Η χλαμύδα του αυτοκράτορα

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Bhutia
Η εξέλιξη της υψηλής πιστότητας αναστέλλεται με τις βινυλιακές και τις κάθε είδους χαϊενδικές εμμονές, διότι εκπαιδεύουν αυτές τους ακροαματικόφιλους να λογαριάζουν τις τεχνολογικές ανεπάρκειες ως προτερρήματα,την ασυναρτησία ως ελευθερία,την αμετροέπεια ως δικαίωμα,την αναίδεια Λόγου ως ισότητα και την παπαγαλία εμπειριών ως...ευδαιμονία.

Εκπαιδεύουν τους άσχετους όχι τους ακροαματικόφιλους,
το cd έχει ένα σωρό τεχνολογικές ανεπάρκειες και γι' αυτό το λόγο βγαίνουν συνέχεια νέα καλούδια,
το υποτιθέμενο τέλειο μέσο μου θυμίζει αυτό :cautious:, φάτε μάτια(αυτιά) ψάρια, τι σημασία έχει αν είναι φυσιολογικό ή τεχνητό, πως μετρά έχει σημασία (90+ κατά προτίμηση :p).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Όλα τα υπόλοιπα τα μαθαίνουμε με τα χρόνια.
Τι να σας πω, μέχρι και το βινύλιο ευκολότερο μου φάνηκε ως ξεκίνημα :)
Έχε χάρη που οι περισσότεροι μεγάλοι και μικροί έχουμε εξοικειωθεί με τον υπολογιστή, έστω σε αυτά τα βασικά, αλλιώς θα λέγαμε που θα πήγαινε το άυλο όσο και ανώτερο ηχητικά και αν ήταν ;)


Xαίρομαι όποιον παραδέχεται έμμεσα ότι τα άϋλα μέσα παρέχουν μεγαλύτερες ευκαιρίες για φετιχιστική ενασχόληση σε συνδυασμό με εποικοδομητική μάθηση που αποτρέπει κάθε λογής αισθητηριακή τελμάτωση...

Όποιος λατρεύει πραγματικά τη Μουσική αντί απλώς να τη χρησιμοποιεί μοιάζει με τον γνωστό μας Οβελίξ.
Θα έχει πέσει από μικρός μέσα στη μαρμίτα,οπότε ουδεμία ανάγκη μαγικών φίλτρων για να ενεργοποιήσουν τις δυνάμεις του.
...
Εκπαιδεύουν τους άσχετους όχι τους ακροαματικόφιλους,
Κανένας ακροαματικόφιλος δεν είναι πρόθυμος να παραδεχθεί πιθανή ασχετοσύνη,καθότι συναρτά το αισθητηριακό με το γνωστικιστικό κομμάτι.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Περίμενα πάντως τα clichés που ήταν ήδη πολύ κουρασμένα στα '90s να έχουν ανανεωθεί.
Ή απλά αυτά άκουσαν κάποιοι στα '80s και τα πιπιλάνε ακόμη τριάντα χρόνια μετά;
"Αυτά ξέρω, αυτά εμπιστεύομαι!" :D
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
Μηπως το τελειο μεσο θα ηταν το βυνιλιο εαν οι εγγραφες γινονταν ανευ RIAA και με τα προενισχυτικα και υλικα του σημερα η ακομα καλυτερα του αυριο :D με super duper ultra low noise κ.α , μπορει ομως αυτα τα προενισχυτικα να ειναι για λιγους η πολυ λιγους , παντως τοτε θα ντρεποταν για την υπαρξη του το CD , η εστω θα ντρεποταν για λιγο μεχρι οι τεχνικοι του να του βρουν αλλα κολπα , Ε! τεχνολογια ειναι αυτη και κυκλους κανει μια πανω μια κατω .
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Xαίρομαι όποιον παραδέχεται έμμεσα ότι τα άϋλα μέσα παρέχουν μεγαλύτερες ευκαιρίες για φετιχιστική ενασχόληση σε συνδυασμό με εποικοδομητική μάθηση που αποτρέπει κάθε λογής αισθητηριακή τελμάτωση...
Εγώ πάλι δεν χαίρομαι όποιον παραδέχεται έμμεσα ότι τα άϋλα μέσα μπορούν να αντικαταστήσουν τα υλικά (αυτό δεν σημαίνει ότι τα απορρίπτω, το αντίθετο, για εύκολη πρόσβαση και αποθήκευση είναι μανούλα), απλά με τη λογική αυτή θα πρέπει να αποθανατίσουμε τρισδιάστατα οποιεσδήποτε παγκόσμιες συλλογές διαφόρων ειδών καθώς και όλα τα εκθέματα του παγκόσμιου πολιτισμού και μετά απλά να τα καταστρέψουμε :O_o:, ένα κλικ και voila :o, όλα μπροστά μας.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Η εξέλιξη της ψηφιακής τεχνολογίας είναι θεμιτή και καλή. Το πρόβλημα είναι ότι τρέχει τόσο πολύ που δεν προλαβαίνει να καθιερωθεί σαν stantard, αφού πριν την καθιέρωσή της κάποια άλλη νεότερη από αυτήν και πολλές φορές μη συμβατή έρχεται να αποκαθηλώσει την προγενέστερη.

Αυτό σαν εφαρμογή το βλέπουμε στην καθημερινότητα μας (υπολογιστές, κινητά τηλέφωνα, ήχος και εικόνα)

Η μουσική (εάν μιλάμε για αυτήν) έχει ένα υπόβαθρο και αυτό είναι η δισκογραφία. Ενώ σήμερα μιλάτε για σούπερ ντούπερ ADC kai DAC και την υψηλή πιστότητα ξεχνάτε ότι ο μεγαλύτερος όγκος της δισκογραφίας διανέμεται στην υπερανάλυση των 44,1 / 16 και απλά κωφεύει στις ικεσίες των απανταχού χαιντεφιλάδων που ζητάνε μουσική για να ταϊσουν τα υπερσύγχρονα DAC τους και αντί για αυτήν παίρνουν audiophile δείγματα νυσταγμένων σαξοφώνων σε 192 / 24 για να ταϊσουν τον εγωισμό τους.

ΟΚ το ακούσατε μία, δύο, τρεις το σαξοφωνάκι και την άλλη την κρύα που τσιρίζει δεν βαρεθήκατε? Κάτι άλλο σε Ηί Def για να ταϊσει το τεχνολογικό θαύμα της υπερυψηλής πιστότητας υπάρχει ή θα χαλαρώνετε με την κρύα και το σαξόφωνο? :p

Δεν είναι τυχαίο ότι όποτε βαρεθεί κάποιος να ακούει ήχους βάζει και κανένα δίσκο ή CD να ακούσει την μουσική που του αρέσει και μάλιστα κρυφά και στα μουλοχτά μπας και τον πάρουν χαμπάρι...... :roflmao:

Καλή η τεχνολογία και η υψηλή πιστότητα και η θεωρία, αλλά βρε παιδιά η πράξη είναι η εφαρμογή της στην δισκογραφία (όπου δισκογραφία = όγκος)..... και εκεί η τεχνολογία τρέχει γύρω γύρω από την ουρά της και η δισκογραφία δεν την ακολουθεί (κάνει αρπαχτές μόνο με βάση τα νέα φορμά).

Η υψηλή πιστότητα και η τεχνολογία ας κερδίσει την δισκογραφία πρώτα για να έχουμε κάτι να ακούμε πέρα από τα τύμπανα, τα σαξόφωνα και τις κρύες που τσιρίζουν σε 192 / 24 HD και μετά ας επενδύσουμε και στα μηχανάκια που θα την υποστηρίξουν.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Εγώ πάλι δεν χαίρομαι όποιον παραδέχεται έμμεσα ότι τα άϋλα μέσα μπορούν να αντικαταστήσουν τα υλικά (αυτό δεν σημαίνει ότι τα απορρίπτω, το αντίθετο, για εύκολη πρόσβαση και αποθήκευση είναι μανούλα), απλά με τη λογική αυτή θα πρέπει να αποθανατίσουμε τρισδιάστατα οποιεσδήποτε παγκόσμιες συλλογές διαφόρων ειδών καθώς και όλα τα εκθέματα του παγκόσμιου πολιτισμού και μετά απλά να τα καταστρέψουμε :O_o:, ένα κλικ και voila :o, όλα μπροστά μας.
καλυτερα να γυρισουμε στις εποχες των βασιλιαδων οπου οι μουσικοι παιζαν στις αυλες τους. και το βινυλιο αποθανατιζει ενα συγκεκριμενο γεγονος ενα κοντσερτο στο οποιο δεν εισουν παρων και ακουγοντας το σπιτι σου αποκτας την ψευδαισθηση οτι παιζουν εκεινη την στιγμη μπροστα σου. απλως εσυ θελεις την ψευδαισθηση να ειναι αναλογικη.
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Αναφέρομαι στον διαδυκτιακό αέρα..
τι είναι το live; analog ε, analog μόνο μπορεί να αναπαραχθεί πιστά.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Αναφέρομαι στον διαδυκτιακό αέρα..
τι είναι το live; analog ε, analog μόνο μπορεί να αναπαραχθεί πιστά.
There is NO substitute for the live performance.
Όλα τα υπόλοιπα είναι προσεγγίσεις στο live, άλλοτε λιγότερο κι άλλοτε περισσότερο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εγώ πάλι δεν χαίρομαι όποιον παραδέχεται έμμεσα ότι τα άϋλα μέσα μπορούν να αντικαταστήσουν τα υλικά (αυτό δεν σημαίνει ότι τα απορρίπτω, το αντίθετο, για εύκολη πρόσβαση και αποθήκευση είναι μανούλα), απλά με τη λογική αυτή θα πρέπει να απαθανατίσουμε τρισδιάστατα οποιεσδήποτε παγκόσμιες συλλογές διαφόρων ειδών καθώς και όλα τα εκθέματα του παγκόσμιου πολιτισμού και μετά απλά να τα καταστρέψουμε :O_o:, ένα κλικ και voila :o, όλα μπροστά μας.
΄΄Υλιστή΄΄ μου εσύ...:roflmao:

Παρόμοια τακτική ακολουθείται υποσυνείδητα ύστερα από εκάστοτε επίσκεψη σε Μουσεία,γκαλερί, συναυλίες,κ.ο.κ.

Η ιδέα της μετέπειτα καταστροφής είναι αυθαιρέτως ληφθείσα και υπάγεται σε όρους ...κιγκαλερίας.
Αναφέρομαι στον διαδυκτιακό αέρα..
τι είναι το live; analog ε, analog μόνο μπορεί να αναπαραχθεί πιστά.
Live-analog....Entropy-analog....Αύξηση Εντροπίας-Δεύτερος Νόμος της Θερμοδυναμικής....:sneaky:
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Αν μιλάμε για κορυφαία ποιότητα αναπαραγωγής σημαίνει:
  1. Κορυφαίο παίξιμο (εκτέλεση) από τους μουσικούς.
  2. Κορυφαία σύλληψη στο στούντιο, με μέθοδο blumlein, (η οποία "καταργήθηκε" γιατί δεν επιτρέπει στον "μαστερά" ευελιξία) και ανάλογης ποιότητας αποτύπωση στο μέσο.
  3. Κορυφαίος χώρος αναπαραγωγής, φροντισμένος με στοργή και προδέρμ.
  4. Κορυφαίες συσκευές σε ολάκερη την αλυσίδα.
Σημ. Η αναγραφή έγινε με σειρά προτεραιότητας.

Τηρουμένων των ανωτέρω προαπαιτούμενων, όταν η πηγή είναι πικάπ, είναι ανέφικτη η κορύφωση. Η αναπαραγωγή χωλαίνει, αδυνατώντας να αποδώσει τα κορυφαία στοιχεία. Το μέγιστο της ποιότητας αναπαραγωγής που μπορεί να αποδώσει το πικάπ είναι ελλειμματικό λόγω των προδιαγραφών της τεχνολογίας του.

Σε άλλες περιπτώσεις, όταν εκτέλεση, χώρος αναπαραγωγής, συσκευές δεν είναι κορυφαία, δηλαδή στη συντριπτική πλειοψηφία των οικιακών περιπτώσεων, τότε μια χαρά παίζει το πικάπ. Δυσδιάκριτα χειρότερα από τη ψηφιακή συσκευή. Σε περιπτώσεις αφρόντιστου χώρου ίσως να ακούγεται πιο συμπαθητικό, αφού δεν αναδεικνύει τόσο εμφατικά τα κουσούρια του χώρου.

Η υπεροχή του συνίσταται μόνο στο ότι είναι γκόμενα κουνίστρα. Άσχετα αν το περάσατε ντούκου, αυτός είναι ο λόγος. Γι' αυτό εγκαθίσταται σε περίοπτη θέση στα ρακς. Για να τη βλέπει ο ακροατής. Όποιος τολμάει ας βάλει ένα αδιαφανές καπάκι στο πικάπ του, ή μια κουρτίνα μπροστά. Να μη βλέπει τις κινήσεις δίσκου και μπράτσου. Να δούμε μετά πόσο "καλά παίζει".
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Ναι ναι η γη είναι επίπεδη :D,
το cd (μπαρδόν το mac+dac) είναι ότι καλύτερο,
το πικάπ προιστορικό,
οι λαμπάτες κατασκευές προβληματικές,
μήπως διαβάζω pc forum;
α bre mr. Kogia τι μας κάνεις..
μου ξέφυγε ένα 0 από την ισοστάθμιση, κάτσε να το φτιάξω
μου ξέφυγε το mk2 από τις αγγελίες, τώρα τι θα συνδέσω στην ψηφιακή ρία; :headbang:
θα χτυπήσω μία κάρτα ήχου τύφλα να έχει η.. vodafone. :imtheking:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.386
Reaction score
93.958
Κανονίστε ρε αλήτες να μου... ''ξαναδιώξετε'' τον Νima! :whistling:
 

Μηνύματα
8.981
Reaction score
12.388
Βασίλη, ο Βελζεβούλης Ημίθεος δεν έχει κανένα προβληματισμό...άλλωστε τις επιλογές του τις έχει κάνει! Απλά είπε να γελάσει λίγο εκεί που λιάζει το κορμί του στην παραλία...
Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει διχογνωμία...Όποιος θέλει να παίζει ΚΑΙ με συναίσθημα, παίζει ΚΑΙ πικάπ! Όποιος όχι, παίζει πλέον μόνο ψηφιακά. Είναι σαν να λέμε ότι ξαναγυρίζουμε στην αναλογική φωτογραφική μηχανή γιατί είναι καλύτερη...Ένα φιλμάκι όμως πάντα θα το τραβήξει αυτός που έχει την παλιά Hazelblad!
Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι που ασχολούνται με το άθλημά μας παίζουν και πικάπ και Αρχεία. Αυτό που πραγματικά φαίνεται να εξαφανίζεται σιγά σιγά είναι το cd , γιατί δεν έχει ούτε συναίσθημα ούτε τις δυνατότητες της υψηλής ανάλυσης.
Εγώ πάντως παρ'όλο που έχω 7ΤΒ αρχεία καταπληκτικά, δηλώνω ότι ακούω περισσότερο πικάπ, γιατί μετά μιά κουραστική μέρα, θέλω να το βάλω και να χαλαρώσω και όχι να πάρω το καλύτερο σούπερ ουάου αποτέλεσμα! Άλλωστε τις παλιές αξεπέραστες εγγραφές της RCA living Stereo, της Decca και London 4phace και της Αμερικάνικης Command, τις βρίσκεις μόνο σε βινύλιο και σε τιμές χώμα απο τους μακαρίτες...Αυτός είναι και ο λόγος που παρ'όλες τις παροτρύνσεις φίλων να βάλω μια καλύτερη κεφάλα, δεν αλλάζω με τίποτα την Stanton 881S!!
Μου αρέσει να είμαι ΝΤΕΜΟΝΤΕ!!!
HAZELBLAD...:hi:
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Σε εμένα πάλι το συναίσθημα κορυφώνεται όταν ακούω στα (χ)ερτζιανά!
 



vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
κογια ακου,
τα δυο μεσα συνεχιζουν να εξελισσονται παραλληλα γιατι καλυπτουν διαφορετικες αναγκες.
το ενα την υψηλη πιστοτητα και το αλλο την υψηλη ποιοτητα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top