Τηλεόραση Samsung UE55 H6500 και δίκτυο

Μηνύματα
578
Reaction score
6
Καλημέρα και από μένα.
Είμαι και εγώ κάτοχος εδώ και 5 μέρες μιας Samsung UE55 H6500. Απόλυτα ικανοποιημένος.
Κριτίριο επιλογής της συγκεκριμένης τηλεόρασης (εκτός των άλλων) ο πολύ καλός media player που έχει. Από εξωτερικό σκληρό μέσω USB παίζει τα πάντα απροβλημάτιστα (MKV με ξεχωριστούς υπότιτλους κτλ) και φυσικά περνάει ήχο DTS ή AC3 μέσω οπτικής στο ηχοσύστημα. Επίσης συνεργάζεται άψογα με το το smartPhone samnung που έχω.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:
Μπορώ να έχω πρόσβαση στον εξωτερικό σκληρό της TV από ένα PC μέσω δικτύου, έτσι ώστε να μπορώ να μεταφέρω αρχεία από ρο PC στο σκληρό της TV? Εννοείται οτι η TV είναι συνδεδεμένη με ethernet όπως και το PC στο ίδιο οικιακό δίκτυο. Το ανάποδο ( η TV να "βλέπει" φακέλους στο PC) γίνεται κανονικότατα, είτε με samsung link είτε με κάποιο άλλο πρόγραμμα

Ουσιαστικά θέλω να αποφύγω την λύση NAS κτλ.

Ευχαριστώ.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δε νομίζω να γίνεται σε τέτοιες συσκευές.
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
ναι,
υπάρχει τρόπος για παλαιότερες σειρές αλλά πρέπει να γίνει root η TV και να περαστεί custom application με ότι αυτό συνεπάγεται(εγγύηση, ασφάλεια, τυχόν άλλες δυσλειτουργίες), αν προσθέσεις και το γεγονός της πολύ αργής αντιγραφής μέσω δικτύου δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο.
 

Μηνύματα
578
Reaction score
6
ναι,
υπάρχει τρόπος για παλαιότερες σειρές αλλά πρέπει να γίνει root η TV και να περαστεί custom application με ότι αυτό συνεπάγεται(εγγύηση, ασφάλεια, τυχόν άλλες δυσλειτουργίες), αν προσθέσεις και το γεγονός της πολύ αργής αντιγραφής μέσω δικτύου δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο.
Δηλαδή η λύση NAS είναι μονόδρομος?
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
ανάλογα με τις απαιτήσεις που έχεις και τις δυνατότητες της TV.
Η Samsung μπορεί να δει SMB shares ή αναπαράγει μέσω DLNA από το δίκτυο;
 

Μηνύματα
578
Reaction score
6
ανάλογα με τις απαιτήσεις που έχεις και τις δυνατότητες της TV.
Η Samsung μπορεί να δει SMB shares ή αναπαράγει μέσω DLNA από το δίκτυο;
Η τηλεόραση αναπαράγει μεσω DLNA από το δίκτυο. Πχ μπορώ και "τραβάω" μέσω της τηλεόρασης αρχεία Video από το Laptop κανονικά. Είναι πλήρως λειτουργικη σε DLNA.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
To DLNA έχει περιορισμούς στον τύπο των αρχείων και λόγω της αναγκαίας μετατροπής τους έχει μειωμένη ποιότητα εικόνας.
Για τις τηλεοράσεις/bd-media players που δεν έχουν δυνατότητα να δουν SBM shares η καλύτερη λύση για αναπαραγωγή είναι ένας εξωτερικός δίσκος USB 3.0 με ξεχωριστή τροφοδοσία.
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
είναι ένα πρωτόκολλο με το οποίο μοιράζονται αρχεία και υπηρεσίες σε ένα δίκτυο

Server Message Block

ο πελάτης (client, TV, media player) παραλαμβάνει αυτούσιο το αρχείο-υπηρεσία από τον διακομιστή (server, NAS, PC) και αναλαμβάνει ο ίδιος την αξιοποίησή του.

στην περίπτωση του DLNA ο server αναλαμβάνει την μετατροπή του αρχείου σε μορφή που καταλαβαίνει ο πελάτης, π.χ. mkv, flac μετατρέπονται για να μπορέσει να τα αναπαράγει ένας DLNA πελάτης
 

Μηνύματα
578
Reaction score
6
είναι ένα πρωτόκολλο με το οποίο μοιράζονται αρχεία και υπηρεσίες σε ένα δίκτυο

Server Message Block

ο πελάτης (client, TV, media player) παραλαμβάνει αυτούσιο το αρχείο-υπηρεσία από τον διακομιστή (server, NAS, PC) και αναλαμβάνει ο ίδιος την αξιοποίησή του.

στην περίπτωση του DLNA ο server αναλαμβάνει την μετατροπή του αρχείου σε μορφή που καταλαβαίνει ο πελάτης, π.χ. mkv, flac μετατρέπονται για να μπορέσει να τα αναπαράγει ένας DLNA πελάτης
Κατανοητό. Απ'οτι καταλαβαίνω πρέπει να ισχύει το ίδιο πρωτόκολο (SMB) για να μπορώ απλά να αποθηκεύσω αρχεία από το PC στο σκληρό δίσκο που είναι συνδεδεμένος με την TV και όχι μόνο στην περίπτωση της αναπαραγωγής.
Συγνώμη αν σε κούρασα και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις απαντήσεις
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Δηλαδή όταν ακούω flac από το jriver μέσω δικτυακού σκληρού, δεν φτάνουν σαν φλακ στον υπολογιστή;
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Μην μπερδευεις τους Η/Υ και τα προγράμματα αναπαραγωγής που χρησιμοποιούμε σε αυτούς με τις συσκευές που δεν υποστηρίζουν SMB.
Στη δική σου περίπτωση δεν υπάρχει κανένα θέμα...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.524
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top