update gpu drivers...

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
ομορφοπαιδα, για πεστε μου κατι...ειχα μια παλια συνηθεια να ψαχνω στην Nvidia καθε φορα που εβγαζε νεους drivers, και να τους κατεβαζω...

δεν καθομουν να διαβαζω τι ακριβως νεα πραγματα εφερνε η καθε αναβαθμιση στη συγκεκριμενη καρτα που φοραω εγω...τωρα εβγαλε μια νεα αναβαθμιση (335.23) και μπηκα για πλακα να διαβασω λιγο αν θα φερει κατι το καινουργιο στη καρτα που εχω (gtx 650ti)...

εε, δε βρηκα κατι που να δικαιολογει το update...αυτα που φερνει ο καινουργιος οδηγος ειναι στις νεες 750 και 750ti και ανω...(σκοπιμω ισως?...λανσαραμε τις νεες και αφηνουμε τις παλαιες 650ti να βγουν σιγα σιγα απ το παιχνιδι?...λεω τωρα εγω ο καχυποπτος)

υπαρχει κατι σε καθε νεο driver, που ισως βοηθαει στην καλυτερη overall συμπεριφορα και παλαιοτερων καρτων, ωστε να κανουμε καθε φορα update ή πριν βγαλουμε-βαλουμε παλιους-νεους drivers να βλεπουμε αν φερνει κατι νεο στο μηχανακη που φοραμε?...ή αφου ειναι ουτος η αλλως (driver), συμβατος και με παλιες καρτες, κατεβασε το (και μη βαριεσαι) και ποτε δε ξερεις?...μπορει με κανα νεο driver, η απλη 650ti να γινει 780ti:p:D

υ.γ. μεχρι να πειτε γνωμες, εχω μπει βεβαια και κατεβαζω τους νεους οδηγους:D
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
μόνο τις πολύ σημαντικές βελτιώσεις ή αλλαγές αναφέρουν
η GTX 750 μόλις παρουσιάστηκε γι αυτό κάνουν ιδιαίτερη αναφορά
η GTX 650 Ti είναι ακόμα στη λίστα με τις τωρινές κάρτες της nVidia

πάντα κάνουμε αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση λίγες μέρες μετά την διάθεσή τους από τον κατασκευαστή...
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
οποτε καλο ειναι τελικα να τις κανουμε τις αναβαθμισεις...

παντως δεν εχω καταλαβει ουσιαστικες διαφορες στα παιχνιδια που παιζω...αντε να εχω αυξημενα 5-6 frames μερικες φορες και αναλογα το παιχνιδι...

σκεφτομουν να παω στη νεα 750ti, αλλα δε νομιζω να δω ουσιαστικες διαφορες απ αυτη που εχω...μονο ισως στη καταναλωση...
την asus mars χαλβαδιαζω αλλα ειναι πανακριβη...
 



Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
για να μην ανοιγω αλλο θεμα, πες τε τωρα που "γυριζει"...

για μια light αναβαθμιση σε καρτα γραφικων που να με βγαλει ασπροπροσωπο σε χρηση για παιχνιδια σε σχεση με μια παλια gtx650ti που εχω...

ποιες απ τις 2?...

MSI GTX 750ti
MSI R9 270X

οπως ειπα, ζηταω να χω μια καπχοια διαφορα σε σχεση με την 650ti
συμφωνα με τα review οι καρτες ειναι κοντα...

o gkontoletas δεν θα θελει καν να μιλησει για την R9:D

θα γινει αποψε παραγγελια...μαζι με ενα inkjet πολυμηχανημα που θελω

οποτες?
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Εννοείται τη 2η. :D

Η MSI R9 270X σε όλες τις προδιαγραφές είναι ανώτερη από την MSI GTX 750ti. Σε Shader Units, 1280 έναντι 640. Σε Memory Bus Width, 256 bits έναντι 128. Core Clock, 1120 MHz έναντι 1085. Σε Memory Clock, 1400 MHz έναντι 1350.

Άντε καλορίζικη. :p

ecstatic.gif
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
απλα να χουμε διαφορα με ενδιαφερει, σε σχεση με την 650ti...τα watts που τρωει η R9 λες να δημιουργησουν θεμα?...

τες παντων...καθαρες δουλειες...στο πολυμηχανημα επεσε η παραγγελια...παμε για τη καρτα

ευχαριστω "γιατρε"

edit: o "Κontole" θα σε περιλαβει παντως:p:D:D
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
οι κάρτες είναι σε διαφορετική κατηγορία, πιο μοντέλο παρήγγειλες?

την GTX 760 την είδες?
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Γιωργο, ειδα την msi που εβαλα στο link...λεω msi, γιατι γουσταρω το look και ταιριαζει με τη rog μητρικη:D:D...ασε που το συστημα ψυξης των msi, ειναι απ τα καλυτερα και πιο ησυχα

την ειδα την 760...αλλα εδω την βρισκω πιο ακριβη απ την r9 και δεν μπορω να πω οτι ειναι πολυ μακρια στις επιδοσεις...

MSI GTX760
MSI R9 270X

καλυτερη βεβαια η 760

αυτο που σκεφτομουν ειναι μηπως να το ακυρωνα και να παιρνα καπχοιο απ τα μοντελα με 4 gb μνημης...
πιο future proof ή οχι?
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Εγω πηρα απο αυτόν στο ebay μια r9 280x και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
http://www.ebay.com/itm/Used-Sapphire-Radeon-R9-280X-TRI-X-OC-3-Go-3GB-384-bit-GDDR-5-Memory/281397125640?_trksid=p2047675.c100012.m1985&_trkparms=aid=444000&algo=SOI.DEFAULT&ao=1&asc=24191&meid=8696792827096639731&pid=100012&prg=10283&rk=1&rkt=10&sd=281359742852

Ήταν xfx τωρα δίνει saphire.
Πήγε αρκετά κατω απο 200ευρω
εψαξα και στο ebay...αλλα ελεγα μηπως προλαβαινα να παραλαβω πριν φυγω διακοπες
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Για παιχνίδια δεν υπάρχει future proof κάρτα γραφικών, αν δεν είναι βιαστικό περίμενε μέχρι τον Οκτώβριο
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
να την ακυρωσω δλδ...δεν βιαζομαι ιδιαιτερα...εχω κατι κολληματα και αυξημενο θορυβο απ την υπαρχουσα, αλλα θα ζησω

να περιμενουμε αν ειναι, αλλα θα χουμε δλδ "συγκλονιστικα" πραματα απο Οκτωβριο?...

σιγουρα τα "νεα και καλα κομματια" θα ειναι πανακριβα...

τα "νεα και entry-level" κομματια, θα συναγωνιζονται σε επιδοσεις τα υπαρχοντα?...τι λες?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Το κύριο λάθος που κάνει όποιος δεν παίζει τα τελείως νέα παιχνίδια είναι που δεν καταλαβαίνει πως στα πισιά ό,τι ακριβώς πληρώσεις, παίρνεις.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
zizik παιζουμε και σχετικα παλια παιχνιδια (2-3 χρονων) αλλα και νεα...

μια μεση λυση λοιπον η r9, με λιγο καλυτερη αποδοση, η 760...το λεω λαμβανοντας υποψιν και την γενικοτερη συνθεση του πι-σιου μου, ωστε να μην εχουμε και bottle-necks απο τ αλλα "κομματια"...δλδ με αλλα λογια μια gtx780 δεν μπαινει στο πισι μου...μπαινει δλδ αλλα θα την κολλαει ο επεξεργαστης (i5-1155)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
τελικα περιμενω την msi gtx 760...10% καλυτερη αποδοση με 35 ευρω διαφορα στη τιμη απ την R9...ατιμη nvidia...τες παντων

μετα τις διακοπες θα σας πω εντυπωσεις
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
σορυ παιδια που απανταω καθυστερημενα, αλλα ετοιμαζομαι για να φυγω και μπηκα ετσι μια γρηγορη ματια, για να μην ξεχνιομαστε:D:D

anemelos. τελικη τιμη με μεταφορικα, r9 στα 192 ευρα και 760 στα 224...32 ευρα διαφορα
σε 1080p παιζω τα περισσοτερα, αλλα και κει δεν ειναι μερα-νυχτα οι διαφορες...αλλα τες παντων...τελικα,ειπα να μεινω ξανα στην nvidia, και να μην αλλαζω τωρα στα "γεραματα"

επισης, ηθελα να πσωνισω απο ελλαδα για να χω καπχιον να βριζω, αν κατι στραβωσει:D
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.446
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top