DIY masking ιδέες για βελτίωση

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Καλημέρα. Γενικά δεν το κατέχω το άθλημα των χειροποιητων κατασκευων ιδιαίτερα, αν και όλο και κάτι μαστορεύω.

Εφτιαξα λοιπόν, ενα masking που το εγκατέστησα χτες. Ενω λοιπον, έχω βελτίωση στη θέαση, υπάρχουν κάποια προβληματάκια που ίσως να μπορείτε να με βοηθήσετε. Παραθέτω φωτογραφίες για να με καταλάβαίνετε καλυτερα.
φωτογραφία 1.JPG
φωτογραφία 2.JPG
φωτογραφία 3.JPG

φωτογραφία 4.JPG



Αυτό που παρατήρησα είναι πως:

1) Επειδή υπάρχει ένα κενό μεταξυ masking/πανιού, όταν το φέρνω συριζα με την εικόνα που προβάλει ο projector, επειδή είμαι κάτω από το πανι, βλέπω λιγο το άσπρο της οθόνης να περισσεύει. Αν το κατεβάσω πιο κάτω, τοτε προβάλλεται εικόνα πάνω στo μαυρο.

Αυτο που σκέφτηκα, ωστε να αποφύγω εν τέλει νεες τρύπες ΠΑΝΩ στην κάσα του πανιου (με ενδεχόμενο να το καταστρέψω), να βάλω κάπως κάποιον οδηγό που όταν το κατεβάζω να το φέρνω 1εκ το πολυ από το πανί.

Με το στυλό, ελπίζω να καταλαβαίνετε τι θέλω να κάνω. Εχετε καμια ιδεα πως μπορω να ζητησω αυτό που χρειάζομαι και που μπορω να απευθυνθώ;

Επίσης πώς μπορω να το τοποθετήσω; Μπορω, αν χρειάζεται να βγάλω κι άλλες φωτογραφίες προς διευκόλυνση.

Ευχαριστω!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.386
Reaction score
74.637
Πρέπει να φτιάξεις μια στρογγυλής διατομής βέργα με γωνιές που θα βιδωθούν στο ταβάνι.



Αν και νομίζω πως ξεφεύγεις, συμβιβάσου.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Πρέπει να φτιάξεις μια στρογγυλής διατομής βέργα με γωνιές που θα βιδωθούν στο ταβάνι.

Αν και νομίζω πως ξεφεύγεις, συμβιβάσου.
Ναι. κάτι τέτοιο φαντάζομαι εν τελει κι εγω.

Απλά, ενω σίγουρα ειναι καλύτερα από πριν, ειναι εκνευριστικό αντι να "ακουμπάει" η εικόνα στο μαυρο για να σου δημιουργεί την αισθηση καλύτερου κοντραστ, να βλέπεις 3-4 εκατοστά μιας ασπρης λωρίδας. Εννοω, αφου το έκανα που το έκανα, να είναι σχεδόν σωστό!
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Με μανταλακια πανω στο πανι!8-)
Μωρε θα το δοκιμάσω! Ειχα δοκιμάσει με μανταλάκια, λωρίδες βελούδου, αλλα το αποτελεσμα ήταν ΑΚΡΩΣ απογοητευτικο. Τσακιζε η οθόνη, εκαναν κοιλιες τα βελουδα. Χαλια

Ισως τώρα να δουλευει και αυτο το κολπο! Thanks!

EDIT: Κατα 99% θα δουλευει ΑΝ βάλω τα μανταλάκια οσο πιο ψηλά γινεται! Αν τα βάλω κατω κάτω, μαλλον θα τσακισει το πανι.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.874
Reaction score
41.081
πάνω από το χέρι σου στη φωτογραφία με το στυλό έχει μια βίδα πάνω στην κάσα του πανιού, συμμετρικά στην άλλη μεριά φαίνεται να υπάρχει άλλη μία.
Πάρε μια μικρή γωνιά (τις μικρότερες από τη φωτό παρακάτω, πουλάνε στα χρωματοπωλεία) και κράτησε τη πάνω στην κάσα με τη βίδα της, τα 2 χιλιοστά που έχει το πολύ το λαμάκι της γωνιάς θα τα έχει περιθώριο η βίδα...
Στην άλλη τρύπα της γωνίας (ο άξονας της οποίας συμπίπτει τώρα με το στυλό που έχεις στη φωτό) προσπάθησε να προσαρμόσεις κάτι σαν το...στυλό...δλδ ένα πλαστικό αξονάκι, π.χ. βρες έστω μια ξύλινη στρογγυλή βέργα (chop sticks) και κράτησε το με μια βίδα πάνω στη γωνιά. Δεν χρειάζεται να περιστρέφεται ας είναι σταθερό σε πρώτη φάση. Κάνε το ίδιο και από την άλλη πλευρά, ώστε να έχει στις δύο άκρες δύο αξονάκια μήκους περίπου 10 πόντους. θα πρέπει να περάσεις το μαύρο πανί από τη μέσα μεριά τους (όπως το δείχνεις με το στυλό) και να το ξετυλίξεις να δεις το αποτέλεσμα.
Αναλόγως του αποτελέσματος προχωράς, θα δείξει να του αρκούν τα δύο κομμάτια στην άκρη ή αν τυχόν κάνει κοιλιά στη μέση και θέλει τελικά κάτι αρκετά μακρύ που να πιάνει από άκρη σε άκρη (....τότε βάλε ένα πλαστικό σωλήνα). Επίσης αν είσαι gentleman στο ανέβα-κατέβα τότε δεν θα χρειαστεί κατά τη γνώμη μου να περιστρέφεται η βέργα...η δοκιμή θα μας δείξει.

show_image_in_imgtag.php.jpeg
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Τελικα ήταν πιο ευκολο απο οσο νομιζα. Εβαλα το δαχτυλο μου και ειδα οτι εχει περιπου 2εκ. Κενο απο τη λαμαρινα μεχρι το ρολο οταν ειναι διπλωμενο το πανι, οποτε πεταχτηκα praktiker κ πηρα λμαρινοβιδες 16mm και ροδελιτσες και βιδωσα το masking πανω στην οθονη. Η μεγαλυτερη βιδα χρησιμοποιήθηκε ως τρυπανι, για να ανοιξει η τρυπα. Με 3 βιδες κραταει τελεια, μιας και ειναι αρκετα ελαφρθα κατασκευη. Το δοκιμασα μετα με 1:2,35 ταινια και ειναι παρα πολυ καλο το αποτελεσμα, μιας και απεχει κατω του 1εκ. απο το πανι.

ImageUploadedByTapatalkHD1406588329.880111.jpg

ImageUploadedByTapatalkHD1406588351.745793.jpg

ImageUploadedByTapatalkHD1406588902.080256.jpg

ImageUploadedByTapatalkHD1406589067.716718.jpg

ImageUploadedByTapatalkHD1406589104.480191.jpg

ImageUploadedByTapatalkHD1406589141.028716.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
ImageUploadedByTapatalkHD1406589336.899586.jpg

ImageUploadedByTapatalkHD1406589408.545686.jpg



Ετσι φαινεται απο μπροστα. Επισης μαρκαρα που πρεπει να κατεβαζω το πανι, για ευκολία. Οι βαμμενες 3 μπιλιες πρεπει να ειναι κατω-κατω οταν ξετυλιξω το masking.
 

Μηνύματα
361
Reaction score
115
View attachment 37513
View attachment 37514


Ετσι φαινεται απο μπροστα. Επισης μαρκαρα που πρεπει να κατεβαζω το πανι, για ευκολία. Οι βαμμενες 3 μπιλιες πρεπει να ειναι κατω-κατω οταν ξετυλιξω το masking.
Καλημερα το ρολο που χρησιμοποιησες αποο που το πηρες και μεχρι τι διαστασεις βγαινει?
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Ομορφιές .... Πάντα υπάρχει λύση ! Ελληνικό δαιμόνιο !

Πόσο πήγε το ρολερ ??
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Απαντω και στους δυο. Το ρολερ το αγορασα...περσυ(!), αλλα τωρα αξιόθηκα να το βαλω, στο πλαισιο γενικοτερων εργασιων για την αναβάθμιση. Αν θυμαμαι καλα, πρεπει να κοστισε ή 80€ ή 80+ΦΠΑ; Κάπου εκει γυρω νομιζω, μιας και δεν εβαλα blackout υφασμα.

Επισης δεν βγαινει σε συγκεκριμενα μεγεθη. Πας και του λες θελω να εχει φαρδος το ρόλερ ακριβως π.χ 244εκ. και στο φτιαχνει ακριβως. Φυσικα θα παρει μερικες μερουλες αναμονη.

Εγω συγκεκριμένα το πηρα απο τον Βυρωνα, κοντα στο γραφειο μου.

Απο τη μια ταινια που ειδα χθες. Αξίζει τον κοπο πιστευω...
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Εσύ όπως πάς θα την φάς την έξωση... Όταν χρειαστείς δικηγόρο να με πάρεις!
Που να δεις σημερα τι έχει να γίνει. Πάω στο τελωνείο να πάρω τον ενισχυτη. Εχω ετοιμη τη σέγα για να ανοιξω απο πισω το συνθετο για να τον βάλω...
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
όταν είδα την λαμαρινόβιδα είπα τι κάνει ετούτος ????:o
Μετά είδα την οθόνη κάτω, συν οτι είχες υπολογίσει και το κενο ;)

εγώ το έχω στα σκαριά γύρω στα 5 μόνο χρονάκια το ρόλερ ......
ακόμα στα σχέδια είναι

Αντε και καλορίζικος και ο τελικος :drinks:
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
όταν είδα την λαμαρινόβιδα είπα τι κάνει ετούτος ????:o
Μετά είδα την οθόνη κάτω, συν οτι είχες υπολογίσει και το κενο ;)

εγώ το έχω στα σκαριά γύρω στα 5 μόνο χρονάκια το ρόλερ ......
ακόμα στα σχέδια είναι

Αντε και καλορίζικος και ο τελικος :drinks:
Βασικά, αν το κανείς αξίζει πιστεύω. Οχι ότι δεν μπορεις και χωρίς, αλλα ξέρεις πως πανε αυτά. Αν δεις μια φορά έτσι, μετά θα σε ενοχλεί το γκρι του πανιού.
 



Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
όταν είδα την λαμαρινόβιδα είπα τι κάνει ετούτος ????:o
Μετά είδα την οθόνη κάτω, συν οτι είχες υπολογίσει και το κενο ;)

εγώ το έχω στα σκαριά γύρω στα 5 μόνο χρονάκια το ρόλερ ......
ακόμα στα σχέδια είναι

Αντε και καλορίζικος και ο τελικος :drinks:
Είχα ένα φόβο να σου πω στο πρώτο ξεδιπλωμα μην άκουγα κανένα χραααατς και κατεβαινε σε κομμάτια το πανί, αλλα όλα πήγαν καλά!
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ρε παιδιά, επειδή ειμαι τελωνείο τωρα κ ειμαι στην αναμονή. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξω το χρωμα των ηχείων στο ταβάνι, χωρίς να το βγαλω;
ImageUploadedByTapatalk1406640530.074708.jpg

ImageUploadedByTapatalk1406640557.223297.jpg


Το σπρευ το ξεχνάω. Σκεφτόμουν να σκίσω τα πανιά και να το ντύσω με κάποιο άσπρο ή γκρι.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.445
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top