Βοήθεια στην επιλογή DAC

Μηνύματα
33
Reaction score
1
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω ποια DAC είναι αξιόλογα μέχρι τα 500 ευρώ. Αυτή την στιγμή έχω ένα dacmagic συνδεδεμένο με ένα squeezebox touch. Το υπόλοιπο σύστημα είναι ένας pathos classic one mk3 με τα focal 807v. Η σύνδεση με το media player θα γίνει μεσω usb και θέλω να μπορεί να παίζει μέχρι τουλάχιστον 96khz.
Επίσης σε τί τιμή μπορώ να δώσω το dacmagic? Ευχαριστώ πολύ
 

Μηνύματα
28
Reaction score
4
Αν σε ενδιαφέρει μόνο USB είσοδος τότε δες αυτό:
http://www.johnkenny.biz/new-home-1
John Kenny Ciunas
Το χρησιμοποιώ εδώ και 8 μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος
Και σε σύγκριση με ακριβότερα DAC μου ακούγεται πολυ καλά
Το βασικό πλεονέκτημα είναι η τροφοδοσία που βασίζεται σε επαναφορτιζόμενες μπαταρίες
Απο την άλλη βέβαια δίνεις 500+ Euro και παίρνεις ένα DIY κουτί......
 

Μηνύματα
33
Reaction score
1
Ευχαριστώ, φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση αλλά επειδή έχω επάνω CD player και θέλω να βάλω και την τηλεόραση θα ήθελα τρεις εισόδους. Μέχρι στιγμής κοιτούσα τα Arcam irDAC και το Audiolab M-DAC....... δεν είναι κακή ιδέα το diy κουτί γενικά μιλώντας.....
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Έχει νόημα ν' αλλάξεις το dacmagic για το rDac? Παρόμοιο ήχο πιστεύω ότι θα πάρεις, διαφορετικής προσέγγισης λόγω εταιρείας.
Καλύτερα να κοιτάξεις το Audiolab M-DAC και τα υπόλοιπα που υπάρχουν στην κατηγορία του. Κάνεις που κάνεις την αλλαγή, μη μείνεις στην ίδια κατηγορία ;)
 





Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
M1 dac .Musical fidelity το καλύτερο για τα χρήματα του κοστίζει 485 και παίζει για 1000!
Ποιό dac του 1000ρικου έχεις κατά νού ;
Η ποσοτική σύγκριση ας γίνεται με λίγη φειδώ .:geek:
 

Μηνύματα
274
Reaction score
79
Σε αυτά τα χρήματα 1200-1300
ένα είναι Μy tek stereo dsd!
Πολύ καλό παίζει 2-2.5 φορές πάνω.....
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Το ξανακάνεις .
το 2-3 φορές παραπάνω δεν λέει τίποτα .
Κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά μπορεί να είναι καλύτερα κατά 10 -20 η και 50 %.
Αλλά η έκφραση παίζει 2φορές καλύτερα ειναι βαθύτατα υποκειμενική .
πχ πως είναι δυνατόν να ορίσεις οτι κάποια συσκευή αποδίδει 2-3 καλύτερα από κάποια άλλη την κιθάρα ή το πιάνο ;
 

Μηνύματα
274
Reaction score
79
Απλά στο λέω για να τονίσω ότι για τα χρήματα που δίνεις παίρνεις εξαιρετικό αποτέλεσμα γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις...
Έχω μιλήσει με άνθρωπο πολύ ενημερωμένο για τα dac και ήταν η πρώτη επιλογή του στην κατηγορία αυτή το άκουσα και μου πιστοποίησε την γνώμη του!
Άκουσε το αν σε ενδιαφέρει η αγορά ενός πολύ καλού αναλυτικού και ποιοτικού dac σε όλο το φάσμα.
Το stereophile το θεωρεί σε review πολύ καλύτερο από ακριβότερα dac που κυκλοφορούν.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
To m1dac θα σου αλλάξει τον ήχο. Φέρνει τις φωνες πιο μπροστά, τονίζει τα σίγμα αλλά κόβει τα συρριστικά πρίμα. Μπάσο καλό. Ούτε τονισμένο, ούτε απών.
Αν σου αρέσει ο ήχος που έχεις τώρα, πήγαινε σε κάτι πιο ουδέτερο. Σε Teac, Cambridge Audio ή Audiolab.
Αν θες να γλυκάνεις λίγο τον ήχο, τσεκάρεις το M1DAC. Εγω με αυτό παίζω και δεν το αλλάζω με τίποτα.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
79
Βάλε και την ακρίβεια ανάλυση και ουδέτερο τη τα και είναι μπόμπα και εγώ m1 έχω αλλά όταν μπορώ να ανέβω τότε my tek η αν θέλεις την κορυφή auralic vega και δεν ασχολείσαι άλλο με το ανάλογο κόστος βέβαια!
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Μιλησα κι εγω μ εναν φιλο μου που εχει μαυρη ζωνη στα dac, αναφεροντς τον τα ονοματα που γραφτηκαν πιο πανω και μου ειπε ....bullshit
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Κλασικό ποστ, κάποιος ζητάει γνώμη με όριο μια τιμή και οι προτάσεις σε τριπλάσια τιμή από το όριό του πέφτουν βροχή. Ρε παιδιά, δεν βγαίνουμε, βοηθήστεεεεεε μην μας λέτε μεγαθήρια!
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Εν προκειμένω, βέβαια, μπορείς να τσεκάρεις μεταχειρσμένο MDAC από ebay που πρέπει να παίζει πάνω-κάτω 400 ευρώ, εγώ το είχα και είναι πραγματικά αξιόλογο σε αυτήν την κατηγορία τιμής.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Πάντως αν μπορείς να το ακούσεις πριν το αγοράσεις θα είσαι ο καλύτερος.
Ποτέ δεν ξέρεις πως θα κάτσει στο σύστημα/χώρο/γούστα σου.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
79
Ούτως ή αλλιώς θα πρέπει να ακουστεί το dac και οποιοδήποτε μέρος του συστήματος πριν κουμπώσει η όχι με το υπάρχον .
Όσον αφορά το θέμα ο φίλος ρώτησε και για το M6 που είναι άλλη κατηγορία τιμής γιαυτό και η συζήτηση....
Εκτός αν θεωρεί κάποιος ότι τα forum's είναι κλειστές ομάδες με κλειστές συζητήσεις αυστηρά βάση προεπιλεγμενων και μόνο απόψεων.
Κανείς δεν μπήκε στο χώρο του hi fi - hi end και έμεινε με το σύστημα που ξεκίνησε.
Για το ζουμί τώρα κολλητός που πήγε από dacmagic σε m1 έχει πάθει πλάκα !!!!!
Είναι ένα μηχάνημα το dac που παρεμβαίνει στη αλυσίδα του συστήματος και με ξεχωριστό χαρακτήρα το κάθε ένα από αυτά Άκουσέ το ούτως ή άλλως!
Χρόνια Πολλά και καλά ηχητικά ταξίδια σε όλους!
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.128
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top