Διαλέγοντας εξαρτήματα για νέο Η/Υ

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Εν τοιαύτη περιπτώσει, υπάρχει κι άλλη λύση. Το ξέρω πως απευθύνομαι σε ώτα μη ακούοντος, αλλά αξίζει τον κόπο. Αντί ενός, μπορείς να στήσεις δύο μηχανές με φθηνό motherboard βασισμένο στον H81, πρακτικά εξαλείφοντας την πιθανότητα να μείνεις από υπολογιστή, ενώ θα έχεις συνολικά 8 δίσκους. Το κατεβαστήρι μπορεί να έχει έναν 60άρη SSD και ένα μεγάλο δίσκο μαζί με ένα φθηνό τροφοδοτικό σε φθηνό κουτί, χωρίς οθόνη, καθώς θα μπορείς να το διαχειρίζεσαι είτε με remote desktop, είτε με το teamviewer. Tο άλλο μπορεί να έχει ό,τι θέλεις. Πριν αρχίσεις τη γκρίνια περί ποιότητας κατασκευής, έχω να σου πω πως εκατομμύρια άτομα δουλεύουν ακόμη και επαγγελματικά με τέτοιες φθηνές μηχανές επί σειρά ετών χωρίς προβλήματα - και όχι σήμερα, που τα θερμικά φορτία είναι πλέον αμελητέα, αλλ' ακόμη από την εποχή του prescott. Σκέψου το...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Έχω μελετήσει κι αυτή τη λύση αλλά δεν με βολεύει,
δεν υπάρχει χώρος για 4ο PC(έχω ήδη 3), δεν φτάνουν οι άδειες για λειτουργικό, Office και για μερικά άλλα προγράμματα που χρησιμοποιώ και έχω αγοράσει.
προτιμώ να έχω τα πάντα σε ένα PC που να είναι άμεσα διαθέσιμο όλο το εικοσιτετράωρο.
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
πριν λίγο παρέλαβα την evga, με την πρώτη ματιά καταλαβαίνεις ότι είναι καλοφτιαγμένη και φυσικά πανέμορφη...
αν δεν βαρεθώ αύριο θα πάω να πάρω έναν DP-DVI adapter να την δοκιμάσω στον Η/Υ που έχω τώρα..
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.962
Καλορίζικη!

Πρέπει να πιούμε τσίπουρα για να το γιορτάσουμε! :whistling:
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
καλοδουλευτη :thumbsup:

Γιωργο, σε σχεση με την 760, οι επιδοσεις της 750ti που βρισκονται (παιχνιδια-ταινιες)?...γιατι αμα ειναι κοντα, να το συζητησουμε...

σκεφτομουν μια MSI, που ταιριαζει και με την rog μητρικη:D...υπαρχει και ποιο φτηνη με R9 270X
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
στις ταινίες δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά, θα σιγουρευτώ μόλις τη δοκιμάσω
στα παιχνίδια η 760 υπερέχει...


@αβγδ, αν έρθω για τσίπουρα δεν με βλέπω να παίρνω τα υπόλοιπα...:D
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
πριν λίγο έβαλα την νέα EVGA GTX 750 Ti στον Η/Υ που ήδη έχω

Αντικατέστησε προσωρινά(?)* μια Gainward 9600GT

WP_20140722_15_07_26_Pro-web.jpg


η κατανάλωση με την 9600GT(δεν είναι η κατανάλωση μόνο του H/Y έχει modem-router, switch, οθόνη και έναν εξωτερικό HDD)

PC_9600GT.png


η κατανάλωση με την GTX 750 Ti με τις ίδιες συνθήκες ακριβώς...

PC_GTX-750Ti.png


42W δεν τα λες λίγα...
*σκέφτομαι σοβαρά να πάρω άλλη μια αργότερα για τον υπάρχον Η/Υ που θα γίνει βοηθητικός μόλις αγοραστούν τα υπόλοιπα κομμάτια...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
λεφτά υπάρχουν, η παραγγελία έγινε και τώρα υπομονή 3-4 ημέρες μέχρι να τα στείλουν
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
δεν κάνω τέτοια λάθη.... :lolsign:

αγόρασα αυτά που έχω γράψει ήδη, απλά ανέβηκα λίγο στο τροφοδοτικό...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
τα νεότερα....
η παράδοση θα γίνει μάλλον Τετάρτη, αργούν οι μνήμες και ένα promo code έκπληξη της Asus για ένα παιχνίδι(θα χαριστεί σε gamer γιατί εγώ δεν έχω χρόνο).

παραγγέλθηκε από τα βάθη της Κίνας μια καρτούλα που θα έρθει σε κάνα μήνα, με τα πόδια θα την φέρει ο Κινέζος.

Πρέπει να αγοράσω και νέο front i/o panel για το Lian-Li PC-A70F με θύρες USB 3.0
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
παραγγέλθηκε από τα βάθη της Κίνας μια καρτούλα που θα έρθει σε κάνα μήνα, με τα πόδια θα την φέρει ο Κινέζος.

Πρέπει να αγοράσω και νέο front i/o panel για το Lian-Li PC-A70F με θύρες USB 3.0
Με το ρυθμό που πας, βλέπω το pc έτοιμο με κορδελίτσα δώρου κάτω απ' το χριστουγεννιάτικο δέντρο. :p
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
the system is up and running....:D


Θα δοκιμαστεί εξαντλητικά για να γίνει ο βασικός Η/Υ σε λίγο καιρό....

Υ.Γ.
η Hero live είναι μ@ν@ρ@ 8-)
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.962
Σαν Χριστουγεννιάτικο δέντρο είναι! :p
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
τα leds μπορούν να απενεργοποιηθούν, θα δω πως θα είναι μέσα στο κουτί και θα αποφασίσω, τώρα κάνει μεγάλη διάχυση το αντιστατικό πλαστικό που έχω βάλει από κάτω.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top