Κάτω Από Τα 1000€

Μηνύματα
755
Reaction score
512
Η ανθρώπινη συμπεριφορά πολλές φορές καθορίζετε από ψυχολογικούς παράγοντες αλλά και ψυχολογικά όρια . Μετά την είσοδο του Ευρώ στην ζωή μας άλλαξαν τα οικονομικά ψυχολογικά όριά μας και τώρα συνήθως έχουμε για τις αγορές μας σαν ψυχολογικό όριο τα 1000€.

Δεδομένου αυτού ποιες συσκευές ήχου έχετε ακούσει με ικανοποιητικό ήχο και κάτω αυτού του ψυχολογικού ορίου???
Η ανθρώπινη συμπεριφορά πολλές φορές καθορίζετε από ψυχολογικούς παράγοντες αλλά και ψυχολογικά όρια
π.χ. εχω βρεθει σε ενα σπιτι φιλου που επαιζε ενα micro stereo και ακουγοταν τελεια. το πηρε 100ευρο
Ευτυχως ολες οι εταιριες προσφαιρουν τεραστια ποικηλεια σε μοντελα για καθε γουστο. Μετα ο ιδιος φιλος αγορσε τα monitor audio rx-8 που του κοστισαν 1450 ευροπουλακια. Σε σπιτι φιλου συντονιστηκαν τα rx-6 και ηταν πολυ καλα.
Ομως στου παιδιου το σπιτι δεν μου εκαναν καμια εντυπωση
Ενας ηχοληπτης καποτε ειπε οτι στο καρο δεν μπορεις να αγγιξεις την τελειοτητα ενος hi fi σαλονιου. Για εμενα μυθος διοτι το καρο μου οταν το ειχα τα εδινε ολα.
αρα η γκαμα του hi-fi εκτεινεται απο τα 100ευρω μεχρι 100.000ευροπουλα!!
Με κερδιζει πολυ ο λογος κοστους προς τιμης..
Πρωσοπικα θελω να βρω την χρυση τιμη σε αυτα.
Βρεθηκαν 2000ε στην τσεπη μου και πηρα οτι μπορουσα.
Ο ηχος (8 ηχεια) γεμιζει τον χωρο και με ευχαριστει με 1300συνολικο κοστος
Τα υπολοιπα πηγαν στην Led 3d tv
Μια επιχειρηση ειναι 5 ηχεια Wharfedale Vardus με κοστος 400ευρο
300ευρο για καλο σαμπ και 300 για εναν καλο 5καναλο
=1000
 

Μηνύματα
755
Reaction score
512
Η ανθρώπινη συμπεριφορά πολλές φορές καθορίζετε από ψυχολογικούς παράγοντες αλλά και ψυχολογικά όρια
π.χ. εχω βρεθει σε ενα σπιτι φιλου που επαιζε ενα micro stereo και ακουγοταν τελεια. το πηρε 100ευρο
Ευτυχως ολες οι εταιριες προσφαιρουν τεραστια ποικηλεια σε μοντελα για καθε γουστο. Μετα ο ιδιος φιλος αγορσε τα monitor audio rx-8 που του κοστισαν 1450 ευροπουλακια. Σε σπιτι φιλου συντονιστηκαν τα rx-6 και ηταν πολυ καλα.
Ομως στου παιδιου το σπιτι δεν μου εκαναν καμια εντυπωση
Ενας ηχοληπτης καποτε ειπε οτι στο καρο δεν μπορεις να αγγιξεις την τελειοτητα ενος hi fi σαλονιου. Για εμενα μυθος διοτι το καρο μου οταν το ειχα τα εδινε ολα.
αρα η γκαμα του hi-fi εκτεινεται απο τα 100ευρω μεχρι 100.000ευροπουλα!!
Με κερδιζει πολυ ο λογος κοστους προς τιμης..
Πρωσοπικα θελω να βρω την χρυση τιμη σε αυτα.
Βρεθηκαν 2000ε στην τσεπη μου και πηρα οτι μπορουσα.
Ο ηχος (8 ηχεια) γεμιζει τον χωρο και με ευχαριστει με 1300συνολικο κοστος
Τα υπολοιπα πηγαν στην Led 3d tv
Μια επιχειρηση ειναι 5 ηχεια Wharfedale Vardus με κοστος 400ευρο
300ευρο για καλο σαμπ και 300 για εναν καλο 5καναλο
=1000
ξεχασα να πω οτι στον προυπολογισει (1300) ειναι μεσα και ο ενισχυτης μου και τα 8 ηχεια
Να εισαι καλα Videomix.τον εχω αγαπησει τιμη ουτε του θεου μην πεις
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Η ανθρώπινη συμπεριφορά πολλές φορές καθορίζετε από ψυχολογικούς παράγοντες αλλά και ψυχολογικά όρια . Μετά την είσοδο του Ευρώ στην ζωή μας άλλαξαν τα οικονομικά ψυχολογικά όριά μας και τώρα συνήθως έχουμε για τις αγορές μας σαν ψυχολογικό όριο τα 1000€.

Δεδομένου αυτού ποιες συσκευές ήχου έχετε ακούσει με ικανοποιητικό ήχο και κάτω αυτού του ψυχολογικού ορίου???
Ήταν το 2004 όταν ξεκίνησε το νήμα, σήμερα ποιο είναι το ψυχολογικό όριο; Υπάρχει γι' αυτά τα είδη κάποιο ψυχολογικό όριο ή είναι είδος πολυτελείας όπου δεν το σκεφτόμαστε καν;
Με το κόστος ζωής στα ύψη, τους μισθούς στα βάθη, έχουμε φτάσει σε κατάσταση αρνητικής μισθοδοσίας, αν χρειαστεί να κινηθούμε για την κτήση ενός συστήματος ήχου, ως δώρο πολυτελείας στον ταλαιπωρημένο εαυτό μας, τι θα έπρεπε να κοιτάξουμε; Πως θα έπρεπε να σκεφτούμε;
Θα είναι κίνηση "ζωής", θα πρέπει να είναι σύντροφος και όχι ταλαιπωρία, θα πρέπει να μας ευχαριστεί και όχι να μας κάνει να ψαχνόμαστε... Οπότε, τι πρέπει να προσέξουμε;
 


Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Για να καταλάβω, με 100 ευρώ ανα μηχάνημα και ηχεία, μπορείς να καλύψεις τις απαιτήσεις ακρόασης;
Δηλαδή, με 100 ευρώ για ενισχυτή, 100 ευρώ για ηχεία, 100 ευρώ για πηγή, σύνολο 300 ευρώ;
Μπορεί να είναι 200 ευρώ για ενεργά ηχεία και 100 ευρώ για d/a με ακροάσεις μεσω υπολογιστή, αφού καλύπτει και το ραδιόφωνο, με έλεγχο στάθμης από την έξοδο του υπολογιστή;
Αυτό ονομάζεται HiFi ή σύστημα ανάγκης για να λέμε ότι μαζί με το καναπέ, την τραπεζαρία, τις καρέκλες, έχουμε και ένα "κάτι" να παίζει;
Προάγει την ανθρώπινη ανάγκη για τη μουσική ή φτάνεις σ' ένα σημείο όπου είτε ακούς από μπάρα και "έξυπνη" τηλεόραση ως πηγή είτε από αυτό, είναι το ίδιο; Ποιος ο λόγος να το αποκτήσεις πια; Για να λες ότι έχεις στερεοφΟνικό; :D
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Κατ' αρχάς, οι ανάγκες δεν προάγονται, ικανοποιούνται. "Προάγονται" από τα ακριβά προϊόντα, το marketing των οποίων τις καλλιεργεί τεχνηέντως, υποθάλποντας την επιθυμία και την αυταρέσκεια, κατ' ουσίαν, πλασσάροντας την επιθυμία ως ανάγκη. Πέραν αυτού, βεβαίως ένα σύστημα των 300€ μπορεί να είναι hi-fi, και υπάρχουν και παραδείγματα.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Σωστά C. Coyias! Λάθος χρήση λέξης ;)
Για τη συνέχεια του μηνύματος, διαφωνώ.
Από τη Ρωμαϊκή εποχή μέσω του Μαικήνα, του Σενέκα, στον κόσμο του Μπαρόκ αργότερα, όπως και στη σύγχρονη εποχή μέσω δεκάδων ερευνών της ιατρικής, έχει αποδειχθεί ότι η μουσική διώχνει την ένταση, ευεργετεί την καρδιά, το μυαλό και γενικά βελτιώνει την ψυχοσωματική μας κατάσταση.

Πηγαίνοντας τώρα στις πραγματικές συνθήκες μίας οικιακής χρήσης, όπου το ηχητικό σύστημα δεν είναι μόνο για "σοβαρές" ακροάσεις αλλά και για κάθε πιθανή κάλυψη της οικογένειας, από το παρτάκι του παιδιού ως την παρέα της μητέρας όσο κανει τις οικιακές εργασίες, ένα σύστημα των 300 ευρώ μπορεί να τις καλύψει, έτσι που να ικανοποιεί ολες τις δραστηριότητες;
Είμαστε ικανοί ν' αντιληφθούμε ότι υπάρχουν περιορισμοί στις επιδόσεις του συστήματος των 300 ευρώ;
Μπορούμε να καταλάβουμε ότι ένας ενισχυτής των 25 βατ στο κανάλι, μ' ένα ευαίσθητο ηχείο που έχει μεγάφωνο 5" δε μπορεί να γεμίσει ένα χώρο 25 τ.μ. σε εντάσεις καταστήματος χωρίς να υπερβεί τα όρια του με αποτέλεσμα να έχουμε περισσότερο θόρυβο παρά ένταση;
Από την άλλη, η ευκολία χρήσης στην έναρξη αλλά και τη λειτουργία του συστήματος είναι παράγοντας που βοηθά τα μέλη μίας οικογένειας να χρησιμοποιούν παραπάνω το στερεοφωνικό τους; Αυτό το αναφέρω σε σχέση με την αναφορά μου παραπάνω για ενεργά ηχεία και ακροάσεις μέσω υπολογιστή.

Μαλλον τα 100 ευρώ, αν δεν αναφέρθηκαν ως ειρωνία στην οικονομική εποχή που βιώνουμε όλοι, τα βρίσκω υπερβολικά λίγα. Θα έθετα ένα ψυχολογικό όριο στα 300 ευρώ ανά κομμάτι.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.076
Εγώ ξέρω ότι από τον καιρό που αγόρασε ο πατέρας μου το πρώτο στερεοφωνικό στο σπίτι η επιλογή ήταν απλή:
Ή δίνεις έναν μισθό για όλα (50000 δραχμές έπαιρνε ο πατέρας μου τότε, 52000 δραχμές κόστισε ολόκληρο το πρώτο στερεοφωνικό). Ή δίνεις έναν μισθό για το κάθε εξάρτημα.
Αν δεν έχεις μισθό, προφανώς δεν ασχολείσαι. Αν έχεις δώσει παραπάνω, μάλλον ξημεροβραδιάζεσαι και στο παρόν φόρουμ.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
10
Επιστρέφοντας στο αρχικό ερώτημα, Bluetone C25 - 800e (η τιμή που τα είχε πέρυσι, τώρα ανέβηκε στα 1000, δυσκολεύει η περίπτωση).
Είναι και Έλληνας κατασκευαστής, ενισχύουμε την οικονομία.

Ερώτημα στον CostasCoyas: παράδειγμα hi-fi 300 ευρώ? Μιλάμε για ηχεία μόνο?
Εχω τουλάχιστον 3 φουλ ενδιαφερομενους
ευχαριστω
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
...

Ερώτημα στον CostasCoyas: παράδειγμα hi-fi 300 ευρώ? Μιλάμε για ηχεία μόνο?
Εχω τουλάχιστον 3 φουλ ενδιαφερομενους
ευχαριστω
Όχι μόνον ηχεία, πλήρες σύστημα. Δηλαδή, πλήρες, υπό την έννοιαν ότι αυτό περιλαμβάνει ή μπορεί να δεχθεί μια πηγή και να παίξει ήχο από κάποια ηχεία. Βέβαια, ο προϋπολογισμός είναι πολύ σφιχτός, επιβάλλοντας περιορισμούς, όπως η αξιοποίηση κάποιας συσκευής που υπάρχει ήδη, ή και ψάξιμο στα μεταχειρισμένα.

Αν μιλάμε για καινούργια, και υπό την προϋπόθεση πως υπάρχει διαθέσιμος κάποιος υπολογιστής, τότε κάποιος μπορεί να πάρει μια κάρτα (καλού) ήχου, όπως αυτή ή αυτή, να την καρφώσει επάνω στον υπολογιστή και μ' αυτή να οδηγήσει κάποια φθηνά ενεργά ηχεία, όπως αυτά, ή άλλου κατασκευαστή, Alesis, Fostex κλπ. Λόγω του μικρού γούφερ - η σπάθη του κόστους γαρ - είναι απαραίτητο να τα ακούει από σχετικά κοντά, από απόσταση όχι μεγαλύτερη των 2 μέτρων. Εδώ που τα λέμε, για όλα τα ηχεία με ένα 6,5άρι γούφερ, ανεξαρτήτως τιμής, αυτή είναι η μέγιστη απόσταση που μπορεί να τα ακούει κανείς, αν θέλει να μη χάνονται τα μπάσα. Βέβαια, η λύση αυτή προϋποθέτει ριπαρισμένα αρχεία, μιας και το παίξιμο ενός CD σε drive υπολογιστή είναι θορυβώδες. Είναι όμως μια λύση με αξιόλογη ποιότητα ήχου, ασχέτως εάν οι περισσότεροι (ανυποψίαστοι ή απλώς σνομπ) proude owners θα της γυρίσουν την πλάτη περιφρονητικά.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Αν πάμε στο κλασικό σχήμα πηγή - ενισχυτής - ηχεία, τότε το όριο των 300 ευρώ μας αναγκάζει να στραφούμε εν πολλοίς στα μεταχειρισμένα. Πολλές φορές έχω ποστάρει τέτοια από το γερμανικό eBay, διότι αφ' ενός οι γερμανοί είναι πολύ εντάξει στις συναλλαγές τους (αυτό που θα σου πουν, αυτό είναι), κι αφ' ετέρου δε, διότι η Γερμανία είναι μια μεγάλη και πλούσια χώρα, και επομένως μπορεί κανείς να βρει εκεί μεγάλη ποικιλία.

Ως ψηφιακή πηγή μπορεί κανείς να αναζητήσει κάποιο παλιό cd player αποδεδειγμένης αντοχής και καλής ποιότητας ήχου, όπως τα bit stream της Technics (SL PG...). Επίσης, πολύ καλές περιπτώσεις είναι τα πολυδιαφημισμένα Marantz και τα Yamaha. Βεβαίως, αναλόγως της ζήτησης που μπορεί να έχει ένα τέτοιο παλιό μοντέλο ακόμη και σήμερα, η τιμή του μπορεί να είναι σχετικά αλμυρή.

Πηγαίνοντας στους ενισχυτές, καλή περίπτωση είναι ο θρυλικός NAD 3020, που πωλείται ακόμη μεταχειρισμένος στην πατρίδα του, σε πραγματικά χαμηλές τιμές. Άλλες καλές περιπτώσεις είναι οι προ 20ετίας - κι βάλε ολοκληρωμένοι ενισχυτές της Harman Kardon, PM 640, 645, 650, 655, 665. Ειδικά ο τελευταίος είναι πάρα πολύ καλός ακόμη και με τα σημερινά δεδομένα.

Αντίστοιχες ευκαιρίες υπάρχουν και στα πικάπ. Ειδικά στη Γερμανία μπορεί να βρει κανείς έτοιμα μεταχειρισμένα με κεφαλή, σε διάφορες τιμές, αναλόγως της ηλικίας, της κατάστασης, και της ιεραρχίας που είχε το μοντέλο στη γκάμα. Επίσης, υπάρχουν αρκετά Thorens, κυρίως το TD-166, που είναι ένα πάρα πολύ καλό πικάπ, και παίζει καλύτερα από όλα αυτά τα μονοκόμματα σανίδια που πωλούνται σήμερα. Χρειάζεται κάποια προσοχή, καθώς αρκετά μοντέλα είναι με κίνηση τροχαλίας, που πρέπει να αποφευχθεί πάση θυσία.

Το μόνο που λείπει μετά είναι ένα ζευγάρι καλούτσικα ηχεία, κυρίως βάσης με ένα 6,5άρι γούφερ, και μάλιστα γούφερ με περιφερειακή ανάρτηση από λάστιχο (και όχι από styrofoam που δεν αντέχει τόσο πολύ στο χρόνο). Κάποια μικρά B&W είναι ό,τι πρέπει, και μπορούν να βρεθούν στη Γερμανία ή την Αγγλία γύρω στα 100 - 150 ευρώ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Βέβαια, ανακύπτουν ερωτήματα. Κι αν χαλάσει; Τόσα χρόνια μηχάνημα, δε μπορεί, κάποτε θα χαλάσει. Είναι η αυτονόητη αντίδραση ενός ανθρώπου, εκτός αν πάρει το βάπτισμα του μεταχειρισμένου. Τα υπόλοιπα έρχονται εύκολα.

Υπάρχει και η αντιδιαμετρική στάση στο όλο πράγμα. Δηλαδή, μπορεί κάποιος να βγει παγανιά και να πάρει χαλασμένα, με τηνπρόθεση να τα επισκευάσει, αλλά αυτό προϋποθέτει χρόνο και γνώσεις. Για παράδειγμα, αυτός εδώ ο Yamaha είναι κατά πάσα πιθανότητα επισκευάσιμος, αν αναλογιστούμε τη βλάβη, όπως την περιγράφει ο πωλητής.

Πάντως, θέλει ψάξιμο, όχι μόνο για τους παραπάνω λόγους, αλλά και διότι πολλοί πωλητές δεν στέλνουν εκτός της χώρας τους, ενώ άλλοι στέλνουν αλλού, αλλά όχι στην Ελλάδα. Τέλος, υπάρχουν κι άλλοι που στέλνουν Ελλάδα, αλλά πρέπει να τους βρεις...
 

Μηνύματα
14
Reaction score
10
Αντίστοιχες ευκαιρίες υπάρχουν και στα πικάπ. Ειδικά στη Γερμανία μπορεί να βρει κανείς έτοιμα μεταχειρισμένα με κεφαλή, σε διάφορες τιμές, αναλόγως της ηλικίας, της κατάστασης, και της ιεραρχίας που είχε το μοντέλο στη γκάμα. Επίσης, υπάρχουν αρκετά Thorens, κυρίως το TD-166, που είναι ένα πάρα πολύ καλό πικάπ, και παίζει καλύτερα από όλα αυτά τα μονοκόμματα σανίδια που πωλούνται σήμερα. Χρειάζεται κάποια προσοχή, καθώς αρκετά μοντέλα είναι με κίνηση τροχαλίας, που πρέπει να αποφευχθεί πάση θυσία.

Το μόνο που λείπει μετά είναι ένα ζευγάρι καλούτσικα ηχεία, κυρίως βάσης με ένα 6,5άρι γούφερ, και μάλιστα γούφερ με περιφερειακή ανάρτηση από λάστιχο (και όχι από styrofoam που δεν αντέχει τόσο πολύ στο χρόνο). Κάποια μικρά B&W είναι ό,τι πρέπει, και μπορούν να βρεθούν στη Γερμανία ή την Αγγλία γύρω στα 100 - 150 ευρώ.
Δεδομένου ότι επαναλειτούργησα μετά από 15ετία παλίο TD-160 του πατέρα μου, και τα παλιά μου ηχεία είναι τα BW600 με λάστιχο, νιώθω ξαφνικά ένα φως από τον Όλυμπο να πέφτει πάνω μου....
 



Μηνύματα
14.871
Reaction score
20.417
για 10 χρονια πίσω και για τα λεφτά που δεν είχε , μέχρι και θεο τον έλεγες.

τώρα πλέον έχεις πολλές επιλογές
 

Μηνύματα
75
Reaction score
57
τι, δεν παίζει?
γιατι?
για τα λεφτα του δυστυχως πολυ κατωτερος, με πολυ κακο ηχο, απλα δεν ακουγοταν...
Θεο δεν τον ελεγες απλα ενα πολυ μετριο ενισχυτη με αρκετα υψηλη τιμη. Πολυ κακη ποιοτητα ηχου. Απλως ηταν πολυ "μουρατος". τον ειχα με τα ηχεια της CAV, κατι MD, και ειχε δοκιμαστει και με αλλα ηχεια και παρα πολυ απλα δεν επαιζε. απλως ειχε πολυ γκαζι και τιποτα παραπανω
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
- τα περισσότερα προϊόντα των αδελφών Τσακιρίδη , στην εν λόγω κατηγορία τιμής , εάν δε προσθέσετε την εξυπηρέτησή τους , μιλάμε για τις απόλυτες ευκαιρίες
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.391
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top