Αναζήτηση ολοκληρωμένου ενισχυτή με ht bypass

Μηνύματα
21
Reaction score
17
Καλησπέρα σε όλους.

Σκέφτομαι σιγά σιγά την περίπτωση αναβάθμισης του συστήματός, καθώς ακούω όλο και περισσότερη μουσική.

Αυτή την στιγμή έχω ένα ενισχυτή AV Yamaha RX V775 και ηχεία τα Dali Ikon 6.

Η αγορά ενός δικάναλου ενισχυτή θα μου δώσει καλύτερο ήχο στην μουσική, έτσι δεν είναι?

Για χρηστικούς όμως λόγους ψάχνω έναν ενισχυτή με ht bypass.

Σαν δεύτερη πιθανότητα σκέφτομαι μήπως πάρω έναν τελικό και χρησιμοποιήσω τον AV για προενίσχυση.

Έχοντας σχετικά λίγες γνώσεις πάνω στο θέμα, ζητάω τα φώτα σας σχετικά με το ποιά απο τις δυο παραπάνω λύσεις είναι καλύτερη, καθώς και καμια πρόταση για ενισχυτή.

Ο μοναδικός που έχω ακούσει μέχρι στιγμής σε έναν φίλο είναι ένας naim nait 5i και σαν ήχος με ικανοποιούσε.

Χρηματικά θα ήθελα να κινηθώ μέχρι 600-700 ευρά max, ψάχνοντας αρχικά για κάτι μεταχειρισμένο και βλέπουμε.

Αυτά και συγνώμη αν κούρασα με το post.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
17
Παίζει και η περίπτωση ξεχωριστού preamp με ht bypass και ξεχωριστού τελικού, αλλά μετά ζοριζόμαστε λόγο χώρου...
 

Μηνύματα
21
Reaction score
17
Να συμπληρώσω ότι παίζει και ένα audiolab m-dac.

Ως προενισχυτής το m-dac ξέρει κανείς τι ρόλο βαράει?
Θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω ως pre και απλά να πάρω έναν τελικό?

Και στην περίπτωση αυτή τι γίνεται με τον av?

Ψιλομπερδεύτηκα... :p
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
Να συμπληρώσω ότι παίζει και ένα audiolab m-dac.

Ως προενισχυτής το m-dac ξέρει κανείς τι ρόλο βαράει?
Θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω ως pre και απλά να πάρω έναν τελικό?

Και στην περίπτωση αυτή τι γίνεται με τον av?

Ψιλομπερδεύτηκα... :p
Απο όσο γνωρίζω, το M-DAC δεν έχει "αναλογικές" εισόδους, άρα τις pre-out του AV δεν έχεις που να τις συνδέσεις.

Από ότι έχω διαβάσει στον τύπο, το MDAC σαν καθαρό DAC είναι εξαιρετικό -όπως εξάλλου οτιδήποτε βασίζεται σε υλοποίηση SABRE- αλλά το χάνει λίγο στο κομμάτι του pre-amp.

Προσωπικά το ζαχάρωνα για το 3ο σύστημα στο γραφείο ;)
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Όχι. Έχει jumber που συνδέει τον προ με το τελικό στάδιο αλλά πρέπει κάθε φορά να βάζεις βγάζεις καλώδια (rca)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top