατά πόσον αυτό εφαρμόζεται σε όλες τις παραγωγές δεν μπορώ να απαντήσω.
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ένα ερώτημα έχω, με ένα τέτοιο σύστημα στημένο και χωρίς πικάπ επάνω του, πως έβγαλε αυτό το συμπέρασμα....
λέω εγώ τώρα, μήπως ο "αρμονικός πλούτος" προέρχονταν από τις άλλες "μονάδες" κλπ....
Χωρίς να θέλω να πλέξω το εγκώμιό του Dr Pan ο οποίος τυχαίνει να είναι φίλος, θα σου πω πως πρόκειται για έναν άνθρωπο που είναι Ερωτευμένος με την κλασσική μουσική και τα πικάπ.

Ακούει αποκλειστικά βινίλιο και έχει πολύ μεγάλη εμπειρία από ηχο-συστήματα αλλά κυρίως από live κλασσική μουσική ενώ έχει Εξαιρετικά εκπαιδευμένη ακοή και πολύ αυστηρά κριτήρια.

Προσωπικά με έχει έχει "αφήσει ξερό" κάνα δυο φορές, με υποδείξεις χειρουργικής ακρίβειας που έχει κάνει στο σύστημά μου που μόνο τα μικρόφωνα πιάνουν, όταν άλλοι "ειδήμονες" δεν μπορούν να καταλάβουν ένα midrange που είναι εκτός φάσης.

Συνοψίζοντας λοιπόν όταν ένας άνθρωπος σαν τον Dr Pan λέει "πολύ κοντά σε αρμονικό πλούτο όπως στο αγαπημένο μου βινύλιο" είναι βέβαιο ότι πρόκειται για ένα Πολύ Καλό σύστημα.

Τώρα αν το βινύλιο είναι καλύτερο από το ψηφιακό ή όχι είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
 


Y

Yiannis_B

Guest
Συνοψίζοντας λοιπόν όταν ένας άνθρωπος σαν τον Dr Pan λέει (1) "πολύ κοντά σε αρμονικό πλούτο όπως στο αγαπημένο μου βινύλιο" είναι βέβαιο ότι πρόκειται για ένα Πολύ Καλό σύστημα.

Τώρα (2) αν το βινύλιο είναι καλύτερο από το ψηφιακό ή όχι είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
Αν δεν πάρεις θέση απέναντι στο (2), το (1) δεν δηλώνει τίποτα - ή αντίστροφα, αν το (1) ισχύει για εσένα, έχεις απαντήσει στο (2).
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
σε οποιοδηποτε κλαδο της τεχνολογιας υπαρχει εξελιξη και προοδος. τωρα για την αναπαραγωγη του ηχου κανουμε βηματα πισω
:roflmao:
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Εγώ πάλι αναρωτιέμαι. Μήπως τα παραπάνω που φέρνει η ψηφιακή τεχνολογία στον ήχο και κυρίως στην εγγραφή (που όντως είναι βολική λειτουργικά και τεχνικα) είναι ¨πολύ κακό για τίποτα για το αυτί?" δηλαδή το καταλαβαίνει το αυτί? ή τσαμπα βροντα στου κουφού την πόρτα? ενώ η αναλογική τεχνολογία με τα λιγότερά της (db, κλπ) είναι ταμαμ για το αυτί ούτε το κουράζει? Απο την άλλη ποιός έχει τόσο μεγάλη εμπειρία απο ψηφιακό ήχο? διότι και λόγω όγκου παραγωγών και λόγω πλήθους "μηχανικών" που ασχολούνται σήμερα στα studio εγγραφών η κακοποίηση πάει σύννεφο. Εντάξει τεχνικά δεν τιθεται θέμα σύγκρισης όσο και αν διαφωνούν κάποιοι. Το θέμα είναι αυτό μεταφράζεται και σε πιο αρεστό, αποδεκτό, ευχάριστο, κλπ για τον μουσικόφιλο ήχο? γιατί τελικά εδώ μιλάμε για το ακουστικό φάσμα που είναι συνυφασμένο με το hobby που συνεπάγεται ότι αν δεν αρέσει στον χομπίστα δεν είναι καλό σε πείσμα της επιστήμης και της τεχνολογίας.
Δεν νομίζω οτι ο κόσμος δεν μπορούσε να ζησει με τον αναλογικό ήχο και το πρόβλημα το έλυσε ο ψηφιακός και τα ερωτήματα αυτά είναι επίπλαστα για τα μη τεχνικά φορουμ για ξεχαρμάνιασμα. Πιθανά και το μαρκετινγκ που χρησιμοποιήθηκε να μην ήταν το κατάληλο. Βεβαια σημερα δεν υπάρχουν πλέον, παρα ελάχιστες, αναλογικές εγγραφές οπότε δεν υπάρχει ουσιαστικό ενδιαφέρον.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Αν δεν πάρεις θέση απέναντι στο (2), το (1) δεν δηλώνει τίποτα - ή αντίστροφα, αν το (1) ισχύει για εσένα, έχεις απαντήσει στο (2).
Έχω ακούσει και πικάπ να παίζουν εξαιρετικά, έχω ακούσει και ψηφιακά να παίζουν εξαιρετικά, πιστεύω πως περισσότερο έχει να κάνει με την εκάστοτε κόπια παρά με το ίδιο το μέσο.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Όσο το βινύλιο θα έχει εμπορικό ενδιαφέρον θα παίζει "εξαιρετικά" .
Ακριβώς. Με κάλυψες απόλυτα.
Οι περισσότεροι δίσκοι που έχω είναι παλιοί , όχι audiophile εκδόσεις ή επανεκδόσεις και μερικά καινούργιας εκτύπωσης "ψηφιακά" βινύλια.
Λίγοι από αυτούς παίζουν εξαιρετικά δυστυχώς.
Αυτομάτως η επένδυση χρημάτων σε ακριβό αναλογικό rig δεν έχει πια νόημα για μένα.
Με λιγότερα χρήματα έχω καλύτερο αποτέλεσμα σε ψηφιακά μέσα, hardware & software..
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Τελικα γιατι λεμε -ψηφιακος ηχος-- και οχι ψηφιακο μεσο αναπαραγωγης?
Ειναι καινουριο αυτο το σεναριο η το λεμε ετσι απλα για να ξεχωρισουμε το μεσο?
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Διότι ο "ψηφιακός ήχος" σέρνει κάποια απαξίωση από τα νιάτα του και βολέυει τους κολλημένους με τον φυσικό "αναλογικό" 'ηχο ;)
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Έχω ακούσει και πικάπ να παίζουν εξαιρετικά, έχω ακούσει και ψηφιακά να παίζουν εξαιρετικά, πιστεύω πως περισσότερο έχει να κάνει με την εκάστοτε κόπια παρά με το ίδιο το μέσο.
Το βινύλιο ως μέσο έχει περιορισμούς στην αναπαραγωγή κυρίως κι αυτό γίνεται εμφανές όσο ανεβαίνουμε κατηγορία σε πικαπ -βραχίονες-κεφαλές-phono. Βγαίνουν στην επιφάνεια περισσότερες ατέλειες.
 
Last edited:

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Πριν την "έκρηξη" της ψηφιακής τεχνολογίας το βινύλιο ήταν οτι καλύτερο μπορούσε να χρησιμοποιηθεί .
Σήμερα είναι "ανέκδοτο" να μιλάει κανείς για υπεροχή του βινυλίου .
Εδώ μέσα έχουν γραφτεί "λαμπρά κείμενα" που εξηγούν επαρκέστατα τα της αναπαραγωγής ήχου .
Δυστυχώς συνεχίζεται ο "διάλογος" κουφών και τυφλών για να μην πω τίποτα χοντρύτερο αλα Κόγια :focus:
Συνεχίστε απρόσκοπτα την ανταλλαγή εμμονών και παραπλανημένων πεποιθήσεων .
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top