Project ''Projectορας''

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.360
παντως για την πολυθρονα αφου δεις 5-6 ταινιες πες μας εντυπωσεις σου παλι...
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Εγώ μπορώ και την Πέμπτη. Βασίλη...Βασίλη, πού είσαι Βασίλη; Γιατί δεν μας μιλάς; Είσαι καλά Βασίλη; :laugh:
anytime, προβολές δύο πρωινές, μία λαϊκή απογευματινή και σπέσιαλ βραδινή! :laugh::laugh::laugh:

είδαμε μόλις με την κυρά ένα υπόλοιπο από inglorious bastards που είχαμε αφήσει στη μέση και τώρα πρέπει να φύγουμε :mad:

so far superb! έχω κατουρηθεί από τη χαρά μου! :roflmao::roflmao::roflmao:
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.564
Reaction score
30.948
Μεγαλη αναβαθμιση η αλλαγη προσανατολισμου!!
Εχω την εντυπωση οτι και τα μεγαλα σου ηχεια θα χωραγαν ετσι.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Μεγαλη αναβαθμιση η αλλαγη προσανατολισμου!!
Εχω την εντυπωση οτι και τα μεγαλα σου ηχεια θα χωραγαν ετσι.
θα χωρούσαν αλλά θα καλυπτόταν από έπιπλα η έξοδος του transmission line που είχαν μπροστά χαμηλά και θα είχα συνεχώς την έννοια τι κεντρικό να βάλω που να δένει το γλυκό. Επίσης η πώληση τους κάλυψε την αγορά των νέων 3 ηχείων και της οθόνης.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
ετοιμος για απογειωση ? :D

τι player ειπαμε οτι εχεις ?

καλοριζικη....;)

πως σου φανηκε που βλεπεις σε οθονη ?


εφτιαξες μνημη για 178/1 και 235/1 ?
.....αν οχι να φτιαξεις .....κανε πρωτα 178/1 και focus (το βαζεις σε μνημη)
και μετα 235/1 και focus (το βαζεις σε αλλη μνημη :p )

εχεις 5 μνημες για διαφορα καδρα..
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
ρε vlassis-s σαν alien ειναι το avatar σου :laugh:

τα αστρα τι λενε για το τελικο οπτικοακουστικο αποτελεσμα ? :roflmao:
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
ετοιμος για απογειωση ? :D

τι player ειπαμε οτι εχεις ?

καλοριζικη....;)

πως σου φανηκε που βλεπεις σε οθονη ?


εφτιαξες μνημη για 178/1 και 235/1 ?
.....αν οχι να φτιαξεις .....κανε πρωτα 178/1 και focus (το βαζεις σε μνημη)
και μετα 235/1 και focus (το βαζεις σε αλλη μνημη :p )

εχεις 5 μνημες για διαφορα καδρα..
popcorn hour A410

πολύ πιο κινηματογραφική η αίσθηση...βοηθά και το όλο στήσιμο/βάψιμο του χώρου.

έφτιαξα :)

απόψε θα παίξω λίγο με τα patterns για βασικές ρυθμίσεις στην εικόνα

ίσως το sub να μην είναι στην ιδανική θέση αλλά οι διαθέσιμες θέσεις μάλλον είναι περιορισμένες

πάω να παίξω, πότε θα 'ρθείτε να παίξουμε όλοι παρέα; :laugh:
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
μετά από πολύ περίσκεψη

abcd.jpg


κατάλληλη προετοιμασία

gkontoletas.jpg


και φυσικά, πολλή και σκληρή εργασία

kvnstantina.jpg


και αφού έγιναν σκληρές διαπραγματεύσεις καταλήξαμε στο συμβιβασμό που λέει ότι δεν καταλήξαμε πουθενά μιας και...μόλις αρχίσαμε :o.

αφού κατάφερα να κατεβάσω τα ηχεία από τον πρώτο όροφο στο ισόγειο και με την υπόσχεση να ξανανέβουν στον ημι-όροφο :p προβλέπονται οι εξής πιθανές αλλαγές, αλλαγή του sub από sealed σε ported για να πάρουμε μεγαλύτερες στάθμες στα πολύ χαμηλά (μην πεις κανείς ότι αφού δεν ακούω σε μεγάλες στάθμες γιατί μπλέκω :whistling: ...τρώγοντας έρχεται η όρεξη ), αλλαγή avr για κάτι που να δίνει περισσότερες δυνατότητες σε manual eq και τέλος όπως είπα στην αρχή ψήλωμα στις βάσεις των ηχείων.

Οι οποίες βάσεις αξίζουν ειδικής μνείας καθώς είναι design by Melina & construction by Melidis 8-)

vasi-face.jpg


vasi 3-4.jpg


vasi-back.jpg


οι βάσεις είναι modular, δηλαδή πολύ εύκολα αλλάζεις την κολόνα στο επιθυμητό ύψος καθώς και την πάνω ή κάτω πλάκα.
Πλάκα και κολόνα συνδέονται με δύο βίδες, βασικά μία στο κέντρο και μία έκκεντρη. Αν για κάποιο λόγο θέλεις να δώσεις περιστροφή στην πάνω πλάκα (για να στρίψεις το ηχείο προς τη θέση ακρόασης) ή ακόμη και σε όλη την κολόνα από την κάτω πλάκα και πάνω τότε χρησιμοποιείς μόνο την κεντρική βίδα. Αν θέλεις να είναι παραλληλισμένα όλα βάσει του σχεδίου τότε κεντράρεις και με τη δεύτερη βίδα.

Οι τρεις βάσεις που έχω τώρα έχουν ολικό ύψος 46cm, η μία από τις τρεις έχει ίδια πάνω πλάκα με την κάτω πλάκα που βλέπετε στη φωτογραφία (πρόβλεψη για τοποθέτηση κεντρικού σε οριζόντια θέση) και υπάρχει και μια κολόνα έξτρα που ανεβάζει το ύψος της μίας βάσης κατά 21 cm ώστε αν το κεντρικό μπει σε οριζόντια θέση να έρθουν όλα τα twitters στο ίδιο ύψος.

Καθώς συμφωνήθηκε τελικά με το επιτελείο να είναι και τα τρία ηχεία σε όρθια θέση και να πάνε όλες οι βάσεις 10cm πιο ψηλά (αφού έγιναν δοκιμές με τη μία βάση πάνω στην άλλη και κάμποσα βιβλία για έξτρα τάκους και τα βρήκαμε στον ημι-όροφο ) θα γίνει κάποια στιγμή αλλαγή και στις κολόνες. Αν σε κάποιον τυχόν ταιριάζουν τα ύψη και οι διαστάσεις των πλακών ή θέλει μόνο τις κολόνες και να φτιάξει δικές του πάνω-κάτω πλάκες εξετάζω ανταλλαγή ώστε να μην πάνε τελείως χαμένες...οπότε στα υπόψη.

Όσα ευχαριστώ και να πω είναι λίγα :hi:
 



Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Μπράβο σας... μεγιές Βασιλάκη και πάλι... Κοντολέτας και Αβουγουδού πέρασαν από εδώ μετά, και μόνο καλά λόγια είχανε να μου που για τα ηχεία! ;)
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.710
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top