Εν εξελίξει...

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Δεν θα νιώσω τόση ενόχληση ακριβώς αλλά δεν θα νιώσω και καμία ευχαρίστηση από αυτό που ακούω. Τα σίγμα ακόμα και στα ανδρικά φωνητικά, ναι, είναι έντονα, το ίδιο και κομμάτια με πιατίνια αρκετά που έβαλα χθες, ΟΚ, δεν παραμορφώνει τόσο αλλά είναι ενοχλητικό. Μου φαίνεται ότι θα προσπαθήσω να τον δώσω, λογικά θα τον θέλει κόσμος, είναι ένας καλός και ακριβός ενισχυτής με πολλές ευκολίες που απλώς δεν μου ταίριαξε και θα κοιτάξω προσεκτικά σε διάφορες επιλογές σε βάθος χρόνου και μόνο με δοκιμές στο σύστημα και το χώρο μου...

Πριν δώσεις τον ενισχυτή άκουσέ τον και με άλλα ηχεία. Έχω ακούσει κι εγώ PMC, τα twenty four, κι έχω παρατηρήσει αυτό με τα σίγμα που λες, ήταν όντως ενοχλητικό στ' αφτιά μου.
 
Last edited:

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Μα ηχεία είμαι σίγουρος πως, τουλάχιστον τώρα, δεν πρόκειται να αλλάξω, αυτό που άκουσα πριν τα πάρω και αυτό που είχα με τους Naim ήταν ικανοποιητικό με περιθώρια βελτίωσης από έναν καλύτερο ενισχυτή σε σχέση με τους μικρούς Naim.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Η βελτίωση που ανέμενες δεν ήλθε όμως. Ο καλύτερος ενισχυτής που λες δεν ταίριαξε με τα ηχεία σου κι έχω καταλάβει ακριβώς τι φταίει.
Όταν έψαχνα για ηχεία κι ενισχυτικά, απέρριψα PMC & Bryston όταν τα άκουσα γι' αυτό το λόγο. Σε μισή ωρα είχα κουραστεί και δυσφορούσα.
Για μένα αυτός ο ήχος δεν είναι φυσικός κι απέχει αρκετά από τον φυσικό ήχο όπως εγώ τον αντιλαμβάνομαι και τον βιώνω.

Παρακάτω σου δίνω links από you tube για να κρίνεις μόνος σου. Δεν είναι απόλυτο αλλά οι διαφορές με άλλα set ups είναι εμφανείς.


 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Να συμπληρώσω. Αφού άκουσες τον A1008 με Proac και σου άρεσαν πολύ όπως ανέφερες παραπάνω, άρχισε από αυτά. Δοκίμασέ τα στο σύστημά σου και στο χώρο σου και δεν χρειάζεται να ψάχνεις για άλλον ενισχυτή, το οποίο συνεπάγεται και αγορά extra dac & phono.

Επαναλαμβάνω: το ζητούμενο είναι η απόλαυση της μουσικής. Μην στέκεσαι στα ονόματα των μηχανημάτων.
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Δεν τα άκουσα στο χώρο μου βέβαια τα ProAc και δεν ξέρω αν μπορεί ο φίλος να τα φέρει, δεν το ζητάς καν αυτό :p
Θα δούμε, προς το παρόν κοιτάζω όλες τις λύσεις. Ίσως η καλύτερη να ήταν ακόμα και να τα αλλάξω όλα αλλά δεν έχω καθόλου χρήματα για τις όποιες οικονομικές διαφορές υπάρξουν. Θα δούμε... σε ευχαριστώ πολύ. Πάντως αυτό που ακούω και στα δύο βίντεο είναι ωραίο, ασχέτως του ποιο προτιμώ. Αν είχα αυτόν τον ήχο ή έστω κοντινό θα κοιτούσα με περισσότερη ψυχραιμία την όποια αλλαγή.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Τα βίντεο τα έβαλα για να δεις ότι δεν έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους οι Naim από τους Musical Fidelity κι ότι το ηχείο είναι αυτό που επιβάλλει το χαρακτήρα του στο άκουσμα.
Βέβαια η συμπίεση του you tube δεν επιτρέπει να έχουμε πολλές απαιτήσεις από το κάθε άκουσμα, αλλά είναι εμφανέστατη η sibilance (τονισμός των συριστικών).
 
Last edited:

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Καλησπέρα σε όλους. Χθες έγιναν μερικές αλλαγές στην προσπάθεια να βελτιωθεί ο ήχος μου. Εναλλάξ αλλάζαμε καλώδια ρεύματος, λάμπες του ενισχυτή και καλώδια ηχείων. Στα καλώδια ρεύματος μεταξύ του δικού μου και του Vincent που είχα στη διάθεσή μου δεν άκουσα καμία διαφορά ΑΛΛΑ :)
Αλλά, λοιπόν, υπήρξε διαφορά όταν έβαλα 2 Telefunken λάμπες αντικαθιστώντας τις Golden Dragon. Η διαφορά ήταν αισθητή αρκετά, ειδικά μετά τα πρώτα 3-4 κομμάτια, στο σύνολο του σώματος, πιο γεμάτος ήχος έστω και με μικρή διαφορά στην ενόχληση που είχα στα συριστικά, το γεγονός ότι ήταν πιο μαζεμένος έκανε την όλη ακρόαση πιο ευχάριστη. Η πραγματικά μεγάλη διαφορά όμως ήταν όταν αντικατέστησα τα Audioquest καλώδια που έχω με ένα ζευγάρι Nordost (δεν γνωρίζω τη σειρά). Τα... ξουράφια στόμωσαν :p Καλύτερος ήχος, πολύ πιο ευχάριστος, προφανώς και υπάρχει ακόμα η έντονη παρουσία του σίγμα λόγω τόσο των ηχείων όσο και του ενισχυτή αλλά πλέον διαγράφεται πολύ πιο ευχάριστα, δεν ενοχλεί και νομίζω πως μπορώ να το συνηθίσω πολύ εύκολα. Θα ανεβάσω ένα βίντεο μέχρι το βράδυ για όσους ενδιαφέρονται και περιμένω γνώμες.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Καλησπέρα και πάλι.
Τα nordost έχουν μειωμένο όγκο στη μεσαία περιοχή και γι' αυτό σου φάνηκαν πιο ευχάριστα, γιατί μείωσαν τα μεσοϋψηλά που "φώναζαν".
Μείνε σ' αυτό το set up για κάμποσο καιρό και βλέπεις. Αν καταφέρεις και συνηθισεις τη sibilance που απομένει τότε θα γλιτώσεις χρήματα, κόπο και χρόνο.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Όταν με το καλό μάθεις, πες μας ποια nordost είναι.
Τα πιο προσιτά nordost έχουν τη φήμη ότι ξύνουν λιγάκι, αλλά όσο ανεβαίνεις σε κατηγορία τόσο γεμίζουν χαμηλά και γενικά είναι πιο ισορροπημένα.
Ίσως το fine tuning σε γλιτώσει εν τέλει από πολλούς μπελάδες.
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Ούτε ο φίλος μου που τα έχει θυμάται, τα έχει χρόνια, βέβαια είναι ακριβά και καλά καλώδια, γενικότερα έχει προσεγμένο σύστημα. Θα δοκιμάσω και τα VDH που προτείνουν οι φίλοι εδώ, αφού είδα μεγάλη διαφορά με τα Nordost ήδη.
 

Μηνύματα
426
Reaction score
378
Ούτε ο φίλος μου που τα έχει θυμάται, τα έχει χρόνια, βέβαια είναι ακριβά και καλά καλώδια, γενικότερα έχει προσεγμένο σύστημα. Θα δοκιμάσω και τα VDH που προτείνουν οι φίλοι εδώ, αφού είδα μεγάλη διαφορά με τα Nordost ήδη.
Πάνο,καλησπέρα.
Χαίρομαι με το αποτέλεσμα,αλλά επίτρεψε μου να θεωρώ ότι προσεγγίζεις τη πιθανή λύση με μάλλον παράδοξο τρόπο.
Κατα την άποψη μου μια δοκιμή με τα proac στον χώρο σου θα σε βοηθήσει τα μέγιστα.
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Φυσικά θα γίνει και αυτό, απλώς δεν ήταν το ίδιο εύκολο και άμεσο :)
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Και ένα βίντεο με αυτό που άκουσα προχθές. Το φαινόμενο παραμένει έντονο αν και ο ήχος βελτιωμένος συνολικά. Θα δοκιμάσω, όταν μπορέσω, και τα ProAc στο σπίτι μου.

 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Το φαινόμενο όντως παραμένει. Είναι χαρακτηριστικό των ηχείων αυτό. Άκουσα τα PMC 24 με τον Leben CS600 και η sibilance αυτή υπήρχε. Full λάμπα και πάλι δεν εξαλείφεται.
Δοκίμασε λοιπόν οπωσδήποτε τα Proac και μετά άκουσε τα Dynaudio Focus 260.
 
Last edited:

Μηνύματα
426
Reaction score
378
Και ένα βίντεο με αυτό που άκουσα προχθές. Το φαινόμενο παραμένει έντονο αν και ο ήχος βελτιωμένος συνολικά. Θα δοκιμάσω, όταν μπορέσω, και τα ProAc στο σπίτι μου.

Πάνο καλημέρα.
Οσο μπορώ να κρίνω από αυτό που άκουσα,
ήχος διάφανος,αβίαστος,αναλυτικός,αλλά χωρίς σώμα και πριμαριστός.
Πολύ διαφορετικός από τον ήχο μου,όσον αφορά τα αρνητικά χαρακτηριστικά(σώμα,πρίμα).
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Πάνο καλημέρα.
Οσο μπορώ να κρίνω από αυτό που άκουσα,
ήχος διάφανος,αβίαστος,αναλυτικός,αλλά χωρίς σώμα και πριμαριστός.
Πολύ διαφορετικός από τον ήχο μου,όσον αφορά τα αρνητικά χαρακτηριστικά(σώμα,πρίμα).
Ισχύει, ακριβώς η περιγραφή που ήθελα να δώσω. Ο φίλος μου λέει ότι ακούγονται αρκετά καλά και πρέπει να συνυπολογίζω ότι ουσιαστικά τα ηχεία είναι άστρωτα. Εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος, καλά ακούγονται αλλά τα θέλω σαφώς καλύτερα. Το βίντεο νομίζω είναι ενδεικτικό. Δεν βλέπω να αλλάζει κάτι τόσο δραματικά, ωστόσο, και θα προσπαθήσω να δοκιμάσω μερικά διαφορετικά setups, ας πούμε κάποιον λαμπάτο ενισχυτή, τα ProAc με τον Fidelity, κάποια Harbeth που έχω τη δυνατότητα κτλ... Δεν είναι εύκολο, αλλά νομίζω πρέπει να γίνει
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Το μπάσσο των Transmission Line σχεδιάσεων ακούγεται διαφορετικά από αυτό των bass reflex.
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Το μπάσο είναι πολύ διαφορετικό από ό,τι είχα ακούσει αλλά με ενθουσιάζει, ένας από τους λόγους που επέλεξα τα ηχεία, αυτό δεν θα το άλλαζα αλλά.... βλέπουμε
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
932
Reaction score
1.629
...θα προσπαθήσω να δοκιμάσω μερικά διαφορετικά setups...κάποια Harbeth που έχω τη δυνατότητα κτλ...
Πάνο, να σου πω δύο-τρία πραγματάκια για τα Harbeth.
Δεν είναι μυστικό οτι είμαι κάτοχος των μικρών Harbeth (P3ESR), και έχω ακούσει τα 30αρια και το SHL5.
Το οτι είμαι fan της Harbeth-ιανής άποψης στη μουσική αναπαραγωγή, δεν σημαίνει οτι είμαι και αιθεροβάμων.
Αυτά τα ηχεία, ή τα "αγαπάς" ή τα "μισείς".
Είναι έτσι σχεδιασμένα, ώστε η καμπίνα τους να συμμετέχει μέσω κάποιων συντονισμών στη μουσική αναπαραγωγή. Είναι η γνωστή "κουτίλα", που αναφέρουν πολλοί επικριτές τους (οι extreme επικριτές τους τα λένε "καυσόξυλα").
Αυτή η κουτίλα λοιπόν, είναι κάποιοι μετρήσιμοι συντονισμοί των καμπινών τους στην περιοχή μεταξύ 200-500Hz.
Ως αποτέλεσμα, ξεφεύγουν από την ουδετερότητα και παρουσιάζουν την μουσική με τον δικό τους τρόπο.
Εμένα μου αρέσει η "άποψη" τους αυτή ως προς την αναπαραγωγή μουσικής, αλλά ξέρω ταυτόχρονα, οτι απέχει απο το "πραγματίκο" το "αληθινό", όμως δεν ψάχνω το αληθινό αλλά αυτό που αρέσει σε μένα.
Με άλλα λόγια ξέρω τι ακούω και γιατί μου αρέσει αυτό που ακούω, έστω και αν δεν είναι το "σωστό".

Απο τα γραφόμενα σου έχω καταλάβει οτι σου αρέσει η ρόκ μουσική και οτι σου αρέσει να ακούς σε υψηλές εντάσεις, όπως επίσης οτι σου αρέσει το χαμήλο του PMC.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, κανένα απο αυτά τα στοιχεία που σου αρέσουν δεν έχουν τα Harbeth.
Δεν λέω να μην τα ακούσεις, αντιθέτως, απλά μην περιμένεις τον ουρανό με τα άστρα...

Καλό ψάξιμο φίλε...;):thumbsup:
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Να προσθέσω ότι με τα Harbeth μπορεί να ακούσει κάποιος άφθονη λεπτομέρεια, τιμώντας, υπό μία έννοια, τον όρο monitor που τους αποδίδεται. Θα αναδείξουν λάθη στις ηχογραφήσεις και στην αλυσίδα του συστήματος, αλλά θα στο φέρουν με όμορφο και εύπεπτο τρόπο που πάντα επιτρέπει τη συναισθηματική εμπλοκή του ακροατή ανεξαρτήτως των παρασπονδιών του εκάστοτε ηχολήπτη. Επίσης, αν και διαθέτουν αρκετή φινέτσα και ως άκουσμα είναι "μαλακά", το ταίριασμα με ένα ισχυρό solid state ενισχυτή (καθότι αναίσθητα) θα τους επιτρέψει και να ροκάρουν ανέλπιστα καλά. Ίσως το ταίριασμα με λάμπες να δίνει περισσότερο "μέλι" από ό,τι προσήκει στο συγκεκριμένο μουσικό είδος, αλλά με ένα καλό τρανζίστορ τα πράγματα είναι οκ.

Αυτά από ιδίαν πείρα και χωρίς καμιά διάθεση αντιπαράθεσης για ένα ηχείο που, όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε, είναι love it or hate it κατάσταση.

Να προσθέσω ότι, πράγματι, το μπάσο των pmc είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό των Harbeth. Σφιχτό και βαθύ το πρώτο, με κράτημα και πλαστικότητα το δεύτερο (αν οι όροι αυτοί αποδίδουν σωστά αυτό που έχω στο κεφάλι μου :)).
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top