BenQ W1080ST 3D Home Projector Review

Μηνύματα
4.088
Reaction score
26



As one of the only 1080p home video projectors to feature a short throw lens, the BenQ W1080ST is in a class of its own. This $1299 powerhouse combines high light output, strong dynamic range, excellent color, no significant rainbows, and respectable 3D performance to create a powerful image that's sure to please. With an onboard speaker and a razor-sharp short-throw lens, the W1080ST is a mobile powerhouse, a serious gaming machine, and a portable movie theater all rolled into one. While it has its quirks, including nonstandard 3D glasses and a lack of 2D to 3D conversion, the W1080ST is a strong performer that is well worth the money.

Source: projectorcentral.com
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
Αυτό μοντέλο έρθει μάλλον σύντομα. :biggrin:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.637
Reaction score
94.583
Απάντηση: BenQ W1080ST 3D Home Projector Review

Αυτό μοντέλο δεν Skroutz...:biggrin:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.923
Reaction score
41.183
Σε ένα μαγαζί είπαν αυτό μοντέλο σε ένα μήνα, τιμή όχι ακόμα.
Σε άλλο μαγαζί περιμένω απάντηση...ουγκ...το πολύ κατσίκι αφήνει κουσούρια, lol
 


Μηνύματα
24
Reaction score
9
Γεια σας παιδια παρακολουθω πολυ καιρο το site και σημερα αποφασισα εκτος απο το να παρακολουθησω καποια εξελιξη να γραψω ,γιατι θελω τα φωτα σας σε ενα κομβικο σημειο στο να κλεισω σε καποιον προτζεκτορα!Ας τα παρουμε απο την αρχη,σαν λατρης του gaming αλλα και των ταινιων μετα απο χρονια (ψυφιακιλας)tv lcd εδω και κατι μηνες για να μην πω χρονο, με βασανιζει η ιδεα του προτζεκτορα αλλα ενω τους εχω δει ολους ,απο το youtube φυσικα:) και μετα απο ψαξιμο δεν εχω καταληξει σε καποιον με ταβανι τα 2 χιλιαρικα για τον λογο του inputlag.Και περναω στις βασικες μου σκεψεις ειμαι μεταξι του Epson eh-tw5200 και του Benq w1080st ,για τον epson εχω πολλα αρνητικα απο αυτα που διαβαζω οπως (μαυρο,συγκλιση,inputlag στην γρηγορη λειτουργια ποιο πολυ απο τον benq και με downskale 720p).Τωρα για τον benq το μονο αρνητικο για εμενα αλλα πολυ ΒΑΣΙΚΟ και σε αυτο θα ηθελα την βοηθεια σας ειναι το (rainbow effect).Σε καποια βιντεο που βλεπω στο youtube τον dlp προβολεα ειναι ανηποφορος ετσι ωστε να χανονται ολα τα καλα που εχει και σε καποια αλλα video απλα δεν υπαρχει καθολου αυτο το φαινομενο (εστω εγω δεν το βλεπω το rbe).Ο λογος που γραφω ειναι γιατι θελω μια αποψη απο τους metrs:bigboss: του ειδους για το αν με καποια ρυθμιση μεσω καλιμπραρισματος?κατι με τις θερμοκρασιες?εξαλιψει το rbe φαινομενο ,για να τον χτυπησω!!:headbang::gotcha:

Υ.Γ(Χιλια συγνωμη για την εκθεση):)
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Για να καταλάβεις αν βλέπεις rainbow σε DLP πρέπει να δεις κάποιον live, από τα videos στο διαδίκτυο δεν μπορείς και δεν πρέπει να βγάζεις συμπέρασμα....
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
το rbe φαίνεται μόνο live...αυτό που βλέπεις είναι απο την κάμερα.
σε κατηγορία τιμής ~1000 ίσως σε βολέψει καλύτερα ο 1070 που έχει λίγο lens shift.
στην κατηγορία μέχρι 2000 έχει σαφώς καλύτερη εικόνα ο tw9200 κ ως lcd δεν έχει rainbow.
αν η εικόνα του είναι τόσο καλύτερη ώστε να δώσει κανείς τα διπλά κ παραπάνω δεν το γνωρίζω κ είναι κ υποκειμενικό θέμα.
απο gaming δεν έχω ιδέα οπότε γι'αυτό περίμενε κ για άλλες γνώμες.
 

Μηνύματα
24
Reaction score
9
Παιδια σας ευχαριστω για την πρωτη βοηθεια!Για το rbe μακαρι να μην το βλεπω για να βολευτω τελεια!!!!Οσο για τον epson tw9200 αυτη ηταν η 1 επιλογη μου και το ταβανι στα χρηματα μου.Αλλα μετα διαβασα οτι εχουν πολυ input lag που δεν επιτρεπουν το gaming ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!Αλλα αν καποιος εχει τον epson 9200 και δεν εχει προβλημα με τα παιχνιδια δηλ κατω απο 50ms ας μου το πει για να ξανα γυρισω στον epson που ηταν η πρωτη μου επιλογη!!:)οχι οτι θα με χαλασει ο benq αν δεν βλεπω rbe ισα ισα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
Πήγαινε δες τον και τα ξαναλέμε. Καλώς ήρθες!
 

Μηνύματα
24
Reaction score
9
Καλως σας βρηκα παιδια.Ειμαι δυστυχως Ροδο αλλιως θα ημουνα σιγουρα σε καποιες απο τις λιστες για τις παρουσιασεις που ετοιμαζεται.Οψόμεθα στο εγγυς μελλον,να δουμε!Καλη συνεχεια και οπως παντα, καλες και αναλητικες παρουσιασεις!
 

Μηνύματα
24
Reaction score
9
Παιδια αυτη η παραγραφος ισχυει ?και οπου λεει 5030ub εννοει οτι ο eh-tw9200 εχει 38ms input lag σε fast mode? αν ισχυει αυτο βαζει σοβαρη υποψηφιοτητα για να μην πω σιγουρη αγορα !ευχαριστω εκ των προτερων!!

Second, the 8350 was usually measured - pretty consistently - at around 20ms input lag. That is indeed very good for a projector. The 5030ub is much improved in this regard from the 5020ub - it has been measured at 38ms input lag. The caveat is that it's only when in "fast" image processing mode (the default is "fine"). I created a custom user setting for gaming and set that but I'm not sure it actually saves the fine/fast setting, which is a real drag because the option is buried in the advanced menu. I mean, it's not the worst process in the world, but a single button press would be nice.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Καλως σας βρηκα παιδια.Ειμαι δυστυχως Ροδο αλλιως θα ημουνα σιγουρα σε καποιες απο τις λιστες για τις παρουσιασεις που ετοιμαζεται.Οψόμεθα στο εγγυς μελλον,να δουμε!Καλη συνεχεια και οπως παντα, καλες και αναλητικες παρουσιασεις!
Καλώς τον συμπατριώτη! Ο 5030 είναι ο 9200. Βάλε μας κι ένα link να δούμε από που διάβασες τη συγκεκριμένη παράγραφο, αν και λογικά θα ισχύει.
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Για τον 9200/5030 το projector central γράφει:
Input lag. If you're into gaming, you'll want the least input lag possible. That is achieved by switching from "Fine" Image Processing to "Fast." This setting is designed specifically to reduce input lag, and resulted in only 37 milliseconds of lag, a touch over two frames. While this isn't the fastest home theater projector on the market, it is certainly a marked improvement over last year's 5020UB at 50 milliseconds. Note that "Fast" processing has a softening effect on the picture that reduces the appearance of fine detail, and this reduction in apparent resolution is most visible when there is a lot of small text or other detail on the screen. Depending on what kind of game you're playing, that softness could be invisible, obvious, or anywhere in between.

If you use the standard default settings, which include "Fine" Image Processing, the 5030UB measures 91 milliseconds of input lag, equivalent to five and a half frames of a 60fps signal. That's slower than last year's Home Cinema 5020UB (67 ms) and equal to the Home Cinema 5010 (92ms).

Several features increase input lag even more when activated. Frame Interpolation is the worst offender at 183 milliseconds, or about 11 frames. It did not matter which level of Frame Interpolation was applied; all three settings result in the same increase. Super Resolution, on the other hand, only increases input lag to 102 milliseconds or six frames, a half-frame increase over the baseline.

The end result is that the 5030UB is faster in "Fast" mode but slower in other modes than the 5020UB was last year. Since gamers who care about input lag are unlikely to use anything but the fastest setting available, this comes out as a win for the new model.

http://www.projectorcentral.com/epson_home_cinema_5030ub_projector_review.htm?page=Performance
 

Μηνύματα
24
Reaction score
9
Εφοσον εχει σε fast mode 37ms αυτον θα χτυπησω (που ουτος η αλλος ηταν και ο πρωτος που ειχα ξεχωρισει) για να εχω και το κεφαλι μου ησυχο λογο rbe!Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σας και για τις αμεσες απαντησεις σας!!!:)
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
δεν διάβασες με προσοχή ολόκληρο το απόσπασμα που παρέθεσα...σε fast mode έχει κάποια θεματάκια με την εικόνα, πρέπει να τον δεις στα παιχνίδια που παίζεις πριν αποφασίσεις... ;)
 

Μηνύματα
24
Reaction score
9
Το διαβασα το ηξερα και ειχα συμβιβαστει!!Αλλα μηπως για την δουλεια που τον θελω (gaming και μετα ταινιες 2d 3d)ειναι καλυτερος για να μην πω πολυ καλυτερος ο sony HW40ES που ειναι και στην ιδια τιμη +200ε και μπορεις να χρησιμοποιησεις και καποια καλουδια του χωρις να επηρεαστει φανερα τουλαχιστον το input lag??και που δεν φενεται να κανει downscale τουλαχιστον απο αυτα που ειδα??καθε διορθωση ευπροσδεκτη!
 

Μηνύματα
24
Reaction score
9
Παιδες ΤΕΛΙΚΑ πηγαινα για τον optoma hd25e αλλα τελευταια στιγμη ειδα απο το skroytzoμαγαζο τον νεοφερμενο hd26 στα 709 ευρω και τον χτυπησα εχετε κανει κανενα review για να δω εντυπωσεις??
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.127
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top