KH 310 A - Active Studio Monitor στο σαλόνι?

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
6μ?:o...πολλα μου φαινονται και μενα

θα "χανεται" εντελως το ηχειο...δλδ στα 3 (και κατιτις) ηχειου-ακροατη, εχει θεμα?..μηπως το δοκιμασατε σε τετοιες αποστασεις εννοω

το οτι δεν το χαλαει να ειναι κοντα σε τοιχο, ισως εχει να κανει οτι το "βοηθαει" και λιγο στο "χαμηλο"?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Η θέση ακρόασης μου είναι στα 2.5μετρα.
Μπορεί να παίξει κοντά σε τοίχο γιατι ειναι κλειστής καμπίνας, και φυσικά το χαμηλό με αυτή την τοποθέτηση τονίζεται.
Παντως τα διαγράμματα του Αλεξ Ζάπ εχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον....
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Λέγε, σου αρέσει; Μπορείς να ακούσεις με ένα τόσο σωστό μόνιτορ και χωρίς EQ κανονικές, βλ. εμπορικές, παραγωγές του 60, 70, 80, 90, 2000;
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Δηλαδή οι παραγωγές αυτές θέλουν πχ λάμπα η vintage ενισχυτές για να τις φχαριστηθείς ;:tongue:
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Δηλαδή οι παραγωγές αυτές θέλουν πχ λάμπα η vintage ενισχυτές για να τις φχαριστηθείς ;:tongue:
Οχι, αλλά ηχεία με φλατ κούρδισμα ακούγονται δυσάρεστα με κακες η και μέτριες παραγωγές.

Βέβαια το πόσο φλατ θα είναι τα ηχεία στον χώρο ειναι μια άλλη υπόθεση.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Η ερώτησή μου ήταν ολίγον προβοκατόρικη. Προσωπικά έχω καταλήξει ότι ο βασικός λόγος που αυτό το χόμπυ είναι σαν το κυνήγι του άγιου δισκοπότηρου είναι ακριβώς η πολύ κακή ποιότητα του 99% των παραγωγών. Προσωπικά επίσης έχω καταλήξει ότι με ένα καθαρά στουντιακό σύστημα υψηλού επιπέδου και προδιαγραφών, με επίπεδη απόκριση στη θέση ακρόασης (με drc) και με συμπαθητική καμπύλη RT δωματίου, το αποτέλεσμα είναι από συμπαθητικό μέχρι αδιάφορο για την πλειοψηφία των παραγωγών. Δε το σώζουν ούτε η ενεργή πολυενίσχυση ούτε τα πολλά βατ παρά μόνο EQ, για εύκολη παραμετροποίηση 'ον δε φλαη'. Ή αλλιώς κυνήγι κουρδίσματος του κρος, λάμπες, μαντζούνια ή ότι άλλο. Τα γράφω αυτά γιατί πιστεύω ότι πολύς κόσμος που διαβάζει πιστεύει ότι οι άρτιες τεχνικές προδιαγραφές θα του δώσουν million dollar ήχο. Όχι, θα του δώσουν ένα σωστό σύστημα που δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα αρέσει στον ιδιοκτήτη του. Ειδικά αν ο τελευταίος είναι αλεργικός στο EQ.

Ρισπεκτ πάντως για το συγκεκριμένο ηχείο.
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Μα τι απογοητευσις! Δεν ηταν δώρο για μένα τελικά...μάλλον σε περιοδεία βγήκαν τα ηχεία...απο τα βόρεια στα νότια προάστια! Η τουρνε, περιλαμβάνει και άλλες πόλεις;
 




Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Οι προλαλήσαντες τα είπαν όλα... και με βρίσκουν σύμφωνο, απλά εγώ επειδή βαριόμουνα να ξεστήσω το σύστημα και να το ξαναστήσω (πάλι μικρόφωνα κλπ.).... βγήκαμε "κάποια" :cautious: εκατοστά μακρύτερα από τους πίσω τοίχους, από αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής... και είχε "κόντρα" και ένα χώρο που είναι "ρουφήχτρα"....:rolleyes:



 


nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Θα τα αγοράσεις έτσι; σου άρεσαν έμαθα.
Ετοίμασε τα Sony, έρχομαι..
 






Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top