Προς αναζήτηση Blu Ray Player με SMB ή NFS client...

Μηνύματα
20
Reaction score
20
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς υπόψη κάποια συσκευή αναπαραγωγής bluray δίσκων με δυνατότητα σύνδεσης σε samba / nfs server για την αναπαραγωγή αρχείων βίντεο κτλ.
Έχω δει ότι τα περισσότερα υποστηρίζουν DLNA, αλλά δεν έχω βρει κάποιο στην Ελλάδα να συνδέεται απευθείας σε NAS.

έχω δει αλλά όχι στην Ελλάδα το LG-BP570, 660 και 670 ότι έχουν την παραπάνω δυνατότητα.
Το μόνο που έχω βρει είναι το pioneer BDP-150 το όποιο όμως αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να περαστεί κάποιο firmware.

Ευχαριστώ,
Νίκος
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Τα μοντέλα της LG το smb το αναφέρουν και ως CIFS ή Homelink.Οσα αναφέρουν ότι έχουν smart tv συνήθως υποστηρίζουν smb,για LG bd players πάντα.
Επίσης τα LG και Samsung bd players με δυνατότητες smart tv υποστηρίζουν και PLEX,που είναι μέσω dlna αλλά αν έχει Plex ο nas server σου θα βλέπεις τις ταινίες με υπότιτλους,εξώφυλλα,περίληψη,ταξινομημένες κατά είδος κλπ.

Ομως όλα τα bd players που κυκλοφόρησαν από τον Φεβρουάριο του 2012 και μετά έχουν cinavia και σίγουρα θα σου παρουσιστούν προβλήματα στην αναπαραγωγή ιδίως στις πιο καινούριες ταινίες.
Για το τι είναι cinavia δες εδώ:http://www.avsite.gr/forum/threads/cinavia-νεα-προστασια-για-bd-players-και-ps3.82354/

Καλύτερα να πας σε κάποιο media player κατά τη γνώμη μου.
 


Μηνύματα
20
Reaction score
20
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!

Από media players έχω δοκιμάσει πολλούς ξεκινώντας από το 1ο popcorn hour που κυκλοφόρησε (Α100)...
απλά ήθελα σε ένα δωμάτιο να έχω μια μόνο συσκευή για BD-discs και nfs / smb client. (όχι DLNA)
Δεν έχω δει στην Ελλάδα LG BluRay να μπορεί να συνδεθεί με smb... στα εγχειρίδια χρήσης λένε μόνο για DLNA... το ίδιο ισχύει και για τα samsung...

Αν έχει να προτείνει κανείς κάποιο μοντέλο της LG που να μπορεί να συνδεθεί σε nas μέσω Samba ή NFS σε τιμή κάτω από 200Ε, ας το γράψει εδώ.

Ευχαριστώ πολύ!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Αν βρεις το LG HR550 που είναι 3D bd player,mpeg4 ψηφιακός δέκτης,pvr και media player με smb και usb και δεν έχει cinavia πάρτο με κλειστά μάτια.Το έχω το συγκεκριμένο.Είναι 2 ετών και πλέον αλλά δεν υστερεί σε τίποτα με τα νεώτερα μοντέλα.Δες στο ebay,μπορεί να βρεις σε στοκ και αχρησιμοποίητο ακόμη.
Με nfs client δε νομίζω να υπάρχει bd player.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.093
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top