Monitor ηχεία για ηλεκτρική κιθάρα;

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Θέλω να αγοράσω ένα drum machine για συνοδεία ηλεκτρικής κιθάρας. Μία επιλογή (πολύ ακριβή όμως) είναι το boss eband JS-10 http://www.bossus.com/gear/productlist.php?ParentId=250 που έχει και 2.1 ηχεία (2Χ3,5W & 1Χ5W). Το οποίο έχει και επιλογή για έξοδο σε ξεχωριστά ηχεία.
Επειδή όπως όλοι ξέρετε έχω καταπληκτικά Hi-Fi ηχεία:beach:, μου κακοφάνηκε όταν μου είπαν πως για να ακούσω την ηλεκτρική μου κιθάρα χρειάζομαι monitor ηχεία αλλιώς μπορεί να καταστρέψω τα hi-fi. Οι χορδές λέει ξεπερνάνε κατά πολύ το άνω όριο συχνότητας για το οποίο είναι φτιαγμένα τα "κανονικά" μας ηχεία. Η ερώτησή μου είναι: όντως ισχύει αυτό ή είναι μαρκετινίστικο; Δηλ. το παραπάνω μηχανηματάκι ή και ηχεία "monitor" των 100€/ζεύγος έχουν φτιαχτεί -τα τουϊτερ τους- με προδιαγραφές για πολύ υψηλές συχνότητες;
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
και για να μην ανοίξω άλλο θέμα, ισχύει το οτι τα μονιτορ ηχεία παίζουν αχρωμάτιστα ενώ τα "άλλα" χρωματίζουν τον ήχο μας;
Ή και εδώ είναι θέμα τιμής; δηλ. ένα ακριβό hi-fi θα είναι πιο ουδέτερο από ένα φτηνό μόνιτορ;
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Κάποιος προσπαθεί να σου πουλήσει monitors.
Όχι ότι είναι κακή ιδέα, αλλά προσπαθεί να σε πείσει με λάθος επιχειρήματα.

Θα σου δώσω εγώ ένα καλό επιχείρημα λοιπόν.
Το μόνο πρόβλημα που πιθανά θα συναντήσεις αν παίζεις κιθάρα/drums στο hifi σου, λέγεται latency.
Πολλοί προενισχυτές έχουν αρκετά σημαντικό latency (μεγαλύτερο από 10/20ms) κάτι που κάνει σχεδόν αδύνατον να παίζεις κάνοντας live monitoring τον ήχο σου.
Αντίθετα, μια κάρτα ήχου και έναν ενεργό ηχείο μπορούν να έχουν σημαντικά χαμηλότερο latency.

EDIT: Τώρα είδα ότι αναφέρεσαι σε drum machine, και όχι ηλεκτρονική drums που είχα καταλάβει εγώ :p
EDIT2: Πες μας ποιο είναι και το ηχοσύστημά σου αν θες
 
Last edited:

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Από ηχεία υπάρχουν πολλά ζευγάρια Canton (από Ergo τρίδρομα με διπλά 9" woofer (609 ή 611 το μοντέλο αν δεν κάνω λάθος) μέχρι δίδρομα πλαϊνα από το 7.1 σετάκι) και κάποια δίδρομα παλιά B&O. Φυσικά δεν ρισκάρω για κανένα ηχείο, όσο παλιό κι άν είναι.
Από ενισχυτές υπάρχουν πολυκάναλοι Yamaha και τελικοί rotel 300 & 600+ watt.

edit: όλο το θέμα ήταν να μην καίει και ένας υπολογιστής για να παίζω εγώ κιθάρα. Τώρα που τα ξανασκέφτομαι, ίσως δεν αξίζει τον κόπο όλη η συνδεσμολογία και να καίει ένας ενισχυτής (επιπλέον αυτού της κιθάρας) με όχι τέλειο αποτέλεσμα... ίσως είναι προτιμότερο ένα drum machine από το laptop, άντε και με extra ηχειάκια, μέχρι να υπάρξει ανάγκη για σοβαρές πρόβες...
 
Last edited:

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Φυσικά δεν ρισκάρω για κανένα ηχείο, όσο παλιό κι άν είναι.
Τί ακριβώς θα ρισκάρεις, μπορείς να μου το εξηγήσεις;
Αν μίλαγες για 6χορδο μπάσο, θα σου έλεγα ότι μπορεί να φέρεις στα όριά τους τα μεγάφωνα, ανάλογα και τον τρόπο που παίζεις.
Αλλά για κιθάρα δε θα έχεις πρόβλημα.
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Τί ακριβώς θα ρισκάρεις, μπορείς να μου το εξηγήσεις;
Αν μίλαγες για 6χορδο μπάσο, θα σου έλεγα ότι μπορεί να φέρεις στα όριά τους τα μεγάφωνα, ανάλογα και τον τρόπο που παίζεις.
Αλλά για κιθάρα δε θα έχεις πρόβλημα.
να κάψω τουιτερ, όπως μου επισήμανε ένας πωλητής (και παίκτης ηλεκτρικής).
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
να κάψω τουιτερ, όπως μου επισήμανε ένας πωλητής (και παίκτης ηλεκτρικής).
Με μια καρτούλα μπροστά δε θα κάψεις τίποτα.
Πέραν όλων αυτών, δεν είναι κακή ιδέα να πάρεις ένα σετάκι monitors. Αν ψαχτείς λίγο με recording και daws θα σε βοηθήσουν.
Αν θες απλά να βάζεις ένα εφεδάκι και να ακούς αυτά που παίζεις, μια χαρά είσαι και τώρα, αρκεί να μην έχεις θέμα με το latency.
 


Μηνύματα
640
Reaction score
535
Κάρτα ήχου ναι.
Αν υπάρχει pc και μπορεί να χρησιμοποιηθεί
http://us.focusrite.com/usb-audio-interfaces/scarlett-2i2
http://tascam.com/product/us-322/

Αν δεν υπάρχει
http://www.tcelectronic.com/impact-twin/

Η impact twin δεν έχει πολύ χαμηλό latency, είναι οριακά usable κατά την άποψή μου.
H tascam, αντίθετα, έχει εξαιρετικά χαμηλό.
Για την scarlett δεν έχω προσωπική εμπειρία, την έβαλα γιατί γνωρίζω κόσμο που τη χρησιμοποιεί χωρίς προβλήματα.

Αν μπορείς να τις συνδέσεις κατευθείαν σε τελικούς (παρακάπτοντας pre, avr) ακόμη καλύτερα.
Η χρήση υπολογιστή θα σου δώσει δυνατότητες recording, effects, guitar rig κλπ κλπ, άλλο επίπεδο.

Το καλό είναι ότι η κάρτα ήχου θα χρειαστεί έτσι κι αλλιώς, οπότε βλέπεις αργότερα την αγορά ή όχι monitors.

Χόουπ ιτ χελπς σαμχάου.
 
  • Like
Reactions: cbk

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Σε ευχαριστώ πολύ!
Άνοιξες ένα καινούριο κεφάλαιο για μένα και πρέπει να διαβάσω κι'άλλα.
Σε πρώτη φάση, με το scarlett καταργώ τον ενισχυτή κιθάρας μου (μαζί με το 12" μεγάφωνό του) και στη θέση του μπαίνουν το scarlett τα monitor (+ μικρόφωνο ή stage piano που ίσως είναι και κάποιο με ρυθμούς ώστε να λειτουργήσει ως drum machine).
Πόσων Watt ηχεία μόνιτορ πρέπει να πάρω ώστε να αντισταθμίσουν τον 15άρη λαμπάτο μου;
(ή δεν μας ενδιαφέρει το άκουσμα των μεγαφώνων κατά το παίξιμο, αλλά η σωστή εγγραφή/αναπαραγωγή μετά από άλλο ίσως ηχοσύστημα; )
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Ποιός είναι ο ενισχυτής κιθάρας που έχεις; Αν έχει line out με cab simulation, γλιτώνεις για αρχή τα software rigs, και μπαίνεις στο trip της ηχογράφησης πολύ γρήγορα.
Αν δεν έχει line out ο ενισχυτής, θα χρειαστείς ένα τέτοιο software (παράδειγμα δίνω το Guitar Rig και το AmpliTube).
Αυτό για να μπορείς να κάνεις μια στοιχειώδη ισοστάθμιση στον ήχο ή και simulate ενισχυτές/καμπίνες/effects και άλλα.

Άλλη εναλλακτική, αν δε θες να μπλέξεις με software, είναι να πάρεις ένα pod, πολύ γνωστή και δοκιμασμένη λύση. Θα σου δώσει κάποιες από τις ευκολίες των software rigs, αλλά σε ένα μικρό και πιο εύχρηστο "hardware".

Αν προχωρήσεις για αγορά monitors, θα πρέπει να μας δώσεις ένα διαθέσιμο budget, γιατί εκεί οι επιλογές -ακόμη και σε "budget" monitors- είναι πάρα πάρα πολλές.

Οι λύσεις είναι πολλές, αλλά θα πρέπει να βάλεις προτεραιότητες για αρχή. Εν ολίγοις, τί είναι αυτό που θες να κάνεις ακριβώς (να παίζεις και να ακούς απλά για το χαβαλέ, να ηχογραφείς κλπ). Τα υπόλοιπα ... τρώγοντας έρχεται η όρεξη.
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Είμαι στην αρχή ακόμη.
Έχω τον Blues Junior λάμπα 15W που δεν έχει καμία extra δυνατότητα.
Θέλω συνοδεία τυμπάνων για εξοικείωση με ρυθμούς και πιο ευχάριστη μελέτη και είπα αν είναι να αγοράσω κάτι ας έχει και παραπάνω δυνατότητες για μελλοντικές ανάγκες πχ εγγραφή/αναπαραγωγή. Είδα με συμπάθεια το eband επειδή έχει ενσωματωμένα ηχειάκια και θα μπορούσα να μελετάω παντού ακόμη και με μια ακουστική κιθάρα. Όμως στο σπίτι θα ήθελα να έχει μεγαλύτερες εντάσεις, γι'αυτό και αναζήτησα -όπως μου πρότειναν- monitor ηχεία.
Δεν ξέρω πόσα πρέπει να διαθέσω για αξιοπρεπή ήχο από monitor ηχεία, μου φαίνεται άτοπο να δίνουμε χιλιάδες € για πιστότητα στο hi-fi και να ξαναπληρώνουμε για να ακούμε το "βρώμικο" της ηλ. κιθάρας. Έλεγα για τα 3030Α λόγω τιμής (γύρω στα 310€, τυχαίνει να έχω και το αντίστοιχο sub, B2092A για μουσική στο bedroom).
Θα ήθελα τις προτάσεις σας, ακόμη και για υψηλότερη τιμή αν χρειάζεται...
 
Last edited:


Μηνύματα
640
Reaction score
535
Near field.

Το behringer που κοιτάς είναι καλή επιλογή, όπως και το m-audio bx6 (ή bx8), krk rokit 6, tannoy reveal 601.
 
  • Like
Reactions: cbk

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Σε ευχαριστώ ξανά!

Επειδή δίνω πολύ σημασία στο καθαρό χαμηλό, να πάω σε 6'' ή 8''. (αν θυμάμαι καλά όταν είναι μικρός ο χώρος μπορεί οι πολλές ίντσες μεγαφώνου να μην αποδίδουν αυτό που πρέπει; ή τα ηχεία αυτού του είδους το έχουν λυμένο αυτό; και δεν εννοώ με τα ρυθμιστικά που έχουν πίσω τους) Ο χώρος μου δεν θα είναι μικρός αλλά ΑΝ χρειαστεί να τα πάω σε μικρό θα ήθελα να παίζουν σωστά.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top