υπολογισμος μέγιστης σταθμης ενος ηχείου

Μηνύματα
871
Reaction score
238
καλησπέρα!
προσπαθώ να προσδιορίσω τις αναγκες μου σε "μεγεθος" ηχείου και ενισχυτικά για μια θέση ακρόασης στα 4μέτρα απο τα μπροστινα ηχεια.
Στέκει ο παρακάτω συλλογισμός για τον υπολογισμό μέγιστης στάθμης ενός ηχείου απο τα παρακάτω τεχνικα χαρακτηριστικα;

specs:
rb 61 II: 96/1w/1m db sensitivity

max nominal input = 100w
peak input = 400w

max db = sensitivity + 20db(100w) = 116db
max peak db = sensitivity + 26db(400w) = 122 db

θέση ακρόασης ( 4m - 12db ) : 116-12 = 104 db ( 122 - 12 = 110)


specs:
b&w 685: 88/1w/1m db sensitivity

max nominal input = 100w
peak input = ?

max db = sensitivity + 20db(100w) = 108 db
max peak db = ?

θέση ακρόασης ( 4m - 12db ) : 108-12 = 96 db ( ? )

to max peak db που π.χ. παραθετει η κλιπς στέκει ή δε το κοιτάμε καν...(π.χ. 689% παραμορφωση και απειρη θερμοκρασία κλπ; )
θεωρητικά θα έπρεπε...αλλα το nominal input μπορεί απο π.χ τα 50 βατ και πάνω να αναλώνεται περισσότερο σε θερμοκρασία αναλογικα με τα πρώτα 50βατ και έτσι να είναι το μέγιστο ηχητικο αποτέλεσμα μικρότερο.
 
Last edited:

Μηνύματα
871
Reaction score
238
να σημειώσω πάντως ότι το κεντρικο μου που λέει ο κατασκευαστής 98db/1w/1m ο ενισχυτής το βάζει -7.5db
και το δεξί/αριστερό (90db/1w/1m) τα βάζει -5δβ και είναι και τα τρία πρακτικά σε ίδια θέση (τοιχος απο πίσω στα 50 εκατοστα).
οποτε στην πράξη μάλλον το κεντρικό ψεύδεται και είναι μάλλον στα 93δβ/βαττ/μετρο. (τουλάχιστον στο φάσμα του τεστ τονε με βάση το οποιο τα υπολογιζει ο ενισχυτης - αλλα νομιζω οτι το πινκ νοϊζ είναι αρκετα αντιπροσωπευτικό αναφορικά με το τι θα συναντήσει σε πραγματικο περιεχομενο καποιος)
τα specs ειναι με sine waves στα 1ΚΗζ και σε γωνία ή ανηχοικά ανάλογα τον κατασκευαστή?
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
η ευαισθησια ειναι η μια παραμετρος(το κατα ποσο ειναι αντιστοιχη των σπεκ ειναι σχετικο) αλλα εξισου σημαντικο ειναι το φορτιο που θα δει ενας ενισχυτης , ετσι δεν θα συμπεριφερθει το ιδιο σε δυο διαφορετικια ηχεια που εχουν την ιδια ευαισθησια...
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
να σημειώσω πάντως ότι το κεντρικο μου που λέει ο κατασκευαστής 98db/1w/1m ο ενισχυτής το βάζει -7.5db
και το δεξί/αριστερό (90db/1w/1m) τα βάζει -5δβ και είναι και τα τρία πρακτικά σε ίδια θέση (τοιχος απο πίσω στα 50 εκατοστα).
οποτε στην πράξη μάλλον το κεντρικό ψεύδεται και είναι μάλλον στα 93δβ/βαττ/μετρο. (τουλάχιστον στο φάσμα του τεστ τονε με βάση το οποιο τα υπολογιζει ο ενισχυτης - αλλα νομιζω οτι το πινκ νοϊζ είναι αρκετα αντιπροσωπευτικό αναφορικά με το τι θα συναντήσει σε πραγματικο περιεχομενο καποιος)
τα specs ειναι με sine waves στα 1ΚΗζ και σε γωνία ή ανηχοικά ανάλογα τον κατασκευαστή?

Τα specs είναι σε ανηχοϊκό θάλαμο με ροζ θόρυβο , δλδ απο 20hz έως 20khz, στο 1 μέτρο , με 1watt.Για την ακρίβεια 2,83vrms , στα 8ohms ισούνται με 1watt.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
...
Στέκει ο παρακάτω συλλογισμός για τον υπολογισμό μέγιστης στάθμης ενός ηχείου απο τα παρακάτω τεχνικα χαρακτηριστικα;

...
Στέκει, υπό την προϋπόθεση πως θα συνεργάζονται μονίμως με υπογούφερ, καθώς με μόνον ένα 6,5ιντσο για τις χαμηλές, από τα 4 μέτρα απλώς δεν θα ακούς μπάσα. Επίσης, δοθέντος πως η προδιαγραφή της ευαισθησίας αφορά ένα ηχείο, πρόσθεσε 3dB σε κάθε τελική στάθμη, αφού θα ακούς από δύο ηχεία.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
και φυσικα μην σε μπερδευει η τελικη σταθμη του καθε ηχειου που εχει βαλει ο av......
.......εχει να κανει με την ισοσταθμιση που εχει κανει.

και η σταθμη σε ενα συστημα 5.1 οταν αυτα παιζουν ιδια ενταση ειναι +10db απο οτι 1 ηχειο....
 

Y

Yiannis_B

Guest
[QUOTE="Kwnstantina, post: 1856745, member: 6635"

....και η σταθμη σε ενα συστημα 5.1 οταν αυτα παιζουν ιδια ενταση ειναι +10db απο οτι 1 ηχειο....[/QUOTE]

? :errwhat:...σαν πολλά δεν είναι?
 
Last edited by a moderator:



Y

Yiannis_B

Guest
τι δεν σαρεσει ;

λεγε...
Βάλε τύπο, ή βάλε ευαισθησίες των 6 ηχείων και αποστάσεις από την θέση ακρόασης να το βρούμε.

Αν βάλω 8 ηχεία με την ίδια ευαισθησία και ίσες αποστάσεις από την θέση ακρόασης, είμαι στα +9db...άσε που τα περιφεριακά είναι μονάχα για κάνένα πιστολίδι...:rolleyes:
 
Last edited by a moderator:


Y

Yiannis_B

Guest
Εντάξει, με τις ανακλάσεις είναι ποιο πολύπλοκο (δεν μπορεί, κάποιο online προγραμματάκι θα υπάρχει να το υπολογίσεις), αλλά και πάλι, σε πραγματικό soundtrack, τα πράγματα δεν θα είναι τόσο αισιόδοξα...:prankster:
 


Μηνύματα
871
Reaction score
238
Προσπαθω να δω αν ειναι εφικτο να παιξω με 105δβ στα 4μετρα απο ενα ηχειο...απ οτι φαονεται ειναι πολυ δυσκολο ειδικα με τις παραμορφωσεις...
Παντως βλεπω με το αυτοματο καλιμπραρισμα του AV οτι το -6δβ εστω anechoic δεν ισχυει ουτε για πλακα στο χωρο μου τουλαχιστον...εβαλα το μικροφωνο στα 2.7περιπου και με το ζορι ενα δβ μου τα κατεβασε (απο οτι ηταν στα 4μετρα) μετα τα πηγα στα 7 και ηταν +2 περιπου...
Τι ισχυει σε εσωτερικο χωρο τελικα? Φοβαμαι οτι οσο παω πιο πισω ειναι οι αντηχησεις που κρατανε τη σταθμη στο ιδιο επιπεδο, παιζει κατι τετοιο?
Επισης τα μικροφωνα των av βαζουν σωστα τη σταθμη ή συνηθως ειναι αρκετα λαθος (π.χ. >3δβ αποκλιση) απο το "reference"?
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
Στέκει, υπό την προϋπόθεση πως θα συνεργάζονται μονίμως με υπογούφερ, καθώς με μόνον ένα 6,5ιντσο για τις χαμηλές, από τα 4 μέτρα απλώς δεν θα ακούς μπάσα. Επίσης, δοθέντος πως η προδιαγραφή της ευαισθησίας αφορά ένα ηχείο, πρόσθεσε 3dB σε κάθε τελική στάθμη, αφού θα ακούς από δύο ηχεία.
Σιγουρα με υπογουφερ και τωτα που το σκευτομαι μονο το υπογουφερ επεφτε αρκετα με την αποσταση αλλα και παλι λιγοτερο απο 6δβ περιπου 3δβ
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Προσπαθω να δω αν ειναι εφικτο να παιξω με 105δβ στα 4μετρα απο ενα ηχειο...
πες οτι φτανεις τα 105db απο καθε ηχειο.....δεν φτανει αυτο.

θα πρεπει να εχεις και sub(s) που να φτανει το αθροισμα των 5 η 7 ηχειων που ειπαμε πιο πανω ......και μιλαμε για 25hz ετσι.

οποτε κοιτα τι sub(s) μπορεις να παρεις και μετα κοιτας σταθμες που θελεις απο τα ηχεια.

εξαλλου δεν νομιζω ποτε να ακουσεις τον av στο 0

ολοι παιζουν απο -5db και κατω απο την μεγιστη ενταση
 
Last edited:

Μηνύματα
871
Reaction score
238
οντως δε σκοπευω να ειμαι στο 0 τωρα ειμαι -9 με -6 αναλογα πχ. ΡεΔ 2 το εβαλα στο μηδεν και ηταν ΟΚ γιατι ειδα σε μια λιστα οτι εχει μαχ 107 δβ...ενω π.χ. το τελευταιο μπατμαν εχει 114.9 και οντως με το ζορι στο -9... ειδα οτι οι πιο πολλες ειναι στα 109-111δβ λιγες χρησιμοπκιουν το 0dbFS
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
Υπαρχει τροπος να ακούς στο 0 με -3db οπου π.χ. οι διαλογοι ακουγονται "τελεια" ( κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον ) χωρίς μετα απο λίγο σε καποια εξαρση να κουφαίνεσαι?
παιζει κάποιο σύστημα που να συμπιεζει οπως αυτα του dolby digital DRC αλλα να συμπιέζει λίγο (λιγοτερο απο το αντίστοιχο min του DRC Dolby?
απ'οτι έχω καταλάβει το Audyssey Dynamic EQ δυναμώνει τα μπάσσα και τα σαράουντ οταν ακούς σε χαμηλοτερες απο αναφοράς εντάσεις, οπότε δε μας κάνει..
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top