Onkyo TX-NR1030 με τι ηχεία?

Μηνύματα
61
Reaction score
1
Καλημέρα παιδιά θέλω λίγο γνώμες από τους γνώστες εδώ μέσα.
Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στο OnkyoTX-NR1030 (έχει ότι θέλω και με το παραπάνω), ο οποίος θα είναι διαθέσιμος σε καμία 15αρια μέρες.
Τον βρήκα σε πολύ καλή τιμή πιστεύω 1600+ από Γερμανία και συγκεκριμένα από http://www.schlauershoppen.de (πιστεύω αξιόπιστο site)
Το ερώτημα μου είναι, με τι ηχεία (σε λογική τιμή) τον συνδυάζω?
Λέω προς το παρόν να πάω σε 5.1 και έπειτα σε 7.1 αν τελικά δω ότι το χρειάζεται.
Βρηκα τα ΤΗΧ ή και απλά της CrystalAudio (http://www.crystalaudio.gr/ProductCatalog/Surround/5_dot_1.aspx). Τα οποία λογικά είναι πολύ καλά, αφού έχουν και την πιστοποίηση ΤΗΧ + είναι και Ελληνικά!!!
Σαν δεύτερη επιλογή αλλά μάλλον πιο ακριβή, είναι να κάνω κάποιο σύστημα 5.1 με την σειρά Reference II ( 2xRF-82 II FloorstandingSpeakers, 1 RC-62 II CenterChannelSpeaker, 2xRS-52 II SurroundSpeakers, 1 SW-115) της Klipsch.

Τι λέτε, ταιριάζουν τα ηχεία με τον ενισχυτή?
Είναι καλός?
Κάποια άλλη επιλογή ηχείων?
Κάποιο άλλο κατάστημα, ακόμη καλύτερα να είναι και Ελληνικό, αλλά σε λογικές τιμές.
Ο χώρος που θα μπουν είναι σαλόνι γύρω στα 100 τμ, αλλά ο χώρος της τηλεόρασης (55’ Sony) είναι γύρω στα 20-25τμ.

Ευχαριστώ.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.729
Σύμφωνα με την άποψη συμφορουμιτών, ο συνδιασμός Onkyo-Klipsch δεν είναι ιδανικός, αλλά μάλλον συνταγή για...ξύρισμα.

Αυτό βέβαια ίσχυε για τις παλιότερες σειρές της Οnkyo, που ήθελαν πιο...γλυκά ηχεία.
 


Μηνύματα
61
Reaction score
1
Επειδή δεν προβλέπεται να τα αλλάξω για τα επόμενα 10-15 χρόνια, μάλλον θα έλεγα για την τοπ σειρά τους. Οπότε ή τα T3-5.1-UL ή τα T3-7.1-UL.
Για πες το μυστικό, έχεις έκπτωση 50%
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Επειδή δεν προβλέπεται να τα αλλάξω για τα επόμενα 10-15 χρόνια, μάλλον θα έλεγα για την τοπ σειρά τους. Οπότε ή τα T3-5.1-UL ή τα T3-7.1-UL.
Για πες το μυστικό, έχεις έκπτωση 50%
χεχε....καλα θατανε ε ; :)

να παρεις τα 5 η 7 που θες και sub να παρεις απο εδω...svs

αυτο ειναι μια χαρα.....
 

Μηνύματα
61
Reaction score
1
Κάτσε γιατί τώρα με μπέρδεψες. Δηλαδή να πάρω 5.1 ή 7.1 + το subwoofer που αναφέρεις? Ή να μην πάρω subwoofer καθόλου από την Crystal Audio, που δεν ξέρω αν γίνεται από την στιγμή που είναι πακέτο!
 


Μηνύματα
681
Reaction score
255
Εγω φιλε μου θα σου προτεινα να φτιαξεις ενα συστημα 7.2.2 για να γουσταρεις τα επομενα χρονια. Δες στο GUARANTY.GR εχει καλες τιμες στα CRYSTAL AUDIO. μπορεις να δεις ενα πακετο που εχει το 5.1 T2-THX-ULTRA2 στα 1470 ευρω προσθετεις ενα δευτερο SUB-12THX-ULTRA2, ενα ζευγος ακομη DIPOLE-THX, ενα ζευγος εντιχοισμενων MAGNAT INTERIOR IC82 (απο γερμανια στο electronic4you.de 59 ευρω το ενα ή 118 ευρω τα δυο + εξοδα αποστολης,εδω πουλανε τα δυο 218 ευρω, 100 ευρω παραπανω οι κλεφτες !!! ). Το συστημα σου θα κελαιδαει....Εγω για να καταλαβεις ειμαι στο 11.4 με ηχεια CRYSTAL AUDIO, δυο ενισχυτες εναν 9καναλο απ'οπου παιζουν τα 7 ηχεια και τα 4 sub και εναν 5καναλο απ'οπου παιζουν τα 4 ηχεια υψους + πλαινα......περιμενω τον ONKYO TX-NR 5030 για να το μετατρεψω σε 7.4.4 !!!
 
Last edited:

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Βρηκα τα ΤΗΧ ή και απλά της CrystalAudio (http://www.crystalaudio.gr/ProductCatalog/Surround/5_dot_1.aspx). Τα οποία λογικά είναι πολύ καλά, αφού έχουν και την πιστοποίηση ΤΗΧ + είναι και Ελληνικά!!!
Το είπες και μόνος σου! Τι άλλο θες να συμπληρώσουμε εμείς; Είναι εξαιρετικά ηχεία ΚΑΙ για μουσική, όχι μόνο για home cinema...
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Στο AMAZON.COM ο TX-NR1030 1240 ευρω ή 1699 δολαρια και ο TX-NR3030 1751 ευρω ή 2399 δολαρια. Παιρνεις και εναν adaptor για το ρευμα απο 110 volt στα 220-230 volt με 5 ευρω και εισαι ωραιος !!! Την αγορα κανε την τωρα ομως γιατι μολις παραλαβουνε θα ανεβασουν τις τιμες........
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Κάτσε γιατί τώρα με μπέρδεψες. Δηλαδή να πάρω 5.1 ή 7.1 + το subwoofer που αναφέρεις? Ή να μην πάρω subwoofer καθόλου από την Crystal Audio, που δεν ξέρω αν γίνεται από την στιγμή που είναι πακέτο!
Με 2 12αρια ΤΗΧ θα τρεμουν ολα......
 

Μηνύματα
61
Reaction score
1
Τελικα τσιμπισα τα Crystalaudio T3-5.1-UL ΤΗΧ και περιμένω τον Onkyo για να τα συνδέσω και να μεταφέρω εντυπώσεις.
Αλήθεια κανένα site που να πουλάει καλές βάσεις για τους μεγάλους δορυφόρους του πακέτου που αγόρασα υπάρχει?
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Το πακετο που πήρες δεν εχει ως surround ηχεία τα διπολα?
Αυτά καλυτερα και ευκολοτερα τοποθετουνται στον τοίχο, χωρις βάση. Εχουν οπές στο πίςω μερος και στηριζονται σε βιδες (που περιεχονται στη συσκευασια).
 

Μηνύματα
61
Reaction score
1
Βασίλη το γνωρίζω αυτό που λες. Για κατάστημα με βάσεις ηχείων ενδιαφέρομαι, γιατί δεν έχω σκοπό να τα βάλω στον τοίχο, γιατί απλά δεν γίνεται εκεί που είναι.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Καλοριζικα τα ηχεια και καλες ακροασεις φιλε Topdim. Εγω προτεινα το συστημα σου , να το κανεις 7.2.2. Δηλαδη να προσθεσεις 1 ζευγος διπολα ακομη + 1 12 αρι sub THX , και για καναλια υψους για το DOLBY ATMOS 1 ζευγος MAGNAT INTERIOR IC82 απο το electronic4you.de 59 ευρω το ενα δηλαδη 118 ευρω + εξοδα αποστολης. Εδω στο ελαδισταν ζητανε 218 ευρω για 1 ζευγος !!! Με ενα τετοιο setup και ONKYO ενισχυτη θα κανεις τρελα party....
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Στο AMAZON.COM ο TX-NR1030 1240 ευρω ή 1699 δολαρια και ο TX-NR3030 1751 ευρω ή 2399 δολαρια. Παιρνεις και εναν adaptor για το ρευμα απο 110 volt στα 220-230 volt με 5 ευρω και εισαι ωραιος !!! Την αγορα κανε την τωρα ομως γιατι μολις παραλαβουνε θα ανεβασουν τις τιμες........
Προς ενημερωση ολων. Σε αυτη την τιμη δεν περιλαμβανονται ΟΥΤΕ τα μεταφορικα, ο
ΟΥΤΕ ο δασμος, ΟΥΤΕ το ΦΠΑ, ουτε τα εξοδα εκτελωνισμου.

Χοντρα χοντρα, οπως το κοβω θα κοστισει κοντα στα 2000€ για παραδοση κατ οικον.

1240+200 μεταφορικα=1440
Δασμος ενισχυτη 4,5%
Φπα 23%
Συνολο 1850€ χωρις εξοδα πρακτοριακα και αμοιβες εκτελωνιστη αποθηκων.
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.606
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top