Wireless Remote Lighting - Ασυρματος Χειρισμος Φωτισμου

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.356
Θα ηθελα σ'αυτο το θεμα οποια μελη του φορουμ εχουν εφαρμοσει κατι αντιστοιχο και να μας δωσουν πληροφοριες σχετικα μ'αυτο.

ενα σχετικο βιντεο που βρηκα και ειναι σαν αυτο που ψαχνω ειναι το ακολουθο.

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Όταν βρεις φθηνό, αξιόπιστο και ασύρματο με RF στις πρίζες, θέλω κι εγώ. :p
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
Όταν βρεις φθηνό, αξιόπιστο και ασύρματο με RF στις πρίζες, θέλω κι εγώ. :p
Ρε Μήτσο, φθηνό + αξιόπιστο , ειδικά σε "premium" κατηγορίες σαν αυτή ΔΥΣΚΟΛΑ θα βρεις.

Εγώ έχω τοποθετήσει μια σειρά από αυτοματισμούς της Gira. Συγκεριμένα από την σειρά instafunk όπως φαίνεται και στον κατάλογο που επισυνάπτω:

http://www.insta.de/downloads/Insta_Komponenten_D.pdf

Φθηνά δεν τα λές πάντως από την στιγμή που οι διακόπτες έχουν "ρέστα από 100ρικο" καθώς και τα dimmer, τα shutter actuators κλπ κλπ. Το καλό είναι ότι με το remote κάνεις μια σειρά από "μοτίβα" όπου πχ, σβήνεις τα φώτα, ανάβεις τον κρυφό και πέφτει η οθόνη προβολής.

Το πρόβλημα με όλους αυτούς τους αυτοματισμούς, είναι ο Έλλην ηλεκτρολόγος. Οι περισσότεροι, δεν μπαίνουν στον κόπο να κατεβάσουν "ουδέτερο" στους διακόπτες και έτσι πρέπει αν είσαι τυχερός και έχεις πρίζα κάτω από το κουτί να τον ανεβάσεις από εκεί, ή αλλίως να ανοίξεις τα επάνω κουτιά διανομής και να τους κατεβάσεις. Εγώ αρχικά εγκατέστησα το 2006 μόλις 3 ανάματα, με 1 remote, και με χαρά μου φέτος βρήκα ακριβώς τα ίδια remotes και την ίδια -διευρυμένη- γκάμα και πήρα επιπλέον remotes και επί τη ευκαιρία της ολικής ανακαίνισης που κάνω σχεδόν γέμισα το σπίτι.

Στα σχεδόν 8 χρόνια που το έχω πάντα δούλευε ρολόι και το μοναδικό πράγμα που θα ήθελα επιπλέον θα ήταν να μπορέσω να βρω έναν τρόπο να μπορέσω να βρω έναν τρόπο να το κάνω να μιλάει και με ένα harmony πχ και να ξεμπερδέψω.

Επίσης έχει και για πρίζες σύστημα, αλλά εγώ το έχω προβλέψει για κάτι επιδαπέδια φωτιστικά και όχι για τίποτα σοβαρά φορτία βλέπε hi-fi :)

Απιτά!
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.356
καλα ο Zizikος μονο αν του το πας στην πορτα του σπιτιου του τσαμπα κιολας θα ειναι ευχαριστημενος... :p:p

μην ασχολεισαι! ευχαριστω για τις πληροφοριες! 8-)
 

Μηνύματα
20
Reaction score
1
Τι ακριβώς project θέλεις να στήσεις? Απλά και μόνο να ανάβεις κάποια φώτα ή και κάτι παραπάνω?
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.356
ν'αναβω καποια φωτα οχι κατι παραπανω. βασικα οτι εχει το βιντεο χωρις την καφετιερα κτλ... :p
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Αν απλά θέλεις να ανάβεις φώτα ή συσκευές σε πρίζες και όχι σε διακόπτες, με 15-20 ευρώ αναβοσβήνεις 2.
Προσθέτεις μετά κι άλλα φτάνοντας μέχρι 5 συχνότητες RF που η κάθε μια αναβοσβήνει όσα φώτα θέλεις.
Τέτοια χρησιμοποιώ τα τελευταία εικοσιπέντε χρόνια.
 

Μηνύματα
256
Reaction score
98
Ρίξε μια ματιά και στην ανανεωμένη Somfy .Εφτιαξα σε εναν πελατη μου αρκετους αυτοματισμούς σε σημεία που δεν είχαν προβλεφθει τα αναλογα.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
1
Ναι δεν χρειάζεται να δώσεις μία περιουσία. Πάρε μία τηλεχειριζόμενη πρίζα από το skroutz και κάνεις μία χαρά τη δουλειά σου. Υπάρχει και σύστημα της belkin και αλλων εταιριών φυσικά το οποίο ρυθμίζεις μία πρίζα και μέσω wifi ακόμα και αν είσαι εκτός σπίτιιού μέσω android ή iphone. Αν χρειαστείς κάποια βοήθεια στη διάθεσή σου.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Πολυ καλο επιςης ειναι και το philips hue. Εχω στο σπιτι λάμπες που δουλευουν με app απο κινητο/ταμπλετ και τα οριζεις ο,τι χρωμα θες, θερμοκρασια λευκου,ψυχρο, θερμο, ντιμαρισμα, φωτορυθμικα κλπ. Ειναι ομως τσιμπημένες. 60 ευρω εχει η μια και παιζουν με δικο τους hub που το καρφωνεις στο ρουτερ. Πλεον αρκετα αξιοπιστες και εχουν φοβερο wow factor σε οποιον τα δειχνεις. Αν θες περνας και τις βλεπεις λάιβ σπιτι μου οποτε θες
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.356
Πολυ καλο επιςης ειναι και το philips hue. Εχω στο σπιτι λάμπες που δουλευουν με app απο κινητο/ταμπλετ και τα οριζεις ο,τι χρωμα θες, θερμοκρασια λευκου,ψυχρο, θερμο, ντιμαρισμα, φωτορυθμικα κλπ. Ειναι ομως τσιμπημένες. 60 ευρω εχει η μια και παιζουν με δικο τους hub που το καρφωνεις στο ρουτερ. Πλεον αρκετα αξιοπιστες και εχουν φοβερο wow factor σε οποιον τα δειχνεις. Αν θες περνας και τις βλεπεις λάιβ σπιτι μου οποτε θες
Ξερεις οτι αν ερθω σπιτι σου βασικη προυποθεση ειναι να εχεις ποπ κορν γιατι θα καταληξουμε να βλεπουμε ταινια και....ν ακουσω και το τερας χαμηλων!! :D:D:D
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.853
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top