Βελτιωση ήχου σε Κλιό

Μηνύματα
155
Reaction score
13
Γειά σας παιδιά! Μια βοήθεια, παρακαλώ, αν είναι δυνατον μέσα σε αυτην τη ζέστη!
Πώς αναβαθμίζουμε τον ήχο σε ρενό κλιό '2000 mtv; Το εργοστασιακό ραδιοσιντί φταίει που δεν μου αρέσει ο ήχος (δεν έχει ούτε χαμηλές ούτε υψηλές), ή μήπως τα ηχεία(είναι και διαιρούμενα!);
Το μόνο εξυπηρετικό στο όλο σύστημα είναι το χειριστήριο του τιμονιού, αν και δεν το χρησιμοποιώ συχνά.
Αν χρησιμοποιήσω ένα ραδιοσιντί kenwood του 2002, από προηγούμενο αμάξι, θα δω διαφορά στον ήχο;
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Καλημέρα,
Το να μην έχει χαμηλές το καταλαβαίνω γιατί "φοράει" 5 ιντσών μεγάφωνα. Για τις υψηλές όμως συχνότητες έχει tweeter επάνω στο ταμπλό. Μήπως είναι κατεστραμμένα?
 

Μηνύματα
155
Reaction score
13
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Δεν μπορώ να ξέρω αν τα τουίτερ είναι εντάξει γιατί βρίσκονται μέσα στο ταμπλό, αλλά για να ακούσω πρίμα θα πρέπει να τα ρυθμίσω σχεδόν τέρμα από την πηγή. Και πάλι όμως ο ήχος μου φαίνεται κάπως ''θολωμένος'',πάντως όχι καθαρός. Επίσης θα πρέπει η ένταση να ανέβει αρκετά, αφου σύμφωνα με το μανιουαλ δεν πρέπει να αποδίδει ούτε 10 βατ ανά κανάλι.
Τώρα για τις χαμηλές, μήπως πρέπει να καταφύγουμε στην εταζέρα;
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
το 5αρι στην πόρτα έχει μεν μικρή επιφάνεια αλλά το κλιο δεν το έλεγες και άμπασο.

αν θυμάμαι καλά με λίγο κόπο παίρνει 16αρι οπότε σίγουρα καλυτερεύει.

τώρα άν τα tweeter είναι καμμένα η δοκιμή είναι απλή, γυρνάς τέρμα αριστερά το balance , και πλησιάζεις στο ταμπλό . καλύπτεις με το χέρι σου το tweeter , αν υπάρχει διαφορά τότε παίζει αν όχι έχει καεί (η απλά δεν υπάρχει).
το ίδιο και για δεξιά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top