ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΑ ΡΕΥΜΑΤΟΣ.


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
και αν υπαρχει, κοστιζει οσο να στησεις ενα πολυκαναλο σεταπ με 6 802d + κεντρικο + 7 mono krell?:D


κανε λιγο οικονομια για να πας σε κατι λιγο καλλιτερο:D:D
αυτο...σε προσφορα
αστα τα υπολλοιπα........εδω εισαι εσυ.........








:p:D:D:D:D:gamer::gamer::gamer::gamer::gamer:
 



Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.160
Το ps audio δεν κάνει για τον τελικό του βλάση. Και είναι κατά την ταπεινή μου άποψη υπερτιμημένο.
Βλάση άηντε μάναμ πάρε ενα voltage regulator της diaxing-kebo ,5 kva , για τον τελικό να κάνεις τη δουλειά σου.
Δεν έχει φίλτρο και δεν κόβει παρεμβολές αλλά εχέσθει η φοράς είς το αλώνιον . Αμα μπλέξεις με regenarators και ιστορίες , κάτι που το τραβάει βέβαια ο οργανισμός σου, θα πληρώσεις ένα truckload Money, η αλλιώς ένα φορτηγό λεφτά.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Το ps audio δεν κάνει για τον τελικό του βλάση. Και είναι κατά την ταπεινή μου άποψη υπερτιμημένο.
Βλάση άηντε μάναμ πάρε ενα voltage regulator της diaxing-kebo ,5 kva , για τον τελικό να κάνεις τη δουλειά σου.
Δεν έχει φίλτρο και δεν κόβει παρεμβολές αλλά εχέσθει η φοράς είς το αλώνιον . Αμα μπλέξεις με regenarators και ιστορίες , κάτι που το τραβάει βέβαια ο οργανισμός σου, θα πληρώσεις ένα truckload Money, η αλλιώς ένα φορτηγό λεφτά.
ντεν εχει πια φραγκα η τσεπα μαστοραααα.......για κανα Crystal audio surge arrest ...το βλεπω πιο βατο!!!!!:drinks::roflmao::roflmao:
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Κανένα MOV των πολύπριζων δεν θα κόψει τα 255 V. Είναι μόνο για transient overvoltage (surge protection)
Συμφωνώ για το Surge protection αλλά όχι για το όριο των 255V, υπάρχουν MOV για όλα τα γούστα από 10 - 480V.

Προσωπικά τα χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια, είναι πολύ αποτελεσματικά ως surge protectors και δεν είχα ποτέ καμία αστοχία.
 


Y

Yiannis_B

Guest
Συμφωνώ για το Surge protection αλλά όχι για το όριο των 255V, υπάρχουν MOV για όλα τα γούστα από 10 - 480V.

Προσωπικά τα χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια, είναι πολύ αποτελεσματικά ως surge protectors και δεν είχα ποτέ καμία αστοχία.
Δεν υπάρχουν πολύπριζα με τόσο χαμηλή τάση Vrms (250-260V) των MOVS/ TVSS. Μπαίνουν MOVs ως surge protectors, σε μεγαλύτερες τάσεις. Δείξε μου ένα πολύπριζο, που αναφέρει σε ποια τάση θα κόψει το MOV ή μια φωτογραφία από teardown.

Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι τα MOVs (με ασφάλειες ή όχι) συνήθως έχουν εκρηκτικό χαρακτήρα...:rolleyes:



Ενδιαφέρον έχει το link της wikipedia, και η συζήτηση στο eevblog.

What varistors do not do[edit]
A MOV inside a TVSS device does not provide equipment with complete power protection. In particular, a MOV device provides no protection for the connected equipment from sustained over-voltages that may result in damage to that equipment as well as to the protector device. Other sustained and harmful overvoltages may be lower and therefore ignored by a MOV device.

http://en.wikipedia.org/wiki/Varistor#What_varistors_do_not_do


http://www.eevblog.com/forum/suggestions/surge-protectors-scams-and-saints/

Ο πίνακας 1 της APC (σελ.17), είναι επίσης μια καλή σύνοψη:

http://www.apcmedia.com/salestools/VAVR-5WKLPK/VAVR-5WKLPK_R1_EN.pdf
 
Last edited by a moderator:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Δεν υπάρχουν πολύπριζα με τόσο χαμηλή τάση Vrms (250-260V) των MOVS/ TVSS. Μπαίνουν MOVs ως surge protectors, σε μεγαλύτερες τάσεις. Δείξε μου ένα πολύπριζο, που αναφέρει σε ποια τάση θα κόψει το MOV ή μια φωτογραφία από teardown.
Προσωπικά Γιάννη δεν ξέρω τί βάζουν στα έτοιμα, εγώ χρησιμοποιώ DIY φίλτρο ρεύματος με MOV στα 260 ή 275V αν θυμάμαι καλά.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Γιαννη, δλδ τα απλα πολυπριζα με καποιου ειδους προστασια πανω, κανουν μαλλον μινιμουμ δουλεια και απλα ειναι λιγο καλυτερα απ το να εχουμε τα "μηχανακια" κατευθειαν πανω στη πριζα του τοιχου?

τετοια belkin εννοω...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Το ps audio δεν κάνει για τον τελικό του βλάση. Και είναι κατά την ταπεινή μου άποψη υπερτιμημένο.
Βλάση άηντε μάναμ πάρε ενα voltage regulator της diaxing-kebo ,5 kva , για τον τελικό να κάνεις τη δουλειά σου.
Δεν έχει φίλτρο και δεν κόβει παρεμβολές αλλά εχέσθει η φοράς είς το αλώνιον . Αμα μπλέξεις με regenarators και ιστορίες , κάτι που το τραβάει βέβαια ο οργανισμός σου, θα πληρώσεις ένα truckload Money, η αλλιώς ένα φορτηγό λεφτά.
John, ποσο παει ενα τετχοιο "μηχανακι" για εναν ποιον μικρο τελικο με 2.4 KV μετασχ/στη?
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Ενα των 5kva, γύρω στα 200ε μπορεί και λιγότερο.
το ξερω οτι εχεις πει μοντελα και σ αλλα ποστ, αλλα μπορεις να δωσεις ενα λινκ με καποιο μοντελο της kebo?

απλα να κατσουμε το τελικο πανω οπως λες, για να χουμε μια προστασια...και αργοτερα, οταν βρω γυναικα πλουσια και χαζη, παιρνουμε και το powerplant:D:D
 


Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.160
Οχι αυτό, το sdc 5000va, υπάρχει άλλο μοντέλο το sa-vr 5000, που λειτουργεί με servo , όντας πολύ πιο ομαλό στην αυξομείωση της τάσης μέσα απο servo controlled motor , με δρομέα επάνω σε τοροειδή μετ/στή. Το έφερνε παλιά η tele, αλλά το έκοψε μάλλον λόγω κόστους. Εγω είχα πάρει δυο 3kva, 165e έκαστο. Πιστεύω οτι αν το παραγγείλει κανείς το φέρνουν.
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Με servo είναι.
http://www.tele.gr/gr/product/sdc-5000va

Αυτά είναι με ρελέ:
http://www.tele.gr/gr/product/sdr-5000va
http://www.tele.gr/gr/product/tvr-5000va


Οχι αυτό, το sdc 5000va, υπάρχει άλλο μοντέλο το sa-vr 5000, που λειτουργεί με servo , όντας πολύ πιο ομαλό στην αυξομείωση της τάσης μέσα απο servo controlled motor , με δρομέα επάνω σε τοροειδή μετ/στή. Το έφερνε παλιά η tele, αλλά το έκοψε μάλλον λόγω κόστους. Εγω είχα πάρει δυο 3kva, 165e έκαστο. Πιστεύω οτι αν το παραγγείλει κανείς το φέρνουν.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
ποιο απ ολα τελικα ειναι?

θελουμε με τοροειδη και servo, ετσι δεν ειναι?...να ρωτησω για συγκεκριμενο μοντελο, να δω τι θα με πουν

αλλα ποιο τελικα?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Οχι αυτό, το sdc 5000va, υπάρχει άλλο μοντέλο το sa-vr 5000, που λειτουργεί με servo , όντας πολύ πιο ομαλό στην αυξομείωση της τάσης μέσα απο servo controlled motor , με δρομέα επάνω σε τοροειδή μετ/στή. Το έφερνε παλιά η tele, αλλά το έκοψε μάλλον λόγω κόστους. Εγω είχα πάρει δυο 3kva, 165e έκαστο. Πιστεύω οτι αν το παραγγείλει κανείς το φέρνουν.
Πέρα από την προστασία, άκουσες κάποια βελτίωση στην απόδοση του συστήματος?
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top