Ποιο SVS κι από πού;(Sub βρήκα τελικά.Σπίτι που θα βρω;)

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Απο ΗΠΑ δεν είναι μικρότερος ο φόρος εισαγωγής;
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Έχεις δίκιο για το ΦΠΑ το ξέχασα. Πάντως για το Popcorn οι δασμοί ήταν 14% και όχι 4%.
Εγώ για ένα DAC από Κίνα με αναγραφόμενη αξία 43$ πλήρωσα συνολικά 75 ευρώ τελωνείο!
Όπως και να έχει εύχομαι να είναι όπως τα υπολογίζεις και να μην υπάρχουν τίποτα κρυφές χρεώσεις.

Υ.Γ Συγνώμη κιόλας, δεν θέλω να σε αγχώσω, Απλά πιστεύω είναι καλύτερα να είσαι προετοιμασμένος για το χειρότερο
Μπα, δεν υπάρχει άγχος. Στη χειρότερη θα βάλω δικό μου εκτελωνιστη, οπότε δεν παίζει να βάλουν ο,τι τους καπνίσει σαν δασμους. Πάντως δεν ειναι νομιζω να ειναι fix οι δασμοί. Εξαρτάται η κατηγορία του προϊόντος, καθώς και η χώρα προελευσης( για το τελευταίο δεν ειμαι σίγουρος)
 


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
να τον χαιρεσαι οταν ερθει και 50 πανω 50 κατω δεν χαλαει ο κοσμος.
εκει κοντα που τα υπολογιζεις θα ειναι.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ειμαι σε ιντερνετικο μεσαίωνα. Δεν υπαρχει ιντερνετ στο σπιτι μου και γενικότερα στην περιοχη εδω και 2 μερες και εκτιμώμενη ημερομηνία αποκατάστασης η αυριανη. Με κεριά και καντηλια μπαινω στο ιντερνετ απο το σπίτι (3G hotspot απο το κινητο).

Επειδη μάλλον η UPS θα μου τον φέρει τον ενισχυτη, τους ρώτησα και έχουν έξοδα του εκτελωνιστή τους στα 40,90€. Για να δουμε...
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Αν και offtopic. σε αυτο το site http://www.dutycalculator.com/ μου έδωσε ακριβώς αυτό το ποσό που υπολόγιζα. Βεβαια υπαρχει και το τι κόστος θα ζητησει η FEDEX (εν τέλει αυτη θα τον φερει τον ενισχυτη), αλλα αν είναι πάνω απο 50 ευρω θα πάω εγω να το εκτελωνίσω.
 


Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Συνήθως "βαράνε" στα έξοδα του εκτελωνιστή γιατί ξέρουν ότι αν πάει κάποιος άλλος να το εκτελωνίσει θα φάει όλη τη μέρα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Συνήθως "βαράνε" στα έξοδα του εκτελωνιστή γιατί ξέρουν ότι αν πάει κάποιος άλλος να το εκτελωνίσει θα φάει όλη τη μέρα.
Όντως, θα φας όλη τη μέρα. Ειδικά αν δεν είσαι εκτελωνιστής (γνωστός, του συναφιού ρε παιδί μου...) οι διαδικασίες επιβραδύνονται με κάποιο περίεργο τρόπο. 8-)

Το έκανα μια φορά (με UPS, τι άλλο), και βλαστήμησα, αλλά τουλάχιστον δεν πλήρωσα κι άλλα κερατιάτικα.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Όντως, θα φας όλη τη μέρα. Ειδικά αν δεν είσαι εκτελωνιστής (γνωστός, του συναφιού ρε παιδί μου...) οι διαδικασίες επιβραδύνονται με κάποιο περίεργο τρόπο. 8-)

Το έκανα μια φορά (με UPS, τι άλλο), και βλαστήμησα, αλλά τουλάχιστον δεν πλήρωσα κι άλλα κερατιάτικα.
Θέλω να πιστεύω ότι θα ειναι κοντά στα 40€ όπως η ups. Τα δίνω, διότι να χάσω μια μέρα από τη δουλειά συν βενζίνη συν Αττική Οδός, δεν συμφέρει.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Κοντός ψαλμός αλληλουια. Πάω στο τελωνείο να παραλάβω, να δουμε τι κουστουμάκι θα μου ράψουν. Υπολογιζω τελικα +100€ πάνω απο ΦΠΑ και δασμους, για αποθηκευτρα, πρακτορειακά, αμοιβη εκτελωνιστη (που θα βάλω τελικα, μιας και το τιμολογιο θα κοπει σε εταιρία, θέλει αλλες ηλεκτρονικές διαδικασίες που δεν παιζει να κατσω να μάθω τώρα πώς γίνονται. Θα δωσω το 40-50ρικο να ξεμπερδευω.
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Κοντός ψαλμός αλληλουια. Πάω στο τελωνείο να παραλάβω, να δουμε τι κουστουμάκι θα μου ράψουν. Υπολογιζω τελικα +100€ πάνω απο ΦΠΑ και δασμους, για αποθηκευτρα, πρακτορειακά, αμοιβη εκτελωνιστη (που θα βάλω τελικα, μιας και το τιμολογιο θα κοπει σε εταιρία, θέλει αλλες ηλεκτρονικές διαδικασίες που δεν παιζει να κατσω να μάθω τώρα πώς γίνονται. Θα δωσω το 40-50ρικο να ξεμπερδευω.

Κανα νέο πόσο πήγε τελικά το μαλλί?
 





Μηνύματα
361
Reaction score
115
View attachment 37542
View attachment 37543 View attachment 37544

It's σέγα time!

Τα κόστη ήταν τα εξής:

Τελωνείο

FedEx: 30,75€
Αποθηκευτρα: 22,80€
Φόροι/δασμοί: 201,46€
Αμοιβή εκτελωνιστη: 50€
Δηλαδη συνολικα κανα 1000ρικο,δεν ειναι ασχημα .
Περιμενουμε εντυπωσεις,αν και μαλλον με κοβω απο τωρα να ακολουθω τα βηματα σου.
Αααα και το μπλουζακι EMOTIVA δικό μου έτσι?
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Συνολικα πηγε περιπου 1135 ευρω τελική τιμή. Οντως δλδ, 920+ΦΠΑ περιπου.

Σας αφηνω να κοψω το συνθετο πριν έρθει η γυναίκα μου!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top