Τα φώτα σας γιατι θα σκάσω......

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Προ οχταετίας είχα αγοράσει απο τον Καλογερόπουλο λάμπες Η4 με μπάλαστ κινέζικα (σετ) που στη συνέχεια έβαλα στο καινούριο μου αυτοκίνητο (μονο τα μπάλαστ) στη μεγάλη σκάλα.

Πριν λίγες μέρες άρχισε το ένα φανάρι να σβήνει καμιά φορά για κλάσματα του δευτερολέπτου και πήγα στο φίλο που μου τα εγκατέστησε και μου άλλαξε τα μπάλαστ για να διαπιστώσω με μεγάλη μου λύπη σήμερα το βράδυ πως η ένταση του φωτός έχει πέσει χωρίς υπερβολή στο ένα τρίτο απο τα προηγούμενα μπάλαστ.

Γνωρίζετε να υπάρχει διαφορά στα βάτ απο μπάλαστ σε μπάλαστ?

Τι στην ευχή συμβαίνει?
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
8 χρονια για κινεζικες λαμπες ειναι πολλα αν και δεν ειναι αυτο το προβλημα σου.

εχει και διαφορες στην ισχυ (υπαρχουν τα συνηθισμενα 35w αλλα και σπανιως θα βρεις και 50w)

υπαρχουν ομως διαφορες στον τροπο λειτουργιας των μπαλαστ (η ταση που αναβουν , η ταση που διατηρουν, το ρευμα που μετρανε κλπ) αρα η βρισκεις ιδιο μπαλαστ (απιθανο πλεον, τα κινεζικα κιτακια γενικα ποτε δεν ειναι ιδια μετα απο λιγους μηνες)

αρα η οριστικη λυση ειναι καινουριο κιτ κινεζαρας η αναβαθμιση σε πιο σοβαρα

http://www.theretrofitsource.com/
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Παιδιά έμπλεξα!
Πηρα τέσσερα 50αρια απο photologic και ενω ξεκινάνε πολύ γρήγορα και με πολύ καλο λευκό φως στα δέκα δευτερόλεπτα κιτρινιζουν σαν πυρακτώσεως και χαλάει η εστίαση!
Το ίδιο συμβαίνει και με τις 35αρες λάμπες αλλά και με τις 55αρες!
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
αυτός που στα πούλησε τι λέει?
τα πήρες μαζί με λάμπες η χρησιμοποιείς τις δικές του?

αν είναι όλα καινούρια υπάρχει περίπτωση να έχεις κάποιος θέμα με την παροχή ρεύματος , δοκίμασε να δώσεις κατευθείαν από τη μπαταρία.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Το κάνει με τις δικές μου και με δυο 55αρες που πήρα από αυτόν.

Δοκίμασα να δώσω ρεύμα από την μπαταρία με τα ίδια αποτελέσματα.

Με τα δικά μου παλιά μπαλαστ που φαίνεται να δουλεύουν και μια χαρά τώρα οι 55αρες λαμπες σκοτώνουν!
 


Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Η μικρή μου σκάλα έχει ήδη projector απο τη μαμά και καταπληκτική δέσμη φυσικά και η μεγάλη σκάλα τόσο καλό φανάρι που έχει τουλάχιστον 3 με 4 φορές παραπάνω φως από τη μικρή (κάνει στην κυριολεξία τη νύχτα μέρα) .

Δύο καλά μπαλαστ χρειάζονται μόνο αν και όπως είπα τα παλιά καλά κινέζικα δείχνουν να λειτουργούν χωρίς πρόβλημα και πάλι.
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
ξεχαστε οτιδηποτε κινεζοσαπιλια.αγορα 2 λαμπες H7 απο το retrofitsource και ειδα το φως το αληθινο.καμια σχεση σε φως καθολου flickering σωστη θερμοκρασια λευκου,ποιοτητα κατασκευης μερα με την νυχτα.

επομενη αγορα ballast και projectors.
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Το αυτοκίνητο έβγαινε με ΜΑΜΑ Xenon φανάρια ?
Έχεις σκεφτεί να βάλεις αυτά ?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.568
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top