Αναζήτηση ενισχυτή και ηχείων

Μηνύματα
13
Reaction score
7
Εντάξει παιδιά...μην τσακώνεστε...ολες οι αποψεις καλοδεχούμενες και τις λαμβάνω υπόψιν...τα kef είναι κουκλιά αλλά δεν εχω βρει καπου να τα ακούσω...και κατι που δεν θα το ακουσω δεν θα το παρω...και για τα klipsch μου ελεγαν τα καλυτερα αλλα οταν τα ακουσα (ξεκαθαριζω, το μοντελο rb -61..) δεν μου αρεσαν καθολου...τα chario που ακουσα τα λάτρεψα, αλλα ακομα δεν εχω τελειώσει...σημερα ακουσα τον εν λογω κυριο...http://en.unisonresearch.com/3146/simply-italy/ με καποια αγγλικα ηχεια...δυστυχως δεν θυμαμαι καθολου ποια ακριβως...ειναι και σε πολυ καλη τιμη (demo)...αλλα δεν ξερω αν θα τα βγαλει περα με τα chario...χωρια οτι παμε και για πηγη μετα...παντως οπως καταλαβατε εχω φυγει αρκετα απο το αρχικο μου πλανο...απο σεπτεμβρη θα δοκιμασω και τον peachtree...το σιγουρο ειναι οτι οσο ψαχνεις με ηρεμια και υπομονη μαθαινεις...
 

Μηνύματα
13
Reaction score
7
Φρόντισε να ακούσεις τα se μοντέλα, είναι πιο καινούργια και υπόσχονται καλύτερο ήχο από τα αντίστοιχα παλιότερα (νομίζω έχουν έρθει ελλάδα)
Από september θα ειναι εδώ...τωρα υπαρχουν καποιοι παλιοι demo..
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Πάντα αρχίζουμε απο το ηχειο.
Σωστά αλλά αυτό ισχύει για εσένα και για εμένα, δες ο φίλος μας με ποιες συσκευές ξεκίνησε το θέμα, τους ενισχυτές, είναι λεπτομέρειες στα γραφόμενα που κάνουν τη διαφορά στον τρόπο σκέψης/προσέγγισης.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Οτι ισχύει για μένα και για εσένα ισχύει και για όλους εδώ μέσα, δεν έχουμε παιδιά κατώτερου θεού εδώ.
Δεν με ενδιαφέρει τι του εχουν πει οι έμποροι και οι μάγκες των φόρουμ.
Πρεπει να ξεκινήσει απο τα ΗΧΕΙΑ αλλιως το σύστημα/τελικό αποτελεςμα θα ειναι υποδεέστερο απο αυτο που θα μπορούσε να αποκτήσει. Η βασική αυτή αρχή ισχύει για όλους, ακόμα και αν η χαρτορίχτρες της γειτονιάς τους διάβασαν το μυαλό και τις ανάγκες τους και τους πρότειναν συγκεκριμένο ματσαρισμα και φυσικα με κατάλληλα καλώδια.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Και για να βοηθήσουμε τον φίλο να παει παρακάτω....
Στην αλυσίδα αναπαραγωγής το κομμάτι με την μεγαλύτερη παραμόρφωση ειναι το ηχειο.
Αυτο ειναι ο κρίκος που ¨χρωματιζει ¨ περισσότερο απο κάθε άλλο το τελικό αποτέλεσμα. Η επιλογη του θα καθορίσει την ηχητική ταυτότητα του συστήματος. Απο ενισχυτικα το μονο που πρεπει να προσέξεις αρχικά ειναι να οδηγείται το ηχείο (με watt και ρεύματα ) ώστε να μπορείς να παρεις το μαξ απο αυτο.
Τα κεφ ls-50 στην διάθεση σου για ακρόαση οποτε θες απο 25αυγουστου και μετά. Καλές αναζητήσεις, μην φοβάστε να ρωτάς εδώ και να αποφεύγεις εκει έξω τον μπαμπη τον σουγια που τα ξέρει όλα.(ευτυχώς εδώ μέσα δεν έχουμε πολλούς)
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Ενα αναλυτικό ηχειο μπορεί να παίξει και ¨σοφτ¨ ενα ¨σοφτ¨ δεν θα παίξει ΠΟΤΕ αναλυτικα (για να μιλήσω με δικούς σου αδόκιμους όρους)
Άσχιετε, όλο πιντι-έφια και πιντι-έφια... δεν το έχεις καταλάβει ακόμα, η ανάλυση και το φλάτ κουράζει.....:rolleyes: :laugh:
 

Μηνύματα
8.981
Reaction score
12.388
Άσχιετε, όλο πιντι-έφια και πιντι-έφια... δεν το έχεις καταλάβει ακόμα, η ανάλυση και το φλάτ κουράζει.....:rolleyes: :laugh:
Πεστα βρε δασκαλε....σαν το βυζι το φλατ..μια δυο τρεις θα το βαρεθεις...:D
 

Μηνύματα
13
Reaction score
7
Και για να βοηθήσουμε τον φίλο να παει παρακάτω....
Στην αλυσίδα αναπαραγωγής το κομμάτι με την μεγαλύτερη παραμόρφωση ειναι το ηχειο.
Αυτο ειναι ο κρίκος που ¨χρωματιζει ¨ περισσότερο απο κάθε άλλο το τελικό αποτέλεσμα. Η επιλογη του θα καθορίσει την ηχητική ταυτότητα του συστήματος. Απο ενισχυτικα το μονο που πρεπει να προσέξεις αρχικά ειναι να οδηγείται το ηχείο (με watt και ρεύματα ) ώστε να μπορείς να παρεις το μαξ απο αυτο.
Τα κεφ ls-50 στην διάθεση σου για ακρόαση οποτε θες απο 25αυγουστου και μετά. Καλές αναζητήσεις, μην φοβάστε να ρωτάς εδώ και να αποφεύγεις εκει έξω τον μπαμπη τον σουγια που τα ξέρει όλα.(ευτυχώς εδώ μέσα δεν έχουμε πολλούς)
Μιας και απ´ότι καταλαβαίνω το τεχνικό μέρος ¨το χεις¨ θα μπορούσε να γίνει μια σύγκριση μεταξύ των ls50 και chario constellation lynx, βάσει τεχνικών χαρακτηριστικών και μόνο, μιας και αν μπει στη μέση το αυτί του καθενός και το είδος της μουσικής οι αριθμοί πάνε περίπατο...αναφέρομαι σε χαμηλά,μεσαία,απόδοση σε χαμηλες εντάσεις κλπ,....και εσύ με τι ενισχυτή θα ταίριαζες το κάθε ηχείο με μπάτζετ 900 - 1000€...βάσει τεχνικών χαρακτηριστικών πάντα,αν είναι εφικτό αυτό βέβαια...
Να ξεκαθαρίσω πως όποιος εκφράζει μια άποψη δεν φέρει ευθύνη και για τις πράξεις του άλλου...αν κάποιος κάνει μια αγορά βάσει απόψεων χωρίς να έχει διαμορφώσει ο ίδιος εικόνα, κακό του κεφαλιού του...
Ελπίζω να μην σε βάζω σε κόπο...
 
  • Like
Reactions: vet

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Είναι τελείως διαφορετικού ηχητικού χαρακτήρα τα ηχεία, εγώ θα έπαιρνα τα kef για πολλούς λόγους αλλά το θέμα είναι εσένα ποια αρέσουν/ταιριάζουν στα γούστα σου, αν μπορέσεις άκουσε το συνδυασμό που σου πρότεινα nad+b&w και μετά άκου chario & kef με τον ίδιο ενισχυτή και τα ξαναλέμε..
 

Μηνύματα
13
Reaction score
7
Είναι τελείως διαφορετικού ηχητικού χαρακτήρα τα ηχεία, εγώ θα έπαιρνα τα kef για πολλούς λόγους αλλά το θέμα είναι εσένα ποια αρέσουν/ταιριάζουν στα γούστα σου, αν μπορέσεις άκουσε το συνδυασμό που σου πρότεινα nad+b&w και μετά άκου chario & kef με τον ίδιο ενισχυτή και τα ξαναλέμε..
Αυτό θα ήταν το ιδανικό...αλλά αυτοί οι συνδυασμοί δύσκολο να κάτσουν...αν γινόταν θα είχα λύσει το προβλημά μου!!...αλλά σκέψου οτι ούτε το nad μόνο του δεν έχω βρει...πόσο μάλλον σε συνδυασμό με όλα αυτά τα ηχεία...πιστεύεις ότι ο nad με τα 2x30 μπορεί να οδηγήσει τα kef που είναι 85 db;...εμένα θα με βόλευε από άποψη χρημάτων...
 

Μηνύματα
13
Reaction score
7
Παρεπιπτόντως έχω την υποψία ότι επειδή ζητάω χαμηλές σχετικά εντάσεις, έχετε σχηματίσει λάθος εντύπωση για το είδος της μουσικής που τα θέλω οπότε...πάρτε να γουστάρετε να κάνουμε όλοι μαζί κέφι!


Πέραν της πλάκας τα άσματα (έπη καλύτερα!!!!) έχουν πολύ λεπτομέρεια την οποία θα ήθελα να ευχαριστηθώ κάποια στιγμή χωρίς να μου κάνουν έξωση από την πολυκατοικία...
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Έγραψα άκου το πακέτο nad+b&w και μετά kef & chario με άλλον που τα παίζει και τα δύο, αν γίνεται, αλλιώς άκουσε και τα 3 ηχεία και αγόρασε όποιο σου αρέσει περισσότερο, μετά στο χέρι και άκου τα με διάφορους ενισχυτές.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
7
Έγραψα άκου το πακέτο nad+b&w και μετά kef & chario με άλλον που τα παίζει και τα δύο, αν γίνεται, αλλιώς άκουσε και τα 3 ηχεία και αγόρασε όποιο σου αρέσει περισσότερο, μετά στο χέρι και άκου τα με διάφορους ενισχυτές.
Ααα...παρανόηση...εξκιουζεμουά...(ξανθός βλέπεις...)
 


Μηνύματα
13
Reaction score
7
Αστα να πάνε αδερφέ...οι παρενέργειες των μαθηματικών βλέπεις...πάω να πιω κάνα ουζο να κάψω και οτι εγκεφαλικο κύτταρο απέμεινε μπας και βγάλω αναπηρική σύνταξη λόγω βλακείας, να πάρω κάνα sonus faber...8-)
 
  • Like
Reactions: vet


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top