Αναζήτηση ενισχυτή και ηχείων

Μηνύματα
13
Reaction score
7
Καλησπέρα σε όλους...θα ήθελα την άποψη σας...Είμαι στην αναζήτηση ενός οικονομικού σετ ενισχυτή και ηχείων με τα εξής δεδομένα:
Ο χώρος μου είναι 25 με 30 τ.μ. (σαλονάκι-κουζίνα) και η απόσταση ακρόασης περί τα 2,5-3 μέτρα.
Εντάσεις χαμηλές έως μέτριες...
Ο ενισχυτής θα ήθελα να συνδέεται με mp3 player αλλά κυρίως με ipad ενσύρματα ή με μπλέ δόντι...και τα δύο θα ήταν ιδανικά...
Το budget για ολόκληρη την κατάσταση είναι δυστυχώς 1500 ευρώ συμπεριλαμβανομένων καλωδίων και βάσεων...αν χρειαστούν...
Στα υπόψιν μου έχω από ενισχυτές τους:

α) Rotel ra-11 http://www.kosmasaudiovideo.gr/showprod.php?id=3149
β) Νad d3020 http://www.audioshow.gr/index.php?o...iew=productdetails&virtuemart_product_id=7517

Από ηχεία:
α) Β&W 685 s2 http://www.audioshow.gr/e-shop/prod...ρομων-black-ζευγοσ2014-05-27-16-14-07_-detail

β) KlIPSCH RB-61 II http://www.kosmasaudiovideo.gr/showprod.php?id=341

γ) FOCAL 807v http://www.kosmasaudiovideo.gr/showprod.php?id=507

δ) FOCAL 816S http://www.ihodomishop.gr/focal-cobalt-816s-signature-p-388.html

...αυτά νομίζω...να πω ότι τα klipsch δεν τα είχα στο μυαλό μου αλλά μου τα πρότεινε πωλητής, ομολογουμένως συμπαθέστατος και εξυπηρετικότατος, σε γνωστό κατάστημα του πειραιά σαν καλύτερο ταίρι με τον nad απ'ότι τα B&W.Για τα άλλα προιόντα δεν είχε άποψη...Δυστυχώς στο κατάστημα δεν κατάφερα να ακούσω κάποιο από τα μηχανήματα ώστε να έχω ο ίδιος άποψη...
Η δική σας γνώμη;...ευχαριστώ εκ των προτέρων...
προφανώς οποιοδήποτε άλλο μηχάνημα έχετε στο μυαλό σας το λέτε...
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
Άποψή μου, 685S2 με Rotel RA-12.

Για τα 100€ διαφορά που έχει με τον RA-11, τα 20w στο κανάλι αξίζουν, ο χώρος σου δεν είναι και παιδικός. Αυτός ο "γάμος" είναι ιδανικός καθώς είναι το ίδιο group εταιρειών και ταιριάζουν ωραία μεταξύ τους.
 


Μηνύματα
13
Reaction score
7
Άποψή μου, 685S2 με Rotel RA-12.

Για τα 100€ διαφορά που έχει με τον RA-11, τα 20w στο κανάλι αξίζουν, ο χώρος σου δεν είναι και παιδικός. Αυτός ο "γάμος" είναι ιδανικός καθώς είναι το ίδιο group εταιρειών και ταιριάζουν ωραία μεταξύ τους.
Σε ευχαριστω για την απάντηση...τον ra-12 δεν τον σκεφτόμουν όχι για τα 100 ευρώ αλλά γιατί θεώρησα πως τα 80 watt του 11 θα με καλυπτουν δεδομένου ότι τώρα έχω ένα ψοφίμι sony compact 40 watt και σπάνια ανεβαίνει πάνω από τη μέση...ενώ και ένας sansui 2x65 στο πατρικό μου με 100σταρια roister, στο 1/3 έδιωχνε οτιδήποτε ανέπνεε μέσα από το σπίτι...όπως είπα οι εντάσεις δεν θα ανέβουν ιδιαίτερα, περισσότερο με ενδιαφέρει η διαύγεια...αλλά για να το λες εσύ κάτι θα ξέρεις παραπάνω...οπότε θα το κοιτάξω και αυτό...θενκς ε λοτ!
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
ενεργα ηχεια + dac και παπαλα...εκτος και εχεις πηγη, οποτε μπορεις να διαθεσεις ολο το ποσο σε ενεργα ηχεια

σε ηχεια για το χωρο σου, καποιο απ τα (τιμες/τεμαχιο):

maudio m3-8
adam a7x
focal alpha 80

αν εχεις πηγη και μπορεις να διαθεσεις ολο το ποσο σε ενεργα ηχεια υπαρχουν κι αλλες επιλογες...
συνδεεις πανω και ενσυρματα τη πηγη ή το dac σου και εισαι οκ...
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Σε ευχαριστω για την απάντηση...τον ra-12 δεν τον σκεφτόμουν όχι για τα 100 ευρώ αλλά γιατί θεώρησα πως τα 80 watt του 11 θα με καλυπτουν δεδομένου ότι τώρα έχω ένα ψοφίμι sony compact 40 watt και σπάνια ανεβαίνει πάνω από τη μέση...ενώ και ένας sansui 2x65 στο πατρικό μου με 100σταρια roister, στο 1/3 έδιωχνε οτιδήποτε ανέπνεε μέσα από το σπίτι...όπως είπα οι εντάσεις δεν θα ανέβουν ιδιαίτερα, περισσότερο με ενδιαφέρει η διαύγεια...αλλά για να το λες εσύ κάτι θα ξέρεις παραπάνω...οπότε θα το κοιτάξω και αυτό...θενκς ε λοτ!
2x40 W είναι ο RA-11, δεν είναι και πολλά.
Αν ο ενισχυτής έχει παραπάνω ισχύ (και ρεύματα) θα αποδώσει καλύτερα το μουσικό περιεχόμενο ιδιαίτερα στα "ξεσπάσματα" ενός κομματιού, άσχετα αν ακούς σε μεσαίες εντάσεις. Επίσης θα ελέγξει καλύτερα το ηχείο συνολικά και κυρίως στη χαμηλή περιοχή. Και θα υποστηρίξει καλύτερα πιθανή μελλοντική αναβάθμιση.
Οπότε για 100 € δεν το συζητάμε, προτίμησε τον RA-12.
Εγώ θα εξέταζα και τον Harman Kardon που προτείνει ο Nick. Φαίνεται πολύ καλή περίπτωση και σε καλή τιμή.
 
Last edited:

Μηνύματα
13
Reaction score
7
Μπλέξαμε την τρέλα μου μέσα...αν δεν ξέρεις αυτά παθαίνεις...Κατάφερα και άκουσα τα Klipsch με ένα Nad...μοντέλο δεν ξέρω...ολόκληρο θηρίο ήταν...δεν μου κάθησαν καθόλου καλά...πολύ πρίμα και τσιριχτά για τα γούστα μου και τη μουσική που ακούω...τα Focal 705v και τα Monitor audio BX2...Αρκετά όμορφα...γλυκά και ζεστά...πάλι με τον Nad...και τα chario 516 με έναν exposure 2x50...και αυτά συμπαθητικά αν και η εμμονή του πωλητή να μου τα δώσει συν του ότι είχε μόνο chario στο κατάστημα μου την έδωσαν λίγο στα νεύρα...Β&w δεν βρήκα να ακούσω όπως και rotel...παρεπιπτόντως...πωλητής μου είπε πως η rotel δεν έχει service στο ελλαντα...αλήθεια ή αρκούδες μου έλεγε;;...Τέλοσπαντων θα συνεχίσω το ψάξιμο και βλέπουμε...Να ρωτήσω και κάτι ρε παιδιά;...τα watt ενός ενισχυτή λειτουργούν αθροιστικά;;δηλαδή ο 2χ40 θεωρείται 80άρης;...και όταν ένα ηχείο στις προδιαγραφές λέει recommended power 30 - 100 watt εννοεί αθροιστικά ή ανά κανάλι;;...εντελώς σκράπας...σας μερσώ πολύ για τις απαντήσεις σας και την υπομονή σας!
 

Μηνύματα
82
Reaction score
29
Τα watt του ενισχυτή απευθύνονται σε κάθε κανάλι ξεχωριστά. Εκτός αυτού δεν αναφερόμαστε σε έναν ενισχυτή σαν 80αρη ,120αρη κ.ο.κ. Το ίδιο ισχύει και για θα ηχεία. Το recommended power αναφέρεται σε ένα μόνο κανάλι.
Εγώ θα συμφωνήσω με τον φίλο που σου πρότεινε τα ενεργά. Με το budget που διαθέτεις μπορείς να πετύχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα αν στραφείς προς αυτή την κατεύθυνση. Η δική μου πρόταση είναι
ηχεία: http://athensproaudio.gr/recording/ixeia-monitor/energa-monitors/focal-solo-6-be-el.html
και με το 500αρι που περισσεύει αγοράζεις και μια καλή κάρτα ήχου όπως π.χ της motu και είσαι άρχοντας.
Αν μπαίνεις τώρα στο χώρο είμαι σίγουρος πως θα σε υπερκαλύψει ένα τέτοιο set up.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
7
Τα watt του ενισχυτή απευθύνονται σε κάθε κανάλι ξεχωριστά. Εκτός αυτού δεν αναφερόμαστε σε έναν ενισχυτή σαν 80αρη ,120αρη κ.ο.κ. Το ίδιο ισχύει και για θα ηχεία. Το recommended power αναφέρεται σε ένα μόνο κανάλι.
Εγώ θα συμφωνήσω με τον φίλο που σου πρότεινε τα ενεργά. Με το budget που διαθέτεις μπορείς να πετύχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα αν στραφείς προς αυτή την κατεύθυνση. Η δική μου πρόταση είναι
ηχεία: http://athensproaudio.gr/recording/ixeia-monitor/energa-monitors/focal-solo-6-be-el.html
και με το 500αρι που περισσεύει αγοράζεις και μια καλή κάρτα ήχου όπως π.χ της motu και είσαι άρχοντας.
Αν μπαίνεις τώρα στο χώρο είμαι σίγουρος πως θα σε υπερκαλύψει ένα τέτοιο set up.
Να πω την αλήθεια τα ενεργά δεν μου είχαν περάσει από το μυαλό...μου άρεσε και η ιδέα ενός συστήματος...δεν χάνω όμως και τίποτα να τα κοιτάξω...αν δεν κάνω λάθος όμως σε αυτά που μου πρότεινες η τιμή δεν αφορά το σετ...εκτός και αν μου λες να πάρω μόνο ένα!:lol::lol:...τώρα για κάρτες ήχου και άλλα τέτοια σατανιστικά δεν ξέρω...σύνδεση με ipad μπορώ να κάνω;...(θες να μιλήσουμε για ολοκληρώματα και παραγώγους να μην νιώθω βλάκας;!)
 

Μηνύματα
82
Reaction score
29
Έχεις δίκιο αυτό ήθελα να προτείνω http://athensproaudio.gr/recording/ixeia-monitor/energa-monitors/focal-cms-50.html. ΄
Πέραν των ηχείων χρειάζεται και μία πηγή στην οποία θα μπορείς να συνδέσεις τις συσκευές μέσω των οποίων θες να αναπαράγεις μουσική (πχ. υπολογιστή , ipad κοκ) αλλά και από την οποία θα ρυθμίζεις την ένταση των ηχείων σου.πχ αυτό http://athensproaudio.gr/hi-fi-el/metatropeis-dac/cambridge-audio-dacmagic-plus.html
Ελπίζω να βοήθησα κύριε μαθηματικέ(;) :)
 

Μηνύματα
13
Reaction score
7
Έχεις δίκιο αυτό ήθελα να προτείνω http://athensproaudio.gr/recording/ixeia-monitor/energa-monitors/focal-cms-50.html. ΄
Πέραν των ηχείων χρειάζεται και μία πηγή στην οποία θα μπορείς να συνδέσεις τις συσκευές μέσω των οποίων θες να αναπαράγεις μουσική (πχ. υπολογιστή , ipad κοκ) αλλά και από την οποία θα ρυθμίζεις την ένταση των ηχείων σου.πχ αυτό http://athensproaudio.gr/hi-fi-el/metatropeis-dac/cambridge-audio-dacmagic-plus.html
Ελπίζω να βοήθησα κύριε μαθηματικέ(;) :)
Ασε αδερφέ και την πάτησα...άκουσα chario constellation lynx με atoll και ερωτεύτηκα...ξέχασα και τα klipsch, και τα 2x30 και τα ενεργά και μάλλον και το μπάτζετ μου...αύριο θα πάω να δω τον peachtree decco 65 μπας και γλυτώσω τα λεφτά για dac...να δούμε που θα καταλήξει όλο αυτό...προειδοποιάτε και σεις λίγο ρε παιδιά!
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
αν δεν πας σε ενεργα, πολυ καλη κινηση να ακουσεις τον peachtree...με πχοια ηχεια τωρα, δε ξερω να σε πω

παντως, πολυ καλα μηχανακια και value4money
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Φρόντισε να ακούσεις τα se μοντέλα, είναι πιο καινούργια και υπόσχονται καλύτερο ήχο από τα αντίστοιχα παλιότερα (νομίζω έχουν έρθει ελλάδα)
 

Μηνύματα
82
Reaction score
29
Ασε αδερφέ και την πάτησα...άκουσα chario constellation lynx με atoll και ερωτεύτηκα...ξέχασα και τα klipsch, και τα 2x30 και τα ενεργά και μάλλον και το μπάτζετ μου...αύριο θα πάω να δω τον peachtree decco 65 μπας και γλυτώσω τα λεφτά για dac...να δούμε που θα καταλήξει όλο αυτό...προειδοποιάτε και σεις λίγο ρε παιδιά!
Ο ήχος των chario μ αρέσει πολύ και δεν εκπλήσσομαι που τα ερωτεύτηκες.
Είναι όμως λίγο δύσκολα στην οδήγηση τους (87db) και θέλουν ενισχυτή με καλά ρεύματα. Αν βέβαια ακούς κυρίως σε χαμηλές εντάσεις δεν νομίζω ότι θα σου λείψει κάτι.
Βλέπω όλο και ανεβαίνει το μπάτζετ. Έτσι είναι. Αν μπεις σ αυτό τον χορό όλο και πιο πολύ χορεύεις. :p:p
 

Μηνύματα
13
Reaction score
7
Φρόντισε να ακούσεις τα se μοντέλα, είναι πιο καινούργια και υπόσχονται καλύτερο ήχο από τα αντίστοιχα παλιότερα (νομίζω έχουν έρθει ελλάδα)
Ο ήχος των chario μ αρέσει πολύ και δεν εκπλήσσομαι που τα ερωτεύτηκες.
Είναι όμως λίγο δύσκολα στην οδήγηση τους (87db) και θέλουν ενισχυτή με καλά ρεύματα. Αν βέβαια ακούς κυρίως σε χαμηλές εντάσεις δεν νομίζω ότι θα σου λείψει κάτι.
Βλέπω όλο και ανεβαίνει το μπάτζετ. Έτσι είναι. Αν μπεις σ αυτό τον χορό όλο και πιο πολύ χορεύεις. :p:p
Τα ακουσα αρχικα με τον atoll in80 se...να πω την αληθεια μου φανηκε υπερβολικος...120 watt στα 4Ω...και σε 35 τμ την ενταση πανω απο το 2 στα 10 δεν την αντεχα καθοτι και ψωρογερος...στα δικα μου 20 τμ τι θα γινει;...θα αρχισουν να πεφτουν οι σοβαδες...ο peachtree εχει 95 στα 4Ω...ελπιζω να ειναι λιγο πιο ηπιος και τι διαολο...60 watt προτεινει η chario για τα lynx, ασε που οικονομικα με βολευει λογω dac...ειδωμεν...το καλο ειναι πως δεν ψαρωνω ιδιαιτερα με τους πωλητες...θα προσπαθησω να ακουσω οσα περισσοτερα...μηχανακια που τα λετε και σεις...και θα αποφασισω με το πασο μου...να ´σαι καλα παντως για τη βοηθεια!
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Με βάση την αρχική σου ερώτηση --> Νad d3020 + FOCAL 816S,
με βάση το τελευταίο σου post --> Νad d3020 + Β&W 685 s2.

Στην πρώτη περίπτωση σε πάω σε ήχο με καλύτερο σημείο τις μεσαίες συχνότητες αλλά ταυτόχρονα ήρεμο και αναλυτικό και στη δεύτερη σε πιο μαλακό/ήπιο μιας και κατάλαβα ότι αυτό θες.
 


nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Από αυτά που γράφει δεν θέλει ανάλυση και αμεσότητα αλλά soft ήχο, και τα kef εξαρτώνται πολύ από τα συνοδά μηχανήματα τα οποία στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι αντάξια, δεν πρέπει να προτείνουμε το απόλυτα καλύτερο αλλά το καλύτερο με βάση τον ακροατή και το σύστημα του.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.148
Τι πρεπει και τι δεν πρεπει ασε να το κρίνουν άλλοι.
Ο ακροατής αξιζει πάντα το καλύτερο.
Πάντα αρχίζουμε απο το ηχειο.
Ενα αναλυτικό ηχειο μπορεί να παίξει και ¨σοφτ¨ ενα ¨σοφτ¨ δεν θα παίξει ΠΟΤΕ αναλυτικα (για να μιλήσω με δικούς σου αδόκιμους όρους)
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Δεν ξέρεις να "διαβάζεις" το μυαλό του άλλου και τα γούστα του, ο μπούσουλας σου δεν είναι οδηγός για όλους,
ποιος θα το κρίνει; ο ενδιαφερόμενος, και τοποθετήθηκε, τα pdf κλπ δεν θα τον ωφελήσουν γιατί τα κριτήρια του είναι διαφορετικά από τα δικά σου και οφείλουμε να απαντάμε ανάλογα με την περίπτωση και με όρους που θα καταλάβει ο εκάστοτε δημιουργός ενός θέματος που ρωτάει κάτι.
 
  • Like
Reactions: vet


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.294
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top