Ενεργές ηχητικές αποδράσεις (aka Το συστηματάκι μου)

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.715
Μήπως είναι κάτι άλλο; Αλλαγή επίπλων και χαλιά επηρεάζουν πολύ το αποτέλεσμα.
Σ' εμένα πάντως, μια αλλαγή καναπέ άλλαξε τα πάντα.
Θυμάστε τις εποχές που ζητούσαμε συσκευές για ακρόαση στον χώρο μας;

Πρέπει να γίνει νέο trend η ηχητική δοκιμή των υποψήφιων προς αγορά επίπλων. :laugh:
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Μήπως είναι κάτι άλλο; Αλλαγή επίπλων και χαλιά επηρεάζουν πολύ το αποτέλεσμα.
Σ' εμένα πάντως, μια αλλαγή καναπέ άλλαξε τα πάντα.
Δεν έχει αλλαγή ο χώρος, όχι, τουλάχιστον κάποια σημαντική.

Θα το ψάξω παραπάνω, γιατί εκτός από μια αλλαγή στα μεσουψηλά (υποκειμενικά χειρότερη), έφερε αλλαγή και στη στερεοφωνική εικόνα (αντικειμενικά καλύτερη).
 



Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
...
Setup και χώρος ίδια, target curves ίδια, αλλά αποτέλεσμα διαφορετικό...
Προφανώς λόγω των μικροδιαφορών στην τοποθέτηση του μικροφώνου κατά τις μετρήσεις.
...
Που σταματάει το πράμα; Δοκιμάζεις μέχρι να σ'αρέσει το αποτέλεσμα;...
Το ίδιο και σε μένα. Ακόμη και με διαφορετικό target curve στην ίδια μέτρηση αλλάζει ο ήχος όχι μόνο ακολουθώντας το target curve αλλά η γενικότερη φυσιολογία του ήχου.

Είναι πάρα πολύ σημαντική η θέση του μικροφώνου (μακάρι να υπήρχε ένα ρομπότ που αναλαμβάνει να επαναλάβει τις θέσεις του σε κάθε μέτρηση) κάθε φορά που μετράμε να είναι ίδια. Είναι όπως όταν ακούμε ένα σταθερό ήχο πχ 1000Hz και γυρίσουμε ελαφρά το κεφάλι μας προς μια κατεύθυνση, ο ήχος μειώνεται ή αυξάνεται. Το ίδιο συμβαίνει αν μετακινηθούμε (μαζί με τα αυτιά μας) 2-3 εκατοστά εμπρός-πίσω κτλ.
Αυτό πιστεύω πως συμβαίνει με την μέτρηση, αλλά αυτό συμβαίνει σε όλες τις μετρήσεις.

Το πράμα μάλλον δεν σταματάει κάπου. Δοκιμάζεις μέχρι να σου αρέσει. Όταν βαρεθείς αυτό που σου αρέσει και σε ξαναφάει ο πωπός σου, δοκιμάζεις μέχρι να σου ξαναρέσει, κοκ. Ούτως ή άλλως έχεις ανέβει επίπεδο με το dirac :)!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μήπως είναι κάτι άλλο; Αλλαγή επίπλων και χαλιά επηρεάζουν πολύ το αποτέλεσμα.
Σ' εμένα πάντως, μια αλλαγή καναπέ άλλαξε τα πάντα.
και χρειαζονται καποιες διορθωσεις μικρες :D

Είναι πάρα πολύ σημαντική η θέση του μικροφώνου
....με αυτο τοποθετεις ακριβως στο ιδιο σημειο το μικροφωνο σε οσες θεσεις θελεις..(μου λειπει και εμενα :()
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
"to the tsak" είμαι, to the tsak :)

http://www.minidsp.com/products/dirac-series/ddrc-22d



Ας με σταματήσει κάποιος.
Υπάρχουν πλέον αναφορές ότι παίζει πολύ καλά.
Ταμάμ για όσους (σαν εμένα) δε θέλουν να ανοίγουν PC για να ακούν τη μουσική τους.
Βρέθηκε και σε καλούτσικη τιμή, σε σχέση με την standard αρχική που πωλείται.
Εννοείται δεν έχω πάρει ακόμη dirac license, οπότε no loss.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
"to the tsak" είμαι, to the tsak :)

http://www.minidsp.com/products/dirac-series/ddrc-22d



Ας με σταματήσει κάποιος.
Υπάρχουν πλέον αναφορές ότι παίζει πολύ καλά.
Ταμάμ για όσους (σαν εμένα) δε θέλουν να ανοίγουν PC για να ακούν τη μουσική τους.
Βρέθηκε και σε καλούτσικη τιμή, σε σχέση με την standard αρχική που πωλείται.
Εννοείται δεν έχω πάρει ακόμη dirac license, οπότε no loss.
μην σταματας αγορι μου....απανω του βρε τωρα που εισαι ζεστος και ειναι και σε καλη τιμη......απανω του σου λεω......μετανοιωνεις μετα βρε ,μην το σκεφτεσαι!!!!:smile::smile::smile::roflmao::roflmao::roflmao:
 


Μηνύματα
640
Reaction score
535
Να... να... ΝΑ... αυτά κάνετε.
Ζήτησα να με σταματήσετε, αλλά ΔΕΝ τα καταφέρατε.

Τώρα θα δώσω το τηλέφωνο του Βλάση στη γυναίκα μου, να της βεβαιώσει ότι έκανε.... χμμμ... 180 ευρώ.
Πιο κάτω δε θα το πιστέψει.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Θα παραλάβω το 22D τέλος έτους/αρχές Γενάρη, οπότε θα ενημερώσω.

εχω και ενα εξαιρετικο τριποδι της Rollei (http://www.rollei.com/products/tripods/universal-tripods/ct-5a,p100167) να βαλλεις επανω το μικροφωνο και να γινει της...μετρησης το καγκελο!!!!!!:drinks::drinks::dance2::dance2::dance2::dance2::dance2:
Vlasis έχω ΟΚ τριποδο για τη φωτογραφική, είμαι κομπλέ. Αυτό το 10ποντο που έχει το umik είναι για να πετιέται...
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Ήρθε το εργαλείο και παίζει super.

Το pc software για μετρήσεις/παραμετροποίηση είναι βέβαια το Dirac LIve, απλά λίγο αλλαγμένο στο τέλος για να "μιλάει" με τη συσκευή.
Η συσκευή είναι τηλεχειριζόμενη (remote not included, αλλά έχει δυνατότητα εκμάθησης), καλή μεταλλική κατασκευή, με "τυπικής ποιότητας" βύσματα, παίζει 24/96, έχει 3 ψηφιακές εισόδους με επιλογέα και 3 ψηφιακές εξόδους που παίζουν όλες ταυτόχρονα.
Χωράει 4 φίλτρα, που αλλάζουν κι αυτά με επιλογέα/remote.

ΔΕΝ παίζει από usb, πολύ κρίμα, για να μην πω ντροπής πράγματα. Η usb είναι μόνο για παραμετροποίηση, firmware updates κλπ.
Ένα δεύτερο κουσούρι που έχει είναι ότι δεν έχει διακόπτη on/off. Όσο είναι στο ρεύμα είναι on.
Ίσως κάποιους ενοχλήσει, εμένα όχι γιατί έτσι κι αλλιώς έχω τα πάντα σε τηλεχειριζόμενα μπριζάκια.

Το έβαλα πριν το dac, έβαλα τα πάντα σε ένα optical switch πιο πριν, κι έτσι όλες οι συσκευές, ακόμη και η τηλεόραση, παίζουν με dirac.

Τα solo6 τα'χω ακόμη παροπλισμένα, άργησα να αποφασίσω για το tweeter, κι όταν το αποφάσισα δεν υπήρχε στοκ. Περιμένω λοιπόν.
Προς το παρόν παίζω με τα A7x, με μία μέτρηση. Μια χαρά.
Όταν φτιαχτούν τα solo θα κάνω σοβαρότερες μετρήσεις.

Παρεπιπτόντως, διάβαζα ότι καλό είναι να αλλάζει και το ύψος του μικροφώνου στις μετρήσεις, και όχι μόνο το μήκος/πλάτος.
Δεν το δοκίμασα ποτέ, θα το κάνω.

Very very Happy overall.

Τσίαρς
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Να'μαι πάλι (μετά από καιρό, που παρακολουθούσα το forum από απόσταση).
Τί λέει;

Λοιπόν, τα solo6/sub6 με Dirac και Impact Twin σημείωσαν το τέλος της διαδρομής, στην αναζήτηση της υψηλής πιστότητας, για μένα.
Το σύστημα είναι πέραν κριτικής, δε μπορώ να πω αρκετά για το πόσο με ικανοποιεί.

Ωστόσο.
Μετράω ήδη ένα αλλαγμένο tweeter (από παιδικό πλασικό κατσαβίδι) κι ένα καμμένο τροφοδοτικό, τα οποία άλλαξα με αυθεντικά ανταλλακτικά.
Και πόνεσα. Ξανααγόραζα άλλο σύστημα.
Πριν λίγες μέρες πέρασε, ξυστά στο tweeter, ένα πλασικό σπαθί starwars.
Εκείνη τη στιγμή αποφάσισα ότι είτε που θα γίνω καρδιακός είτε που το σύστημα θα αλλάξει για λίγο καιρό.
Στην ντουλάπα, λοιπόν, τα focal και πάμε γι'άλλα.

Παρότι αμφιταλαντεύτηκα σε διάφορες λύσεις, η αναζήτηση νέων ηχείων δεν ήταν δύσκολη.
Ενεργά (φυσικά), με 8άρια μεγάφωνα για να γεμίσουν, χωρίς sub, το μικρό σαλόνι μου.
Και κόστος μέχρι 500 ευρώ το ζεύγος (λιγότερα απ'όσο 2 tweeters για τα focal δλδ...)
Ε λίγες οι επιλογές, διάβασα και διάλεξα.

Order Posted, και τα περιμένω. Νταξ, βγήκα ελαφρώς εκτός budget, χαλάλι.


Περισσότερα, εν καιρώ.
 


Μηνύματα
640
Reaction score
535
Λοιπόν, πέζνε.
Νταξ, θαύματα τη σήμερον δε γίνονται, αλλά, τηρουμένων των αναλογιών, οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές.
3 δρόμοι, οπότε το 8άρι παίζει μέχρι τα 500 hz.
Μπόλικα μπάσα για όποιον θέλει να κάνει γούστο, καλή ομοιογένεια μεταξύ των μονάδων και monitor χαρακτήρας.
Θέλω λίγη αποτοξίνωση από το sub, αν και δεν το'χω αποφασίσει 100% αν θα το παροπλίσω.
Θα δω τι έχει να πει και το dirac και βλέπουμε.

Τις επόμενες μέρες μετράω, οπότε έρχονται κι άλλα στοιχεία, πιο σημαντικά από τη γνώμη μου.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
μη βιαζεσε να βγαλεις συμπερασματα, αστο να γραψει ωρες ...αστους βιαστικους :p
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Με'γειά και να τα ευχαριστηθείς αλλά γιατί δε χρησιμοποιείς μία προστατευτική σίτα / κάλυμα στα focal; Κρίμα να είναι παροπλισμένα...Αν θέλεις μπορώ να στα φυλάξω εγώ σε απόλυτα ασφαλή χώρο :D
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Με'γειά και να τα ευχαριστηθείς αλλά γιατί δε χρησιμοποιείς μία προστατευτική σίτα / κάλυμα στα focal; Κρίμα να είναι παροπλισμένα...Αν θέλεις μπορώ να στα φυλάξω εγώ σε απόλυτα ασφαλή χώρο :D
:D
Νταξ, θα μπουν στο γραφείο τα focal, δεν είναι ότι θα κάθονται κιόλας.

Με τα παιδιά πάντως δεν υπάρχει σωτηρία.
Αν το αποφασίσουν, ούτε η σίτα του Guantanamo δε σε σώζει
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
εγω τα m audio θελω που δε στα ζητα κανεις , δε σε βλεπω και πολυ ικανοποιημενο και σενα........
Νταξ, θαύματα τη σήμερον δε γίνονται, αλλά, τηρουμένων των αναλογιών, οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές. :o
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.270
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top