Ζητουνται μεταχ γουφερ για Audio Spectrum (artemis - zanadu)

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Με την ευκαιρια μιας συζητησης που ειδα στο site για τα Audio Spectrum...
Ενας ενισχυτης μου εχει καψει το ενα γουφερ απο ενα Artemis transmission line και το ενα γουφερ απο ενα Zanadu που τα εχω και τα δυο απο τα τελη 90'ς.
Ψαχνω για αγορα, μεταχειρισμενα τα παραπανω γουφερ... αν μπορει να βοηθησει καποιος...
Ευχαριστω
Γιωργος
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Σε διπλανό φορουμ κάποιος πούλαγε πειν μερικούς μήνες woofer για Zanadu, δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.
 


Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.394
Δεν καίγονται τα woofers έτσι απλά. Στη θέση σου θα έψαχνα πρώτα για ενισχυτή και μετά θα άλλαζα τα woofers:errwhat:!
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Μιλαμε τα εκανε καρβουνο (...ακομα μυριζουν)
Εννοειται οτι ο ενισχυτης πηγε απο'κει που ηρθε...
 

Μηνύματα
27.196
Reaction score
25.146
Αμα σου φτύσει ο ενισχυτής 50hz dc κάτσε να δείς πως γίνονται τα woofers. :focus:
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Αμα σου φτύσει ο ενισχυτής 50hz dc κάτσε να δείς πως γίνονται τα woofers. :focus:
50 hz και dc δεν υπάρχει

Για να γίνει τόσο μεγάλη ζημιά προφανώς κάηκε ο ενισχυτής και όλη η τάση του τροφοδοτικού (π.χ +/- 60V) πήγε στα speakers.
Πιθανόν να έχει πάθει ζημιά και το δεύτερο γούφερ της Άρτεμης.
 



Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Κανει να πω ποιος ενισχυτης ηταν? Το λεω γιατι τον επισκευασα μετα και τον πουλησα.
Παντως το δευτερο γουφερ της Αρτεμης ειναι μια χαρα, και τα τουιτερ κανενα προβλημα. Το ενα τα γουφερ τα επαιξε μονο. Και στο Zanadu το ιδιο.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Προφανώς ήταν διαρροή ρεύματος DC γι αυτό και την πλήρωσαν τα woofers.
Στο tweeter που υπάρχει πυκνωτής το προστάτεψε από το DC και την γλύτωσε.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Δεν εχω ιδεα απο τεχνικα και δεν ξερω τι μπορει να εγινε. Παντως ο συγκεκριμενος ενισχητης που σου εγραψα μου ειχε ξανακαει πολυ παλαιοτερα αλλα τοτε τουλαχιστον δε μου ειχε καψει και ηχειο.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Ενω ειχα και τον τελικο της ιδιας εταιριας και ενω του ειχα αλλαξει τα φωτα του καιμενου... μια χαρα δουλεψε τοσα χρονια χωρις ποτε κανενα προβλημα.
 

Μηνύματα
1.171
Reaction score
185
Πάντως τέτοια προβλήματα, με εμφάνιση DC στην έξοδο, εμφάνιζαν οι alchemist forseti (ο ολοκληρωμένος ) με προβλήματα από κατασκευής. Δύο έχουν περάσει από τα χέρια μου με το ίδιο πρόβλημα. Χρειάζεται μία επέμβαση στο κύκλωμα και το πρόβλημα λύνεται.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Φοβεροι ενισχυτες για τα χρηματα τους οι alchemist forseti αλλα αμα ειναι να σου καινε και ενα ηχειο απο καθε περασμα τους... αστο καλυτερα.
 

Μηνύματα
1.171
Reaction score
185
Φοβεροί αλλά αν ο κατασκευαστής δεν έχει προνοήσει κάποιο κύκλωμα protection ώστε να επέμβει αν "δεί" στην έξοδο DC δήθεν στο βωμό της ποιότητας του ήχου, τότε άστο καλύτερα. Αυτά στις γιαπωνέζικες υλοποιήσεις ούτε που τα συναντάς. Ο ιάπωνας πολύ σπάνια δεν έχει κύκλωμα protection σε σχέση με τον εγγλέζο που...άστο καλύτερα!
 


Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Ζητουνται ενα γουφερ για ενα Artemis transmission line και ενα γουφερ για ενα Zanadu της Audio spectrum.
Ψαχνω για αγορα, μεταχειρισμενα τα παραπανω γουφερ.
Ευχαριστω
Γιωργος
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.184
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top