ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΑ ΡΕΥΜΑΤΟΣ.

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Δεν το κατεχω το ζητημα καθολου. Voltage regulator και ups δεν ειναι το ιδιο ρε παιδια;; εγω μονο ενα πολυπριζο ασφαλειας εχω :Ρ
Αντωνη συνεχιζω να μην καταλαβαινω..
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Πιές κανά τσιπουράκι και θα δείς πόσο πιο απλά είναι... :laugh: :drinks:
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το λιγότερο που οφείλει κανείς στις συσκευές του είναι ένα voltage regulator. Μετά μιλάμε για φίλτρα κλπ. Αν χρειάζονται.
Τα voltage regulators όπως αυτό της tele που πόσταρε ο φίλος είναι για άλλη δουλειά.

Στο hifi, δεν σε ενδιαφέρει το under-voltage ούτε να έχεις regulated 230V, σε ενδιαφέρει να έχεις προστασία από over-voltage κάτι με το οποίο καλύπτεσαι σε μεγάλο βαθμό και από ένα απλό πολύμπριζο που έχει over-voltage protection.

Το θέμα με αυτές τις συσκευές είναι ότι δεν κάνουν τίποτα ή σχεδόν τίποτα για τα παράσιτα - σκουπίδια που έρχονται από την πρίζα.
 

Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.156
Δε μίλησα πουθενά για undervoltage. Μόνο για overvoltage.
Οσο για τα παράσιτα απο το δίκτυο, είναι μια άλλη μεγάλη ιστορία, που κανένα voltage regulator δεν λέει οτι κάνει.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.504
Τελικα για εναν τελικο ενισχυτη τι ειναι το ιδανικο βρε λεβεντες?
Εμενα ο δικος μου που εχει 4.2 KVA τοροειδη τι στα διαλα χρειαζομαι?
Μου εχουν προτεινει και μενα On line ups με καρφωμενο επανω τον τελικο η της Equitech που ειναι τυπου Isolation Transformers ballance power......http://www.equitech.com/products/rack/modelqav.html με εναν σκασμο φραγκα βεβαιως βεβαιως!!!!!!
 

Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.156
Εχεις πρόβλημα με υπερτάσεις στο δίκτυο ? Αν όχι κάτσε στ'αυγά σου. Αν έχεις , και εννοώ υπερτάσεις πάνω απο 253vac, έχεις τεράστιο οικονομικό θέμα. Με 4,2kva μετ/στή χρειάζεσαι πάνω απο 5kva regulator.
Για isolators και φίλτρα γενικά υπάρχουν διάφορα, έχει και ο ΧΑΙΤΑΣ.
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Νομίζω ότι τα 4.2kva είναι η ένταση που βγάζει το δευτερεύον, δεν σημαίνει ότι αυτή είναι η κατανάλωσή του στα 220 βολτ. Το ταμπελάκι στην πίσω πλευρά πλευρά τι κατανάλωση γράφει;
Επίσης τα voltage regulators είναι και για υπερτάσεις. Οπότε γιατί να μην έχουμε σταθερό ρεύμα σε συνδυασμό με ένα φίλτρο( για τον προενισχυτή και τις πηγές);
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.504
Εχεις πρόβλημα με υπερτάσεις στο δίκτυο ? Αν όχι κάτσε στ'αυγά σου. Αν έχεις , και εννοώ υπερτάσεις πάνω απο 253vac, έχεις τεράστιο οικονομικό θέμα. Με 4,2kva μετ/στή χρειάζεσαι πάνω απο 5kva regulator.
Για isolators και φίλτρα γενικά υπάρχουν διάφορα, έχει και ο ΧΑΙΤΑΣ.
Γιαννο καλημερα....δεν εχω τσεκαρει να πω την αληθεια τι γινεται με τις υπερτασεις στο τσαρδι μου απλα δεν ξερω αν τελικα ειναι χρησιμη μια τετοια μηχανη επανω στο ρακ η τελος παντων αν ενας τελικος χρειαζεται κατι τετοιο για προστασια!!!!
Αμα να γινει ενα μπαμ με το ρευμα και την ψωνισει ο Κrell θα θελω ενα σκασμο λεφτα για να τον φτιαξω....βοηθεια μου φιλε!!!!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.504
Νομίζω ότι τα 4.2kva είναι η ένταση που βγάζει το δευτερεύον, δεν σημαίνει ότι αυτή είναι η κατανάλωσή του στα 220 βολτ. Το ταμπελάκι στην πίσω πλευρά πλευρά τι κατανάλωση γράφει;
Επίσης τα voltage regulators είναι και για υπερτάσεις. Οπότε γιατί να μην έχουμε σταθερό ρεύμα σε συνδυασμό με ένα φίλτρο( για τον προενισχυτή και τις πηγές);


δεν ξερω αν βγαζεις ακρη απο την φωτο........
θα το ψαξω παντως να δουμε τι παιζει με αυτον ....
 



Y

Yiannis_B

Guest
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι υπερτάσεις (όχι κρουστικές - αυτές αντιμετωπίζονται με τα varistors μέσα στα πολύπριζα ή με varistors στον πίνακα παροχής).



Θα πρότεινα ένα voltage monitor relay, μαζί με ένα ρελέ ισχύος (όπως αυτά που χρησιμοποιούνται στους θερμοπομπούς) γιατί οι επαφές του voltage monitor relay δεν είναι ισχύος.

Είτε τα βάζετε στον κεντρικό πίνακα παροχής στις γραμμές των ευαίσθητων συσκευών, είτε φτιάχνεται ένα κουτί και τα τοποθετείτε τοπικά.



http://www05.abb.com/global/scot/sc...a76c1257919002f2c53/$file/2CDC112102D0202.pdf
 
Last edited by a moderator:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Εμενα ο δικος μου που εχει 4.2 KVA τοροειδη τι στα διαλα χρειαζομαι?
Αγόρι μου αυτό δεν είναι τελικός, υποσταθμός της ΔΕΗ είναι.

Δεν είναι υποχρεωτικό να βάλεις μετασχηματιστή απομόνωσης, μπορείς να βάλεις μόνο φίλτρα, αλλά αν επιμένεις τότε:

"Industry standard rule-of-thumb is that you plan for a power factor of 60%, which somebody came up with as a kind of average conservative power factor."

Οπότε μόνο για τον τελικό χρειάζεσαι 2.52ΚVA μετασχηματιστή.

Με 3KVA καλύπτεις όλο το σύστημά σου (ελπίζω να μην έχεις δεύτερο τελικό).
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
τα τσοκ κανουν και καποιου ειδους προστασια ή ελαχιστα πραγματα?
 

Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.156
Εαν είναι όντως 4,2kva, ο τοροειδής του KRELL τα 3kva, δεν θα κάνουν τίποτα, ακόμα και αν έχει soft start κύκλωμα .
Οποτεδήποτε θελήσει να γκαζώσει , θα πέφτει η προστασία του regulator.
Δεν θα εμπιστευόμουν κανένα rule of thump γιατί πολύ απλά είναι αλχημίες. , 4,2 kva, σημαίνει το ισόποσο σε μετστή απέξω. Τουλάχιστον.
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.504
Εαν είναι όντως 4,2kva, ο τοροειδής του KRELL τα 3kva, δεν θα κάνουν τίποτα, ακόμα και αν έχει soft start κύκλωμα .
Οποτεδήποτε θελήσει να γκαζώσει , θα πέφτει η προστασία του regulator.
Δεν θα εμπιστευόμουν κανένα rule of thump γιατί πολύ απλά είναι αλχημίες. , 4,2 kva, σημαίνει το ισόποσο σε μετστή απέξω. Τουλάχιστον.
Βοηθεια μου δηλαδη αμα θελω να παω σε τετοια συσκευη.........
:cry:
 


Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Βλαση,

Krell FPB 400CX
POWER CONSUMPTION:
Stand-by : 75 W
Idle : 350 W
Max. : 3,000 W

Αν το μεταφρασεις αυτο σε KVA τοτε εχουμε max 3.6.
 

Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.156
3KW Λοιπόν, θες κανά τεσσάρι και βάλε για να είσαι άνετος , 4kva. Regulator. Πάρε 5kva.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.427
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top