Η κρίση του Hi Fi

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Νομιζω ότι ο VLASIS καλα τα εγραψε πιο πανω απλα να κανουμε και μια υποσημειωση :καμια φορα η ελλειψη χρηματων είναι αρκετα μεγαλη σε βαθμο που σε τσακιζει ψυχολογικα και δεν εχεις ορεξη όχι μονο για μουσικη αλλα για τιποτα....
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
λογικο ειναι η κριση να εχει τσακισει τους επαγγελματιες του χωρου αλλα και τους χομπιστες.Δεν υπαρχουν χρηματα,δεν μπορουν να στοκαρουν,δεν μπορουν να εχουν ντεμο (και πως να πεισεις καποιον να στα ακουμπησει απλα δειχνωντας φωτος και rewiews απο περιοδικα),προφανως δεν υπαρχει η διαθεση απο τους χομπιστες (ακομα και αν εχεις εσυ δουλεια και ειναι ανεργοι οι φιλοι σου δεν εχεις κεφι) και σε ολα αυτα εχουν προστεθει και οι αλλαγες που εχουν επελθει στις συσκευες. Το βασικο hi-fi συστημα πλεον ειναι pc+dac+ενισχυτης+ηχεια.......ουσιαστικα 3 δηλαδη συσκευες ηχου. Αρα η πιτα ετσι και αλλιως εχει μικρυνει. Το κατεβασμα και τα ψηφιακα αρχεια δεν εχουν κανει καθολου κακο στον χωρο,καθε αλλο θα ελεγα εχουν συμβαλει στο να εχουν προσβαση στην ηψηλη ποιοτητα περισσοτεροι και με λιγοτερα χρηματα. Πως θα μπορουσες να ακουσεις hd υλικο πριν 10 χρονια? θα ηθελες κανενα πανακριβο sacd......τωρα το κανεις με ενα λαπτοπακι και ενα usb dac των 300 ευρω.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ολα αυτά που λέτε ισχύουν και είναι λογικό γιατί αν πήρε κάποιος hi fi ή home cinema πριν 3-4-5 χρόνια , τώρα κάθεται στ αυγά του.Μιλάω για τους πολλούς και οχι για τους λίγους που έχουν το μικρόβιο και δεν κρατιούνται..
Ομως απο πέρσι το καλοκαίρι παρουσιάζει μεγάλη πρόοδο η αγορά των φορητών -ασύρματων ηχείων.Τα αγοράζουν κυρίως νέοι για ν ακούν καλύτερα την μουσική τους μέσω air play-wifi-bluetooth.
To Ηarman group , που ξέρω και κάτι παραπάνω, επένδυσε το 2013 , για την έρευνα και την ανάπτυξη των παραπάνω προιόντων , 35 εκ.δολλάρια και άλλα τόσα σκοπεύει να επενδύσει το 2014.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Το Hi-Fi δέχτηκε πολλά «χτυπήματα» κατά καιρούς.

Το πρώτο «χτύπημα» ήταν κιόλας την 10ετία του '80 με τα mini στερεοφωνικά συστήματα που βγήκαν τότε. Πολύς κόσμος (που δεν ήταν τόσο σχετικοί) πέταξε καλά και αξιοπρεπή μηχανήματα για να αντικαταστήσει τα «μπαούλα» με το νέο mini «εξελιγμένο» «hi-tech» συστηματάκι που είχε τα πάντα όλα πάνω του, παπαριές ledάκια που αναβόσβηναν, equalizer, διπλό κασετόφωνο και έπιανε και ελάχιστο χώρο πάνω στο μπουφέ. Το ότι έπαιζε 100 φορές χειρότερα από το παλιό «μπαούλο» ήταν μόνο μια μικρή ανθυπολεπτομέρεια. Η ουσία είναι ότι χάθηκε έτσι η αγορά των νορμάλ γήινων συστημάτων που τροφοδοτούσε τις εταιρείες για να μπορούν να βγάζουν τα καλά κορυφαία μηχανήματα.

Το δεύτερο «χτύπημα» στο hi-fi ήταν η έλευσις του home cinema τις επόμενες 10ετίες. No comment.

Το τελευταίο «χτύπημα» ήταν φυσικά η οικονομική κρίση.

Το downloading και τα ψηφιακά συμπιεσμένα formats δεν τα θεωρώ «χτύπημα» στο hi-fi, αντίθετα θα έπρεπε να ήταν ώθηση κανονικά (έστω κι αν δεν έγινε αυτό τελικά...)
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
937
Reaction score
1.629
...Το downloading και τα ψηφιακά συμπιεσμένα formats δεν τα θεωρώ «χτύπημα» στο hi-fi, αντίθετα θα έπρεπε να ήταν ώθηση κανονικά (έστω κι αν δεν έγινε αυτό τελικά...)
Εγω παντως μετα απο αποχη 5 ετων (2007-2012) απο το Hi-Fi λογω ελευσης του παιδιου μου, της οικονομικης κρισης αλλα και ενος προσωπικου προβληματος, το computer audio και το downloading με εφερε παλι πισω σε αυτο το χομπυ.
Προσωπικη μου θεωρηση ειναι οτι ποτε αλλοτε οι μαζες (και οχι μονο οι audiophiles) δεν ειχαν προσβαση σε τοσο ποιοτικο και οικονομικο hardware και αυτο οφειλεται στο computer audio.
Συμφωνω απολυτα επισης με το ποστ του Κογια ή ακριβεστερα με τα λεγωμενα του Douglas Adams.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Για να δούμε, ...υπάρχει κρίση τελικά ;
τα πικάπ :p
Το home cinema και η χρησιμοποίηση υπολογιστή στο σύστημα αναπαραγωγής μείωσαν τις αγορές "καθαρών" hi fi συσκευών.
Στην ΄΄πυρά΄΄,στην πυρά,με τους....ξερόλες.:roflmao:
Παραφράζοντας και το γνωστό άσμα του Μάνου Χατζιδάκι,η κατάσταση είναι...Φέρτε μου ένα τραμπολίνο για να δείτε πως πηδώ.:sneaky:

Η υπόσταση της κρίσης δεν συναρτάται τόσο με την υψηλότητα,όσο με την ίδια την πιστότητα.

Η κρίση εξελισσόταν ακόμα και την περίοδο των παχέων...εντέρων,από τη στιγμή που οι ακροατές έπαψαν ν'αφουγκράζονται τον αντίκτυπο της μουσικής,των στίχων και να κοινωνούν την περιπετειώδη φύση τους.Έγιναν εξαρτημένοι από ανανεώσιμες μορφές μηχανημάτων προκειμένου εκείνος να τους χορηγείται έξωθεν κι εν είδει καθημερινής δόσης.

Κατ'αυτόν τον τρόπο οι ακροατές έπαψαν να μένουν πιστοί στην ίδια τη μουσική δημιουργία,αφού απεμπόλησαν τον πλούτο της ακουστικής μας μνήμης ως προς τις λυρικές δομές.

Όπως λοιπόν οι κηδείες δεν γίνονται για να ικανοποιήσουν τους νεκρούς αλλά τους ζωντανούς,έτσι και οι ανησυχίες για τις προοπτικές της υψηλής πιστότητας δεν εξυπηρετούν την ίδια την πιστότητα,αλλά την...αυτής υψηλότητα.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...θ´ αγοράσω ¨σκληρό¨, μου φαίνεται...:idk:
( HD).
Εάν κι εφόσον ικανοποιεί κάποιον,μπορεί ν'αποκτήσει μέχρι και...ημίσκληρο (τρικαληνό:roflmao:).

Ό,τι και ν'αποκτηθεί όμως,δεν αλλάζει τη νοοτροπία εκείνη που αγαπά τις συσκευές και χρησιμοποιεί τη μουσική αντί να κάνει το αντίστροφο...:sneaky:
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
εγω το χω πει και παλια...αλλα δε με καθεται το γ@μημενο το τζοκερ να το καμω...δωρο

μια παλια αποθηκη-υπογα-γκαραζ, ξερω γω τι...να το σαξουμε περιποιημενα και συμφωνα με τα διεθνη-παγκοσμια-διαπλανητικα ηχητικα στανταρττςς και να φερνουμε τις "μηχανες" που εχει ο καθενας, να βγαζουμε pdf και ριβιους για παρτι μας:D

και να γινεται και της "μαζωξης το καγκελο" ναουμ...αλλωστε, λογο κρισης, ο κοσμος στα σπιτια δε μαζευεται πλεον?...ετσι και μεις...το καφενειο-χωρος ερασιτεχνικων δοκιμων, του φορουμ...

edit: ελπιζω βεβαια, αν γινοταν καποτε αυτο , να μην καταληξουμε να παιζουμε ξυλο, σα κατι συνταξιουχους σε αντιστοιχα καφενεια, για το πχοιο μηχανακη την εχει "μεγαλυτερη"...την αποδοση εννοω:D
 
Last edited:


Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
οταν λεμε hi-fi εννοούμε να αλλαζουμε συσκευες καθε τρεις και λιγο ή καθε φορα που αλλαζει μοντελο η καθε εταιρια? ναι τοτε εχουμε κριση.
 



Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
το σχολιο που ακολουθει ειναι καθαρα χιουμοριστικο.:dance2:


1] η κριση στο hi-fi ηρθε απο την στιγμη που ακομα και ο μεσος χαιενδας καταλαβε οτι αμα δεν εχει τον καταλληλο χωρο δεν αξιζει ! Οι τραπεζες δεν δινουν πλεον ευκολα δανεια για οικοδομη.:p:p:p


2] Eiναι επισης γνωστο οτι η ΔΕΗ μας δεν εχει και το καθαροτερο ρευμα. Μετα απ αυτο ολα ματαια:tongue::tongue::tongue:


3] Ο γνωστος Βαραγκης του hi-end ζηταει πολλα για την σωστη στηριξη . Που εξτρα λεφτα για τετοια :tongue::tongue::tongue:


μετα απ αυτα, ενα καλαμι για ψαρεμα κοστιζει απο τα παιδια των φαναριων μονο 20 ευρωπουλα.
Συνεπως, δε μαμεις που δεν μαμεις , δεν πας για ψαρεμα;;:roflmao:

τοσο απλα!:D
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
το σχολιο που ακολουθει ειναι καθαρα χιουμοριστικο.:dance2:
1] η κριση στο hi-fi ηρθε απο την στιγμη που ακομα και ο μεσος χαιενδας καταλαβε οτι αμα δεν εχει τον καταλληλο χωρο δεν αξιζει ! Οι τραπεζες δεν δινουν πλεον ευκολα δανεια για οικοδομη.:p:p:p
2] Eiναι επισης γνωστο οτι η ΔΕΗ μας δεν εχει και το καθαροτερο ρευμα. Μετα απ αυτο ολα ματαια:tongue::tongue::tongue:
3] Ο γνωστος Βαραγκης του hi-end ζηταει πολλα για την σωστη στηριξη . Που εξτρα λεφτα για τετοια :tongue::tongue::tongue:
μετα απ αυτα, ενα καλαμι για ψαρεμα κοστιζει απο τα παιδια των φαναριων μονο 20 ευρωπουλα.
Συνεπως, δε μαμεις που δεν μαμεις , δεν πας για ψαρεμα;;:roflmao: τοσο απλα!:D
Το δικο μου σχολιο δεν ειναι καθολου χιουμοριστικο.
1. Δυστυχως ο μεσος χαιεντας δεν εχει καταλαβει οτι ειναι ματαιο να ξοδευει ολα τα ευρα του σε συσκευες που δεν μπορουν να παιξουν εξαιτιας του χωρου του και δανειζεται για να τον ισοσταθμισει με καλωδια και tube rolling.
2. Για την ΔΕΗ υπαρχουν λυσεις http://www.avsite.gr/forum/threads/ΓΝΩΜΕΣ-ΓΙΑ-ΦΙΛΤΡΑ-ΡΕΥΜΑΤΟΣ.138245/
3. Την στηριξη πολλοι εμισησαν, τα σωστα στηριγμενα μηχανακια κανεις ....
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Φιλε Βλαση τo σχολιο σου ειναι απολυτα σεβαστο. Και σωστο!
Ανηκεις στους λιγους που μπορουν να εχουν ολοκληρομενο το πακετο [χωρο, ρευμα, στηριξει] Εννοειται οτι τα δυο δευτερα ειναι εφικτα λιγο πολυ σε ολους. Τουλαχιστον εγω ,το δευτερο [ρευμα] το εχω . Τα αλλα δυο , ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΤΡΙΤΟ τα ειχα στο παρελθον , και πιστευω να τα ξανα εχω στο μελλον. Οπως ειπα στην αρχη του σχολιου που εκανα, μιλησα χιουμοριστικα. Τωρα για το tube rolling , kαι περι καλωδιων το αναγνωσμα ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος στο τι αρεσει. Τα εχουμε πει πολλακις .Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. :thumbsup:
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Εγώ πάλι δεν έχω το 2 και το 3 (εννοώ σε εξτρίμ καταστάσεις)....:(
Γιαυτό θα πάω στην Κρήτη να συναντήσω έναν (φίλο) μάστερ του είδους...:)
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
ειμαι σιγουρος οτι απο τον Αντωνη μπορει καποιος να κατανοησει την σημασια τους. Δυστυχως ακομη υπαρχουν ατομα που ειδικα στο θεμα στηριξης δεν μπορουν να δεχτουν την σημασια της. Ειμαι και εγω ενας απ αυτους που ακομα δεν εχω ακουσει διαφορα σε solid state ενισχυτη. Δεν αμφιβαλω ομως !
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.584
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top