Η χλαμύδα του αυτοκράτορα










Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...Άντε, πείτε...
Η τεχνολογία του βινυλιακού μέσου ως αρχαιότερη,έχει αρκετές δεκαετίες προπορείας στη συλλογική συνείδηση των ακροαματικόφιλων.Η διαφορά στο διαθέσιμο χρόνο συνηθείας μεταφράζεται και σε διαφορετικό βαθμό εγκλιματισμού από τις γενεές των μουσικόφιλων.
Υπολογίζεται ότι η τεχνολογία των ψηφιακών μέσων αναπαραγωγής θα ενταχθεί σε προπορεία...ανάφλεξης με τη συμπλήρωση πεντηκονταετίας (2 γενεές) από τη δική της εισαγωγή.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Πριν την "έκρηξη" της ψηφιακής τεχνολογίας το βινύλιο ήταν οτι καλύτερο μπορούσε να χρησιμοποιηθεί .
Σήμερα είναι "ανέκδοτο" να μιλάει κανείς για υπεροχή του βινυλίου .
Εδώ μέσα έχουν γραφτεί "λαμπρά κείμενα" που εξηγούν επαρκέστατα τα της αναπαραγωγής ήχου .
Δυστυχώς συνεχίζεται ο "διάλογος" κουφών και τυφλών για να μην πω τίποτα χοντρύτερο αλα Κόγια :focus:
Συνεχίστε απρόσκοπτα την ανταλλαγή εμμονών και παραπλανημένων πεποιθήσεων .

Πάντως δεν εξηγεί την ύπαρξη πικάπ με τρείς διαφορετικούς βραχίονες-κεφαλές , και , ξεχωριστό επιλογέα για τον καθένα στο σύστημά σου.
Όχι τώρα , εδώ και δυο χρόνια , αν θυμάμαι καλά, ε?
 


Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Παρ΄'όλα ταύτα μουσική ακούμε με ό,τι μας αρέσει και γουστάρουμε , και φιαχνόμαστε. Τα παλιά μου βινύλια , αλλά όχι μόνο που θα τα ακούσω ρε γμτ μου? στο γαμοipod που δεν έχω και δεν γουστάρω?
Ακούω πολύ ραδιόφωνο και γουστάρω , πάντα άκουγα, τα τελευταία χρόνια εκτός από FM, ακούω και ιντερνετικό .Και γράφω κιόλας , όχι σε σκληρό δίσκο, αλλά στο dat, ναι αυτό το αρχαίο format που εγω γουστάρω τα μάλλα, ως αντικαταστάτη της μπομπίνας. Και όχι μόνο γράφω και σε απλές κασσέτες. Ναι εχω και κασσετόφωνο. Και το γουστάρω τρελλά. Γιατί η μουσική είναι συναίσθημα και γεννά συναισθήματα, όταν αναπαράγεται , με όποιο μέσο γουστάρουμε, γιατί αυτό είναι τελικά το ζητούμενο.
Και είναι αυτό τελικά που αναγνωρίζω στα Αμερικανάκια , ό,τι δεν απαξιώνουν τίποτα. Από εμένα τελικά πολλά respect σε αυτούς τους αγράμματους άξεστους και αδαείς.
Ακούω και ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο με ένα vintage μηχάνημα , από ένα σημερινό Super duper High end.
Δεν απαξιώνω το σημερινό High end , απλά είμαι αλλού oriented.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Το 'χει μόνο για ομορφιά πιστεύω, όπως εσύ τα σανσουί...:whistling:
Κάνεις λάθος αν νομίζεις ότι είμαι τέτοιος , και τα έχω για ομορφιά. Ότι έχω παίζει εξαιρετικά , και θα παίζει οσο θα ζω.
Γιατί το γουστάρω.
Είναι άλλο πράγμα να ακολουθείς την μόδα , και άλλο πράγμα να δημιουργείς τη δικιά σου.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Το 'χει μόνο για ομορφιά πιστεύω, όπως εσύ τα σανσουί...:whistling:
Το είχα...
τώρα έχει 2 .......παίζει ο ένας............... και ακούω από PC η μάλλον για να ακριβολογώ ακούω από pdf πλέον .:p
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Mάνο από pc ακούω και εγω, μέσω media Player, δεν το αρνούμαι , αλλοίμονο , όμως δεν ακυρώνω καμία από τις άλλες αναλογικές πηγές μου, η τις ψηφιακές. Ακούω από όλα και γουστάρω. Δεν έχω θέμα , με ψηφιακό η με αναλογικό. Ούτε κάνω κριτικές ακροάσεις πλέον , μπορεί να παίζει ένα από τα 4 συστήματα που έχω και εγω να περιφέρομαι σε όλο το σπίτι.
Σύντομα θα γίνουν 5.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Τα γούστα του καθενός είναι απόλυτα σεβαστά .
Τα σανσούγια του Γιάννη είναι χάρμα οφθαλμών .Αναντίρρητα .
Υπάρχουν σήμερα καλύτερα μηχανάκια ;Υπάρχουν
Τι τον νοιάζει τον Γιάννη αφού είναι ο ευτυχέστερος όλων .
:drinks:
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Mάνο από pc ακούω και εγω, μέσω media Player, δεν το αρνούμαι , αλλοίμονο ,.........
Με τον Κοντολέτα δεν κάνεις παρέα ;
Καλά να πάθεις :D
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.639
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top