ATC SCM 40 και Musical Fidelity M6i

Μηνύματα
28
Reaction score
4
Καλησπέρα

Επίμαχα σήμερα ένα demo στα ATC SCM 40
Στο demo είχα τον δικό μου amp Musical fidelity M6i
Η εντύπωση μου είναι ότι κάτι δεν ακουγόταν σωστά
Επειδή δεν έχω σκοπό να αλλάξω ενισχητη αλλά ούτε και ηχεία μετά την επόμενη αγορά για πολύ καιρό, το ερώτημα έιναι, υπαρχει περίπτωση ο M6i με 200 watt να μην είναι αρκετά δυνατός για αυτά τα ηχεία ?
Επίσης μια άλλη διαπιστώση,ήταν ότι όταν η στάθμη έπεφτε, τα ηχεία έδειχνε να χάνουν πολύ από τη ζωντάνια τους
Επι του παρόντος ακούω από ένα ζευγάρι PMC DB1+, πολύ διαφορετικός ήχος αλλά πολύ πιο ζωντανός σε ´καθημερινες´ εντάσεις
Είναι ιδέα μου? είμαι ο χαρακτήρας των ηχείων ? μήπως είναι ο ενίσχυτης ?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νίκος
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Τα αναισθητα ηχεία δίνουν την αίσθηση ¨νοθρότητας¨ σε χαμηλές εντάσεις.
Ζητάνε να ανοίγεις το volume, την είχα πατήσει και εγω με τα κεφ reference 201/2 που νόμιζα οτι δεν είχαν καν καλη στερεοφωνικη εικόνα. Μέχρι που... Δυνάμωσα την ένταση...
Μια χαρά ειναι ο ενισχυτης σου και τα ηχεία πολυ τίμια. Θα τρώγανε βέβαια άνετα και αλλα 200 watt ιδιαίτερα σε μεγάλο χώρο.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
δεν ειναι η ιδεα σου, κλειστη καμπινα σημαινει οτι σε χαμηλες σταθμες δεν εχεις full bodied ηχο. Στο PMC εχεις ενισχυση του χαμηλου που φορτιζεται απ τη γραμμη μεταφορας γιαυτο κ η διαφορα στο ακουσμα. Μια χαρα ειναι ο MF για τα ηχεια.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
4
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις
Οπότε το ερωτήμα είναι
Αφού δεν θα μπορώ λόγω διαμερίσματος (και μάλιστα όχι με συμπαγεις τοίχους, μένω μόνιμα στην Αγγλία και τα διαμερίσματα είναι σαν κοτέτσια!!), τα ATC μάλλον δεν κάνουν για αυτό που θέλω, δηλαδή να ακούω σε λογικές εντάσσεις αλλά να μην χάνω από την ζωντάνια.
Αυτά που άκουσα και μου άρεσαν περισσότερο σε λογικές εντάσεις είναι τα Harbeth SHL5
Καμία άλλη πρόταση σε αυτή την κατηγορία?
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
Άκου και τα Proac D18. Απ'ότι διαβάζω σε αγγλικά φόρουμ, ματσάρουν καλά με τον M6i.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
χαμηλες εντασεις με απολυτη διαφανεια και την μικροτερη παραμορφωση Quad esl-2805
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Τα ATC ως ακουστικης αναρτησης, εχουν πολυ καλο ελεγχο του χαμηλου κ δεν διεγειρουν περιεργα τους προβληματικους χωρους που αναφερεις, οποτε αυτο πρεπει να λειφθει ως πλεονεκτημα του 40 στην περιπτωση σου. Σου αρεσε το harbeth και εδω προκυπτει αλλη μια πληροφορια για πως σου αρεσει να ακους και καταλαβαινω οτι μιας και μιλας για shl5 που ειναι πιο γλυκοηχο και "στρογγυλο" σου, αρεσει ο πιο ευφωνικος χαρακτηρας σε σχεση με την ακριβεια και την ουδετεροτητα του atc. Προτασεις υπαρχουν, απλα το μεγεθος του χωρου σου ειναι βασικος παραγοντας κ κριτηριο επιλογης.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
4
Άκουσα μαζί με το ATC και το ProAc D20
Και χαρά ηχεία αλλά με το σκεπτικό ότι αυτά θα είναι τα ηχεία μου για τα επόμενα τουλάχιστον 10 χρόνια θέλω να είναι κάτι ανώτερο, τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι τώρα :)
Ο χώρος δεν θα είναι πάντα σταθερός, γιατί μετακομίζω σχετικά συχνά αλλά περίπου στο 3x4
Για τα quad έχουμε δυο προβλήματα,
1ον ότι μάλλον θα τα πάρω στο garage γιατί από μέσα θα περάσει ο γιος μου, κανένα από τα παιχνίδια του, or και τα δυο μαζί, και μετά το εγκεφαλικό δεν το αποφεύγω , επίσης είναι κατα τι πιο ακριβά από τα already ακριβά που κοιτάω:(
Αν και με βλέπω με Harbeth, καμία άλλη πρόταση;
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
28
Reaction score
4
Επίσης αυτό που ήθελα να πω με το ´διαμερίσματα κοτέτσιά´ είναι το ότι δεν μπορείς να ακούς πολύ δυνατά, γιατί από τον γείτονα σε χωρίζει μόνο μια γυψοσανιδα :(
 

Μηνύματα
9.176
Reaction score
12.669
Acapella audio harlekin mkii...αν τα βρεις μεταχειρισμενα παρτα..και σε χαμηλες και δυνατες εντασεις παιζουν πολυ καλα..Αγγλια που μενεις? αν μενεις λονδηνο ελα να τα ακουσεις...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
χαιρετω την ομηγυρη ... μια ερωτηση ... τα ATC σε χαμηλες εντασεις δεν θα ωφελουνταν απο ενα sub ? θυσιαζοντας ισως λιγο απο την ακριβεια ,αλλα κερδιζοντας ενα πιο "ολοκληρωμενο" ακουσμα ?
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
τα 12τμ σε κατευθυνουν σε ηχειο βασης με 6.5αρι ή μικρο δαπεδου με 5ιντσο. Αυτο σε περιπτωση που καποιες στιγμες θα ακους και πιο δυνατα απο 70db, οπου δεν θα πρεπει να διεγειρεται ο χωρος τοσο ωστε να χεις μπουμαρισμα, ουρες κλπ, πραγμα που κανουν τα "μεγαλα" ηχεια σε μικρο χωρο. Με το διδρομο θα εχεις καλυτερη ομοιογενεια σε κοντινη θεση ακροασης που μαλλον θα ειναι λογω 12τμ, και αν ειναι και βασης θα χεις και καλυτερη εικονα.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
87
magnerpan mg12 οριακα για τον χωρο αλλα με λιγοτερο χαμηλο που ισωs να ειναι ευεργετικο
 

Μηνύματα
28
Reaction score
4
Μένω στο Bristol :)
Τα Acapella είναι εντελώς εκτός budget, υποθέτω ακόμα και μεταχειρισμένα.....
Αυτό με τα ηχεία βάσης έχει βάση!
Ναι μου αρέσει η εικόνα και η ακρίβεια, και τα μικρά που έχω μόνο μικρά δεν ακούγονται, αλλά ψάχνω αυτό το κάτι παραπάνω, το βάθος που έχουν τα μεγαλύτερα ηχεία
Δεν θα μένω για πάντα σε τόσο μικρούς χώρους, αλλ προς το παρόν αυτό είναι το setup.
Υποτίθεται ότι τα Harbeth αν και μεγάλα ηχεία παίζουν σωστά χωρίς booming σε μικρότερους χώρους
Φοβάμαι ότι αν πάω σε ηχεία βάσης δεν θα πάρω πολύ περίσοτερα απο τa PMC, κΑι όπως είπα αυτά θα είναι για μια 10ετια, οπότε προσοχή :)
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
ta harbeth δεν παιζουν σωστα.
αν σου αρεσει αυτο που παιζουν ειναι αλλο θεμα...
 


Μηνύματα
9.176
Reaction score
12.669
Μένω στο Bristol :)
Τα Acapella είναι εντελώς εκτός budget, υποθέτω ακόμα και μεταχειρισμένα.....
Αυτό με τα ηχεία βάσης έχει βάση!
Ναι μου αρέσει η εικόνα και η ακρίβεια, και τα μικρά που έχω μόνο μικρά δεν ακούγονται, αλλά ψάχνω αυτό το κάτι παραπάνω, το βάθος που έχουν τα μεγαλύτερα ηχεία
Δεν θα μένω για πάντα σε τόσο μικρούς χώρους, αλλ προς το παρόν αυτό είναι το setup.
Υποτίθεται ότι τα Harbeth αν και μεγάλα ηχεία παίζουν σωστά χωρίς booming σε μικρότερους χώρους
Φοβάμαι ότι αν πάω σε ηχεία βάσης δεν θα πάρω πολύ περίσοτερα απο τa PMC, κΑι όπως είπα αυτά θα είναι για μια 10ετια, οπότε προσοχή :)
συγνωμη τωρα ειδα και τον χωρο σου..αν αργοτερα πας σε μεγαλυτερο χωρο..ριξε μια ματια στα ακαπελα..μεταχειρισμενα τα εχω βρει και στα 2.500 χιλιαρικα...αν ερθεις καμια μερα προς τα εδω ευχαριστως να τα ακουσεις.
 


Μηνύματα
361
Reaction score
221
θα συμφωνησω με την αποψη περι magnepan,δεν θα χρειαστουν sub σε τετοιο χωρο και το spl τους δεν θα ενοχλει το γειτονα,σε σχεση με 2δρομο βασης η εικονα που θα χεις ειναι η μερα με τη νυχτα
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
τα διπολα θελουν 1.5 μετρο απο τον εμπρος τοιχο. Ειναι η αναγκαια συνθηκη για να εχουμε 10ms και πανω καθυστερηση του πισω κυματος ωστε να μην "χαλαει" την εικονα.
Where is the best position in my room for Magneplanars?
The Gold Standard for speaker placement (for any speaker) would provide a minimum of a 10-12 millisecond delay for the first reflection off of the walls. Take a look at show coverage. Note how all manufacturers follow these guidelines.

που θα τα βρει σε4χ3?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.682
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top