τελικος με darlington?

Μηνύματα
361
Reaction score
221
γεια χαρα! θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει η κατασκευη τελικων monoblock με darlington στην εξοδο
φαινεται οικονομικη κατασκευη αλα δεν ξερω ηχητικα τι λενε....ευχαριστω!
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Είχα φτιάξει πολύ παλιά έναν ενισχυτή με Darlington.

Ηχητικά δεν ήταν κακός, ούτε όμως και κάτι το ιδιαίτερο, αλλά είχε προβλήματα αξιοπιστίας. Νομίζω αυτό είναι και το πρόβλημα με τα Darlington.
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
το σχεδιο δειχνει να δουλευουν με τη μιση ταση απο το οριο τους και δεν ξερω αν αυτο τελικα ειναι καλο η κακο,δεν εχω ακουσει darlington
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Εγω είχα πρόβλημα με την θερμικη ισορροπία. Τα ειχα αλλάξει αρκετές φορές μεχρι που βαρέθηκα.
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
Και στα forum που κοιταω δεν βλεπω καλα σχολια,ισως το αφησω προς το παρον παρα την ευκολια που δειχνουν τα σχεδια.
Δεν βλεπω και καποια προστασια για το κυκλωμα...
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Αν δόσεις περισσότερες πληροφορίες ως προς το τις απαιτήσεις που έχεις, το διαθέσιμο budget και την εμπειρία που έχεις απο κατασκευές, ισως να μπορώ να σε βοηθήσω περαιτέρω.
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
η ιδεα ξεκινησε απο το γεγονος οτι εχω spare 2 μετασχηματιστες αθικτους 200w- 75v δευτερευον και 2 καινουριους πυκνωτες 15000uf 100v philips bc οποτε σκεφτηκα οτι βγει με αυτα και υλικα καλης ποιοτητας απ'εξω.
Εχω φτιαξει 2-3 λαμπατα μικρης ισχυος για πειραματισμο και 1 ζευγαρι full range 4'' αρκετα καλο
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Με 75V δευτερεύον πας στα 105Vdc οπότε οι πυκνωτές σου ειναι ακατάλληλοι. Επιπλέον δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή κάποιο σχέδιο που να δουλεύει με τόσο υψηλή τάση.
Εισαι σίγουρος ότι έχει 75V δευτερεύον?
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
ναι τους τσεκαρα τωρα ειναι 75v ,ηταν παραγγελια για τελικο με 100v τροφοδοσια.
τοσο πρεπει να βγαζουν μετα απο τη γεφυρα και τον ηλεκτρολυτικο
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
σχεδιο υπαρχει για mosfet εξοδου αλα δεν μου κανει γιατι δινει μονο 50w/8ohm και θελει μεγαλο ηλεκτρολυτικο στην εξοδο γιατι ειναι single rail
 


Μηνύματα
361
Reaction score
221
75Vac x 1,41= 105 VDC.

Τελικός με Single rail ? μακριά.
ναι δεν μου εκανε το σχεδιο με τα mosfet γι'αυτο ρωταω για darlington,
εχω τον τυπο vdc=[(vacx1.414)-1.4v]x0.96 του Τζωρτζακη,λογικα το -1.4 θα ειναι πτωση λογω γεφυρας
Βρηκα ενα σχεδιο με τρανζιστορ στα 100v αλα δεν ξερω αν λειτουργει και δε μου φαινεται να σηκωνουν την ταση τα οδηγα,ριξε μια ματια...
 

Attachments


Μηνύματα
569
Reaction score
487
Αυτο το σχεδιο αποκλειεται να δουλευει με 100V :D , δεν πιστευω να σου περασε απο το μυαλο οτι θελει μονη τροφοδοσια κιολας αυτο το πραγμα , ειναι απλοικο και γελοιο σχεδιο , stay away που λενε ;) .
Ψαξε για κανενα καλο σχεδιο του Randy Slone η μπορεις να κοιταξεις στο ξενο DIY Audio π.χ για κανενα σχεδιο του Apex .
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
ναι δεν μου εκανε το σχεδιο με τα mosfet γι'αυτο ρωταω για darlington,
εχω τον τυπο vdc=[(vacx1.414)-1.4v]x0.96 του Τζωρτζακη,λογικα το -1.4 θα ειναι πτωση λογω γεφυρας
Βρηκα ενα σχεδιο με τρανζιστορ στα 100v αλα δεν ξερω αν λειτουργει και δε μου φαινεται να σηκωνουν την ταση τα οδηγα,ριξε μια ματια...
Με όποιο τύπο και να υπολογίσεις, οι πυκνωτές σου είναι μικροί σε τάση για αυτόν μετασχηματιστή.

Το σχέδιο που ανέβασες δεν δουλεύει με 100V θέλει πολύ λιγότερα, αλλά ούτως ή άλλως δεν αξίζει.

Συμφωνώ με τον φίλο Ardim, ψάξε λίγο στο diyaudio, κάτι θα βρείς, αν και τα 100V του τροφοδοτικού σου περιορίζουν τις επιλογές σου.
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
εριξα μια ματια στα Apex, κατανοητα τα σχεδια και δινουν και τα pcb.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
ΟΙ μετασχηματιστές είναι μονού τυλίγματος με 75V ή μήπως είναι 37,5 χ 2 και μετράς χωρίς μεσαία λήψη? Σοβαρό σχέδιο με μονή τροφοδοσία δεν έχω δεί εδώ και χρόνια.
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
ΟΙ μετασχηματιστές είναι μονού τυλίγματος με 75V ή μήπως είναι 37,5 χ 2 και μετράς χωρίς μεσαία λήψη? Σοβαρό σχέδιο με μονή τροφοδοσία δεν έχω δεί εδώ και χρόνια.
ειναι 2χ75v χωρις μεσαια ληψη και δυσκολευομαι να βρω σχεδιο με διπλη τροφοδοσια 100v
 


Μηνύματα
569
Reaction score
487
ειναι 2χ75v χωρις μεσαια ληψη και δυσκολευομαι να βρω σχεδιο με διπλη τροφοδοσια 100v
Αφου ειναι 2χ75 V , τοτε μπορεις να ενωσεις τα δυο πιν μαζι και θα σχηματιστει ετσι η μεσσαια ληψη με προσοχη βεβαια στην φαση των τυλιγματων αλλα και παλι με την ανορθωση θα εχεις + - 100 V και καλυτερα να το αποφυγεις αυτο διοτι οντως δυσκολα θα βρεις σχεδιο σε αυτες τις τασεις , μπορεις ομως να κανεις το αλλο να βρεις ενα σχεδιο με μονη τροφοδοσια 100 V δλδ με απαραιτητο πυκνωτη στην εξοδο ( βεβαια θα ειναι ηχητικα λιγο vintage καπως οπως ειπωθηκε πριν ) και να χρησημοποιησεις ενα τυλιγμα για το καθε καναλι .
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
υπαρχει τετοιο σχεδιο μονης τροφοδοσιας με τα buz900/905 θα το σκεφτω λιγο γιατι ηθελα να το αποφυγω και δινει μονο 50w/8ohm
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top