Άποψη για midrange driver


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Για τι χρήση;

Αν π.χ. το θες για ηχείο ανοιχτής μπάφλας,

Έρχεται...

τότε το mid της ATC δεν ταιριάζει αφού ουσιαστικά ο θόλος βρίσκεται σε κλειστό θάλαμο (και ίσως όχι μόνο γι' αυτό το λόγο), οπότε για τι ανοιχτή μπάφλα μιλάμε;


Σημείωση:

Διαβάζοντας το παρακάτω,

Απόψε θα κοιμηθεί στο IZEGEM (Βέλγιο)

http://www.apex-audio.be/manufacturing/products/overview/7/10818

Η οδύσσεια συνεχίζεται, η διαδρομή προσθέτει εμπειρίες.
Και η απόφαση ελήφθει: Ενεργή ενίσχυση 4 δρόμων πλέον αντί των 3.
Το Rane http://www.rane.com/ac23s.html αφού εκπλήρωσε αναλογικά το σκοπό του και με έβαλε στο μπελά της πολυενίσχυσης αποχωρεί στωικά.

Το APEX αφού θα λαμβάνει AES/EBU από το PUC2 Lite http://www.yellowtec.de/products-lp/puc2-lp/puc2-lite.html θα κληθεί να διαχειριστεί τους 4 δρόμους ανα κανάλι μίας δικής μου προσέγγισης των LX521 http://www.linkwitzlab.com/LX521/Description.htm του γέρο- Linkwitz.

Μόλις πάρει μία μορφή άξια παρουσίασης το θέμα θα επανέλθω.
Προς το παρόν ήθελα μόνο να μοιραστώ τη γλυκιά αγωνία της προσμονής :)
θέλω να σου πω το εξής:
Αν ελπίζεις να "βελτιώσεις" το σχέδιο του LX521 αλλάζοντας τα μεγάφωνα, π.χ. σκεπτόμενος να χρησιμοποιήσεις το mid της ATC σαν upper midrange, τότε λυπάμαι που σου το λέω, αλλά έχεις πολύ σημαντικά κενά στις γνώσεις σου, και η (ακριβή) αποτυχία σου είναι δεδομένη.

Δε σου το γράφω αυτό για να σε προσβάλλω, ίσα ίσα χαίρομαι για το θάρρος και τον ενθουσιασμό σου, but you 've got a VERY long way ahead of you before you can even hope you can second guess uncle Siegfried.:)
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Καλή σου τύχη πάντως σε ό,τι φτιάξεις, and keep us posted.



ΥΓ.
Μη βιάζεσαι, please.
Ένα - ένα τα βήματα.
 


Μηνύματα
169
Reaction score
62
Ευχαριστώ Alex,

Συμφωνώ απολύτως για το ATC (παρά του ότι το έριξα στη συζήτηση)
Και προς θεού δεν με προσβάλεις σε καμμία περίπτωση.
Και προς θεού πάλι δεν φιλοδοξώ να επιβληθώ επί του Linkwitz.

Έχεις να μου πείς κάτι για τα άλλα δύο?
Έχεις να μου προτείνεις εσύ άλλο υψηλομεσαίο στις 5"?

Ευχαριστώ και πάλι.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Για τι χρήση;

Αν είναι για ένα ηχείο τύπου LX521, τότε σου προτείνω να κάνεις ακριβώς ό,τι προτείνει ο μπαρμπα-Siegfried.
Πέρα από την εκτενέστατη γνώση του στο θέμα των ηχείων, μην ξεχνάς ότι ορισμένα από τα μεγάφωνα που χρησιμοποιούνται στο LX521 αναπτύχθηκαν από την SEAS σε συνεργασία με αυτόν, άρα είναι μάλλον τα ιδανικά για αυτή τη χρήση.

Σκοπεύεις να ανασχεδιάσεις και τη μπάφλα των μεσαίων - υψηλών;
Πόσο διαθέσιμο χρόνο έχεις;
Ποιά η δυνατότητά σου να φτιάξεις πολλά πρωτότυπα και να τα αξιολογήσεις μετρητικά γρήγορα και αξιόπιστα;

Για να βελτιώσουμε κάτι θα πρέπει πρώτα να έχουμε κάνει κτήμα μας όλο το υπόβαθρο γύρω από την κατασκευή του.
Εσύ το έχεις κάνει;

Το μεγαλείο μιας λαμπρής σχεδίασης κρύβεται πίσω από τη θεώρησή της ως ολότητας, ως ενός συνόλου ανώτερου από το απλό άθροισμα των συστατικών μερών του.
Συνεπώς, 9 φορές στις 10 (τουλάχιστον), η αλλαγή ενός συστατικού με ένα άλλο """ανώτερο""", στη σπάνια και 'καλυτερότερη' περίπτωση το μόνο που θα "προσφέρει" θα είναι το να μην υποβαθμίσει το σύνολο (αλλά θα σου ελαφρύνει τις τσέπες...).
 
Last edited:

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Να συνεχίσω λίγο τις σκέψεις του Ζαπάντη
Η κατασκευή ενός ηχείου από λευκό χαρτί για ένα ιδιώτη είναι κατά βάση μια κουτουράδα .
Υπάρχουν τόσες πολλές παράμετροι που πρέπει να συνδυαστούν που είναι πρακτικά αδύνατον να το πετύχει κάποιος ερασιτέχνης .
Εκτός και έχει ένα πολύ μεγάλο πακέτο που είναι διατεθιμένος να ξοδέψει έχοντας στο βάθος του μυαλού του την πιθανότατη αποτυχία .
Αρχικά φαίνεται εύκολο διαβάζοντας μερικά άρθρα και βρίσκοντας στο διαδίκτυο υπολογιστικούς πίνακες σχεδιασμού καμπινών .
Κανένα κουτί όμως δεν ακούγεται ίδιο με το άλλο και τα πολλαπλά προβλήματα που δημιουργούνται με τους συντονισμούς εντός του δεν είναι πάντοτε προβλέψιμοι .(Εδώ μέσα κάποιος έφτιαξε κουτί από πεύκο καίτοι του επισημάνθηκε εξ αρχής και βέβαια το πέταξε )
Τώρα όσον αφορά την συνέργεια μεταξύ μεγαφώνων υπάρχουν πάρα πολλά που χρειάζεται να ληφθούν υπ'όψιν .
Δεν γνωρίζω το γνωστικό σου υπόβαθρο ούτε την οικονομική σου ευχέρεια αλλά σκέψου σοβαρά 2 και 3 φορές αν το ζητούμενο σου είναι να φτιάξεις κάτι ,ασχέτως αποτελέσμστος,που να είναι το Stamatiski 1 ή η επιθυμία σου είναι να ακούς μουσική ευχάριστα .
Μια ειλικρινής απάντηση προς τον εαυτό σου θα σε οδηγήσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα .

ΥΓ Δεν μπορεί να σου προτείνει κάποιο συγκεκριμμένο γιατί δεν ξέρει ουτε σχέδιο ηχείου ούτε λοιπά μεγάφωνα
 



Μηνύματα
169
Reaction score
62
Alex,

1. Υπάρχουν 2 κατηγορίες DIY'ers:
α) αυτοί που προσπαθούν να δράσουν διερευνητικά και
β) οι συναρμολογητές.

Προσωπικά προσπαθώ να ανήκω στη πρώτη κι ας έχει ρίσκο και ας είμαι συχνά εκτεθειμένος στην άγνοια μου.
Διαβάζω, προσπαθώ, ρωτάω, κάνω ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ εκτιμήσεις, κάνω λάθη, ξανακάνω λάθη και προσπαθώ να βρώ αυή τη 1 από τις 10 περιπτώσεις που θα βρώ τη λύση που ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θεωρώ ότι μου δίνει τη μέγιστη δυνατή αναλογία κόστους/αποτελέσματος. Το πιό πιθανό είναι να μην τα καταφέρω ποτέ. Αυτό το ΑΝ τα καταφέρω όμως.. αυτό με γοητεύει και έτσι ερμηνεύω εγώ το DIY. Στο μεταξύ όμως ακούω ΠΑΝΤΑ μουσική και αυτό είναι το κέρδος, ούτως ή άλλως :)

Στο συγκεκριμένο λοιπόν εκτίμησα ότι είναι καλύτερα να δώσω τα ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ (ΟΧΙ περισσότερα) χρήματα που κοστίζει το ΠΛΗΡΕΣ έτοιμο κιτ του Linkwitz σε ακροβότερους οδηγούς της επιλογής μου και ένα καλό 4δρομο κρός και να αρχίσω να παίζω με όλες τις παραμέτρους όπως με βολεύει.
Μπορεί να αποτύχω παταγωδώς.
Έτσι όμως προτιμώ να βιώνω την εμπειρία του DIY.
Η προτίμηση μου αυτή ΔΕΝ συνεπάγεται ασέβεια στον μέγιστο ερευνητή και οδηγό μου Linkwitz.
Και αν περιμένεις να κάνεις κτήμα σου ΟΛΟ το υπόβαθρο όπως λές πριν αποτολμήσεις κάτι, συγνώμη αλλά αυτή είναι η μεγαλύτερη εγγύηση ότι δεν θα αποτολμήσεις τελικά πότε τίποτα. (εξαρτάται βέβαια από το τι ορισμό δίνει κάποιος στο ΟΛΟ)

2. Το ερώτημα για ένα καλό υψηλομεσαίο οδηγό παραμένει :)

Και πάλι ευχαριστώ!
 


Μηνύματα
169
Reaction score
62
Μάνο,

http://www.linkwitzlab.com/LX521/Supplies.htm

Το σχέδιο του υπογούφερ το αντιγράψαμε ΠΙΣΤΑ με τη βοηθεια ενός καλού φίλου μέχρι χιλιοστού και με τους ίδιους οδηγούς. Είναι ήδη έτοιμο και παίζει :)

Οι λοιποί οδηγοί είναι

Ψηλά:
κανονική φάση
http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=346&Itemid=498

ανάστροφη φάση
http://www.seas.no/index.php?option...&id=367:e0011-06-t25cf002&catid=50&Itemid=360


Γούφερ-υπόμεσαίο
http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=345&Itemid=497

Η προσπάθεια διαφοροποίησης θα γίνει στη πάνω μπάφλα (παίζοντας με κόντρα πλακέ θαλάσσης αξίας 20-30 ευρώ) Θα εστιαστεί στην ζητούμενη ευθυγράμμιση με τη τοποθέτηση τους δλδ με φυσικό-μηχανικό τρόπο των μονάδων όσο αυτό είναι εφικτό. Θα πειραματιστούμε δλδ με μόνα θύματα το χρόνο μας (όσο γουστάρουμε να διαθέσουμε) και κάνα τετραγωνικό μέτρο κόντρα πλακέ.
Αν δεν οδηγηθούμε πουθενά, θα γίνει πιστή αντιγραφή και της πάνω βάφλας και ευθυγράμμιση από το κρός.
Το κρός που θα χρησιμοποιηθεί είναι ήδη γνωστό.
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Τώρα, μάλλον μας δουλεύεις... έχεις επιλέξει όλα τα άλλα, ψαγμένα συστατικά και κολλησες στο μιντ;
 

Μηνύματα
169
Reaction score
62
Τα υπόλοιπα "ψαγμένα" τα έχω στα χέρια μου εδώ και 2-3 χρόνια σε τρίδρομο σετ απ.
Δεν έχω όμως ακούσει ποτέ μιντ ενσωματωμένο σε 4δρομο.
Ότι διαβάζω στα χαρτιά και τις μετρήσεις.
Δεν δουλεύω κανέναν.
Λέω μήπως προσπάθησε κανείς κάτι αντίστοιχο ή έχει να προτείνει κάτι.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Προτάσεις για υψηλομεσαίο λοιπόν?
:)
Ψάξε για μεγάφωνο με;
1. Όσο το δυνατόν πιο "ανοικτό" basket και "πίσω μέρος" ώστε i) να "παίζει" και η πίσω πλευρά του μεγαφώνου (όχι σαν το ATC δηλαδή), και ii) να αποφύγεις ενδεχόμενους αεροδυναμικούς θορύβους
2. Όσο το δυνατόν πιο επίπεδη απόκριση πλάτους στην περιοχή που σε ενδιαφέρει για να μην μπεις στον πειρασμό να κάνεις πολλές διορθώσεις με dsp.
3. Δυνατότητα να δουλέψει με το 8" woofer με φίλτρο 1ης τάξης όπως το αυθεντικό LX521.
4. Χαμηλές παραμορφώσεις.

EDIT:
Η επιλογή woofer που έκανες θα σε αναγκάσει να κάνεις αρκετές αλλαγές στο αυθεντικό σχέδιο, κάτι που δε θα συνιστούσα.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
Τσεκαρε και αυτα τα οποια μαλλον κανουν για ανοιχτη μπαφλα, αφου ένα απ' τα δυο, "φορουσε" το Jamo R909.
( http://www.6moons.com/audioreviews/jamo/909.html )

seas....
http://www.seas.no/index.php?option...8s-w15ch001&catid=49:excel-woofers&Itemid=359
ή αυτό....
http://www.seas.no/index.php?option...6s-m15ch002&catid=49:excel-woofers&Itemid=359

Εxtreme επιλογή θα ηταν καποιο Fostex (σαν wide range) για 3δρομο αντι των 4αρων δρομων.

Οι επιλογες σου είναι μαλλον ότι καλυτερο (για μιντ), κυκλοφορει..
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Να συνεχίσω λίγο τις σκέψεις του Ζαπάντη
Η κατασκευή ενός ηχείου από λευκό χαρτί για ένα ιδιώτη είναι κατά βάση μια κουτουράδα .
Υπάρχουν τόσες πολλές παράμετροι που πρέπει να συνδυαστούν που είναι πρακτικά αδύνατον να το πετύχει κάποιος ερασιτέχνης .
Δηλαδή αν έχεις επαγγελματικό AΦΜ, έχεις ελπίδα?

Εσύ πρέπει να' χεις "καεί" από το DIY, αλλά ακόμα και έτσι κράτα και μια πισινή, που ξέρεις μπορεί να υπάρχουν και επιτυχημένες DIY κατασκευές γενικά (ηχεία, ενισχυτές, πικαπ).
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Δηλαδή αν έχεις επαγγελματικό AΦΜ, έχεις ελπίδα?

Εσύ πρέπει να' χεις "καεί" από το DIY, αλλά ακόμα και έτσι κράτα και μια πισινή, που ξέρεις μπορεί να υπάρχουν και επιτυχημένες DIY κατασκευές γενικά (ηχεία, ενισχυτές, πικαπ).
Η φράση κλειδί Χάρη είναι .....
"από λευκό χαρτί"
Έχω δηλώσει ευθαρσώς οτι εγώ απλά επιχείρησα "συναρμολόγηση" και μόνο και αυτό με πλήρη επίγνωση της άγνοιας μου .
Η κατασκευή ηχείου εκ του μηδενός θεωρώ οτι είναι δυσκολότατον εγχείρημα με αμφίβολα αποτελεσματα .
Υπό την οπτική που το θέτει και θέλει να το επιχειρήσει ο Stakatiski του εύχομαι "καλό ταξίδι" και επιτυχή κατάληξη .
Εξακολουθώ όμως να αμφιβάλλω για το τελικό αποτέλεσμα
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Μανο, η αποψη σου ειναι απολυτα σεβαστη.
Πιστευω πανω απ ολα οτι κανεις λογο με απολυτα κριτηρια.
Το ηχειο που εχεις κατασκευασει ποσο θα κοστιζε σε brand; Η το ηχητικο αποτελεσμα που εχεις ειναι μακρια απο καποιο της ιδιας σειρας απο καποιον κατασκευαστη;
Τωρα αμα το θετεις σε ακρως χαιενταδικο επιπεδο και πας να το βαλεις διπλα σε ενα ηχειο αλλης φιλοσοφιας [ενεργο] η ακομα σε καποιο πανακριβο brand ειναι πολυ πιθανο να το βρισκεις λιγο!
Βεβαια εχουμε δει και πανακριβα δηθεν που το δικο σου τους βαζει τα γυαλια.
Εμενα παντως το ηχειο που εχεις για το κοστος του , μου αρεσει πολυ!
Σιγουρα οι απαιτησεις σου πλεον ειναι για κατι αλλο, οχι ομως οτι δεν ειναι καλο!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.196
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top