Άτιμο πράγμα ο ρομαντισμός!!! (Παρουσίαση)


AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
937
Reaction score
1.629
Οι στίχοι της Ναταλίας Γερμανού ηχούν στα αυτιά μου εκκωφαντικά βλέπωντας την επόμενη φώτο:

"Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα
Τώρα τον έλεγχο χάνουμε
Τώρα που παρασυρθήκαμε
Τώρα για πες μου τι κάνουμε"
:idk::idk::idk:

2014-07-22 18.19.06.jpg
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Καλες ακροασεις!! Να σαι παντα καλα να τα χαιρεσαι ακουγοντας την μουσικη που αγαπας!!
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
937
Reaction score
1.629
Συνεχίζουμε...
Πρώτα απο όλα λοιπόν βάλαμε τον βραχίονα στην αντίστοιχη υποδοχή και τον στερεώσαμε προσωρινά αφου αργότερα θα πρέπει να τον μετακινήσουμε στον κατακόρυφο άξονα.

2014-07-22 18.32.35.jpg





Μετά, βιδώσαμε την κεφαλή προσώρινα στο headshell του βραχίονα και υστερα βιδώσαμε το headshell στον υπόλοιπο βραχίονα. Ούτως ή αλλιώς τώρα απλα συνδέουμε πρόχειρα τα διάφορα κομμάτια του βραχίονα και την κεφαλή. Εκ των υστέρων ρυθμίζουμε overhang, VTA, VTF και τα σχετικά.
2014-07-22 18.34.00.jpg
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
937
Reaction score
1.629
Πρώτα απο όλα ρυθμίσαμε το overhang και την παραλληλία, δηλαδή πόσο μπροστά ή πίσω κάθεται η κεφαλή στο headshell.
Σημείωση: Ρυθμίσαμε πρόσωρινα το βάρος ανάγνωσης της κεφαλής στο 1,2gr (χαμηλότερα απο το προτεινόμενο του κατασκευαστή ετσι ώστε οταν κάνουμε αυτές τις ρυθμίσεις να μην επιβαρύνουμε την κεφαλή)
2014-07-22 18.41.58.jpg

2014-07-22 18.43.21.jpg
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
937
Reaction score
1.629
Το επόμενο βήμα ήταν να ρυθμίσουμε το σωστό βάρος ανάγνωσης της κεφαλής (VTF). Ίσως το πιο εύκολο κομμάτι, αφού με την ηλεκτρονική ζυγαριά αυτό ήταν παιχνιδάκι. Ο κατασκευαστής της κεφαλής προτείνει 1,5gr εμείς την ρυθμίσαμε λίγο παραπάνω.
Σημείωση: Η συσκευασία του βραχίονα περιείχε δύο βαρίδια, χρησιμοποιήσαμε το μικρότερο γιατί απο ότι κατάλαβα είναι προτιμότερο το αναρτώμενο βάρος να βρίσκεται όσο πιο κοντά γίνεται στο σημείο περιστροφής του βραχίονα.
2014-07-22 18.40.20.jpg

2014-07-22 18.55.36.jpg








Ρυθμίσαμε και το antiskating στην αντίστοιχη τιμή με το βάρος ανάγνωσης, δηλαδή στο 1,5

2014-07-22 18.43.57.jpg
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
937
Reaction score
1.629
Καθαρίσαμε λοιπόν με τις ρυθμίσεις Overhang και VTF.
Μας μένει η VTA ή αλλιώς η γωνία ανάγνωσης της κεφαλής. Είναι προφανές οτι η VTA όπως και η VTF εξαρτώνται απο την εκάστοτε κεφαλή και αν για το βάρος ανάγνωσης (VTF) είναι μετρημένα κουκιά, η γωνία ανάγνωσης είναι... open to interpretation.
Εδώ με την βοήθεια του 8mm bubble level μετακίνησα τον βραχίονα ως προς τον κατακόρυφο άξονα, ώστε σε κατάσταση αναπαραγωγής μουσικής να βρίσκεται σε παράλληλη θέση σε σχέση με τον δίσκο.
Ούτως ή αλλιώς με αυτόν τον βραχίονα είναι πολύ εύκολο να αλλάξεις το VTA οποτεδήποτε.

2014-07-22 18.35.36.jpg

2014-07-22 18.32.35.jpg
 





Christiana

Muzik
Μηνύματα
5.106
Reaction score
10.286
Καλές ακροάσεις λοιπόν AriPetro.Η μουσική να πλημμυρίζει τον χώρο σου
και να γεμίζει την ψυχή σου.Και όλη η διαδικασία που περιέγραψες στο πρώτο
σου πόστ ...μαγική!
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
937
Reaction score
1.629
Αγαπητοί συμφορουμίτες,

Ήρθε η στιγμή σιγά σιγά να αρχίσω να κοιτάω για αναβάθμιση κεφαλής.
Όπως προείπα, αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ την κεφαλή που είχα απο το προηγούμενο πικάπ μου.
Είναι η Grado Prestige Gold η οποία αν και σχετικά οικονομική μου άρεσε ηχητικά γιατί στις ψηλές συχνότητες δεν ήταν καθόλου επιθετική, και η μεσαία περιοχή παρουσιαζόταν αρκετά ευφωνική, χαρακτηριστικό που μου άρεσε.
Απο την άλλη βέβαια οι χαμηλές συχνοτητες ήταν αρκετα... πλαδαρές. Ναι η Grado Gold ήταν πολύ soft εκεί στα χαμηλά.

Η καινούργια μου κεφαλή θα ήθελα να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:
1) να μην είναι επιθετική στις ψηλές συχνότητες (ένα απο τα χαρακτηριστικά που μου άρεσε στη Grado)
2) να έχει σφιχτό χαμηλό (κάτι που μου έλειπε απο την προηγούμενη)
3) να είναι υψηλοέξοδη (MM ή High output MC)

Έχω διαμορφώσει μια λίστα από υποψήφιες κέφαλες βασιζόμενος σε κάποια reviews και προτάσεις φίλων.
(Αν έχετε και άλλες να προτείνετε ακόμα καλύτερα).
Αυτές είναι:
1) Benz Micro Silver (high output MC)
2) Benz Micro Ace S (high output MC)
3) Audio Technica AT-150MLx
4) Audio Technica AT-440MLa
5) Grado Reference Sonata 1
6) Grado Reference Platinum 1
7) Ortofon 2M Bronze
8) Ortofon 2M Black
9) Clearaudio Concept MM

Ζητώ ευγενικά, τα φώτα σας.

ΥΓ: Ξέχασα να γράψω οτι το budget είναι αυστηρά μέχρι 600 ευρώ, και δεν είναι απαραιτητο να το εξάντλήσουμε όλο ή μάλλον ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΗΤΕΟ ΝΑ ΜΗΝ το εξαντλήσουμε όλο.
 
Last edited:


AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
937
Reaction score
1.629
καμια jico sas έχεις δοκιμάσει. Λέω εγώ τώρα..
Chek2fire το ξέχασα, σε ευχαριστώ που το αναφέρεις γιατί κάποια στιγμή κάπου στο forum είχα διαβάσει για κάποια Shure της οποίας της άλλαζεις την βελόνα με jico sas, αλλα δεν ξέρω ούτε πως να το κάνω ούτε απο που παραγγέλνουμε την jico
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
AriPetro δεν ξέρω πώς παίζει... αλλά ¨βγάζει" μάτια... τρέχουν σαλάκια...

Να το χαίρεσαι! :drinks:
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
937
Reaction score
1.629
AriPetro δεν ξέρω πώς παίζει... αλλά ¨βγάζει" μάτια... τρέχουν σαλάκια...

Να το χαίρεσαι! :drinks:
Αγαπητέ Gojakla, Άρης το όνομα σε ευχαριστώ για το....."μάτι" :)
Να είσαι καλά και εσύ και να χαίρεσαι τις μουσικές σου :drinks:
 


Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Chek2fire το ξέχασα, σε ευχαριστώ που το αναφέρεις γιατί κάποια στιγμή κάπου στο forum είχα διαβάσει για κάποια Shure της οποίας της άλλαζεις την βελόνα με jico sas, αλλα δεν ξέρω ούτε πως να το κάνω ούτε απο που παραγγέλνουμε την jico
To παραγγέλνεις κατευθείαν από τον site τους στην Ιαπωνία

http://stylus.export-japan.com/index.php?cPath=88

111 δολάρια περίπου στα 80-90 ευρώ συν ότι δεν θα σε πιάσει τελωνείο λόγο του μικρού δέματος. Εγώ πάντως την έχω βάλει πάνω σε μια sumiko black pearl. Απλά τραβάς το στέλεχος της βελόνας και βάζεις αυτή της jico. Το έκανα μέχρι και εγώ που είμαι τελείως άσχετος εσύ δεν τα καταφέρεις?
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top