επιλογη ηχοσυστημα αυτοκινητου

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Πανο, εχοντας εδω και μερικα χρονια το ipod classic (πρωτα το 80gb, που μου το πηραν απο το αυ/το, μετά το 120 που "χαρισα", και τωρα το 160 gb) οντως ειναι τελειο. Αλλα για καποιο λογο δεν το "βλέπει" παντα το Insignia, και ο χειρισμος μεσω line και οθονιτσας σκοτωνει κυριολεκτικα τον οδηγο! Και, μεταξυ μας, οι διαφορες μεταξυ aac/mp3-πανω απο 192kbs/flac μεσα στις χωροσυνθηκες του αυτοκινητου ειναι ισως και μη διακρισιμες. Τωρα γιατι ψαχνουμε για νεωτεριστικες αλλαγες, ειναι κι αυτο ενα "παιγνιδι"...
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
οι διαφορες στην αναπαραγωγη FLAC σε σχεση με 320 mp3 μπορει να μην ειναι διακρισιμες στο αυτοκινητο αλλα ειναι μια ευκαιρια να εχουμε back up την μουσικη μας συλλογη FLAC και παραλληλα να την χρησιμοποιουμε για αναπαραγωγη στο αυτοκινητο. Ετσι δεν θα εχουμε ενα "αχρηστο" δισκο 2-3TB μονο για λογους back up.

Η μετατροπη των FLAC σε mp3 ή σε οποιοδηποτε αλλο φορμα ειναι χρονοβορα αλλα και ενα βημα πισω στην ευκολια και ευχρηστια που εικαζει οτι παρεχει η ψηφιακη αναπαραγωγη.

ενδιαφερον θα ειχε αν το siri θα μπορει να δωσει εντολες στο spotify, ωστε ο χειρσμος του να γινεται φωνητικα.
το μονο που καταλαβαινει προς το παρον ειναι να ανοιγει το app spotify.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ολα σε flac hirez τα εχω (2 σκληροι) και δεν ειναι καθολου...αχρηστα (βασικη πηγη ακροασης οικοθεν). Αλλα με το δικο σου σκεπτικο κοιταζω προς fiiO X3;)
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
οικοθεν υπαρχει nas οπου ειναι αποθηκευμενα ολα τα flac.

στο nas υπαρχει και μια τυπικη προστασια τυπου raid5 που φυσικα δεν ειναι back up αλλα μπορει να αποδειχθεί σωτηριο αν "σκασει" ενας δισκος, "θυσιαζει" την χωρητικοτητα ενος δισκου ομως.

το να εχουμε ακομα εναν δισκο 2-3tb, χωρις καμια απολυτως χρηση, μονο για λογους back up των flac, νομιζω ειναι λιγο "υπερβολη".

αν ομως γινοταν σωστη αναπαραγωγη flac απο το αυτοκινητο μεσω αυτου του usb δισκου, τοτε θα υπηρχε λογος υπαρξης και παραλληλα θα ηταν και back up, της μουσικης που εχουμε στο σπιτι (nas).

τελικα υπαρχουν 2 app που υποσχονται χρηση του spotify μεσω φωνητικων εντολων.
1) Voice Search for Spotify
2) Vela

και καποια tweaks για jailbreak συσκευες.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
μετα απο αρκετο ψαξιμο, κατεληξα σε 4 συστηματα απο 2 διαφορετικες κατηγοριες. μια γνωμη θα βοηθουσε..

μεχρι 100Ε
1) Pioneer MVH-X560BT
2) Alpine UTE-72BT

~200E με 240Ε
1) Pioneer DEH-X9600BT εχει και cd player
2) Alpine iDE-178BT χωρις cd player αλλα με BassEngine Pro σημαίνει κορυφαία ποιότητα ήχου με 24-Bit DAC δεν γνωριζω βεβαια αν παιζει καποιο ρολο στην καλυτερη αναπαραγωγη ή απλα ειναι καθαρο μαρκετινγκ. επισης ειναι και η πιο ακριβη λυση.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.282
Reaction score
853
Τα 24bit δεν θα τα ακούσεις, αυτό όμως που κάνει τη διαφορά είναι η διαφορετική φιλοσοφία του ήχου που σου παρέχει η κάθε εταιρία.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
απο οτι ειδα δεν υπαρχει απολυτως κανενας λογος να προτιμηση καποιος το Alpine iDE-178BT
Υπαρχει το Alpine CDE-178BT οπου ειναι 10ε ακριβοτερο απο το ακριβως ιδιο iDE, ενω διαθετει και cd player.

αρα η επιλογη πλεον ειναι αναμεσα σε alpine ή pioneer
και μετα, σε μοναδα με cd player ή απλος δέκτης ψηφιακών δεδομένων..
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
1) η pio αναφερει..
Direct Sub Drive (-)
instead of connecting 2 rear speakers, you can opt to connect a subwoofer in 2Ω mode to one of the rear speaker outputs. 70W power will be delivered to the woofer for a powerful bass sound experience, without the need for an extra amplifier.

It's an easy solution for lovers of booming bass.


αυτος ο τροπος συνδεσης εχει καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα απο τα 2 rear speaker;
ή ειναι αναγκαια η αγορα ενισχυτη για το sub για να υπαρχει ακουστη διαφορα απο οτι τα 2 απλα rear speakers;

2) το
High Voltage Output που δινει 4v αντι για 2v που εχουν οι φθηνοτερες μοναδες, ειναι μονο για την συνδεση με εξωτερικους ενισχυτες, ή παιζει καποιο ρολο και στην περιπτωση συνδεσης Direct Sub Drive (-) που αναφερω πιο πανω..;
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.282
Reaction score
853
1) η pio αναφερει..
Direct Sub Drive (-)
instead of connecting 2 rear speakers, you can opt to connect a subwoofer in 2Ω mode to one of the rear speaker outputs. 70W power will be delivered to the woofer for a powerful bass sound experience, without the need for an extra amplifier.

It's an easy solution for lovers of booming bass.


αυτος ο τροπος συνδεσης εχει καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα απο τα 2 rear speaker;
ή ειναι αναγκαια η αγορα ενισχυτη για το sub για να υπαρχει ακουστη διαφορα απο οτι τα 2 απλα rear speakers;

2) το
High Voltage Output που δινει 4v αντι για 2v που εχουν οι φθηνοτερες μοναδες, ειναι μονο για την συνδεση με εξωτερικους ενισχυτες, ή παιζει καποιο ρολο και στην περιπτωση συνδεσης Direct Sub Drive (-) που αναφερω πιο πανω..;
Αν σκοπεύεις σε αγορά ενισχυτή δεν σε απασχολεί το Direct Sub Drive, τα 4 Η 2V δεν δηλώνουν πάντα καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα. σε μικρομεσαία συστήματα απλά βοηθούν τα 4V σε λιγότερο φύσημα του ενισχυτή.

Αρκετός κόσμος θέλει και πίσω μεγάφωνα, το σωστό είναι όχι.
Τι αμάξι είναι και τι ηχοσύστημα έχει?
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Ενα γκολφ 20ετιας, τότε του είχαν βάλει πολυ καλο ηχοσύστημα. Γενικά μεχρι να σβήσει το pioneer 8200, ειχε εξαιρετικό ήχο. Δεν εχω ιδέα τι μάρκα ειναι τα ηχεία. Εχει 2 ηχεία μπροςτα πάνω στο ταμπλό, δυο στις πόρτες χαμηλά και 2 πιςω στο κάλυμμα που σκεπάζει τον χώρο του πορτ μπαγκαζ

Τα πιςω μεγάφωνα να μην τα βάλω δηλαδή;
(Ειχα αλλάξει κάλυμμα πορτ μπαγκαζ και δεν το πήγα να το κόψουν στο σχήμα των ηχείων για να περάσω τα παλιά μεγάφωνα.. το ειχα χωρίς πιςω ηχεία τα 2 τελευταία χρονια)

Και να προτίμησω ενα φθηνό sub;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
καλυτερο ηχο πως θα εχω:

1) αγοραζωντας το καλυτερο (αλλα και ακριβοτερο) Pioneer DEH-X9600BT
2) ή με το φθηνοτερο Pioneer MVH-X560BT και με τα 70-100ε που περισσευουν να εγκαταστησω και ενα sub ή ενισχυτη.
μηπως δεν θα ακουσω διαφορα με ενισχυτη/sub των 100ε απο οτι με απευθυας αναπαραγωγη απο την πηγη;
θα πρεπει να επιλεξω ιδια μαρκα ενισχυτη και πηγη;

θα ηθελα και μια εκτιμηση κοστους για την εγκατασταση του ενισχυτη/sub, γιατι αν ειναι αρκετα, δεν θα μπορεσω να ολοκληρωσω την δευτερη λυση, το συνολικο budget για ολα, δεν πρεπει να ξεπερνα τα 200-250ε.
 

Μηνύματα
14.963
Reaction score
20.613
έτσι όπως πας καλύτερα να πας σταδιακά
πάρε καλή πηγή και άσε για αργότερα sub / ενισχυτή (παίζουν και άπειρα μεταχειρισμένα). στο σύνολο θα δώσεις παραπάνω αλλά ίσως γλυτώσεις αρκετά απο λάθος επιλογές (λόγω στενότητος)
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
ειδα στην πραξη τα pioneer 9600 και 560 και απο alpine το 72 σε mediamarkt.
συνδεσα ipod classic και iphone

με κερδισε η μεγαλη οθονη του 560 αλλα με χαλασε πολυ ο σχεδιασμος του knob με τα δυο "αεροδυναμικα" αυτια..
το 9600 εχει πολυ πιο στοιβαρο και ομορφο knob button και δειχνει πολυ πιο ομορφο κλειστο.

και το alpine δειχνει στοιβαρο και ομορφο, αλλα η πολυ μικρη του οθονη οπου δεν μπορεις να δεις το ονομα του κομματιου ή του artist ολοκληρο (κανει scroll συνεχεια) και το οτι δειχνει μονο το ονομα του artist ή του κοματιου ή το ονομα του album το κανει πολυ δυσχρηστο. δεν μπορεις να τα δεις artist, track, album name παραλληλα.
η πλοηγηση απο το head unit ειναι απλα απογοητευτικη.

ολα υποστηριζουν skip, pause, play, random..ακομα και απο αναπαραγωγη μεσω spotify

κριμα να εχουν ολα τοσο ασχημο και δυσχρηστο user interface.. βλεπω το carplay και σκεφτομαι γιατι δεν μπορουν οι αλλοι να κανουν κατι τοσο απλο, ομορφο και το κυριοτερο, ευχρηστο.. ακομα και τα ακριβα navigation/multimedia που εχουν, pioneer/alpine δειχνουν κακογουστα και ειναι πανακριβα για αυτα που προσφερουν. καλυτερα ενα ipod mini με custom installation
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Γεια σας.

Είπα να μην ανοίξω καινούργιο θέμα.


Είμαι σχεδόν άσχετος στο car audio. Θέλω να αλλάξω στο αυτοκίνητό μου το υπάρχον ράδιο-CD-MP3 που είναι JVC KD-SH9101. Το έχω 12 χρόνια (μου το πρότεινε κάποιος, δεν το διάλεξα εγώ) και με άφησε υπερευχαριστημένο. Δεν είμαι καθόλου ειδικός στο θέμα, απλά με κάλυπτε σε αυτό που ήθελα. Να ακούω μουσική mp3 όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστα στο αυτοκίνητο. Μου έπαιζε απροβλημάτιστα mp3 από 48 έως και 320 Kbps (ναι έφτιαχνα mp3 48 Kbps προκειμένου να έχω 400 τραγούδια στο CD). Αν ήμουν λίγο πιο τρελός με τον ήχο στο αυτοκίνητο και έβαζα έστω μια κλάση καλύτερα ηχεία θα αναδεικνυόταν ακόμα περισσότερο πιστεύω το σύστημα. Η ουσία είναι απολάμβανα τη μουσική χωρίς πρόβλημα.

Οι απαιτήσεις μου στο νέο σύστημα περιορίζονται στις εξής:

1) USB (αυτός είναι και ο βασικός λόγος αλλαγής)

2) Τυχαία επιλογή (υποθέτω πως όλα έχουν, το σημειώνω για παν ενδεχόμενο)

3) Υποστήριξη ελληνικών σε ονόματα αρχείων και id3 tags (αν και θα ήθελα να πληρείται και αυτή η απαίτηση, δεν είναι 100% δεσμευτική)

4) Τιμή μέχρι 120 ευρώ.

Η αξιοπιστία με ενδιαφέρει εννοείται αλλά επειδή είναι και λίγο υποκειμενικό, απλά να πω ότι δεν ψάχνω τελειότητα στον ήχο μια και δεν είμαι ειδικός, με ενδιαφέρει να ακούω μέσα στο αυτοκίνητο ευχάριστα και χωρίς προβλήματα τη μουσική που μου αρέσει, δεν είμαι ο τύπος που θα ψάξει τη λεπτομέρεια στον ήχο, αρκεί όταν ακούω τον Α τραγουδιστή να είναι όντως ο Α, να λειτουργεί αποτελεσματικά η τυχαία επιλογή, η μετάβαση στο επόμενο τραγούδι να γίνεται σε νορμάλ χρόνο κλπ

Είχα δύο απορίες αλλά η μία μου λύθηκε σχετικά με τα flac οπότε η μόνη που έχω είναι αν υπάρχει περιορισμός σε GB ή στον αριθμό των αρχείων που μπορεί να αναγνωρίσει ένα τέτοιο ηχοσύστημα; Με λίγα λόγια, εξωτερικό σκληρό δίσκο μπορεί να συνδέσει κάποιος; Βιαστικά είδα να γίνεται κάπου λόγος γι' αυτό αλλά λόγω χρόνου δεν μπόρεσα να διαβάσω αναλυτικά όλα τα posts.


Αναμένω προτάσεις και αν κάποιος έχει γνώμη για τα παρακάτω μοντέλα. Ενδεικτικά τα έβαλα, βρήκα τυχαία το site στην αναζήτηση. Δεν είμαι σε θέση να τα κρίνω, ούτε γενικότερα να ψάξω παραπάνω μια και δεν είμαι σχετικός. Ο λόγος που έβαλα JVC ήταν επειδή με άφησε ευχαριστημένο, η θετική εμπειρία που λέμε.

JVC KD-R452
JVC KD-X310BTE
JVC KD-R751E
JVC KW-R400 (το είδα αλλού με 120 ευρώ)


Ευχαριστώ πολύ.
 

Μηνύματα
3.757
Reaction score
2.892
http://e3io.com/mini-itx-double-din-car-pc

2DIN Car PC Mini ITX V2
Specifications

Case7" Double DIN
Form FactorMini ITX
ProcessorIntel® Pentium® or Intel® Core™ i7 / i5 / i3
CPU MicroarchitectureIvy Bridge / Sandy Bridge
Memory ArchitectureDual-Channel
Storage Devices InterfaceSATA III (6 Gb/s)
USB TechnologyUSB 3.0 Backward Compatibility
eSATA (External SATA)Yes
WiFiYes
BluetoothYes
Unit Size4" x 7" x 8 1/4" (HxWxD)
Estimated Construction Time2-3 Weeks

πολλά λεφτά αλλά ...
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Να 'σαι καλά αλλά εννοείται ότι δεν ψάχνω κάτι τέτοιο. Στο αυτοκίνητο θέλω μόνο ήχο, η εικόνα μου είναι παντελώς αδιάφορη. Και φυσικά απέχει πολύ από τα 120 ευρώ που μπορω να διαθέσω.
 

Μηνύματα
1.335
Reaction score
661
...........
το να εχουμε ακομα εναν δισκο 2-3tb, χωρις καμια απολυτως χρηση, μονο για λογους back up των flac, νομιζω ειναι λιγο "υπερβολη"..
Συγνώμη αν σου χαλάω το όνειρο αλλά αν το δισκο backup τον χρησιμοποιείς σε εφαρμογές και μάλιστα στο περιβάλλον αυτοκινήτου με υπερβολικούς κραδασμούς και θερμοκρασίες να είσαι σίγουρος οτι backup δεν έχεις
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Συγνώμη αν σου χαλάω το όνειρο αλλά αν το δισκο backup τον χρησιμοποιείς σε εφαρμογές και μάλιστα στο περιβάλλον αυτοκινήτου με υπερβολικούς κραδασμούς και θερμοκρασίες να είσαι σίγουρος οτι backup δεν έχεις
τελικα το project του 2tb δισκου στο αυτοκινητο δεν ηταν εφικτο κυριως οτι ειναι ακομα ανωριμα τα car systems και δεν υποστηριζουν usb3, μεγαλης χωρητικοτητας δισκους, NTFS και ενα ευκολο και ευχρηστο UI για πλοηγηση στο περιεχομενο του δισκου.

το back up θα ηταν απο nas οπου εχει ηδη raid5, και να "χτυπησει" ταυτοχρονα το nas με 2 δισκους αλλα και ο εξτρα back up που θα προοριζοταν για το αυτοκινητο τα θεωρω αρκετα απιθανα. οχι οτι δεν μπορει να συμβει..
 

Μηνύματα
14.963
Reaction score
20.613
η μόνη λύση αυτή τη στιγμή είναι το audison bt play HD που διαβάζει τα πάντα , αλλά ξεφεύγει απο τον προυπολογισμό που τέθηκε.

αργά η γρήγορα θα εμφανιστούν και άλλα.

η λογική λέει οτι κακώς δεν εμφανίστικαν νωρίτερα, ωστόσο προφανώς οι χρήστες ipod/iphone είναι πολύ περισσότεροι από αυτούς που θέλουν να χρησιμοποιήσουν flac αντί mp3 στο αυτοκίνητο και η apple βοηθάει προς την κατεύθυνση του car audio (υπάρχουν σε όλα τα εργοστασιακά συστήματα είσοδοι ή αντάπτορες εισόδων για i-συσκευές) και κατα αντιστοιχία όλα τα after market υποστηρίζουν i-συσκευές.

εμείς που θέλουμε να ακούσουμε flac και τα mp3 απλά μας είναι λίγα, είμαστε ταπεινή μειοψηφεία. στην πράξη το audison bit play θα πλασάρει τα flac ως νεοτερισμό κατά κύριο λόγο και κατά δεύτερο θα καλύψει το κενό της ανυπαρξίας σοβαρού flac player στο αυτοκίνητο.
τώρα το πόσο αντέχει ένας μη μόνιμα εγκατεστημένος δίσκος στο αυτοκίνητο για μένα είναι αστείο ζήτημα. για μια φορά στο τόσο που θα πέσεις σε λακούβα (και σιγά την επιτάχυνση που θα υποστεί σφηνομένος στο ντουλαπάκι ) δεν χάνεις τον δίσκο. οι δε "κραδασμοί" του κινητήρα (όσοι και να ναι αυτοί) απλά δεν μεταφέρονται στον δίσκο ποτέ καθώς ποτέ αυτός δεν είναι σταθερά τοποθετημένος στο όχημα.
 

Μηνύματα
235
Reaction score
110
Αρκετός κόσμος θέλει και πίσω μεγάφωνα, το σωστό είναι όχι.
Τι αμάξι είναι και τι ηχοσύστημα έχει?
Πολύ σημαντική πληροφορία!

Το αυτοκίνητο είναι Megane Hatchback του 2005. Η πηγή είναι το Pioneer DEH-X5600BT και τα εμπρός ηχεία τα Alpine SPG-13CS. Τα πίσω ηχεία παραμένουν τα εργοστασιακά.
Σκεφτόμουν τη αγορά ενός τετρακάναλου. Πρέπει με βάση το σκεπτικό σου να αναθεωρήσω και να πάω σε δικάναλο ενισχυτή;

Ευχαριστώ.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.278
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top