Εν εξελίξει...

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.506
Καλόγουστος χώρος. :hi:
 


Μηνύματα
470
Reaction score
513
Καλημέρα και ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια. :)
Ακούγοντας χθες πολλή ώρα, το σύστημα είναι υπερβολικά πριμαριστό, ειδικά με πηγή το clearaudio. Δεν ξέρω αν μπορώ να το διορθώσω αυτό, αλλά μάλλον δύσκολο. Καμιά ιδέα;
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.215
οταν λες ομως πριμαριστο, τι ακριβως εννοεις? καντα μας πιο λιανα λιγο...
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Μαλλον εννοει οτι εχει μια οξυτητα στις μεσουψηλες και πανω. Εαν αυτο ειναι ανεξαρτητως πηγης, τοτε μπορεις να δοκιμασεις πιο "ηπιου" χαρακτηρα καλωδια ηχειων που θα αντισταθμισουν καπως το φαινομενο.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Καλημέρα και ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια. :)
Ακούγοντας χθες πολλή ώρα, το σύστημα είναι υπερβολικά πριμαριστό, ειδικά με πηγή το clearaudio. Δεν ξέρω αν μπορώ να το διορθώσω αυτό, αλλά μάλλον δύσκολο. Καμιά ιδέα;
Φτιάξε ένα ζευγαράκι vdh d102.
 


Μηνύματα
470
Reaction score
513
Ευχαριστώ πολύ. Ρε παιδιά, θα δω καμιά αλλαγή; Μιλάμε για ξουραφιές, θέλει δραστικά μέτρα φοβάμαι :p
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
937
Reaction score
1.629
Πάνο, το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο όταν παίζει το clearaudio; Οταν παίζεις από την ψηφιακή σου πηγή έχεις το ίδιο πρόβλημα;
Αν η οξύτητα εμφανίζεται μόνο όταν παίζεις πικαπ, εκτός από τα καλώδια που σου πρότειναν πολύ σωστά οι φίλοι από πάνω, μήπως να ψαχτείς και με την κεφαλή;
Πάντως, τα ακρυλικά πικαπ της clearaudio, ιδίως όταν δεν έχουν το cmb σύστημα, ακούγονται λίγο αιχμηρά.
Αν θέλεις να σε βοηθήσω να κάνουμε ένα πείραμα, να βάλουμε ένα δερμάτινο ματ μήπως αφαιρέσει την οξύτητα;
Thinking out loud here.
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Με πηγή το πικάπ είναι αρκετά πιο εμφανές. Ωστόσο, υπάρχει και με πηγή ψηφιακά αρχεία μέσω του DAC... Θα φέρω μερικά καλώδια ηχείων λοιπόν, για δοκιμές. Θα κοιτάξω στα μεταχειρισμένα που βρήκα διάφορα μήπως βοηθήσουν, αλλά πλέον μόνο αν δοκιμάσω. Έχω κάτι Audioquest Indigo...
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Έχω και την κεφαλή MC Rondo Red της Ortofon, να τη δοκιμάσω αλλά δεν είναι μόνο στο πικάπ το πρόβλημα...
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Έφερα 2 ζευγάρια καλώδια και το πρόβλημα, παρότι μειώθηκε, παραμένει. Είναι νομίζω φανερό ότι δεν ταίριαξε με τα ηχεία μου ο ενισχυτής, παρότι κορυφαίος και σε ηχεία φίλου έσκιζε. Το κακό είναι ότι έχω πλέον δώσει DAC και phono και για καινούριο ενισχυτή θα έχω μόνο τα χρήματα που θα πάρω από τον Musical Fidelity. Το καλό, από την άλλη, είναι ότι τα λεφτά για να τον πάρω τα έχω δώσει ήδη και έχω στα χέρια μου έναν σαφώς πιο ακριβό ενισχυτή από τους Naim... κάθε πρόταση δεκτή για ιδέες ενισχυτών που μπορώ να ψάξω για να δοκιμάσω. Πάλι από την αρχή :(
 


AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
937
Reaction score
1.629
Έφερα 2 ζευγάρια καλώδια και το πρόβλημα, παρότι μειώθηκε, παραμένει. Είναι νομίζω φανερό ότι δεν ταίριαξε με τα ηχεία μου ο ενισχυτής, παρότι κορυφαίος και σε ηχεία φίλου έσκιζε. Το κακό είναι ότι έχω πλέον δώσει DAC και phono και για καινούριο ενισχυτή θα έχω μόνο τα χρήματα που θα πάρω από τον Musical Fidelity. Το καλό, από την άλλη, είναι ότι τα λεφτά για να τον πάρω τα έχω δώσει ήδη και έχω στα χέρια μου έναν σαφώς πιο ακριβό ενισχυτή από τους Naim... κάθε πρόταση δεκτή για ιδέες ενισχυτών που μπορώ να ψάξω για να δοκιμάσω. Πάλι από την αρχή :(
Ρε γμτ τους musical fidelity τους είχα για λίγο φωτεινούς στη μεσαία περιοχή, αλλά όχι ότι ξυρίζουν ψηλά.
Για ένα διάστημα είχα και τον m3i και δεν ξύριζε ψηλά, τουλάχιστον όχι τόσο όσο αναφέρεις.
Ρε συ Πάνο ψάξε και άλλες παραμέτρους, μήπως συμβαίνει κάτι άλλο. Είναι καλός ολοκληρωμένος αυτός ο MF. Κρίμα είναι.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Musical fidelity και να ξύνει πρώτη φορά το ακούω. Ναι, έχουν presence τα σίγμα του, αλλά το γενικό στυλ της εταιρίας έχει ένα ...ευγενικό roll off στις πολύ υψηλές συχνότητες.
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
937
Reaction score
1.629
Musical fidelity και να ξύνει πρώτη φορά το ακούω. Ναι, έχουν presence τα σίγμα του, αλλά το γενικό στυλ της εταιρίας έχει ένα ...ευγενικό roll off στις πολύ υψηλές συχνότητες.
Ακριβώς
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Μα τον έχω ακούσει, το θέμα είναι ότι με τα αρκετά φωτεινά PMC βγαίνει αυτό που, για μένα, δεν είναι ανεκτό. Όποιος φίλος θέλει να ακούσει σπίτι είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτος, εννοείται.
 


Μηνύματα
470
Reaction score
513
Τι να παρεξηγήσω; Ευχαριστώ πολύ που βοηθάτε έτσι κι αλλιώς, η πρόταση-πρόσκληση για το σπίτι ισχύει anytime. Μένω Εξάρχεια.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Τι να παρεξηγήσω; Ευχαριστώ πολύ που βοηθάτε έτσι κι αλλιώς, η πρόταση-πρόσκληση για το σπίτι ισχύει anytime. Μένω Εξάρχεια.
Φίλε και εγώ τα PMC έχω αλλά λάμπες στην ενίσχυση. Παρόλα αυτά, όταν έπαιζα με ενα entry level DAC της hrt με πολύ καλές κριτικές, τα PMC το ξεμπρόστιαζαν. Όταν αγόρασα το m1dac της MF, όλα έγιναν κομπλέ.
Δεν αποκλείεται να έχει όμως ο ενισχυτής σου το m1dac μέσα του.. πρέπει να το κοιτάξουμε στα χαρτιά αυτό..
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top