SONY VPL-HW40ES

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
Ένας νέος και φτηνότερος βιντεοπροβολέας από την Sony έρχεται να προστεθεί στην ήδη υπάρχουσα γκάμα της.

Το όνομα αυτού VPL-HW40ES και είναι ένα μοντέλο παρόμοιο με τον VPL-HW55ES αλλά με λιγότερα

χαρακτηριστικά όπως απουσία Reality Creation, Frame interpolation, και φυσικά χαμηλότερο contrast.

Η τιμή μάλλον θα κυμαίνεται στα 2.000-2.200€.



http://www.perfectimage.gr/2014/03/31/νεοσ-sony-vpl-hw40es/
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.613
Ο οποίος για όποιον θέλει μπορεί να τον δει live μαζί με τον 500 και τον 1100 στην Γλυφάδα 8 με 9 του μήνα στην πλατεία Βασου κατρακη στο Sony center .
Πληροφορίες 210 8982104 .
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Η επίσημη ανακοίνωση αναφέρει ότι ο VPL-HW40ES έχει Reality Creation και Motionflow

Thanks to Reality Creation, which reproduces colors and textures that often get lost when movies are packaged to disc, users will be able to see extreme clarity in every pixel. Pictures are crisper and sharper, bringing the image closer to the original master. The updated optical engine features a powerful 1700 lumen color brightness for clearer, high-impact images, even when watching in well-lit rooms. Additional features such as Sony’s Bright Cinema and Bright TV mode, with SXRD panels, enhances the 3D image even further in a theater environment and brings large screen capability into other areas of the home like the living room.

Contrast Enhancer analyzes scenes in real time, continuously optimizing dynamic range in each area of the image for rich, deep blacks and sparkling highlights. Sport and action scenes also benefit from Motionflow™ technology, which inserts extra images between the original frames, to provide smoother, sharper and more fluid on-screen motion with less blur.
http://blog.sony.com/press/sony-ele...a-big-screen-experience-into-the-living-room/
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
The obvious competitor at this price point is Epson's TW7200 but the HW40 is definitely superior and, in all honesty, so good that it could hold its against more expensive projectors including Sony's own HW55. There is simply nothing else to currently compete with the HW40 in the £1,500-2,000 price bracket and you really have to wonder how Sony can be making any money. However if you're in the market for a new projector, the VPL-HW40ES has to be on your short list because, quite frankly, it's a steal!
αλλο ενα review για τον 40αρι...εδω
 


Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
''Η επεξεργασία του gamma είναι 12 bits,ενώ η επεξεργασία από τις αναλογικές εισόδους είναι 10 bits για την component(αλήθεια ποιος είναι αυτός που κάνει χρήση της;;;'':Dρωτάει ο Μανώλης Κ. στην δοκιμή του προ-παραγωγής-not for sale '40άρη' στο 'ήχος-εικόνα'.

+πλούσια χρωματική παλέτα-υψηλή φωτεινότητα-motion flow-ενσωματωμένος πομπός 3d
-cms που θέλει βελτίωση-contrast-προαιρετικά 3d γυαλιά
 




Μηνύματα
176
Reaction score
10
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΝΕΟΣ SONY VPL-HW40ES
Εγω έχω ενα Benq w1070 (8 μήνες τωρα)ειναι καλός για τα χρήματα του αλλά δεν έμεινε ικανοποιημένος απο μαυρο και ειναι δύσκολος στη τοποθέτηση έτσι θέλω να πάω σε αναβάθμιση.Ειμαι μεταξύ epson eh tw 9200 και αυτού .Τον 9200 τον έχω δει καλό μαυρο καλό ξεκούραστο 4d και ελαφρύς γυαλιά.Το μείνω ειναι οτι βλέπω για αρκετές βλάβες και αν χαλάσει πάει έξω και περιμένεις .Τον 40αρι δεν τον είδα μου εδειξανν55αρι και μου είπαν οτι εχει τα ίδια χαρακτηριστικά με απουσία όμως ίριδας.Τον είδα καλό μαυρο μου είπαν οτι δεν εχει καλιμπραριστει απλά το 3d με κούρασε με ζάλισε ίσως δεν το είχαν ρυθμίσει καλά και τα γυαλιά άβολα και βαριά .Το περίεργο ειναι οτι δεν μου ειπαν ποσό αντίθεση εχει ούτε έχω βρει πουθενά επίςημα απο τη Sony.Αυτο όμως μπορεί να βρεθεί απο μετρήσεις που γίνονται .Φυσικα ενθουσιάστηκα απο τη τεχνική υποστήριξη που παρέχουν .Εγω τον βρίσκω 1700 και είμαι σε διλημμα σε σχέση πάντα με τον 9200.Απλα με απασχολεί το 3d που ειδα και σε άλλες κριτικές οτι σεντόνια καλό .και κόστος λάμπας που δεν ξέρω .Ο 55αρια με γυαλιά μου τον αφήνουν 2700 Τεχνική υποστήριξη 3 και πάνω απο εβδομάδα αντικατασταση
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.195
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top