qrd diffuser 2d

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
χρησιμοποιωντας το κατωθι προγραμμα διαπιστωνω διαστασεις στενες και βαθιες(ν7 θελω εγω) σε σχεση με οτι κυκλοφορει σε ετοιμο αλλα και απο αλλες εικονες που βλεπω τοσο τα νταμακια ειναι φαρδυτερα αλλα και με μικροτερο βαθος,οπως και η διαταξη αυτων ειναι διαφορετικη παζει κατι με το προγραμμα η εγω δεν εχω καταλαβει κατι?
π.χ. 180χιλ βαθος, δεινει 58χιλ εκαστο νταμακι πλατος δεινοντας συνολικες εξωτερικες διαστασεις οχι μεγαλυτερες απο 45 εκ(προσθετωντας χωρισματα 3 χιλ και εξωτερικο τελαρο 16 χιλ.


http://www.subwoofer-builder.com/qrdude.htm
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
μιας και το ξεκινησα εδω θα το συνεχισω εδω , αν θελουν οι διαχειριστες ας το μεταφερουν στο DIY.

Tελικα το προγραμματακι ειναι οκ, απλα σου δειχνει τα προτεινομενα τα οποια μπορουν φυσικα να παρακαφθουν..

Τα ετοιμα ειναι διαστασεων 70-75 mm διαστασεις εσψτερικα το καθε νταμακι και βαθος περι τα 10 εκατ, να σημειωσω οτι οσο διατηρεις τα ιδανικα εχεις το μεγιστο ευρος λειτουργειας και οσο στενευεις και ρυχαινεις τοσο μειωνεις αυτο....

ετσι επελεξα να φταιξω κατι συνθετο το οποιο θα συνδοιαζει οσο γινεται ευρος λειτουργειας, επιφανεια καλυψης, εμφανιση ,και διπλοχρηση (μιας και θα ειναι πλεον και το φωτιστικο του χωρου ) , ετσι....

χρησιμοποιωντας το calculator και αυξανοντας το βαθος κατα 2 εκατ σε σχεση με τα ετοιματζιδικα, χρησιμοποιωντας χωρισματα, καπακια και πατο απο 4 mm και περιμετρικο τελαρο απο 15mm ολα απο κοντραπλακε εκανα ενα διαχυτη εξωτερικων διαστασεων 65χ120 περιπου εκατ με εκαστο νταμακι 75mm και συνολικα 8χ15 νταμακια .

ετσι, scatter 614 hz,diffuse 1229,hf cut off 2293 (σε 7χ7) δεινει θεωρω το κατιτις θα εχω τσιμπησει παραπανω αλλα δεν εχω και αλλες επιλογες θεωρωντας οτι στο συγκεκριμενο σημειο που θα δειτε περαν καποιου φωτιστικου και ενα γυμνο ταβανι αυτο θα ηταν πολυ καλυτερο και ετσι προχωρησα στην κατασκευη του.

παραγγελνωντας λοιπον σε μαραγγο να μου τα κοψει στις διαστασεις που ζητησα (και υστερα απο λιγη γκρινια:D)εγω ασχοληθηκα με το μονταρισμα ....
DSCN1855.JPG
DSCN1857.JPG
DSCN1862.JPG

το δυκολοτερο σημειο ειναι η κοληση στα πλακακια, προταση να χρησιμοποιηθει θερμοσυλικονη και επικουρικα ξυλοκολα...
..
DSCN1863.JPG
DSCN1867.JPG
DSCN1874.JPG

8χ20 βατ 12v με 2 μετασχηματιστες 1600 lumens περιπου με 27 μοιρες διασπορα φωτος εκαστο ειναι υπεραρκετα τελικα γιατι δεν ημουν σιγουρος ..και 4 εκατ χαμηλοτερα απο τα αλλα πανελ, αλλα αυτο θα παιχτει να ερθει και στα ισα με τα αλλα με αφαιρεση ενος κρικου , απο σεπτεμβριο τωρα αυτα ηδη με κουρασε αρκετα αυτο...
DSCN1875.JPG
DSCN1872.JPG


απο μετρησεις τωρα εκει που ειδα διαφορα ηταν στην rt60 στην συνολικη αποκριση δεν εκανε κατι ιδιαιτερο ,ετσι παραθετω..

πριν
rt 60 ex.png
rt 60 1 octave.jpg


και μετα..

τωρα ακουστικα αυτο που εδωσε ηταν αερα και ποιο τρισδιαστατη εικονα !!!
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Λοιπόν, με τη βοήθεια του αγαπητού Σωκράτη, ξεκινάω και εγώ παρόμοιο project. Εξ. διαστάσεις 180εκ Χ 180εκ Χ 230χιλ. Χαζή ερώτηση πρώτη: πως δίνουμε τις εξ, διαστάσεις το QRDude;

qrd.jpg
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δεν ξερω πως δεινει εξωτερικες, ομως κανε το εξης μιας και οπως σου ειπα ειναι πολυ δυσκολο στην κατασκευση wells μικροτερα των 6-7 εκατοστων , πας σε skyline difusser μετα που μπορει να παιξει στα 25mm.
κανε το εξης δοκιμασε μια με πολλα wells και 19> και πλατος 70mmκαι κανε εσυ τους πολλαπλασιασμους με τα μεσοδιαστηματα(των 4mm) εκτος και εαν καποιος ξερει που ειναι στο προγραμματακι κρυμμενο., μεχρι να ερθεις στις επιθυμητες διαστασεις, υπολογιζωντας και αλλα 30 mm του εξωτερικου τελαρου.(15mm x2)
κανε παλι το ιδιο με επαναληψη του 7 wells και πλατος επισης του 70 -75mm μεχρι να ερθεις περιπου στις ιδιες διαστασεις εξωτερικες και δε τι νουμερα σου δεινει πανω, (αυτο που συνηθως αλλαζει ειναι period width) τα αλλα εχουν μικρες διαφορες δες και τα lobes και γενικα εαν σου καθεται.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.598
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top