Action Camera γιά 100% υποβρύχια χρήση

Μηνύματα
62
Reaction score
3
Καλησπέρα σας.

Όπως λέει και ο τίτλος, είμαι σε αναζήτηση action (?) camera η οποία θα χρησιμοποιηθεί τώρα το καλοκαίρι γιά sxed;on 100% υποβρύχιες λήψεις ή σε ...πλατσουρίσματα της επιφάνειας.
Είναι η πρώτη μου επαφή με το συγκεκριμένο gudget και δεν γνωρίζω πολλά. Θα πρέπει όμως να έχει:

1) Πολύ καλή υποβρύχια λήψη δηλαδη όχι θόρυβο, χρώματα ότι να ναι κτλ.
2) Δεν με πειράζει να έχει περιορισμούς στον ήχο
3) Δεν με πειράζει να μην έχει wi-fi τκλ
3) Φυσικα 1080p και λήψη σε αργή κίνηση
4) Σταθερή εικόνα σε κίνηση
5) Ευρυγώνιο φακό >- 140 μοίρες που να μπορεί να ρυθμιστεί κατά βούληση (πχ δηλαδή να επιλέγω 120/170 μοίρες). Αυτό το τελευταίο είναι επιθυμητό αλλά όχι 100% απαραίτητο
6) Να έχει υποστήριξη/υπαρκτή εταιρεία και να μην ψάχνω να βρώ τον κινέζο που το κατασκεύασε
7) Κόστος όχι πάνω από 200 ευρώ (και είναι πολλά θα προτιμούσα λιγότερα)
8) ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ φυσικά: Αξιοπιστία σε υποβρύχια λήψη δεν θα ξεπεράσω τα 3-4 μέτρα (το πολύ) αλλά να μην πάρει νερά και κλάιω τα λεφτά μου.
9) Να μπορώ να βρώ περιφεριακά
10) Δεν ξέρρω τι άλλο θα πρέπει να προσέξω να έχει

Έχω ξεχωρίσει τα παρακάτω αλλά δεν μπορώ να βρω reviews αρκετά

1) Sony HDR-AS20B http://www.plaisio.gr/fotografia-vid...20B-Action.htm

2) EASYPIX GOXTREME DEEP SEA http://www.e-shop.gr/easypix-goxtrem...a-p-PER.525419

3) MANTA MM336 WIFI SPORT CAM http://www.e-shop.gr/manta-mm336-wif...d-p-PER.808258

Έχετε εμπειρία από τις παραπάνω (ειδικά την Sony) σε υποβυχια λήψη. Γιά την Sony είχα ενθουσιαστεί, αλλά στα στα ελάχιστα reviews που έχω βρεί οι απόψεις είναι μπερδεμένες. Άλλοι λένε ότι είνα από μέτρια έως χάλια (!!) άλλοι σχετικά καλά λόγια
Ποιό πολύ βρίσκω reviews γιά την HDR-AS30B αλλά πάει στα 240 ευρώ και είναι ακριβώς η ίδια κάμερα με την HDR-AS20B (συνέκρινα βήμα πος βήμα τις προδιαγραφές στο manual του κατασκευαστή)
Γιά τις άλλες δύο (ειδικά την τρίτη) δεν βρίσκω σχεδόν τίποτα, αλλά η EasyPix έχει σοβαρότερο site kai manual (αν αυτό λέι κάτι) αλλά κοστίζει και σχδεόν διπλάσια της Manta

Κάθε γνώμη σας θα μου είναι πολύτιμη
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
πολλα πολλα ζητας η αληθεια!!!

και με λιγα χρηματα!!!

:D

θα ελεγα βασει των απαιτησεων σου , μονο σε GoPro 3+ που την εχω κιολας, η στην κινεζικη απομιμηση της, που κοστιζει κανα 80 ευρω!!

(ψαξτο λιγο...)
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
τις αλλες 2 περαν της Sony ξεχνα τες καλυτερα.

Η Sony τρωγεται.

ΑΥτα που ζητας ομως, με 200 ευρω απλα δεν γινονται!

Δες και τις Drift... αν κ θα προτιμουσα GoPro.

AN βρεις καμια μτχ 3 αλλιως μονο η κινεζικη απομιμηση θα σε σωσει. Ειναι μια χαρα, την περιμενω κι εγω η αληθεια, την παρηγγειλα (κι εχω μια GoPro , μια GoPro 2 , μια 3+ και αλλες.)

Σκεφτηκες για καμια compact υποβρυχια πχ Olympus η Pentax η Canon η η η ?

χωρις τον τοσο ευρυγωνιο που θες , οριακα πιο ακριβες, αλλα με πολυ καλη φωτογραφια!
 

Μηνύματα
62
Reaction score
3
Καλησπέρα,

δεν είναι απαραίτητος ο τόσο ευρυγώνιος φακός, απλά η Sony τον προσφέρει και γι' αυτό το ανάφερα.
Ποιές είναι οι κινέζικες απομιμήσεις της GoPro+ ?

Tα 3, 4, 5,6,7 τα προσφέρει η Sony ειδικά
αργή κίvηση σε 1080p, image stabilizer, επιλογή 140/170 γωνία, image flip κτλ

Γι' αυτό μου φάνηκε πολύ πιο ολοκληρωμένη και "επαγγελματική" πρόταση. Αλλά πάλι αυτά είναι στις προδιαγραφές της
δεν την έχω δοκιμάσει.

Τώρα για τα χρήματα, πιθανόν να είμαι πολύ λάθος, αλλά θεωρώ αστείο να δώσω >250 - 300 ευρώ για τέτοιου είδους κάμερες (χωρίς zoom, περιορισμένες δυνατότητες φακού, χωρίς οθόνη, κτλ).

Δεν έχω αποκλείσει τις compact υποβρύχιες απλά δεν έχω δοκιμάσει καμία και στα reviews όλες οι compact < 200 ευρώ δεν έχουν και πολύ καλές κριτικές. Είχα στο μυαλό μου την παρακάτω Nikon S32 στα 110 ευρώ.

Τώρα τα reviews δεν είναι και ευαγγέλιο αλλά σαν μία πρώτη πηγή ενημέρωσης για
κάποιον που δεν έχει δοκιμάσει τα μοντέλα (ειδικά τα reviews χρήστων).

Φυσικά και είμαι ανοιχτός σε προτάσεις αφού δεν έχω προηγούμενη εμπειρία.

Σε ευχαριστώ αν έχεις κάποιο link για ... monkey-GoPro 3+ στείλε μου.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.394
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top