ζητηση προενισχυτη solid state

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
ζητηση προενισχυτη transistor με αναλυτικο κ γεματο ηχο, αρκετες εισοδους και tape out... προτασεις σε inbox γιατι δεν βλεπω παντα το φορουμ! ευχαριστω!
 


Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
αλλο ενα UP! Ζηταω περισσοτερο vintage προ λογο του οτι τα ηχεια μου θελουλ λιγο eq καποιες φορες κατι που διαθετουν οι παλιοι προ συνηθως... Βεβαια δεκτη καθε προταση και βλεπουμε!
 


Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Επαναφορά της αναζήτησης! Ο προενισχυτης θα πρεπει να εχει εισοδο 2 phono καθώς και tone control!
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα

Όταν λες "να έχει είσοδο 2 phono" τί ακριβώς εννοείς? Να μπορεί να δεχτεί συνδεδεμένα 2 πικάπ?

Ρωτάω γιατί κάτι τέτοιο είναι από σπανιότατο έως αδύνατο. Η συντριπτική πλειοψηφία των προενισχυτών Audio, διέθετε και διαθέτει μόνο μία είσοδο phono, αφού το εσωτερικό κύκλωμα διαχείρισης σημάτων phono είναι εντελώς ξεχωριστό από τα υπόλοιπα κυκλώματα του προενισχυτή.

Θέλω να πω δηλαδή, ότι ένας προενισχυτής μπορεί να έχει πολλαπλές εισόδους γραμμής (line inputs), τις οποίες να διαχειρίζεται μέσω κάποιου συστήματος επιλογέα, αλλά όλες καταλήγουν στο ίδιο ενισχυτικό στάδιο. Η είσοδος phono απαιτεί ξεχωριστό κύκλωμα, το οποίο θα διαχειριστεί το σήμα της κεφαλής του πικάπ και θα κάνει την αποέμφαση κατά RIAA, αλλά τελικά και αυτό θα καταλήξει στο ίδιο ενισχυτικό στάδιο. Μέχρι σήμερα δεν έχω δει προενισχυτή audio με δύο (2) κυκλώματα αποέμφασης, άρα και δύο εισόδους phono για δύο πικάπ. Αν κάποιος έχει δει, ας το πει (που δεν φαντάζομαι).

(Έχεις και PM περί αυτού)
-
 


Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Ναι να εχει 2 εισόδους πικαπ, ο ονκιο δεν εχει tone control που ειναι κατι που χρειάζεται στο σύστημα μου
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Πράγματι, σπάνιο και εξαιρετικό κατασκεύασμα, όπως και οποιοσδήποτε άλλος σαν αυτόν. Ευχαριστώ για τη διαφώτιση, είναι ένα πράγμα που δεν ήξερα.
-
 



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Προσέξατε ότι ουσιαστικά είναι μία είσοδος,αφού είναι mm-mc?
δυο ζευγη rca ,δυο γειωσεις , επιλογεας πηγων (μπροστα) με ξεχωριστη θεση για MM και MC
W0FIL.jpg
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Tο ίδιο πράγμα λέμε,με διαφορετικό τρόπο.
Παράδειγμα.Αν έχω 2 πικάπ με κεφαλες mm ή mc και τα δύο,μπορώ να τα συνδέσω;Η απάντηση είναι αυτονόητη
Στο νου μου έρχεται ένας vintage ενισχυτής kenwood kr 4600,τον οποίο και έχω και διαθέτει 2 εισόδους πικάπ mm
 


Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
Υπάρχει διαθέσιμος προενισχυτής με τα χαρακτηριστικά που ζητάς (δύο ξεχωριστά phono, tone control, vintage), τον οποίο έχω στην κατοχή μου. Είναι ο SAE TWO model pa10 σε άψογη κατάσταση. Πληροφορίες με pm!
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
Εγώ θα έψαχνα για ένα Sansui 7070 , θά του κοτσάριζα και ένα τελικό καί γείτονεs κλείστε τα παράθυρα !
 



Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Ενα up στην αναζητηση! Απαραιτητα 2 καλα phono, tone control και απαραιτητα ακρόαση στο συστημα μου λόγο ιδιαιτερων και υπερευαισθητων ηχείων... Οσο το δυνατον vintage ωστε να ταιριαζει στο υπολοιπο συστημα μου.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.934
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top