Η κρίση του Hi Fi

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Όταν οι συσκευή - παντός είδους - είναι σε απόσταση 1-2 μέτρων από τα ηχεία δεν δέχεται κραδασμούς από τα ηχητικά κύματα; Δέχεται. Επομένως είναι ολωσδιόλου εσφαλμένη η εκτίμηση ότι η επήρεια υπάρχει μόνο με την ενσωμάτωση.

Η αναζήτηση του βελτίστου - τελικό στάδιο μέσα ή όξω από τα ηχεία - είναι PLL, phase locked loop το λένε στο χωριό μου, την Καλαμαριά. :p Όπως η κότα ή το αυγό ένα πράμα. Σε ότι αφορά τους κραδασμούς. Γιατί τα οφέλη της εγγύτητας του τελικού σταδίου με τα μεγάφωνα είναι προφανή και βεβαιωμένα.
Οπα τώρα σε έχασα που κολλαει το pll, ρε κουμπάρε?
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
ισως η επηρεια αυξανεται "γεωμετρικα" αν τα ενισχυτικα ειναι μεσα στο ηχειο, απ οτι αν ο ενισχυτης ειναι 1-2 μετρα και εκτος...και αυτο λενε μαλλον και τα παιδια παραπανω

παντως για μενα, ενα θετικο της τοποθετησης εκτος ηχειου, ειναι η ευκολη επισκευη, σε περιπτωση καποιας βλαβης στα ενισχυτικα-πλακετες κλπ κλπ...παιρνεις το κουτακι, το πας στο μαστορα και γλυτωνεις τη ταλαιπωρια ολοκληρου του ηχειου, καμπινα, μεγαφωνα-φινιρισμα κλπ (αν εχει κατι τετχοιο, οντας ενεργο-αρα επαγγελματικο-αρα ασκημο-αρα μη hi-fi:tongue::D)

Γενικά δεν χαλάνε οι ενισχυτές, δεν παρουσιάζουν βλάβες. Μόνο αν τους πιείς το αίμα και κάψουν κάτι , αλλοιώς δεν την ακούνε.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Λοιπον....πειτε οτι εχετε τα ηχεια σας πολυ κοντα στο ρακ και βαρατε 100 ντιμπια ξεγυρισμενα.....ειναι σαφες οτι ακομα και καποιες ευαισθητες συσκευες -ας πουμε cd player-πικαπ--με φροντισμενη στηριξη επηρεαζονται απο αυτην την ενταση με τα οσο προβληματα δημιουργουντε εκεινη την στιγμη στον χωρο......αν π.χ στον ιδιο χωρο μετακινησουμε τα ηχεια ποιο μπροστα η εστω τα ανοιξουμε περισσοτερο μεταξυ τους και σαφως απομακρυνθουν απο το ρακ τοτε θα υπαρχει διαφοροποιηση στους κραδασμους των συσκευων στο ρακ η οχι?
 
Last edited:


Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Ναι, είναι δύσκολο να ξεβιδώσεις έξι βίδες και να τραβήξεις άλλα έξι φισάκια. :p
εξι????...και να τραβηξω????? :o

λιποθυμω...εξωτερικα οπωσδηποτε οι ενισχυτες τελικα:D:D
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Λοιπον....πειτε οτι εχετε τα ηχεια σας πολυ κοντα στο ρακ και βαρατε 100 ντιμπια ξεγυρισμενα.....ειναι σαφες οτι ακομα και καποιες ευαισθητες συσκευες -ας πουμε cd player-πικαπ--με φροντισμενη στηριξη επηρεαζονται απο αυτην την ενταση με τα οσο προβληματα δημιουργουντε εκεινη την στιγμη στον χωρο......αν π.χ στον ιδιο χωρο μετακινησουμε τα ηχεια ποιο μπροστα η εστω τα ανοιξουμε περισσοτερο μεταξυ τους και σαφως απομακρυνθουν απο το ρακ τοτε θα υπαρχει διαφοροποιηση στους κραδασμους των συσκευων στο ρακ η οχι?
Γιατί δεν το μετράς?
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Γιάννη, εγώ μίλησα για συμβιβασμό και για μειονέκτημα, από εκεί και πέρα είναι πολύ εύκολο ο καθένας μπορεί να κάνει τα δικά του πειράματα και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, αν βέβαια τον ενδιαφέρει το θέμα.
Χαρη, Τακη με λενε.:boast:

Σιγουρα προκειται για συμβιβασμο , οπως σε ολα τα πραγματα!
Εγω εξεφρασα μεσα απο ερωτησεις μια απορια . Τελικα το νημα αρχισε να γινεται πολυ εδιαφερον.
Αν μιλουσαμε για λαμπες θα σου ελεγα ΝΑΙ δαγκωτο !
Με τρανζιστορ δεν εχω ακουσει ακομα διαφορα.
Το μονο που εχω δει, οπως προ ειπα, ετυχε να επισκευασω δυο ενεργα sub που και τα δυο ειχαν παρομοιο προβλημα.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Γιατί δεν το μετράς?
ωραια θα ηταν .....απλα δεν εχω ουτε την γνωση ουτε το αναλογο προγραμμα για να το κανω.....δεν ακουγεται ασκημα παντως να εβγαιναν συμπερασματα απο μια τετοια μετρηση....θα ηταν νομιζω αρκετα χρησιμη για να καταλαβουμε ποιο πολλα για το θεμα κραδασμοι και προβληματα αυτων!!
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Χαρη, Τακη με λενε.:boast:

Σιγουρα προκειται για συμβιβασμο , οπως σε ολα τα πραγματα!
Εγω εξεφρασα μεσα απο ερωτησεις μια απορια . Τελικα το νημα αρχισε να γινεται πολυ εδιαφερον.
Αν μιλουσαμε για λαμπες θα σου ελεγα ΝΑΙ δαγκωτο !
Με τρανζιστορ δεν εχω ακουσει ακομα διαφορα.
Το μονο που εχω δει, οπως προ ειπα, ετυχε να επισκευασω δυο ενεργα sub που και τα δυο ειχαν παρομοιο προβλημα.
Ναι βρε Τάκη Sorry μπερδεύτηκα.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Τι θα λεγατε να κανουμε ενα πειραμα.

Εχω ενα 15ιντζο pa γουφερ. Να το βιδωσουμε σε ενα τραπεζι .Να το οδηγησουμε με εναν ενισχυτη και πηγη μια γεννητρια ακουστικων συχνοτητων.Μεαυτο τον τροπο θα διμιουργησουμε διαφορους κραδασμους αναλογα με την συχνοτητα που θελουμε.
Θα τοποθετησουμε πανω στο τραπεζι εναν αλλο ενισχυτη [για μετρηση] και στην εξοδο του θα εχουμε και εναν παλμογραφο.
Τι λετε;;
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
ωραια θα ηταν .....απλα δεν εχω ουτε την γνωση ουτε το αναλογο προγραμμα για να το κανω.....δεν ακουγεται ασκημα παντως να εβγαιναν συμπερασματα απο μια τετοια μετρηση....θα ηταν νομιζω αρκετα χρησιμη για να καταλαβουμε ποιο πολλα για το θεμα κραδασμοι και προβληματα αυτων!!
Είναι απλό Βλάση, μπορείς να μετρήσεις με το κινητό σου. Υπάρχουν δωρεάν προγράμματα Vibration Meter, για όλες τις πλατφόρμες.

Μετράς με το κινητό πάνω στο ηχείο, μετά στο πάτωμα και μετά πάνω στο ρακ σε κάθε συσκευή χωριστά.
Δεν σε ενδιαφέρει το απόλυτο νούμερο μιας και δεν έχεις calibration, αλλά οι διαφορά μεταξύ των μετρήσεων.

Με την μέθοδο αυτή θα μετρήσεις τους παραγόμενους κραδασμούς από τα ηχεία.

Υπάρχουν και οι κραδασμοί που παράγονται από τις ίδιες τις συσκευές, λόγο τον μετασχηματιστών και των μοτέρ, αλλά εκεί χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Τι θα λεγατε να κανουμε ενα πειραμα.

Εχω ενα 15ιντζο pa γουφερ. Να το βιδωσουμε σε ενα τραπεζι .Να το οδηγησουμε με εναν ενισχυτη και πηγη μια γεννητρια ακουστικων συχνοτητων.Μεαυτο τον τροπο θα διμιουργησουμε διαφορους κραδασμους αναλογα με την συχνοτητα που θελουμε.
Θα τοποθετησουμε πανω στο τραπεζι εναν αλλο ενισχυτη [για μετρηση] και στην εξοδο του θα εχουμε και εναν παλμογραφο.
Τι λετε;;
Ωραία ιδέα Τάκη, εγώ είμαι μέσα.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Λοιπον, εχω ολο τον εξοπλισμο που χρειαζεται , αλλα θα χρειαστω αλλη μια γεννητρια να οδηγησω τον ενισχυτη που θα ειναι για την μετρηση. Θα δωσω διαφορα ημιτονα , και με την βοηθεια του παλμογραφου θα ιχνηλατισουμε σε επιπεδο mv να δουμε αν θα αλλαξει και κατα ποσο.
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Λοιπον, εχω ολο τον εξοπλισμο που χρειαζεται , αλλα θα χρειαστω αλλη μια γεννητρια να οδηγησω τον ενισχυτη που θα ειναι για την μετρηση. Θα δωσω διαφορα ημιτονα , και με την βοηθεια του παλμογραφου θα ιχνηλατισουμε σε επιπεδο mv να δουμε αν θα αλλαξει και κατα ποσο.
Δεν υπάρχει πρόβλημα, έχουμε και γεννήτρια.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Μήπως θα έπρεπε οι διαχειριστές να μεταφέρουν τα κείμενα που αφορούν το θέμα των κραδασμών σε ένα νέο νήμα?
 

C

chrispo

Guest
...ο ¨ έλεγχος¨ των κραδασμών , βελτιώνει την μουσική πιστότητα , προάγοντας έτσι το συναίσθημα , ώστε να λέμε ότι τότε ακούμε ¨καλύτερα¨;:errwhat:
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Για αυτούς που δεν έτοιχε να το δουν ένα σχετικό ποστ για το θέμα των κραδασμών

ΗΧΕΙΑ atc scm50 active βασης discrete spesial edition. οι ενισχυτες των ηχειων εχουν βγει και εχουν τοποθετηθει σε εξωτερικα κουτια απο την atc στην Αγγλια για καλυτερο αποτελεσμα στον ηχο.
Mε τα εξωτερικα κουτια σαν μονομπλοκ πλεον εχει δωθει η δυνατοτητα να βελτιωθουν οι 3ενισχυτεs ενα για καθε μοναδα μεγαφωνου αλλα και να τοποθετηθουν τα κροσσοβερ εκτοs με ολα τα ωφελει απο κραδασμουs κτλ. σαφωs ειναι βελτιωμενο το ηχητικο αποτελεσμα απο το να ειναι ολεs οι πλακετεs στη πλατη του ηχειου.
όλο το ποστ εδώ
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...ο ¨ έλεγχος¨ των κραδασμών , βελτιώνει την μουσική πιστότητα , προάγοντας έτσι το συναίσθημα , ώστε να λέμε ότι τότε ακούμε ¨καλύτερα¨;:errwhat:
Εκείνο το οποίο αντιλαμβανόμαστε ως Μουσική,είναι η ερμηνεία που αποδίδουν τα ανώτερα κέντρα του εγκεφάλου στις προσληφθείσες από το ακουστικό μας σύστημα δονήσεις.

Στόχος είναι η καταπολέμηση παρασιτικών δονήσεων,ούτως ώστε να επικρατούν όσες είναι υπεύθυνες για τη συναισθηματική απόκριση.Η ακραία εφαρμογή της εν λόγω Αρχής έχει οδηγήσει επίσης σε τεχνοτροπίες ηχείων με λεπτά κι ενδοτικά τοιχώματα,χάρη στα οποία δεν αποσβέννυται το σύνολο των δονήσεων,αλλά αφήνονται κάποιες που θα προάγουν-κατά τη γνώμη του σχεδιαστή- συγκεκριμένες συναισθηματικές αποκρίσεις από την πλευρά του ακροατή.
Για αυτούς που δεν έτυχε να το δουν ένα σχετικό ποστ για το θέμα των κραδασμών
όλο το ποστ εδώ
Έχω υπόψιν αυτές τις εργοστασιακά τροποποιημένες κατασκευές.Η αναφερθείσα βελτιωτική επέμβαση έγκειται στη γενικευμένη χρήση διακριτών υλικών στα ενισχυτικά στάδια,χαρακτηριστικό που έρχεται στάνταρ στις επετειακές εκδόσεις δαπέδου των ενεργών ATC -αλλά δεν χωράνε αυτά μέσα στις εκδόσεις βάσης.Τα εξωτερικά κουτιά περιέχουν επίσης τα ενεργά δικτυώματα διαχωρισμού.Ανάμεσα σε καθεμία μονάδα και το αντίστοιχο ηχείο της,μεσολαβεί καλώδιο διασύνδεσης 1 περίπου μέτρου αποτελούμενο από έξι διακριτούς κλάδους,εισερχόμενους σε ειδικά διαμορφωμένο κόμβο στην πλάτη του ηχείου.Έκαστος κλάδος συνδέεται μέσω ακροδέκτη προς το ομόλογο ενισχυτικό του στάδιο στην εξωτερική μονάδα..
Το όλο ζήτημα ανάγεται-κατά τα γνωστά- στο δίλημμα έκθεσης σε κραδασμούς ή μεγαλύτερο μήκος καλωδίων και πλήθος κόμβων διασύνδεσης.
 
Last edited:

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
...έχει οδηγήσει επίσης σε τεχνοτροπίες ηχείων με λεπτά κι ενδοτικά τοιχώματα,χάρη στα οποία δεν αποσβέννυται το σύνολο των δονήσεων...
Ο Ντόχερτυ ζεί!

Thanks Bhutia ,είσαι το λιγότερο απολαυστικός!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.378
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top