Εν εξελίξει...

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Δεν παίρνω όρκο, αλλά νομίζω έχει το αντίστοιχο του V-DAC II
 
Last edited:

Μηνύματα
683
Reaction score
296
Κάπου έχει πάρει το μάτι μου ότι έχεις ξανα-αναφέρει ενόχληση και με άλλους συνδυασμούς. Αν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία ακροατών, μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς το συνδυασμό πιο εύκολων ηχείων με λάμπα. Εκτός και αν είσαι διατεθειμένος να αγοράσεις πολύ ακριβό τρανζίστορ, τα τρανζιστορ ακούγονται πιο σκληρά.
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Δεν θα με έλεγα ιδιαίτερα απαιτητικό ακροατή, καθώς δεν πάει ούτε χρόνος που έχω, ας πούμε, σοβαρά μηχανήματα. Πριν άκουγα με κάτι crystal audio 5.1 στο σύστημα που είχα φτιάξει για το σινεμά, οπότε... νομίζω ότι οι ενοχλήσεις που αναφέρεις έχουν να κάνουν με πραγματικά λάθη στις επιλογές μου, δεδομένου του μικρού χώρου κτλ. Δεν ξέρω... Να πέσω στις λάμπες τι να πω :p
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
Με τον εξοπλισμό που έχεις αποκτήσει, όμως, θα έπρεπε να είσαι.
αν το πρόβλημα είναι έντονο όπως αναφέρεις, καλύτερα να μην ψάχνεις τις λύσεις σε καλώδια. Μάλλον πρέπει να ξανασπάσεις το σεταπ σου. Ο μικρός χώρος είναι άδειος; Σε τι εντάσεις ακούς συνήθως;
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Ευχαριστώ για τη διάθεση να βοηθήσεις. Ο χώρος δεν είναι άδειος, τυπικό μικρό σαλόνι, ο μπουφές που βλέπεις, τραπέζι μεγάλο για το χώρο, καναπές απέναντι και πολυθρόνα μεγάλη δίπλα. Καθόλου άδειος δεν θα έλεγα. Το πρόβλημα στ'αυτιά μου είναι πολύ έντονο, ακόμα και σε υψηλές εντάσεις που ακούω συνήθως (και όπου στα σίγμα πέφτουν μαχαιριές) δεν υπάρχει ικανοποιητικό σώμα θα έλεγα, όλα είναι προς τα "πάνω", δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω καλύτερα.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Αν καταλαβαίνω καλά, το πρόβλημα αυτό δεν υπήρχε με τους Naim έτσι;
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
937
Reaction score
1.629
...Το πρόβλημα στ'αυτιά μου είναι πολύ έντονο, ακόμα και σε υψηλές εντάσεις που ακούω συνήθως (και όπου στα σίγμα πέφτουν μαχαιριές)...
Αν είναι τόσο έντονη η ενόχληση τότε δεν το συζητάμε, κανένα καλώδιο δεν θα το φέρει στα μέτρα σου.
Το ζητούμενο είναι να γουστάρεις να ακούς μουσική από το σύστημα σου, όχι να... πέφτουν μαχαιριές, άλλαξε το!!!
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Έφερα 2 ζευγάρια καλώδια και το πρόβλημα, παρότι μειώθηκε, παραμένει. Είναι νομίζω φανερό ότι δεν ταίριαξε με τα ηχεία μου ο ενισχυτής, παρότι κορυφαίος και σε ηχεία φίλου έσκιζε.

Διάβασα όλο το νήμα και αυτό που κατάλαβα (ας μς διορθώσει ο panostr αν λανθάνω), ότι δεν άκουσε τον Musical Fidelity με τα ηχεία του (και στο χώρο του πριν την αγορά του.
Έσκιζε σε σύστημα φίλου αναφέρει. Ποιό ηταν αυτό το σύστημα? σε τι χώρο και έχει κάποιο κοινό με το δικό του?
Αν δεν είναι ικανοποιημένος κάτι πρέπει να αλλάξει.
Προτείνω να ακούσεις στο χώρο σου και στο σύστημά σου κάποιο άλλο ηχείο.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
378
Αγαπητέ Πάνο καλησπέρα,
Είμαι κάτοχος του MFA1008 και τον παίζω με τα PROAC RESPONSE D18 τα οποία νομίζω ότι είναι ταιριαστά με τα δικά σου.
Ο ήχος που απολαμβάνω είναι καταπληκτικός.
Έχεις υπόψη σου ότι ο Α1008 έχει λαμπάτο στάδιο προενίσχυσης; Πριν κάνεις οτιδήποτε θα σου πρότεινα να ελέγξεις τις λυχνίες του δικού σου,καθόσον θεωρώ ότι είναι ένας εξαιρετικός ενισχυτής και πολύ ανώτερος των NAIM που είχες.
Αναφορικά με το ενσωματωμένο DAC του Α1008 είναι προγενέστερο του VDAC και η αξία του κοστολογείται στις 750 λίρες(Αγγλίας).
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
937
Reaction score
1.629
Βρε παιδια προτεινετε στον άνθρωπο να αλλαξει το συστημα μολις το αγόρασε; Μηπως ειναι βιαστικές κινήσεις;
Βρε Πελοπίδα, η πρώτη συμβουλή/εκτίμηση που έδωσα του Πάνου, είναι ότι ο ενισχυτής του είναι πολύ καλός και ότι το πιθανότερο είναι ότι φταίει κάτι άλλο και όχι ο Musical Fidelity, και να το προσπαθήσει λίγο παραπάνω (επι λέξη του είπα ότι "είναι κρίμα" να τον αλλάξει)
Αλλά στην μετέπειτα απάντηση του μου έδωσε να καταλάβω ότι η κατάσταση είναι δραματική ("σαν μαχαιριές").
Το σίγουρο είναι ότι κάτι πρέπει να αλλάξει γιατί τώρα δεν μπορεί να ακούσει μουσική.
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Καλησπέρα σε όλους. Παιδιά ξανά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Τον ενισχυτή τον άκουσα με proac response d15 που, αν δεν κάνω λάθος, είναι πολύ κοντά στα δικά μου και υπέθεσα θα είχα το ίδιο αποτέλεσμα. Γνωρίζω για το λαμπάτο στάδιο προενίσχυσης και έχω spare ένα ζευγάρι καλές telefunken που θέλω να δοκιμάσω. Ο χώρος του φίλου που ανέφερα δεν έχει καμία σχέση με το δικό μου, μιλάμε για ένα μεγάλο και απλωμένο σαλόνι. Ξαναλέω ότι το πρόβλημα είναι ακόμη μεγαλύτερο με πηγή το πικάπ μου... :(
Τα ηχεία τα άκουσα με τους Naim και δεν θέλω να τα αλλάξω. Τα λάτρεψα. Άφησαν τους Naim να ακουστούν πρώτη φορά εκεί που τα άλλα ηχεία προέβαλλαν το δικό τους χαρακτήρα ας πούμε έναντι των ενισχυτών, ενώ τα pmc ήταν πιο ουδέτερα. Τουλάχιστον έτσι το αισθανόμουν ηχητικά. Εν ολίγοις, οποιαδήποτε αλλαγή εμπεριέχει τα ηχεία θα προτιμούσα να αποφευχθεί, αν είναι δυνατό.
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Μήπως δε σου ταιριαζει ο ηχος του clearaudio? Το dual ειχε παιξει με το παρον σύστημα;
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Είχε παίξει, όλα καλά, βέβαια το πρόβλημα με το Clearaudio είναι το μικρότερο αφού αποτελεί το μικρότερο ποσοστό ακρόασης, ζήτημα να έχω 200 δίσκους και όλοι αγορασμένοι τον τελευταίο χρόνο, πιο πολύ ψηφιακά παίζω.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Καλησπέρα σε όλους. Παιδιά ξανά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Τον ενισχυτή τον άκουσα με proac response d15 που, αν δεν κάνω λάθος, είναι πολύ κοντά στα δικά μου και υπέθεσα θα είχα το ίδιο αποτέλεσμα. Γνωρίζω για το λαμπάτο στάδιο προενίσχυσης και έχω spare ένα ζευγάρι καλές telefunken που θέλω να δοκιμάσω. Ο χώρος του φίλου που ανέφερα δεν έχει καμία σχέση με το δικό μου, μιλάμε για ένα μεγάλο και απλωμένο σαλόνι. Ξαναλέω ότι το πρόβλημα είναι ακόμη μεγαλύτερο με πηγή το πικάπ μου... :(
Τα ηχεία τα άκουσα με τους Naim και δεν θέλω να τα αλλάξω. Τα λάτρεψα. Άφησαν τους Naim να ακουστούν πρώτη φορά εκεί που τα άλλα ηχεία προέβαλλαν το δικό τους χαρακτήρα ας πούμε έναντι των ενισχυτών, ενώ τα pmc ήταν πιο ουδέτερα. Τουλάχιστον έτσι το αισθανόμουν ηχητικά. Εν ολίγοις, οποιαδήποτε αλλαγή εμπεριέχει τα ηχεία θα προτιμούσα να αποφευχθεί, αν είναι δυνατό.

Νομίζω ότι άλλο ήχο έχουν τα Proac από τα PMC. Τα PMC είναι πιο αποκαλυπτικά. Αν οι εγγραφές δεν είναι καλής ποιότητας εύκολα θα αποκαλύψουν τις ατέλειές τους.
Αυτό λοιπόν ήταν το λάθος που έκανες.
Μπορεί να έχουμε από πριν μια θετική άποψη και να θέλουμε πολύ ένα μηχάνημα, αλλά όταν το ακούσουμε να μην μας αρέσει. Ε, αυτό δεν πρέπει να το αγοράσουμε με τίποτα.
Η συνέργεια μεταξύ των συσκευών παίζει πρωταρχικο ρόλο. Μπορεί τα ηχεία και τα ενισχυτικά να είναι κορυφαίας ποιότητας αλλά να μην συνεργάζονται μεταξύ τους.
Αν ο Α1008 "φωνάζει" στα μεσοϋψηλά κι αυτό είναι ανυπόφορο τότε δεν κάνει για τα PMC.
Το πικαπ σου έχει αυτό τον ήχο που είναι "μαζεμένος" και "αυστηρός".
Ψάξε καλά όλες τις παραμέτρους. Δοκίμασε κι αλλους ενισχυτές με τα ηχεία σου στο χώρο σου.
Το θέμα είναι να βρεις τον ήχο που σου αρέσει και να απολαμβάνεις τη μουσική σου, άσχετα από το όνομα που φέρει το εκάστοτε μηχάνημα.
 
Last edited:

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Πανο καλημερα και απο μενα....η προταση μου ειναι να βρεις εναν αλλον ενισχυτη για δοκιμη με το set up σου....βρες απο εναν φιλο η εστω απο καποιο μαγαζι ωστε να φτασεις σε καποια συμπερασματα.
Ακομα και εναν μεγαλυτερο ισως Naim μιας και γνωριζεις το ακουσμα τους σε σχεση με τον MF που εχεις......ξερω ειναι ταλαιπωρια λιγο το θεμα αλλα δεν γινεται διαφορετικα ρε φιλε με το σπορ που εχουμε αποφασισει να ακολουθησουμε!
Αν θες επισης βαλλε τον ενισχυτη απευθειας στην μ πριζα και οχι στο πολυμπριζο και δοκιμασε αν αλλαξει κατι....δεν ξερω τι φιλτρα εχει το πολυμπριζο σου και αν επηρεαζουν καπου τον ηχο!
Θα την βρεις την ακρη απλα θελει λιγο ψαξιμο.....φοβαμαι ομως οτι ο MF σουτην κανει την ζημια(δυστυχως)μιας και εχει εντελως διαφορετικο χαρακτηρα απο τα μουσικα για μενα Νaim......
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Θα πρέπει και πάλι να πάω στην αγορά μεταχειρισμένων και να βρω φίλο ο οποίος είναι διατεθειμένος να μου δώσει το μηχάνημα να το ακούσω στο σπίτι μου. Βέβαια, η λογική αυτό λέει αλλά... τώρα έτσι όπως τα έκανα πάω και για DAC και για phono. Κάθε πρόταση σε εταιρία δεκτή. Naim δεν βλέπω κάτι στον ορίζοντα πάντως από μεταχειρισμένα σε μια γρήγορη ματιά..
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Μπορείς να χαμηλώσεις λίγο την στάθμη του tweeter, βάζοντας μια αντίσταση 1 - 2 Ohm/10watt, ανάμεσα στην μπόρνα του tweeter και του woofer, εννοείται πως θα έχεις βγάλει το jumper στο + και το καλώδιο από τον ενισχυτή θα το συνδέσεις στον κλάδο του woofer, το tweeter θα παίρνει σήμα μέσα από την εξωτερική αντίσταση που θα παρεμβάλεις.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
Να σου κάνω δύο ερωτήσεις; Αν ακούσεις σε σχετική ένταση πχ 80-90 για κανα μισαωρο θα νιωσεις ενοχληση στα αυτια σου; Και μαχαιριές παίζουν και σε ανδρικά φωνητικά (πέρα από τα σίγμα);

Δεν ξέρω αν είναι γενικό χαρακτηριστικό των υβριδικών αυτό που θα πω, αλλά έναν unico που είχα δανειστεί στο διχίλιαρο είχε θέμα (και) με την τονική ισορροπία.
Δοκίμασε να αλλάξεις τις λάμπες της προενίσχυσης με άλλες στρωμένες.
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Δεν θα νιώσω τόση ενόχληση ακριβώς αλλά δεν θα νιώσω και καμία ευχαρίστηση από αυτό που ακούω. Τα σίγμα ακόμα και στα ανδρικά φωνητικά, ναι, είναι έντονα, το ίδιο και κομμάτια με πιατίνια αρκετά που έβαλα χθες, ΟΚ, δεν παραμορφώνει τόσο αλλά είναι ενοχλητικό. Μου φαίνεται ότι θα προσπαθήσω να τον δώσω, λογικά θα τον θέλει κόσμος, είναι ένας καλός και ακριβός ενισχυτής με πολλές ευκολίες που απλώς δεν μου ταίριαξε και θα κοιτάξω προσεκτικά σε διάφορες επιλογές σε βάθος χρόνου και μόνο με δοκιμές στο σύστημα και το χώρο μου...
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.581
Μηνύματα
2.864.922
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top